Lokalno prezračevanje - Lunos, Blauberg,...???

Maiden

Fizikalc
7. nov 2007
763
182
43
Kupil sem napravo katera je edina bila dovolj mala, da sem jo lahko uporabil v stanovanju. Takrat, ko sem zadevo kupoval ni bilo veliko naprav katere bi imele funkcijo vračanje vlage. Lokalna prezračevalna od Lunosa deluje tako, da izhodnji zrak ogreje zbiralnik toplote, nato pa obrne smer vrtenja ventilatorja, da piha not in to izmenično dela. Imajo pa tudi, takšno napravo, katera ne obrača smeri ventilatorja.
Pa ne mi tu pisati, da je rekuperator namenjen razvlaževanju prostora. Rekuperator je "škatla", katera omogoča da izhodni zrak odda toploto vhodnemu, redno zračenje zniža vlago.
Lahko samo povem, da jaz brez prezračevanje ne bi bil več. Prepiha pa seveda ni.
 

Scorp84

Pripravnik
5. jan 2009
466
3
18
Rekapurator je ravno namenjem temu. da zniza vlago v prostoru. Ce pa imas senzorje se bo ustavil ko pride na zeleno vlaznost v prostoru, kar vsak lokalni rekupurator ima. Kako pa je s centralnin, pa se vsak pred nakupom pozanima.
 
Nazadnje urejeno:

matofill

Guru
18. sep 2008
3.664
727
113
Ali zna, kdo po domače razložiti Lunos ? Zdi se, da rekuperatorja sploh nima, torej, kaj se razlikuje od enega navadnega ventilatorja, le da je ultra počasen, nekako tako poudarjajo prednost, da ni centraliziran, vendar ??? Ali lahko kdo napiše izkušnje .....
 

Scorp84

Pripravnik
5. jan 2009
466
3
18
Kateri model si gledal? Ker ravno lunos ima najmanjso izgubo toplote oziroma najboljsi izkoristek. Oglasujejo se tudi kot najtisji, kako pa v tem primeru deluje, ker je pretok zraka minimalen. Pri najvisji hitrosti so bolj ali manj skoraj vsi na istem.
Kar pa njihovi prodajalci govorijo, tudi mene niso najbolj prepricali oziroma sploh niso bili najbolj jasni. Sploh pa to, da bi kopalniski ventilator nonstop deloval, ceprav bi imel vrata zaprta... Ce ima enota oznako rekuperator je pol to.
Mislim da imajo tudi ventilator, ki hkrati v obe smeri deluje in se prek kanalov izhodni zrak greje od notranjega in tudi najslabsi izkoristek. Tako da poglej kaj tocno si gledal, ker si ocitno nekaj drugega gledal.
Drugace si na FB napisi iskalnik lunos in bos nasel ogromno debate in tudi tisti, ki ga uporabljajo.
 

Maiden

Fizikalc
7. nov 2007
763
182
43
Njihov glavni prodajni produkt deluje na izmenjavi smeri vpiha/izpiha. Model E2 ( Lunos e2 ), drug model kateri tega nima pa je E-go.
Danes prezračevalne naprave brez rekuperatorja skoraj ne dobiš več.
Pa še nekaj o prezračevanju.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.167
8.950
113
Citat:
Uporabnik YuGec pravi:
Ko malo to bolj podrobno pogledaš, vidiš da gre za ventilatorje z grelci. Ne vem kaj je tu tako posebnega?

Razumem prezračevalni sistem s centralno enoto in potem vstopne in izstopne cevi v vsak prosto posebej.

Sem pred gradnjo hiše in imam občutek, da se mi prezračevanje ekonomsko ne izide. Ne vem tudi zakaj bi moral imeti cel dan rahel prepih v hiši. Bomo ostali na klasiki in prezračili z okni.

Pojdi nekomu ki ima dovoljmoderno centralno prezračevanje in preveri koliko ima prepiha pri bajti.
Zadevo imamo, sem bil še zelo skeptičen v celem pocesu vgradnje in pred zagonom, kako bo to izpadlo, an koncu je vseeno strošek v rangu 5k€, ki se ekonomsko nikoli ne povrne.
Ampak,zadeva je v moderni bajti obvezna. imho. Si zdaj ne znam predstavljat da tega nimamo. Sem naredil rahle teste in zadevo enostavno ugasnil za kak dan. Razlika brutalna.

Stvar je samo če imaš solde za to. Vsaj razvod naredi v rangu 1000 te pride v samogradnji.
 

b_t

Pripravnik
17. okt 2007
306
6
18
Rekuperatorje se najbolj logično razporedi takole:
- v etaži: v kuhinji na sever enega, v dnevni sobi na jug drugega. Če je kopalnica zelo v uporabi, naštimaj tam še poseben, kopalniški rekuperator od Lunosa.
- v mansardi: enega v otroški sobi in drugega v spalnici. Če je kopalnica zelo v uporabi, naštimaj tam še poseben, kopalniški rekuperator od Lunosa.

Rekuparatorji od Lunosa naj bi bili vedno v parih, saj posamezen rekuperator nekaj časa vleče svež zrak noter (ga ogreje čez keramični izmenjevalnik, ki se s tem ohlaja), ta čas ga drugi izmenjevalnik sesa ven (pri tem notranji zrak ogreje keramični izmenjevalnik), čez kako minutko pa se zadeva obrne.

