sibirski macesen zascita

upiwaly

Fizikalc
6. avg 2007
1.513
9
38
Je kakšen znalec(ne prodajalec), da iz prve roke pove. Kako je z zaščito?
Oziroma zakaj sploh zaščita. Nekateri govorijo popolnoma nič, nekateri z oljem, nekateri celo z lakom(sem na lastne oči videl, da je ta slednja opcija katastrofa).
Edino kar lahko pri macesnu narediš s premazi je, da upočasniš sivenje. To sem nekje zasledil. Ampak sivenje me ne moti.
Imam majhen balkonček, senčna lega(direkt sonce cca 3h/dan dopoldne) dile so debele 32mm.
Res sem v dilemi, kaj naredit glede zaščite. Sam se nagibam k opciji, da pustim naravi,da svoje naredi.
Mnenja?
 

baldrick

Pripravnik
27. mar 2012
940
23
18
Nobena zaščita macesen dobi patino temu sem videl da ti praviš sivenje s časom, ki ga ščiti pred vsem. Macesen pustiš kot je v Kanadi ga imajo naši v Savni zunaj je tak kot je bil prvi dan nabit + patina seveda nobenega sranja gor.
 

upiwaly

Fizikalc
6. avg 2007
1.513
9
38
Kul, hvala za odgovor.
Sem še malo brskal in dejansko se z raznimi olji in premazi samo podaljša obstojnost "original" barve. In dejansko nič drugega.
 

nejc111

Pripravnik
15. sep 2007
599
11
18
Zdravo,

sicer sem prodajalec in vgrajevalec sibirskega macesna a se vseeno javljam. Lak - lazura absolutno no-go, saj le ta ne omogoča dihanje. Lahko se sicer pusti nepremazanega vendar jaz vseeno osebno priporočam oljenje. Na trgu se sicer najdejo različna olja, ki vsebujejo tudi različne dodatke. Sam največkrat uporabljam Teakovo olje slovenskega proizvajalca, ki mi v olje vmeša dodatek za UV zaščito - proti sivenju lesa in malo dodatka voska. Vosek deluje kot nekakšen lazura, ki odbija vodo - priporoča se predvsem na lesu, ki je stalno na dežju. Z voskom premazan les vseeno diha in ni problematičen kot lak.

Je pa res, da če naoljiš 1x in potem nikoli več je isto kot da nisi nikoli.

Za več info sem na voljo.
 

upiwaly

Fizikalc
6. avg 2007
1.513
9
38
OK, če prav razumem in po prebranih par člankih na netu, je tudi olje zgolj in le zaradi estetike. Pač osebna odločitev kolikor je komu kaj všeč. V smislu vzdržljivosti za par let, pa ne naredi neke razlike.
Pa pri meni je precej zatišna lega - tudi ko pada dež, bo bolj malo močilo.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

- ki je grda
frown-1.gif
.

Po moje ni nobenih čudežev. Vsako leto na novo premazati z lazuro. Ko zamudiš leto naokoli - postane grdo. Žal.

Imam pergolo iz macesna, s katero sem se postavljal prvi dve leti, sedaj pa ne več
crazy1.gif
. Mi je enostavno "grda", ker je vmes postala siva. Stala bo pa vsaj še sto let.

Od leta 2005 do 2015 so arhitekturni biroji bruhali fasade z macesnovimi letvami. Smo bili ravno takrat najemniki enega lokala v taki novozgrajeni stavbi in smo jih vprašali, zakaj tako. Še danes ne znam povzeti njihove arogance ob postavljenem vprašanju.
stupid-1.gif
 
Nazadnje uredil moderator:
I

Izbrisan uporabnik #9334

smile-1.gif
, naravno. Iz čisto naravnega terpentina in borovih smol. Firnež.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.870
5.138
113
za zunaj je najbolje tungovo olje kaj se olja tiče.

@Demz če ti je sivina lesa grda si falil že v osnovi izbiro materjala materjal.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Lej, ne vem kwa si zaeden, toda vsakemu praktičnemu človeku je jasno, da naš svet deluje v principu sistemov. Les je pa en tak zelo vsakodneven "sistem". Če mu daš dihati, bo deloval. Če mu ne daš, bo pa crknil. V primeru macesna kot lesa je to laneno olje s kromovimi solmi kot UV stabilizatorjem.

Če ga pa zadihtaš ...
uf-1.gif
 
19. jul 2007
2.762
1.493
113
Citat:
Uporabnik nejc111 pravi:

...sicer sem prodajalec in vgrajevalec sibirskega macesna a se vseeno javljam....

Je pa res, da če naoljiš 1x in potem nikoli več je isto kot da nisi nikoli.

Za več info sem na voljo.

a je sibirski macesen primeren za zunanjo ograjo (je pa res da je v urbanem okolju, tako da bi potreboval neko nevtralno rjavo barvo, lahko dobi malo patine, ampak klasično sivenje sibirskega macesna, kot na fasadah odpade).

Pa iščem opcijo, na začetku zaščititi (npr. barvanje z namakanjem) in potem pustiti (nočem projekt barvanje ograje vsako poletje). A je bolj smiselno dati cenejši les (smreka) in denar investirat v boljšo zaščito, npr. globinska impregnacija
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.870
5.138
113
barval boš redno to ti ne uide. če nočeš barvat daj fake les (plastiko)
Drugače boš mel na "poškodovanih" delih barve hitro sivino. in potem spet brušenje in ponovno barvanje. in če misliš barvat rukni smreko in si ne delaj dodatnih stroškov.
 

ginek

Fizikalc
21. sep 2007
545
54
28
Kzs, meni so zaščiteni pobarvan smrekov okenski okvirji po desetih letih 3x bolj postarani in razmajani kot macesnovi (ki so brez zaščite). Ni pa seveda macesen za tiste, ki ne marate naravne patine. Potem skoraj najbolje plastika kot pravi luka51.
 

maurice

Pripravnik
30. apr 2008
866
2
18
Kaj pa, če se deske oziroma dilce samo impregnira?
Mislim na dilce, s katerimi bomo ''oblekli'' del nadstreška.
 
Nazadnje urejeno:

luka51

Guru
16. avg 2007
13.870
5.138
113
Citat:
Uporabnik maurice pravi:
Kaj pa, če se deske oziroma dilce samo impregnira?
Mislim na dilce, s katerimi bomo ''oblekli'' del nadstreška.

še vedno bojo posivele
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.394
4.392
113
49
Na sončni strani ALP
Stare sive dilce iz hlevov se prodajajo po zavidljivih cenah na m2 za pohištvo katero se prodaja v tujino.
Nič zaščiteno, impregnirano, samo naravno starano na soncu...
grims-1.gif