sanitarna voda poleti

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.959
803
113
zdravo...

imam 10 let staro kondenzacijsko plinsko peč (weishaupt) priključeno na cca 150 litrski bojler. Zraven imam 90l električni bojler - ostanek od prej..

dosedaj smo poleti ogrevali sanitarno vodo s plinsko pečjo (skupni račun na mesec nekje 25-40 € (poraba, omrežnina, dajatve..).. nekih fiksnih od porabe neodvisnih dajatev je 7-9€.. ostalo v hisi je na elektriko - racun nekje 35€

Dileme:
- skor sigurno se mi splača čez poletje plinsko ugasnit in preklopit na bojler.. ja?
- se mi splača zamenjat bojler od plinske za toplotno (zrak voda)? Kakšne kapacitete (če nam je zdej 150l bojler dost - je to potem tudi 150l ali več? kako hitro toplotna dogreva/segreva? ali uspe recimo 2 kopanji v banji in 2x tuširanje en za drugim?)
- se mi splača ogrevalni sistem "upgrejdat" z toplotno za ogrevanje hiše (torej obstoječa plinska peč samo dogreva/backup v high sezoni). Letna poraba plina cca 1300 €. Hisa izolirana, sončna lega.. ogreva se nekje 150 kvadratov v 2 etažah. Radiatorji prilagojeni nizkotemperaturnemu ogrevanju + delno talna
- obstajajo kakšne aktualne subvencije za te "eko ogrevalne ukrepe"?

hvala
smile-1.gif
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.153
1.759
113
Verjetno bi se ti splačalo zamenjati celotni sistem za TČ zrak/voda in z njo segrevat tako hišo kot sanitarno vodo. Pri bojlerju se pogleda ali bo še uporaben (glede priključkov).
 

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.148
5.569
113
Tako kot je napisal vincent, kupiti samo tč za vodo poleti je nesmiselno iz smisla prihrankov.
Imaš talno ali radiatorje ?
Ogrevaš 24/7 ali samo podnevi ? Koliko stopinj imate pozimi v hiši ?
Pri letni porabi 1300 eur si kandidat za kakšno nizkotemperaturno tč, ki bi ogrevala hišo in vodo celo leto.

Če je lega primerna in ni veliko megle, potem bi poleti za ogrevanje vode uporabil tudi sončne kolektorje.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.754
113
pri taščici
Ob majhni porabi vode in TC ne zagovarjam se kolektorjev za poleti. Ekonomsko se najbrz ne bi nikoki povrnili. Ce pa vas ie deset v hisi, ali pa ce bi toplo vodo poleti se za kaj drugega rabili potem pa je za razmisliti.
Jaz imam 6 kolektorjev, ogrevam se sicer na drva, poleti tocim viske v bazen, susim sadje in zelisca, v teh prehodnih obdobjih ob lepem vremenu in tja do jutranje temperature cca 5C ogrevam tudi hiso. Ko gre enkrat proti nuli je treba zakuriti pec. To sezono sem jo 4x. Septembra 3x pa v nedeljo.
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.959
803
113
kolektorji mi niso aktualni (tolcem celo vertikalo hiše) & poleg sončne je tudi vetrna lega :p
dobim enga, ki prodaja TČ na ogled.. pa da vidim njegovo "matematko"
tnx
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.754
113
pri taščici
Kje pa pise da morajo biti na strehi.
Jaz sem jih dal nad vrata kurilnice. Samo preboj cez steno , pod stropom do zalogovnika in konc s cevjo.
Namesto da ljudje gledajo nov avto na dvoriscu, naj gledajo kolektorje. Mater sem zleht.