Kopalniški rekuperator vedno sesa zrak in vlago ven, zato je primeren samo za kopalnice.
Če boš dal navaden rekuperator v kopalnico, ti bo vlago in vonjave vlekel iz kopalnice v hišo.
Po moje se kopalniškega splača montirati v kopalnici, kjer se veliko tuširate in je veliko vlage ali pa sušite perilo (če ga).
Če je ena kopalnica namenjena samo temu, da si občasno umiješ roke, pa verjetno nima smisla.

V praksi se (Lunos) vlaga v prostorih dejansko zniža, zrak pa je vedno svež, ob minimalnih izgubah. Ko kuhaš, se praktično ne potrebuje več prižigati kuhinjske nape ali odpirati oken. Pa glede spalnice - brnenje se vedno malo sliši, tudi na najnižji hitrosti (če te to moti). Blauberga ne poznam, verjetno je isto.

Ne pozabi na subvencije za rekuperacijo.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.153
1.759
113
Citat:
Uporabnik YuGec pravi:
Sem pred gradnjo hiše in imam občutek, da se mi prezračevanje ekonomsko ne izide. Ne vem tudi zakaj bi moral imeti cel dan rahel prepih v hiši. Bomo ostali na klasiki in prezračili z okni.

Ekonomsko gledano se prezračevanje ne izide. Ker bo strošek ogrevanja višji v hiši s prezračevanjem kot v hiši brez.

Gre za kakovost bivanja. Ti je vedno svež zrak vreden XY EUR (6 jurjev..tu nekje?) ali ti zadošča parkrat dnevno zračenje preko odprtih oken... Tvoja presoja in odločitev.
 

ginek

Fizikalc
21. sep 2007
545
54
28
Citat:
Uporabnik sajkek pravi:

Ampak,zadeva je v moderni bajti obvezna. imho. Si zdaj ne znam predstavljat da tega nimamo. Sem naredil rahle teste in zadevo enostavno ugasnil za kak dan. Razlika brutalna.
.

Pri nas se zadeva ob izpadu elektrike, pri povratku preklopi na najmanšo hitrost 1/7... in smo že pozabili prenastavit večkrat, čez kak dan se je hudo poznalo na kvaliteti zraka.

Ekonomsko se ne izide, ampak po tej logiki je najbolje imet kocko s čimmanjšimi okni, brez balkonov, itd... Oziroma še bolje postavit prikolico na vikend parceli.

Ob odpiranju oken pozimi gre pa zagotovo mnogo več toplote iz hiše kot skozi rekuperirano prezračevanje.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.213
5.236
113
Seveda gre. Samo je treba okna odpreti. V teoriji je rekuperator varčnejše prezračevanje, v praksi pa ne, ker folk oken ne odpira.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.167
8.950
113
zakaj bi delal gips?pri novogradnji, narediš luknje skozi ploščo. pa greš iz vrha, ali pa ob stenah. variant je več.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.213
5.236
113
Najlažje in najmanj višine se izgubi pri razpeljavi cevi po estrihih. Fino je pa to vedeti preden se plosce ulijejo, da preboje narediš vnaprej, ne da pol stemas ko mutav pa armaturo rezes, glih kakor pač pade. Sploh za skupni razvod cevi. Pol se pa za 10 cevi prereže celo armaturo med ploščo in najraje kako nosilno steno....
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.167
8.950
113
ne vem kaj je daleč, sklepam da mu bajta ze stoji, če pa še ne potem pa je itak n možnosti.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.213
5.236
113
Napisal je: sem pred gradnjo hiše... Sem razumela, da mu nič se ne stoji. Če že, pol je seveda situacija malo drugačna. In z višinami in s stemarijo.
 

YuGec

Fizikalc
18. avg 2007
2.801
0
36
V fazi projektiranja
smile-1.gif
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.167
8.950
113
Pol je skoraj nobrainer, prdevidi razvode in preboje,material za razvode in ventili bo stal cca 1000 €..

eni peljejo cev kar med armatur, ampak mora statik predivdet..to je dejansko najbolj elegantno. ampka moraš imeti vse razčiščeno, kar je včasih problem.
 

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.149
5.569
113
Citat:
Uporabnik Jabe pravi:
Seveda gre. Samo je treba okna odpreti. V teoriji je rekuperator varčnejše prezračevanje, v praksi pa ne, ker folk oken ne odpira.
Zelo redki so tisti, ki vsak dan po 3x odpro na dan vsa okna za vsaj 5 minut.


Ker imaš tega sranja po parih dneh dovolj in skrajšaš na 2x, potem 1x, nato nehaš odpirati po urniku in odpreš samo, ko je res zatohlo.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.153
1.759
113
Jaz odpiram redno vsaj 2 x dnevno..ko vstanem, ko pridem domov, včasih še zvečer..odprem za minuto ali dve na 'tri strani neba' na prepih.

Je pa za moje pojme dosti bolj pomembno odpirat v stanovanju kot v hiši, ker v stanovanju se prebivalci radi po šihtu zaprejo not in ne mignejo več ven do jutra (zna vlaga zanimivo skočit navzgor). V hiši stalno prehajaš med etažami in že z vrati (če so sploh zaprta) mešaš zrak...prav tako odiraš vhodna vrata, še kako garažo če je v sklopu hiše in je vrtinčenja mnogo več.