Zimske gume in hitrostni indeks W

sumica

Fizikalc
10. sep 2007
1.272
34
48
Naletel sem na zanimiv problem. V homologaciji imam edino možno dimenzijo gum za obstoječa platišča s hitrostnim indeksom 101W.

Po pregledu ponudbe zimskih gum na netu, sem opazil, da očitno ta opcija za letno gumo obstaja, za zimsko pa ne. Najbližje je 101V, torej do 240 km/h namesto do 270 km/h. Tudi V razred presega maksimalno hitrost avtomobila mimogrede.

Ali še velja, da popolnoma legalno lahko namestim gume, ki imajo en hitrostni razred nižjo vrednost? Ali moram v tem primeru imeti na avtu kakšno nalepko (kljub temu, da tudi V presega max hitrost avta)?

Sicer bi najraje dobil 101W, samo očitno res ne obstajajo za dimenzijo 255/45/20 oz. se bo preverilo za naročilo.
 

colos

Pripravnik
12. jan 2008
494
6
18
če se prav spomnim so lahko zimske gume dva hitrostna razreda nižje od letnih.
 

stankozaspanko

Fizikalc
27. jul 2012
4.930
7
38
Tako je, imaš lahko dva hitrostna razreda nižje od letnih. S tem, da naj bi imel z nalepko označeno max hitrost, čeprav ne vem koliko se to v praksi sploh uporablja.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.190
1.803
113
To se vidi kaki specialci so naši birokrati..

Zakonsko omejena hitrost je 130 km/h (pa še to zgolj na AC), ti pa naj bi imel na avtu nalepko, da imaš gor gumo, s katero lahko greš 'samo' 190 km/h
aplauz.gif


..in potemzavrovalničar, ko se v mestu nekomu zakantaš v rit, najrpej pogleda hitrostni razred...demt...'samo' 190 km/h...tu ne bo kritja!
hysterical-1.gif


(mi je všeč pri mazdi, kar sem prebral v drugi temi, da je hitrost elektronsko omejena na 170 km/h...komu na čast bi pa rabil peljat hitreje?)
 

deedee

Pripravnik
20. dec 2008
52
1
8
Town Of Thousand Radars
Citat:
Uporabnik vincent pravi:
To se vidi kaki specialci so naši birokrati..

Zakonsko omejena hitrost je 130 km/h (pa še to zgolj na AC), ti pa naj bi imel na avtu nalepko, da imaš gor gumo, s katero lahko greš 'samo' 190 km/h
aplauz.gif


..in potemzavrovalničar, ko se v mestu nekomu zakantaš v rit, najrpej pogleda hitrostni razred...demt...'samo' 190 km/h...tu ne bo kritja!
hysterical-1.gif


(mi je všeč pri mazdi, kar sem prebral v drugi temi, da je hitrost elektronsko omejena na 170 km/h...komu na čast bi pa rabil peljat hitreje?)

Je to sigurno po zakonu, da moras imet nalepko?
 

deedee

Pripravnik
20. dec 2008
52
1
8
Town Of Thousand Radars
Citat:
Uporabnik deedee pravi:
Citat:
Uporabnik vincent pravi:
To se vidi kaki specialci so naši birokrati..

Zakonsko omejena hitrost je 130 km/h (pa še to zgolj na AC), ti pa naj bi imel na avtu nalepko, da imaš gor gumo, s katero lahko greš 'samo' 190 km/h
aplauz.gif


..in potemzavrovalničar, ko se v mestu nekomu zakantaš v rit, najrpej pogleda hitrostni razred...demt...'samo' 190 km/h...tu ne bo kritja!
hysterical-1.gif


(mi je všeč pri mazdi, kar sem prebral v drugi temi, da je hitrost elektronsko omejena na 170 km/h...komu na čast bi pa rabil peljat hitreje?)

Je to sigurno po zakonu, da moras imet nalepko?


