Sneg 2017/2018

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.228
717
113
Sicer tole ni info o tokratnem snegu....

Okoli 19.30 sem bil z avtom v Savljah pri vodarni...Termometer pokazal -11°C...vse naokoli pa od nenke -3 do -4°C

Tele Savlje so pasje mrzle.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.322
5.843
113
pri taščici
Saj tvoj konc tudi
Al pa malo bolj SV od tebe.
Ceprav da ti je za 7C padla se mi zdi pa tudi cudno.
Za toliko.je meni padla pred dnevi na Blokah na razdalji 2-3 km.(spust v dolino).sploh ni padala po eno C ampak kar po dve....
 

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.228
717
113
Ko sem se peljal v Savlje sem porajtal -7°C, potem sem pobral sina, ki je bil na Karatejskem žuru in smo skupaj gledali na temperaturo.
Na parkingu pri KZ metlika je blo -3,5...-4°C, pol pa takoj ko smo šli čez njive proti vodarni pa temperatura strmo navzdol....do -11°°C, na obvoznici je pa zlezla nazaj na -4°C...

Kot bi en mraz iz škafa zlival na tiste njive...
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.039
4.049
113
Ti cisto verjamem. Tudi na stari cesti od Domzal proti Trzinu, na tistem polju, se vcasih zgodi, da je na razdalji par sto metrov za 5'C nizja temperatura.
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.150
2.329
113
v lokalni ostariji
v glavnem, ceste pločnike parkirišča smo vam spucali...

je bilo luštno za delat.... sem iskal 8888 po njegovem rajonu pa ga ni bilo videti, da bi dal za 2dcl žegnane vode
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.220
4.700
113
Citat:
Uporabnik Pepe pravi:DARS-ovi tovornjaki po mojih opažanjih zadnja leta plužijo s hitrostjo okrog 50 km / h ne glede na količino snega.
To soboto sem naletel na plužno skupino na štajerski avtocesti nekje za izvozom Žalec. Resetiral sem števec za povprečno hitrost in ko sta se na cestninski postaji Vransko umaknila koloni zadaj, je bila povprečna hitrost 34 km/h. Ob upoštevanju, da števec v avtu nekaj laže, DARS torej pluži avtocesto s 30 km/h. Ker ni bilo prvo pluženje, je bilo snega tako veliko, da so vlačilci brez težav zavili na kopni izvoz v Šentrupertu, ki je kar strm in ga tudi brez težav prevozili. V koloni imaš marsikaj čas opazovati
smile-1.gif
.
Ko sta se umaknila, na cesti nismo opazili kakega snega, ne vem, če sta prej sploh imela pluga spuščena ali sta samo posipala. Ne bi DARS raje šel v nabavo traktorjev za pluženje? Pohvalno, da je bila cesta super očiščena, zakaj delajo s tako nizko hitrostjo, pa mi je velika uganka.
 

virtuoz

Fizikalc
20. jul 2007
873
80
28
Citat:
Uporabnik Pepe pravi:
Citat:
Uporabnik Pepe pravi:DARS-ovi tovornjaki po mojih opažanjih zadnja leta plužijo s hitrostjo okrog 50 km / h ne glede na količino snega.
To soboto sem naletel na plužno skupino na štajerski avtocesti nekje za izvozom Žalec. Resetiral sem števec za povprečno hitrost in ko sta se na cestninski postaji Vransko umaknila koloni zadaj, je bila povprečna hitrost 34 km/h. Ob upoštevanju, da števec v avtu nekaj laže, DARS torej pluži avtocesto s 30 km/h. Ker ni bilo prvo pluženje, je bilo snega tako veliko, da so vlačilci brez težav zavili na kopni izvoz v Šentrupertu, ki je kar strm in ga tudi brez težav prevozili. V koloni imaš marsikaj čas opazovati
smile-1.gif
.
Ko sta se umaknila, na cesti nismo opazili kakega snega, ne vem, če sta prej sploh imela pluga spuščena ali sta samo posipala. Ne bi DARS raje šel v nabavo traktorjev za pluženje? Pohvalno, da je bila cesta super očiščena, zakaj delajo s tako nizko hitrostjo, pa mi je velika uganka.
Tako nizka hitrost pri pluženju je izključno zaradi tega, da se ne poškoduje prometna signalizacija ob avtocesti. Prometni znaki, obvestilne table in ostalo imajo kar veliko površino, in sneg ki bi priletel vanje bi jih zvil. Je pa to odvisno od teže snega. Pri južnem, težkem snegu je hitrost pluženja manjša kot pri lahkem suhem pršiču.
Posipanje soli (NaCl) poteka do hitrosti tam nekje do 60 km/h. Več ne dopušča posipalec. Isto velja za kombinirano posipanje ( NaCl - CaCl), samo mokro posipanje, ki se pri nas šele dobro uvaja, pa dopušča hitrost posipanja, oziroma polivanja do 90 km/h. Uvaja se sedaj polivanje ceste z raztopino NaCl, to je z raztopljeno soljo.
 
