Sneg 2017/2018

Drago

gps navigator
20. jul 2007
2.823
10
38
Stara Bučka
Citat:
Uporabnik virtuoz pravi:
Prav sem napisal. Posipalec je velik 8m3, vendar se napolni s kupom, potem pa še dva rezervoarja po 1000 litrov. Vse naenkrat. Kadar se posipa kombinirano, je mešanica 70 % soli in 30% tekočine.

Vidim, da se kar dobro spoznaš na zadeve. Največji posipalci EPOKE (pri nas) imajo s poviški 9m3 prostornine in 3400 l CaCl ali MgCl. Sam posipalec je težak 2670 kg, nalozi pa lahko še okoli 14t materiala. Kamion ima tehnično nosilnost 21 t. Vendar, posipalec je zelo težko napolniti, saj zaradi dimenzij nakladačeve kible in konstrukcije posipalca, ostane spredaj in zadaj prazen prostor. Po mojih meritvah naložim okoli 8t soli in 3400 l tekočine.
Pri pluženju ni nekih omejitev glede hitrosti. Predvsem je treba opazovati objekte ob vozišču in zmanjšati hitrost, da se jih ne poškoduje. Nekje obstaja celo izračun sile snega, ki s hitrostjo 60 km/h prileti v protihrupno ograjo. Menda tega ne zdrži nobena ograja. Sploh pa DARSovi kamioni, ki majo sestavljene pluge, širine šest in več metrov. Za probo sem s 3,6 metrskim plugom, na kratkem odseku plužil cca. 10cm snega s hitrostjo 90 km/h. Ne bi bil rad na mestu, kamor prileti sneg. Tudi 6let stara Epoka deluje normalno pri 90 km/h.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.544
8.897
113
Citat:
Uporabnik Pepe pravi:
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:S kok na uro bi ti plužil, s tristo?
stupid-1.gif
Glej tele (da se prilagodim na isti nivo kot si ti), jaz sem bil na konkretnem mestu, v avtu imam pričo, ki je videla, da izpod plugov ni letelo nič. Ker verjetno niso bili niti dol spuščeni, ker so s snegom opravili že v prejšnjih rundah. Zato so se na cestninski postaji tudi odmaknili, ker dela ni bilo in je promet potem stekel s povsem normalno hitrostjo za mokro cestišče pri +1. Vse lokalne ceste plužijo zadnja leta hitreje kot DARS pluži avtocesto. Sklepam, da so naš denar zapravili za neprimerno opremo za pluženje. Oziroma lokalne ceste plužijo zasebni pogodbeniki, ki niso plačani na uro, kot so pač darsovci. Kot sem že napisal v tej temi, pred 25-imi leti so sloveniko plužili z bistveno večjo hitrostjo. Zadnja leta ne glede na tip snega še nisem dohitel plužne skupine, ki bi vozila več kot 50 km / h. Tudi če samo posipajo ali še to ne.

Še enkrat, s kakšno hitrostjo bi plužil ti, če bi sedel v kamionu? Če tega ne veš, si pač tele ti in ne jaz.

Da ti pa razložim. Kamion leti 90 s plugom gor ali pa brez, vprašanje pa je, kakšno škodo naredi sneg, ki leti po luftu iz pluga.
 
Nazadnje urejeno:

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.212
4.695
113
Aha, to nekaj pojasni. Sedaj smo naredili varovalne in protihrupne ograje in je treba plužiti počasneje kot nekoč, ker bi se vse skupaj sicer podrlo.
Dobro, da tunelov ni treba plužiti, bi se zrušil cel hrib
smile-1.gif
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.544
8.897
113
Pa verjetno, če bi bil ti na mestu šoferja bi raje teral 90, ker si enkrat prej okoli rajona, pa žal ne gre, ker ljudje kličejo veš in nimajo radi snega po fasadah.
 

virtuoz

Fizikalc
20. jul 2007
873
80
28
Citat:
Uporabnik Drago pravi:
Citat:
Uporabnik virtuoz pravi:
Prav sem napisal. Posipalec je velik 8m3, vendar se napolni s kupom, potem pa še dva rezervoarja po 1000 litrov. Vse naenkrat. Kadar se posipa kombinirano, je mešanica 70 % soli in 30% tekočine.

