Dijeta in sladkoena bolesen tipa 2

hja1

Pripravnik
30. mar 2016
185
2
18
Ali se bolnik s sladkorno bolznijo tipa 2 lahko prehranjuje po ketonski dijeti? Skrbi me velik vnos mascob. Je katera druga bolj priporocljiva?
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.092
6.479
113
Ja, samo paziti na ketoacedozo. Torej več manjših obrokov, pazit na ketone, dokler ne spoznaš odziv telesa.

Ketonska je najbolj primerna na generalni tip populacije, seveda se najde povsod izjema.

Je pa težje prit do preveč ketonov, kot glukoze.
 

tdi

Fizikalc
7. dec 2011
1.693
11
38
Sem poslušal eno doktorco, ki je razlagala, zakaj bi slinavko matral 5x na dan, da je to preživeto, da je tudi v redu 2x ali 3x na dan mal več.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.092
6.479
113
Aja, my bad, narobe prebral. Tip2 sladkorno se idealno reši z ketonsko. Lahko tudi samo en obrok dnevno, poln maščob.
 

retro

Fizikalc
18. dec 2011
6.277
23
38
Murska republika
Dieta za pretežke diabetike
Avtor: T.ko
Nova študija odkriva, da pri debelih osebah s sladkorno boleznijo tipa 2 ketogena dieta, za katero sta značilna visok vnos maščob in nizek vnos ogljikovih hidratov, daje boljše rezultate kot pa prehranjevanje z živili z nizkim glikemičnim indeksom (GI). V študiji je sodelovalo 84 debelih bolnikov s sladkorno boleznijo tipa 2, ki so jih razdelili v dve skupini. Prva skupina je bila na ketogeni dieti, ki jo je zasnoval Robert Atkins, druga skupina pa je uživala hrano, ki je temeljila na živilih z nizkim GI.

Raziskava je trajala tri mesece. Bolniki na ketogeni dieti so smeli pojesti največ 20 g ogljikovih hidratov na dan, sicer pa zanje ni bilo posebnih omejitev pri vnosu kalorij. Bolnikom na GI-dieti so svetovali, naj na dan zaužijejo po 500 kalorij manj od običajnih potreb, na dan pa so zaužili 55 odstotkov normalnega vnosa ogljikovih hidratov. Po šestih mesecih so pri bolnikih na ketogeni dieti ugotovili znatno izboljšanje ravni glukoze.
Kljub temu, da so bolniki na GI-dieti na dan zaužili manj kalorij, so tisti na ketogeni dieti izgubili znatno več telesne teže. Avtorji študije poudarjajo, da je treba ketogeno dieto nujno izvajati pod strogim zdravniškim nadzorom.
 

Fly

Majstr
21. jul 2007
2.574
490
83
Sicer čist off, ampak mislim da si podrl rekord v številu slovničnih napak v naslovu teme
smile-1.gif
 

Spajky

Guru
7. jun 2017
2.749
667
113
Obala
17758-icon_confused.gif
Hudič je, če ti dohtarji falijo diagnozo. 10% (vsakemu 10.emu) po statistikah jo za Diabetes_T-2. To je pa tudi zato, ker je diabetologov premalo in pacientov preveč ter nimajo časa za se pošteno pogovorit s pacientom in poglobit, pa še medicina se razvija z brzino "dragsterja" in jim znanje 50% zastari v 10 letih. Treba je sam ugotovit, kaj ti odgovarja in to probat se zmenit tudi z dohtarjem v skladu z rezultati.

Ni "svete resnice",
rolleyes-1.gif
ker je vsak človek malce drugačen, pa tudi na iste medikamente vsak reagira malce drugače! Pa pretiravat ni treba v nobeno smer, ne pri hrani, ne pri "zdravilih". Pri meni je trajalo desetletje "zdravniškega" experimentiranja s kemijo etc. na meni, pa sem raje sam na sebi experimentiral potem in nisem več pustil dohtarjem, da to počnejo. Potem sem pa novi diabetologinji predstavil zadevo... in končno je "požar lokaliziran". Sem pač eden od polovice onih, katerim so zaradi trme (podkrepljene z medicinsko ortodoksijo) prejšnjega dohtarja sfalili diagnozo ...

...
redface-1.gif
sem pa prej "prekopal" goro dokumentacije na Web-u ter zadnja leta pregledal maso predavanj na ameriških med.univerzah in njihovih UKC-jih (YT) glede diabetesa ipd.. Če znaš "kopat" za info po Web-u še iz časov pred "big-G"-jem in tekoče razumeš amerikanščino (tudi strokovne izraze) je zlata vredno včasih ...

Torej vsak mora sam probat, kaj njegovemu telesu odgovarja in daje rezultate. ... Najbolje z vednostjo svojega diabetologa, pa upat, da ni trd ko skala in malo bolj odprte glave (da mu oni dr.med+ostalo ni stoplo v glavo preveč!)
stupid-1.gif
 

matofill

Guru
18. sep 2008
3.664
727
113
Spajky , to je tudi meni jasno, ko sem v nekem čudnem začaranem krogu, prevelika teža in povsem čudno odreagiranje telesa na inzulin, še bolj čudno pa na velik vnos sladkorja, dogaja se skoraj obratno, kot bi se moralo, telo sicer proba uravnavati nivoje, vendar to dela na precej visokih vrednostih sladkorja, verjetno je tudi težava v obilju maščobnih celic na meni, ki povzročajo napačno delovanje tako lastnega, kot dodatnega inzulina oziroma rezistenco nanj. No najbolj smešno je, da ko spijem zvečer 1 l Coca cole one z sladkorjem imam drugo jutro samo minimalno povišan sladkor, ko se pa popolnoma držim diete , pa kar konkretno višjega .....

