Obnova stare stene

mickeycek

Fizikalc
2. jun 2011
234
59
28
Obnavljam hodnik v starejši hiši, ki je bil do zdaj prekrit z ladijskim podom.

Rabim nekaj nasvetov kako se lotit izravnave stene. Trenutno stanje je na priloženih slikah.

Za filanje večjih razpok - ThermoPutz?

S čim pritrdit vogalnike (http://www.suga.si/trgovina/345-thickbox/vogalniki-alu.jpg)? To se namesti pred nanosom izravnalne mase?

Nato izravnalna masa? Katera?
... še kaj?
Je po nanosu izravnalne mase steno potrebno še brusiti? Temu če se da, bi se rad izognil.










Hvala za pomoč,

Miha
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
uufffff..... tukaj imaš pa tolko vsega, da bi bilo (po moje) najboljše star omet dol, pa vse skupaj na novo ometati.
 

baldrick

Pripravnik
27. mar 2012
940
23
18
Tule je par razpok najbrž posledica potresa, posedanja terena temeljev? Te diagonalne razpoke (slika 2) se ne sanira ampak bo tu potrebno rušenje stene in ponovna pozidava. Tu se bo zadeva ponovila če se jo samo skita/prekrije. Jaz bi to steno moje mnenje v celoti podrl nič flikal. A to boš saniral po DIY metodi, ali boš angažiral mojstre?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.822
113
pri taščici
Sodec po zadnji sliki tudi jaz sumim premikanje objekta. In ni zagotovila da bosta vogalnik in mrezica zadevo trajno resila.
 

baldrick

Pripravnik
27. mar 2012
940
23
18
Ko vidim te vzorce na stenah mi kr slabo rata nevem kirmu je to bilo tolk trendi in kdaj ampak vsaka bajta jih v sloveniji ima vsaj en sloj če ne dva....
 

mickeycek

Fizikalc
2. jun 2011
234
59
28
Potresa ni bilo, verjetno posedanje? Glede na trenutni budget sem se želel k temu spraviti sam, no nisem planiral rušenja stene ampak samo izravnavo. Pa mislite da bo ponovno nastala razpoka če se samo sanira obstoječe, glede na to da je ta razpoka morda že stara in se je zdaj že "posedanje" verjetno ustavilo?
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Če hočeš skrit razpoko in da se ne mučiš preveč, daj gor gips plošče, pa bo "ko novo".
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
kje vidiš, da je počena stena???? Tiste razpoke so verjetno samo počen omet. Zato pa pravim, da je najbolje star omet dol, pa na novo ometati. Mislim, da bo cenovno najceneje, kot pa razne vreče raznega materiala, ki bi ga z gladilko vlekel po steni.
Torej, star omet dol zbiješ sam, za omet pa dobi mojstra in je zadeva rešena najceneje!
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.088
3.574
113
Marlbor
Omet pa je počil zato, ker se je prehitro sušil, ali kako? Pod to razpoko je zagotovo še večja razpoka, ko začneš enkrat tako razpoko ven štemat, na koncu ugotoviš da si podrl celo steno.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.336
9.071
113
tole je kr "jama" brez dna. zaflikaš eno, se odpre drugo. NEvem,jaz bi podrl bajto
evil.gif
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.188
1.797
113
Če boš še vrata menjal potem enostavno prilepi čez gips pošte ( lepiš s perlfixom ter purpeno).

Luknje lahko flikaš s perlfixom. Razpoke..treba ugotoviti od česa so..ali je omet popokanih in je odstopil ali je cela stena počena. Temu ustrezno rešuješ stvar. Prva opcija..zmečeš dol kaj je odstopilo in na novo omet gor. Druga..hm..poflikaš, čez mrežico in upaš da se razpoka ne pojavi preveč hitro nazaj..odvisno od česa je.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Citat:
Uporabnik CLIO15 pravi:
Pusti Alter mojstre ki bi celo bajto podrli.
Poglej si to https://youtu.be/cchQklXxecQ
Tisto, kar je počeno, treba sanirati drugače, ne pa z tem. S tem bi samo skril pod mrežico. Za ravnanje je pa OK.
Je pa kr nekaj takšnih mas za razna ravnanja. Še zmeraj mora biti pa roka tista, ki dobro in ravno naredi.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.837
3.858
113
Vprašanje je kaj je povzročalo razpoke v prvi vrsti. Tisto moraš sanirat, drugače ni dolgoročno nič rešeno.

Na enih slikah (razpoka po celi dolžini stene) se vidi da gre najbrž za strukturne razpoke, te so posledica posedanja (terena, temeljev) ali pa potresa. Če se temelj poseda se najbrž poseda ves čas, tako da karkoli boš naredil s steno bo slejkoprej spet nastala razpoka.

Ene razpoke zgledajo (zadnja fotka) oz. sam material okoli njih kot da je omet že bolj na koncu. Torej da je razpokan in odstopa od podlage. Tu ni druge kot štemarco pa star omet dol do kjer se čuti da ne drži in na novo ometat. Za primer kot je na fotki ko je samo vogal se da BP naredit sam če imaš malo zidarske roke, omet kupiš v vreči in zmešaš po navodilih tako da ni treba nobene znanosti. Za tiste vogale da je čažje lahko tudi narediš "suhomontažno" izvedbo, recimo s siporeksa ali pa stirodurja (zalepiš plošče na podlago da dobiš ravno površino in lepe vogale).

Ko je grobo delo končano povlečeš armirno stekleno mrežico čez vse površine. Lahko s cementnim lepilom in potem zakjučiš z enim "ribanim" tankoslojnim zakjučnim ometom. Za ribane omete ne rabiš nič brusit, samo zapucaš z gladilko. Če hočeš pa ravne stene pa armirno mrežico fiksiraš z izravnalno maso (recimo Kemaglet) in potem še en sloj čez + brušenje (brušenje ni nujno če imaš dobro roko in če ne rabiš ravno gladkosti dojenčkove riti).
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.336
9.071
113
točno to, če je samo razpokan omet (to se hitro vidi in razpoke ponavadi niso takozelo široke, če pa je kaj drugega vmes pa n vem no, kako bi to poceni in učinkovito rešil.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.837
3.858
113
Danes obstjajo "poceni" načini kako neinvazivno sanirat tudi take strukturne probleme (če pustimo sedaj pri strani statiko in nosilnost ki nikoli ne bo enaka, ampak če se hiša do sedaj ni podrla se najbrž tudi v prihodnosti ne bo). Recimo injektiranje betona pod ali v temelje, ali pa celo dviganje posedenega temelja z injektiranjem penaste mase. Če to narediš in odpraviš vzrok posedanja (če je recimo vzrok voda, potem moraš naredit ustrezno drenažo) si 100% da se razpoka ne bo več širila, potem samo odštemaš par cm okoli razpoke, zamažeš z ometom in pokitaš čez.
 

mickeycek

Fizikalc
2. jun 2011
234
59
28
Hvala za vse nasvete. Omet je kar močan (razen na teh mestih kjer sem slikal) in bi raje ometal na novo samo te razpokane dele potem pa se mi zaenkrat najbolj vidi rešitev od @CLIO15
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Ko boš (če boš) metal stari imet dol, boš videl takrat najboljše, kako leti stari omet dol. Če boš delno na novo ometal moraš obvezno po tem narediti tako, kot ti je napisal CLIO15. Zato, ker bi se v nasprotnem primeru preveč videli spoji starega in novega ometa.