Nazadnje urejeno:

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.322
5.843
113
pri taščici
AC se še vedno posipa? že dolgo so govorili da se samo poliva. Kaj pa je res pa še nisem preverjal.
Peska pa zagotovo ni več na AC.
Pepe: daj nehi s s trakotorji. 30 kmh gre danes samo še 5% trakotrjev. 70% jih gre 40 kmh, 20% 50kmh, 5% pa več kot 50 kmh... Bi bili tudi prehitri
wink-1.gif
 

virtuoz

Fizikalc
20. jul 2007
873
80
28
Lahko govorijo nekateri, ki stvari ne poznajo, da se samo poliva. Dejstvo pa je, da se posipa s soljo in se bo kot kaže še dolgo. Polivanje pride v poštev samo pri preventivnem posipanju, kadar je nevarnost poledice, ali pred sneženjem, v samem sneženju pa samo s soljo zaradi koncentracije in zrna, ki dodatno deluje pri gnetenju snega. Pesek na avtocesti ne pride v poštev zaradi visokih hitrosti in posledično bi bili avtomobili uničeni (speskana pločevina, stekla...). Nekaj malega se mogoče doda med soljo pri posipanju klancev, da se poveča trenje vozišča.
Traktorji ne pridejo v poštev na AC, ker je potrebno sabo peljati še kakih 9 m3 soli in par tisoč litrov tekočine.
 

virtuoz

Fizikalc
20. jul 2007
873
80
28
Prav sem napisal. Posipalec je velik 8m3, vendar se napolni s kupom, potem pa še dva rezervoarja po 1000 litrov. Vse naenkrat. Kadar se posipa kombinirano, je mešanica 70 % soli in 30% tekočine.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.220
4.700
113
Občutek sem imel, da je plug v mestu pred tem vozil občasno hitreje kot so potem vozili DARS-ovci na avtocesti. Razen čez krožišča je šlo počasneje. Verjetno v mestu ni infrastrukture ob cesti
sprasujem se.gif
.
Tip snega je bil enak, ker je bilo isti dan in nekaj 10 km narazen.
 

virtuoz

Fizikalc
20. jul 2007
873
80
28
Količina snega ki prileti iz pluga, je na AC neprimerno večja, kot na navadni cesti. Vzemi količino snega s prehitevalnega, voznega in odstavnega pasu, ter vrzi vse to v prometni znak. Ne bo zdržal.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Kolikor sem videl ta vikend, je tokrat bila polomljena kar konkretna količina prometne opreme, tudi v mestih (celo v krožišču). Ta sneg je bil res težak.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.550
8.902
113
Citat:
Uporabnik Pepe pravi:
Citat:
Uporabnik Pepe pravi:DARS-ovi tovornjaki po mojih opažanjih zadnja leta plužijo s hitrostjo okrog 50 km / h ne glede na količino snega.
To soboto sem naletel na plužno skupino na štajerski avtocesti nekje za izvozom Žalec. Resetiral sem števec za povprečno hitrost in ko sta se na cestninski postaji Vransko umaknila koloni zadaj, je bila povprečna hitrost 34 km/h. Ob upoštevanju, da števec v avtu nekaj laže, DARS torej pluži avtocesto s 30 km/h. Ker ni bilo prvo pluženje, je bilo snega tako veliko, da so vlačilci brez težav zavili na kopni izvoz v Šentrupertu, ki je kar strm in ga tudi brez težav prevozili. V koloni imaš marsikaj čas opazovati
smile-1.gif
.
Ko sta se umaknila, na cesti nismo opazili kakega snega, ne vem, če sta prej sploh imela pluga spuščena ali sta samo posipala. Ne bi DARS raje šel v nabavo traktorjev za pluženje? Pohvalno, da je bila cesta super očiščena, zakaj delajo s tako nizko hitrostjo, pa mi je velika uganka.
S kok na uro bi ti plužil, s tristo?
stupid-1.gif
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.220
4.700
113
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:S kok na uro bi ti plužil, s tristo?
stupid-1.gif
Glej tele (da se prilagodim na isti nivo kot si ti), jaz sem bil na konkretnem mestu, v avtu imam pričo, ki je videla, da izpod plugov ni letelo nič. Ker verjetno niso bili niti dol spuščeni, ker so s snegom opravili že v prejšnjih rundah. Zato so se na cestninski postaji tudi odmaknili, ker dela ni bilo in je promet potem stekel s povsem normalno hitrostjo za mokro cestišče pri +1. Vse lokalne ceste plužijo zadnja leta hitreje kot DARS pluži avtocesto. Sklepam, da so naš denar zapravili za neprimerno opremo za pluženje. Oziroma lokalne ceste plužijo zasebni pogodbeniki, ki niso plačani na uro, kot so pač darsovci. Kot sem že napisal v tej temi, pred 25-imi leti so sloveniko plužili z bistveno večjo hitrostjo. Zadnja leta ne glede na tip snega še nisem dohitel plužne skupine, ki bi vozila več kot 50 km / h. Tudi če samo posipajo ali še to ne.