Nekako tako bi naj bilo:

"Če je vseeno največja konstrukcijsko določena hitrost vozila (ki jo določi proizvajalec vozila) večja od hitrosti, ki ustreza simbolu kategorije hitrosti zimskih pnevmatik, mora biti v vozilu na vidnem mestu pritrjena opozorilna nalepka z določeno največjo hitrostno zmogljivostjo zimskih pnevmatik."

Glede na to, da nikjer ne smes peljati hitreje kot 130km/h je to
stupid-1.gif
 

mr_

Guru
20. sep 2007
8.929
2.411
113
Saj lahko z avtomobilo vozis tudi tam, kjer ni omejitev. Dirkalisce, DE.
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.394
4.392
113
49
Na sončni strani ALP
Citat:
Uporabnik deedee pravi:
Je to sigurno po zakonu, da moras imet nalepko?


Pravilnik o delih in opremi vozil (Uradni list RS, št. 44/13, 36/14, 69/15 in 44/17)
http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=PRAV11344


21. člen
(kategorija hitrosti zimske pnevmatike)

Kategorija hitrosti zimske pnevmatike mora ustrezati zahtevam točke 3.4.2.2 Priloge IV tehnične specifikacije za vozila TSV 146/01.



TEHNIČNA SPECIFIKACIJA
TSV – 146

http://www.mzi.gov.si/fileadmi.../TSV_146-01.pdf


3.4.2.2 vozila, ki so običajno opremljena z običajnimi pnevmatikami in občasno z zimskimi pnevmatikami.

V tem primeru mora simbol kategorije hitrosti zimske pnevmatike ustrezati hitrosti, ki je
ali večja od največje konstrukcijsko določene hitrosti vozila (ki jo določi proizvajalec
vozila) ali ni manjša od 160 km/h (ali oboje).
Če je vseeno največja konstrukcijsko določena hitrost vozila (ki jo določi proizvajalec
vozila) večja od hitrosti, ki ustreza simbolu kategorije hitrosti zimskih pnevmatik, mora biti
v vozilu na vidnem mestu pritrjena opozorilna nalepka z določeno največjo hitrostno
zmogljivostjo zimskih pnevmatik.




Zdaj pa razumi...
17758-icon_confused.gif
 

bertoncl

Guru
4. jun 2015
1.742
584
113
Sem že večkrat videl v Nemčiji kak avto, ki je imel zimske gume in na armaturki nalepko 180km/h. Lahko pa bi tale zakon posodobili in dodali, da je ekvivalent nalepke tudi opozorilo za hitrost v potovalnem računalniku, pa bi bilo lažje.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.190
1.803
113
Citat:
Uporabnik mr_ pravi:
Saj lahko z avtomobilo vozis tudi tam, kjer ni omejitev. Dirkalisce, DE.

Na dirkališču ne veljajo CPP-ji pa tud zakoni so za Slovenijo, če se pojaš po Nemčiji, imaš njihove zakone
wink-1.gif
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.291
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Imaš avto, ki ima “končno” 210 km/h, torej predpisane gume gor z najmanj H hitrostnim razredom. Zimske so lahko “dol” do Q (160 km/h), nižje ne smeš. In v vseh primerih kjer imaš “slabšo” zimsko kot H bi moral napopati ustrezno nalepko za Q pač 160 km/h.

In ja - moralo bi biti razširjeno na “ali ustrezno opozorilo preko BC”.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.930
8.972
113
EU
Na Hondi Jazz sem na morju predrl gumo in se peljal do vulkanizerja z zasilno rezervno. To je tista tenka (kot guma za cizo v sosednji temi) do 80 km/h.
grims-1.gif

Ko sem jo montiral, je na zunanji strani platišča imela nalepko z znakom 80 km/h.
Nalepko snel, nalepil na armaturko in peljal
zmaga.gif
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.345
383
83
Minus dva razreda za zimske gume je passe, po novem je min 160kmh.
Zgoraj je nekdo nalimal predpis.
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.913
816
113
Saj lepo piše: "v vozilu" mora biti nalepka.
Torej opozorilo vozniku, da ne sme voziti hitreje, ne opozorilo tistim zadaj, da bo šlo samo do 190.