Simpl vprašanje glede avtomatika..

Steve

Guru
13. avg 2007
9.611
1.527
113
Sem enkrat probal nekaj čarat z ročnim menjavanjem v snegu in bregih, pa sem videl da nima smisla, da on zna to boljše od mene in sem ruknil nazaj v D
smile-1.gif
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
No tisti, ki bi radi varčevali, pozabite frčomatike, ker se vam bo mešalo ob vsakem neoptimalnem prestavljanju. Če ni denarja za avtomatik, ga pač ni, nobena sramota.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.153
1.759
113
Saj se da z avtomatikom tudi povsem 'varčno' peljat oz. baš ni neke razlike med ročnim in avtomatikom (vsaj moje izkušnje).

Jaz osebno z avtomatskim zdaj vozim bolj umirjeno, ker praktično ni treba dodajat skoz naprej gasa..prvič pritisneš in držiš, in potem sam meče v višje prestave pri vtrljajih glede na gas..praviloma zelo hitro menja..in sploh ni užitka pritiskat in naganjat (ne vem..tak drugačen občutek).
Ko se usedem v avto s klasičnim..prvo kar je, ga pošteno zahodim
grin1.gif
.
Tako da..kdor se želi skulirat..naj vozi avtomazika, pa še poraba bo ugodna
wink-1.gif
.
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.473
113
saj razlika v porabi ročni vs avtomatik ne pride iz prestavljanja- razen če namerno voziš v višjih obratih, ampak zaradi same teže menjalnika, v bmw recimo je menjalnik cca 80 kg, in to se pozna na porabi. Velikokrat zasledim da bo kdo kupil avtomatika, vozil v manualnem načinu in tako imel porabo enako kot ročni
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.397
482
83
::1/128
Kaj pa vem, jaz z avtomatom ne vozim nič bolj ali manj umirjeno. Je pa res, da zna bit tudi pri enaki vožnji sodoben avtomat bolj varčen kot ročni. Enostavno ni več take razlike v izgubah, imajo pa na drugi strani več prestav in presestavljajo bolj optimalno kot večina voznikov. Tudi po uradnih podatkih ima marsikater avto s sodobnim avtomatskim menjalnikom nižjo porabo kot z ročnim.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.153
1.759
113
Ja saj..teža je že večja a je avtomatika tako narejena, da meče v višje prestave kakor hitro umiriš dodajanje gasa...in si hitro na 1.200 vrtljajih s katerimi voziš...oz. precej nižjimi kot bi jih imel z ročnim.
 

BMW1

Pripravnik
14. nov 2017
124
0
16
Na semfarjou lahko daš tudi v P če dalj čakas, Pri N mi moj prižge opozorilo, da se lahko avto sam odpelje. "Vehicle may roll away. "
 

B81

22. jul 2007
34.271
8.816
113
Sam vozim enako kot prej z bencinarjem (145 KM in ca. 8 litrov), zdaj pa dizl (105+ne vemo in 5 litrov). Relacije 14 km v eno smer.
Vcasih pa da ne zaspi, po 130 kmh...sam prestavi ko se mu zazdi, jaz pa bi pozneje z rocnim. Mislim, da za moj stil voznje avtomat zre manj kot rocni. Ampak ne priganjam za brezveze, pa ne zato, ker se mi smili nafta, ampak zato, ker mam obcutek, da bo vse skup zropotalo.
 

ginek

Fizikalc
21. sep 2007
545
54
28
Citat:
Uporabnik Denis pravi:
Citat:
Uporabnik masevc pravi:
Prestavi v ler

Zakaj? Ce se ne motim, se pri zaviranju polni akumulator.

Misliš za EV mogoče? Ker ostali avti imajo alternator vezan prek jermena na motor. In akumulator se torej polni takrat ko se vrti motor, pa če jadraš, stojiš na mestu ali dirkaš.
 

SeriousSam

Pripravnik
2. jun 2009
839
3
18
ksz

Jaz dokaj redno dajem v N, po potrebi še ročno za zob ali dva - sploh če vem, da je rdeča bolj dolga. Ne vidim kakšne posebne slabosti proti tiščanju zavore.
Vsak po svoje.
 

stankozaspanko

Fizikalc
27. jul 2012
4.930
7
38
Hm, D, edino če je res hud vzpon (kot npr. klanec do mojih staršev) peljem v ročnem načinu v 2. brzini ... aja imam AWD ... pri hujšem spustu pa vklopim HDC.
wink-1.gif
 

bertoncl

Guru
4. jun 2015
1.731
581
113
Citat:
Uporabnik ginek pravi:
Citat:
Uporabnik Denis pravi:
Citat:
Uporabnik masevc pravi:
Prestavi v ler

Zakaj? Ce se ne motim, se pri zaviranju polni akumulator.

Misliš za EV mogoče? Ker ostali avti imajo alternator vezan prek jermena na motor. In akumulator se torej polni takrat ko se vrti motor, pa če jadraš, stojiš na mestu ali dirkaš.

Nekaj sem zasledil, da naj bi imeli nekateri novejši avti med zaviranjem drug režim delovanja alternatorja in naj bi takrat polnil drugače (bolj?).
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.153
1.759
113
Citat:
Uporabnik Denis pravi:
Med voznjo lahko das v S ali v rocno pretikanje?

Pri DSG.ju iz D v S: pritisneš ročico dol, ko ne rabiš več spet pritisneš dol (kot bi pritisnil stikalo).

Če rabiš manual porineš ročico v desno in pretikaš sam (v mejah normale, drugače vseeno popravi avtomatika).
 

crnobog

Guru
29. apr 2009
3.344
1.716
113
Pa še na volanu imaš tipke, ki te dajo za nekaj sekund, oz dokler se ne umiriš v manual mode. Super za prehitevat.
Dve dol, vuuuuš in lepo lagano naprej.