Vidim, da se kar dobro spoznaš na zadeve. Največji posipalci EPOKE (pri nas) imajo s poviški 9m3 prostornine in 3400 l CaCl ali MgCl. Sam posipalec je težak 2670 kg, nalozi pa lahko še okoli 14t materiala. Kamion ima tehnično nosilnost 21 t. Vendar, posipalec je zelo težko napolniti, saj zaradi dimenzij nakladačeve kible in konstrukcije posipalca, ostane spredaj in zadaj prazen prostor. Po mojih meritvah naložim okoli 8t soli in 3400 l tekočine.
Pri pluženju ni nekih omejitev glede hitrosti. Predvsem je treba opazovati objekte ob vozišču in zmanjšati hitrost, da se jih ne poškoduje. Nekje obstaja celo izračun sile snega, ki s hitrostjo 60 km/h prileti v protihrupno ograjo. Menda tega ne zdrži nobena ograja. Sploh pa DARSovi kamioni, ki majo sestavljene pluge, širine šest in več metrov. Za probo sem s 3,6 metrskim plugom, na kratkem odseku plužil cca. 10cm snega s hitrostjo 90 km/h. Ne bi bil rad na mestu, kamor prileti sneg. Tudi 6let stara Epoka deluje normalno pri 90 km/h.
Spredaj in zadaj na Epoke posipalcu ne nastane prazen prostor, kadar se nasipa iz silosov, kjer je sipka sol iz Salinena. Omejitev hitrosti nisem napisal za pluženje, ampak za posipanje, kjer se takoj pokaže napaka če hitrost preseže 60 km/h, ali še prej, če se posipa max, kar znese 40 g/m2 pri širini 12 metrov.
Zadeve poznam kar dobro, ne gledam googla.
Je pa tako, da je problem teža, ker so na kamione obešeni še plugi z dolgo ročico spredaj in je osna obremenitev kar konkretna.
 

Drago

gps navigator
20. jul 2007
2.823
10
38
Stara Bučka
Res je, če sipaš iz silosa lahko nafilaš tudi čez obremenitev. Sol iz silosov je suha in zelo sipka, naša pa leži na tleh pod streho in je polna vode.

Napaka se pokaže, ker mašinerija ne dohaja potreb. Če pa se zadeve malce "prilagodi" pa gre tudi 12m 50g. Ampak to je tak ekstrem, da ga jaz v šestih letih še nisem uporabil. Uporabno je samo za razkladanje, pa še tam se čez nekaj časa pojavi napaka.

Bi pa rad eno sezono delal na avtocestah, da vidim, kakšen sistem imajo. Trenutno imam traso 32 km, s sedmimi krožišči in tridesetimi avtobusnimi postajami. Dve uri krog. V tem času je lahko na začetku že toliko snega, da je cesta neprevozna. Pa še mešanice ne smem uporabljat. Na AC bi se mi verjetno zdelo, da sem na dopustu
 

virtuoz

Fizikalc
20. jul 2007
873
80
28
Hja, ne vem če bi se ti zdelo, da si na dopustu...
Pri hitrosti ca 45 km/h mora prvi v skupini paziti na odbojno ograjo, da jo ne zadane, ter na robnike, ki so na podvozih in viaduktih. Pluži se itak od roba, da se pri taljenju sneg ne topi na prehitevalni pas, ker pri padcu temperature potem lahko zmrzne ( večja količina vode razredči sol od posipanja). Paziti mora na bočni plug, ker vedno kak osebni avtomobil rine naprej. Drugi v skupini pa pazi na prekrivanje linije pluženja, ter zapira in odpira bočni plug glede na širino cestišča. Tisti ki plužijo priključke, pa imajo težave pri prečkanju lokalnih in državnih cest, ker pri nas itak nihče ne "šmirgla" nekoga ki nekaj dela in tam obrača.
Preklopni čelni plugi pa so zelo občutljivi na napake, saj že malo močnejši dotik robnika zlomi varovalko pluga in potem je ta za nekaj časa izločen iz pluženja.
Pa saj je itak vsako delo, če ga človek ne pozna, od daleč enostavno...
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

ksz

Kaj dogaja? Zdele sem prišel v bajto in slišim, da je vsenaokoli sodni dan ? Pri nas samo nek čuden topel veter piha
confused-1.gif
. Že cel dan.

"Dež in veter pred božičem, jamo koplje rad mrličem
crazy1.gif
"
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.312
5.836
113
pri taščici
Ce je bilo ponedeljkovo jutro 30C toplejse kot nedeljsko bi se lahko reklo sodni dan.....
Pri vas je pihal, ponekood je pa "vleklo in bučalo". Sem vceraj videl stresnike po tleh, tudi malo “pijano" se vozili po cesti.
 
