Vlaga v kotih oken

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.441
4.545
113
V novo zgrajeni montažni hiši (8 let nazaj) so bila montirana lesena okna s troslojno zasteklitvijo. Dodatno so bila montirana tudi strešna z dvoslojno zasteklitvijo. Ker je hiša montažna, težav s preveliko vlago nismo imeli nikoli. Letos pa opažam na mnogih oknih (vseh strešnih in nekaterih klasičnih) vlago v spodnjih dveh kotih.

Zanimivo je, da vlago opažam v različnih prostorih. En prostor ima 18 stopinj in dobrih 50% vlage. Drugi (velik) 22 stopinj in 55%. Ostali so nekje vmes.

Kakšna ideja od kje se je sedaj tole pojavilo po nekaj letih? Je mogoče, da so problemi z okni, izolacijo ali je le tako čudno vreme?
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Vse je odvisno od (notranje) temperature stekel. Če je pod rosiščem, potem se bo na njih kondenzirala vlaga.

Tukaj je recimo ena takšna tabela, ki ti pove točko rosišča: klik (teh tabel je ogromno).
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.441
4.545
113
Ne vem, če razumem tole tabelo. Če imam notri 21 stopinj in 55% vlažnost, je točka rosišča pri 12 stopinjah (glede na tabelo)?
confused-1.gif

Zunaj je pa od -3 do 3 stopinje te dni.
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.441
4.545
113
Oz. potem to pomeni, da karkoli pod 12 stopinjah zunaj pomeni rosenje znotraj. Kar seveda ne more biti res, saj bi vsem teklo po šipah celo zimo.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.839
3.862
113
Ne ne pomeni tega. Pomeni da kjerkoli V stanovanju imaš objekt ki ima pod 12C se začne na njem izločat vlaga. Skratka stene, okvirji oken, stekla .. ko doseže pod 12C imaš kondenz. V kotu tvojega okna so očitno take razmere ker nimaš ustrezno urejene izolacije špalete na zunanji strani ali pa je okvir okna neustrezno izoliran.

Če prej ni bilo težav je lahko problem z notranjo vlago. Skratka nekaj se počne v hiši kar se prej ni! Kakšne nove rože, sušenje cunj ipd. imajo precej efekta na tole!
grims-1.gif
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.088
3.574
113
Marlbor
Citat:
Uporabnik Janez40 pravi:
Oz. potem to pomeni, da karkoli pod 12 stopinjah zunaj pomeni rosenje znotraj. Kar seveda ne more biti res, saj bi vsem teklo po šipah celo zimo.
Odvisno od kvalitete oken. Torej koliko zunanja temperatura vpliva na notranjo plast okna.
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.441
4.545
113
Ma nima logike. Je možno, da je iz okna spustil plin, ki je vmes med šipami in to vpliva?

Spodnje nadstropje ima 22 stopinj in 55% vlažnost. 3/4 oken je mokrih, 1/4 pa ne. Zunanja temp je enaka povsod. Zgoraj imam okoli 19 stopinj v spalnicah. Vlaga je praktično enaka. V eni sobi je mokro, v drugi ne. Povsod ista okna.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.839
3.862
113
Če je noter specialen plin se ta s časom "izrabi", ampak ta pojav traja nekaj časa in je zvezen. Če spušča nenadno boš pa itak videl ker se ti bo steklo znotraj zarosilo.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.190
1.804
113
Na rosenje vpliva izolativnost stekel..ta je pri dvoslojnih (če gledamo 8 let nazaj...U=1,1 W/m2K) konkretno slabša od 3 slojnih (U=0,7 W/m2K)...zato se tudi prej pojavi kondenz.

V kolikor steklo 'spusti plin' zgubiš nekje 15 do 20 % na izolativnosti....tako da to ni nek bistveni dejavnik.

Po mojih izkušnjah...če se želiš izogniti kondenzu (koderkoli že) moraš celoten objekt enakomerno ogrevati, torej v vseh sobah vklopljena grelna telesa (kar pa še vedno ne bo pomagali pri dvoslojnih oknih ki bojo praviloma zarošena...cena take izbire, žal).

Če se ti prej ni rosilo, zdaj se..se naprej vprašaj ali si kaj spreminjal režim ogrevanja? Imaš kako sobo stalno zaprt radiator/talno...? Če imaš, vklopi nazaj.
Poleg tega je 18 stopinj temperatura prostora, kjer se izpostavljeni deli (toplotni mostovi) že konkretno nahladijo...kar privede do kondenza. Spet: vklopi grelno telo in segrej sobo na 20+stopinj. Na porabi se ti ne bo poznalo, vsaj če je hiša narejena kot se spodobi (kar upam da je
wink-1.gif
).

Povzetek: Enakomerno segret objekt 24 ur dnevno z vklopljenimi grelnimi telesi v vseh prostorih.

Če je ta pogoj izpolnjen ne bo problemov (razen kondenza na 2 slojnih oknih
grims-1.gif
)
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.441
4.545
113
Strešnih oken ni bilo mogoče dobiti s trojno zasteklitvijo, zato sem pač vzel dvojno.

Ostalo pa ni problem enakomerno ogrevat, razen seveda spalnic. Tam ne morem imet 20+, ker potem slabo spimo. Smo pač navajeni manj. Celotni spodnji štuk grejem enakomerno. Vlaga v kotih je pa nov pojav letos, zato mi je tako čudno vse skupaj.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.304
5.832
113
pri taščici
Vceraj videl na fb lepo IR sliko kvalitetnega okna ki ni bil lep nastavljen in so bile tista tesnila pnekod bolj za okras.
Daj kaksno sliko tega tvojega kondenza. Vlago(termo) meter postavi cimblizje oknu
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.190
1.804
113
Za okna se ne sekiraj..pač tako bo.

