Priklop nape na dimnik

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.298
935
113
Napo z izhodom 150 bi priklopil na dimnik. Dimnika se ne bo uporabljalo za kurjavo, v bistvu bo le za to napo. Gre pa za zidan dimnik, mišljena je bila krušna peč. Ena cev je 15x15 cm, druga pa 30x15. Spodaj sta dve nadstropji, zgoraj pa nekje dobra dva metra do konca dimnika... Prebijem v širšo cev, pazim da je padec na koncu cevi navzdol in je to to?
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.839
5.083
113
pazi, da nardiš neko koleno za kondenz, da ti ne teče nazaj v napo.
 

Robert

Majstr
21. jul 2007
2.628
446
83
Tolmin
Jaz bi prebil v tanjšo cev, če je prosta. Manjši premer=večja hitrost zraka=manj kondenzacije
wink-1.gif
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.133
2.210
113
Pri nas v bloki dali v dmnik rostfrej cev. Na njo smo piključeni.
Glede premerov. Dvmim, da ne rabiš projekta?
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.298
935
113
Evo, smo se priklopili kar na širšo cev. Konec koncev gre za prisilno usmerjen zrak. Se mi je bolj pomembno zdelo, da je manjša hrupnost. Pa lepo se je naredilo ene dva cm padec iz nape proti rozeti. Upam, da bo lepo delalo. Bojim se le, da ne bo z vrha dimnika ob nedelovanju nape pihalo nazaj, ampak se tudi to da kasneje na dimniku urediti...

Hvala vsem za info...
 

pazok

Pripravnik
10. apr 2008
580
10
18
Na cev od nape daj neko mrežico da ne boš imel,tako kot jaz, ptiča v napi
frown-1.gif
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Novejše nape imajo itak nepovratni ventil oz. loputo in ne pustijo vpiha nazaj.

Sicer 2m dimnika ni veliko, ampak vseeno se bo znalo kondenzirat veliko vlage, sploh pozimi. Problem je kaj se s to vlago/vodo zgodi. V vsakem primeru rabiš lovilec kondenza in potem odvod v odtok, če tega ni bo vlaga tekla:
a. nazaj v napo (sploh pri uporabi rebrastih cevi je zabavno ker se nabere v rebrih in dokler je malo nadtaka ostane tam, v trenutku ko zapreš napo odteče nazaj od kje je prišla in dobiš pljusk vode na štedilnik)
b. nekje po dimniku (če je veliko sreče oz. je dimnik ustrezen (inox, šamotna ali keramična tuljava) bo odteklo na dno dimnika in tam ne bo delalo vidne škode, če je pa dimnik recimo star zidan bo vlago oz. kondez vpijal in kmalu se bodo pokazali fleki nekje v steni [še bolj zabavno je če je bil dimnik kdaj v uporabi ker bodo fleki črni])

Kot je bilo že omenjeno kondenzaciji se izogneš tako da povečaš hitrost pare na poti skozi dimnik, to narediš ali z močnejšim ventilatorjem (furaš napo na max.) ali pa z ožjo cevjo.
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.515
57
48
Kranj
Meni so na vrhu dimnika naredili sršenje gnezdo in prihajali v napo. Ven niso mogli ropotajo pa kar precej. Se sreca da v napi po parih urah pogineji. Ko sem jo odprl sem jih naštel 80. Živih samo par komadov. Je bilo treba na streho da sem gnezdo zbezal iz dimnika