Nazadnje urejeno:

atepej

Fizikalc
3. jul 2013
882
63
28
34
Prometno poročilo

12.12.2017 11:14
Zadnji vnos: 12.12.2017 11:11

Zaradi previsokega vozila je na primorski avtocesti zaprt predor Dekani proti Ljubljani.
Zastoji nastajajo na cesti Draženci - Ptuj.
Zaradi močnega vetra so povsod po državi po cestah podrta drevesa, vejevje in predmeti. Pristojne službe odstranjujejo posledice. Vozite previdno in s prilagodite vožnjo razmeram na cesti.
Zaradi podrtih dreves, električnih vodov, plazov in poplav so zaprte številne ceste.
Na Gorenjskem:
Popolne zapore:
- Bled - Bohinj pri Nomenju, Vresje - Sorica, Jereka - Gorjuše, Rudno - Nemški Rovt, Spodnje Gorje - Zgornje Gorje;
- Lesce - Radovljica,
- Preddvor - Spodnje Jezersko - Zgornje Jezersko, Železniki - Podrošt, Rateče - Planica, Mavčiče - Kranj.
Oviran promet je na cesti Bohinjska Bistrica - Bitnje.
Na Koroškem:
Poljana - Mežica - Črna na Koroškem, Šoštanj - Črna na Koroškem, Ribnica na Pohorju - Podvelka, Kotlje - Slovenj Gradec, Dravograd - Bukovje - Trbonje.
Kamniško Savinjsko območje:
Solčava - Logarska dolina, Črnivec - Kranjski Rak – Luče, Solčava - Sestre Logar, cesta čez prelaz Pavličevo Sedlo.
Dolenjsko, Kočevsko in Notranjsko območje:
- Kot - Grgelj - Fara, Štalcerji - Kočevska Reka, Kočevje - Livold - Knežja Lipa, Gradež - Škocjan.
-Ivančna Gorica - Krka pri odcepu za Znojile.
Osrednja Slovenija in Zasavje:
Popolna zapora:
- Ig - Rakitna;
- Logatec - Kalce - Godovič med Kalcami in Hotedrščico; Logatec - Rovte - Žiri pri Petkovcu, Logatec - Laze,
- Gorenja vas - Horjul
- Jevnica - most čez Savo.
Polovična zapora: Zagorje - Trbovlje.
Primorska:
- Most na Soči - Tolmin;
- Koper - Šmarje - Dragonja in Kalce - Podkraj - Col;
- lokalne ceste na Vipavskem Renče - Britof, Zalošče - Saksid, Preserje - Potoče in Batuje - Preserje.

Zaradi nevarnosti snežnih plazov je cesta čez prelaz Vršič zaprta.
Po podatkih policije je povečan promet na mejnem prehodu Dobovec.
 

Tenforest

Majstr
3. sep 2007
5.659
499
83
41
povsod malo
Citat:
Uporabnik FuriousG pravi:
@ Tenforest:

Če boš slučajno prebral... Kje med Lescam in Radovljico je zaprta cesta?
Klasika je bila tam v semaforju pred Šparom. Tam ni meseca da nebi počilo. Narobe semaforji. Nujen bi bil krožni. Fora je v tem da ima istočasno zeleno tudi tisti ki zavija iz smeri Kranja v Radovljico in tisti ki gre iz smeri Lesc jasno, ko vidi zeleno jo gre tisti ki zavija levo v Radovljico pa zaradi brega slabo vidi tistega iz Lesc in je včasih prehitro.
Na gugl maps ker razložu sem
bonk.gif
https://www.google.si/maps/@46.3480806,14.1799788,3a,75y,355.63h,84.99t/data=!3m6!1e1!3m4!1sekuZFgS9SS_lxEExTK6OpQ!2e0!7i13312!8i6656
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.312
5.836
113
pri taščici
del radosti pred desetimi dnevi

Opažam da se staram, pa s težko dizelsko kravo je tudi najbrž malo težje take igrice se iti.
bo treba naslednjič dobiti nekaj lažjega, bencinskega...
rolleyes-1.gif


 
Nazadnje urejeno:

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.312
5.836
113
pri taščici
Nas bo res cez en mesec zamedlo.
Lani so tudi za ene tri tedne naprej prav napovedali vecjo kolicino snega ki je sredi januarja presenetila tako cestarje kot voznike.
2643534-Screenshot_2017-12-19-20-58-09.jpg
 

Priponke

  • 2643534-Screenshot_2017-12-19-20-58-09.jpg
    2643534-Screenshot_2017-12-19-20-58-09.jpg
    90,9 KB · Ogledi: 231
I

Izbrisan uporabnik #9334

Naša ima en tak feler, da čudno reagira, če se ji zadaj kaj nekontroliranega dogaja. Pretepen božiček je pa tudi sramota, a ne!
rolleyes-1.gif