Nikar pa ne ogrevat zgornjih prostorov na način, da vam toplota prihaja iz spodnjih, v zgornjih pa vsa grela telesa zaprta (kaj imaš..talno ali radiatorje?)..ker se ti bojo stene nahladile in po vogalih boš fasal kondenz drugo leto pa še plesen (eno leto je običajno zamika). Potem boš imel resen problem, trenutno imaš še obvladljivega.

V spalnih prostorih že samo po sebi dviguješ vlago med spanjem, prostorov ne ogrevaš in so stene nahlajene...nizka temperature stene (običajno vogal= toplotni most) + povišana vlažnost = kondenz => plesen.
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.315
947
113
Imaš kakšne večje rože na novo? Pa se pojavi takrat ko jih zaliješ? Morda kje sušiš perilo? Kako pa zračiš prostor? Si kaj spustil temperaturo v prostoru?

Če v prejšnjih letih nisi imel problema, potem (po mojem) ni z vgradnjo nič narobe.
 

wilburxxx

Guru
29. sep 2010
5.159
1.183
113
Če še sam svoje izkušnje povem glede rosenja stekel na oknih. Sam sem imel enak problem, in ga imam spet. Ko sem zamenjal staro peč visokotemperaturno z nizko temperaturno se mi je pričela nabirat vlaga na oknih. Ker mi je moja konstantno težila in konec koncev se sčasoma na robovih oken in silikonu ob steklu prične pojavljat plesen, katero je težko spucat, sem zamenjal stekla na oknih (dvoslojna), ker so mi rekli da plin po treh letih izgubi svoje lastnosti oziroma celo spusti. In ja res po menjavi stekel je bilo ene 3 leta spet mir z rošenjem. Sedaj se pa spet pojavlja rošenje.
Ker nimam namena konstantno menjavat stekel, sem na peči dvignil temperaturo dvižnega voda iz cca 40°C na cca 60°C in je po večini mir.
Na to idejo sem prišel, ker sem se spomnil, da včasih sem moral posode vode na radiator dajati da ni bil presuh zrak, sedaj pa je ravno obratno.
Tole kar se dandanes počne z izoliranjem je že čisto pretiravanje po moje. Hišo izoliraš kot da si jo v plastično vrečko zapakiral in pričakuješ, da bo vlaga šla ven temperatura pa ostala.
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.315
947
113
Citat:
Uporabnik wilburxxx pravi:
Ko sem zamenjal staro peč visokotemperaturno z nizko temperaturno se mi je pričela nabirat vlaga na oknih.

Pardon, zaradi menjave same peči se ti ni pričela nabirati vlaga! Če si ohranjal isti režim ogrevanja z isto temperaturo ti okno ni zamerilo menjave peči. Tako, da je na to vplivala druga sprememba! Bi rekel nižja temperatura v radiatorjih, pa vendar bi te potem zeblo, če je vse ostalo enako. Verjetno si hkrati menjal okna, izoliral fasado, itd...?

Ob vložku v energijske ukrepe, je pač potrebno spremeniti tudi naš režim bivanja, naše navade, itd.
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.315
947
113
Citat:
Uporabnik wilburxxx pravi:
Ker nimam namena konstantno menjavat stekel, sem na peči dvignil temperaturo dvižnega voda iz cca 40°C na cca 60°C in je po večini mir.

Nič kaj pametnega nisi s tem naredil. Verjetno moraš imeti sedaj priprte termostatske (upam da jih imaš) ventile in ti jih ves čas odpira in zapira. Višja temperatura ti sicer lahko posuši steklo, vendar se ti peč matra, ker ne deluje optimalno, saj mora ves čas ogrevati na višje temperature. Zato imaš tudi večjo porabo. Pa zato ti hitreje gorilec crkne, zaradi preštevilčnih vklopov. Oz. kaj drugega, odvisno od energenta.

Najbolj optimalno je, da ti peč ne žene s previsoko temperaturo, da nimaš prevelikih nihanj v temperaturi dvižnega voda in da nimaš prevelikih nihanj v prostorski temperaturi. Tu moraš ujeti optimum.
 

wilburxxx

Guru
29. sep 2010
5.159
1.183
113
V sobah so termostatski ventili, in v stanovanju tudi termostat. Temperaturo v radiatorjih dvigne 1x na dan, ponavadi zjutraj ko se prične dnevni način ogrevanja (ko mora na hitro dvigniti temperaturo v prostoru cca 3°C iz 19 na 22), ravno dovolj da osuši zrak. Čez dan avtomatika prilagaja temperaturo glede na zunanjo temp. in so radiatorji v glavnem mlačni.
Če pa zaradi tega 150 lit nafte več pokurim pa me tudi ne bo pobralo.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.304
5.832
113
pri taščici
Kolkokrat dnevno pa prezracis stanovanje? Oziroma kako imas resen dostop svezemu zraku v stanovanje.
Probaj ga vsaj po jutranjem bujenju, oziroma preden oddides od doma( ko si ze oblecen).
Pa zracenje se ne izvaja z okni na kip.
 

matofill

Guru
18. sep 2008
3.672
732
113
55% vlaga, je veliko preveč in sploh ni čudno, da do tega prihaja. Pač prezračite, ko je zunaj -1 st C bo ob zmernem zračenju hitro 30 - 35 % in problemi bodo izzveneli, lahko pa še malo kako vročo vodo odprete in vlago še dvignete na ene 65% bodo pa problemi še veliko večji. Je pa točno tako, kot predhodniki pišejo kupite si brezkontaktni termometer tudi za ljudi se dobijo in izmerite temp. notranjega stekla na oknu in na enkrat vam bo vse jasno in logično...,