Če ti je kaj jasno in bi mi kaj svetoval, tudi sam bi lahko komu me kontaktiraj na ZS, one z strogo uradnim zdravniškim stališčem, pa prosim, da se vzdržijo komentarja, saj mi je strogo uradna stran jasna, samo študij na močnejših osebkih je pa ne ravno v izobilju.
 
Nazadnje urejeno:

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.092
6.479
113
Problem je v kroničnem povišanju glukoze in ne maščobju. Kar lepo na kezo za nekaj mesecev pa boš videl, lahko pa kasneje še deficit uvedeš.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.276
2.378
113
še v SLO - ampak komaj
A si ti sploh prebral kaj ga matra?

Pa bemu sunce - daj malo premisli preden daješ nasvete!

@matofil: c-peptid so ti testirali? Ozr. kaj točno je diagnoza in kaj je "zdravljenje"?
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.092
6.479
113
Nič ne bo narobe, če začne s "pravim" prehranjevanjem. se zna marsikaj samo urediti, predvsem simptomi.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Citat:
Uporabnik tdi pravi:
Sem poslušal eno doktorco, ki je razlagala, zakaj bi slinavko matral 5x na dan, da je to preživeto, da je tudi v redu 2x ali 3x na dan mal več.

V osnovi je telo narejeno za "kampanjsko" prehranjevanje. Torej par (konkretnih) obrokov na teden. Ampak tega že zelo dolg čas več ne prakticiramo.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.004
113
Kočevska
Citat:
Uporabnik matofill pravi:
Spajky , to je tudi meni jasno, ko sem v nekem čudnem začaranem krogu, prevelika teža in povsem čudno odreagiranje telesa na inzulin, še bolj čudno pa na velik vnos sladkorja, dogaja se skoraj obratno, kot bi se moralo, telo sicer proba uravnavati nivoje, vendar to dela na precej visokih vrednostih sladkorja, verjetno je tudi težava v obilju maščobnih celic na meni, ki povzročajo napačno delovanje tako lastnega, kot dodatnega inzulina oziroma rezistenco nanj. No najbolj smešno je, da ko spijem zvečer 1 l Coca cole one z sladkorjem imam drugo jutro samo minimalno povišan sladkor, ko se pa popolnoma držim diete , pa kar konkretno višjega .....

Če ti je kaj jasno in bi mi kaj svetoval, tudi sam bi lahko komu me kontaktiraj na ZS, one z strogo uradnim zdravniškim stališčem, pa prosim, da se vzdržijo komentarja, saj mi je strogo uradna stran jasna, samo študij na močnejših osebkih je pa ne ravno v izobilju.

Tudi jaz imam podoben problem. Ugotovil sem, da so uradna priporočila o zdravi prehrani zanič. Najboljše rezultate sem dosegel, če sem iz hrane skoraj popolnoma odstranil OH, kar vključuje tudi sadje. Rezultat ni viden naslednji dan, temveč čez nekaj dni, ko telo porabi zaloge glukoze iz jeter. Še najbolje se pa vidi pri vrednosti HbA1c, ki je važnejša od trenutne vrednosti glukoze in ti čez čas konkretno pade. Če pa lahko vsaj nekajkrat tedensko prehodiš po 5-10km, pa toliko bolje.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Aja, my bad, narobe prebral. Tip2 sladkorno se idealno reši z ketonsko. Lahko tudi samo en obrok dnevno, poln maščob.

Sladkorne se ne da pozdraviti zgolj z dieto. Pri blažjih oblikah je končni efekt res lahko enak, ampak to še ne pomeni da si (popolnoma) ozdravljen.

Najbolj pogosta zmota glede sladkorne bolezni je mešanje vzroka in posledice. Povišan krvni sladkor ni vzrok sladkorne bolezni, ampak njena posledica. Vzrok je v pomanjkanju* inzulina. Če zmanjšaš vnos OH, si težavo samo omilil. Da ne omenjam, da se glukoza lahko metabolizira tudi iz ne-OH hrane, recimo proteinov.

Dieta je vsekakor pomembna, ni pa to magična rešitev, s katero več ne boš (nikoli) rabil jemati inzulina.

*pod besedo "pomanjkanje" mislim tudi na zmanjšano senzitivnost na inzulin
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.092
6.479
113
Tip1 seveda ne, tip2 je pa povečini posledica abusanja slinavke, če se da "pozdraviti" ali ne, pa je odvisno od škode.

Seveda tudi "tradicionalna" medicine ne more pozdraviti sladkorne
 

retro

Fizikalc
18. dec 2011
6.277
23
38
Murska republika
Vse dokler ljudje ne bodo resno jemali bolezen že z tipom 1 kjer se v večini primerov da preprečiti zaplete tako bodo pozneje doživeli tudi tip 2 in 3. Ne samo krvne preiskave tudi preiskave urina so važne da se vidi kako daleč je napredovano.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Tip1 seveda ne, tip2 je pa povečini posledica abusanja slinavke, če se da "pozdraviti" ali ne, pa je odvisno od škode.

Seveda tudi "tradicionalna" medicine ne more pozdraviti sladkorne

Saj sladkorne se v takšni meri sploh ne da pozdraviti. Pač nadomeščaš manjkajoče hormone (inzulin). In enako moraš početi tudi pri ketonski dieti (v manjših dozah, a vseeno). Medicine v nobenem primeru ne smeš opustiti, sicer te bo prej ali slej zadeva "tepla".