Podjetje & zaposlitev v SLO, življenje v tujini?

magnum

Pripravnik
31. avg 2007
230
3
18
Poznate mogoče koga, ki je lastnik podjetja v Sloveniji a večino leta preživi (dela) v tujini? Recimo da je eno leto v eni državi, naslednje leto v drugi državi ... račune izdaja mednarodnim strankam s slovenskega podjetja, plačo si izplačuje v Sloveniji, vendar ga večino leta ni tu? Zanima me, kako se te reči (nestandarden življenjski slog) uredi s pravnega vidika.

In pa še drugo vprašanje - ali je mogoče tako živeti na dolgi rok (desetletje)? Si davčni rezident Slovenije vendar te večino časa ni tu?
 

Ginginova

Guru
28. jul 2007
6.522
1.403
113
Ponavadi je obratno. Da se folk izogiba bit davčni rezident Slovenije.
smile-1.gif
 

magnum

Pripravnik
31. avg 2007
230
3
18
V primeru lastnika mikropodjetja nima smisla odpirati novega podjetja vsakič ko se preseliš (in se učiti druge zakonodaje v X jeziku).

In če veliko prodajaš po EU izdajaš račune brez DDV.

Za podjetja so pa davki dosti primerljivi med nam bližnjimi državami.
 

ozze

Majstr
24. jul 2009
2.106
297
83
pazi se, da te v državi kjer delaš še enkrat ne obdavčijo. Primer swizec teller
 

magnum

Pripravnik
31. avg 2007
230
3
18
Citat:
Uporabnik ozze pravi:
pazi se, da te v državi kjer delaš še enkrat ne obdavčijo. Primer swizec teller

Saj ... kako? Če ne mislim v vsaki novi državi odpirati podjetja? Ali obstaja pravni mehanizem po katerem lahko slovensko podjetje napoti delavca v tujino za dalj časa?
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.276
2.378
113
še v SLO - ampak komaj
klikenzi

Nisem se pa še poglobil - so bile neke spremebe od 1.10.2017 (kolikor sem sledil) in ja, lahko se zgodi, da boš moral / da bo moral delodajalec “doplačati” prispevke za delo tujini.

Drugače pa beri: “napotitev delavcev EU”.

Aja - pa ne delaj v tujini brez A1 obrazca, predvsem v jodlariji ne.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Pri jodlarjih je še najmanjši problem A1... Tu so še dokazila, da si dobil plačo z vsaemi zakonitimi prispevki v zadnjih 3. mesecih (seveda prevedena v nemški jezik), mislim, da potrdilo o izobrazbi, pogodbo pa še 1000 ostalih papirjev... Seveda vse v nemščini. kazni so astronomske.

Če se prav spomnim, je potrebno neke davke (ali prispevke) plačevat, če si v tujini dalje od 180 dni. Ne spomnim pa se, ali v tekočem letu ali od/do...
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.276
2.378
113
še v SLO - ampak komaj
Jup - na to sem pa čisto pozabil.
redface-1.gif


“Prosti pretok delovne sile” ne pomeni, da lahko prosto delaš v drugih državah. Pomeni le, da se lahko v okviru EU zaposliš enako kot da bi živel v tej državi.
 

magnum

Pripravnik
31. avg 2007
230
3
18
Odlično, hvala za vse te informacije!

Sem pa solastnik podjetja in hkrati zaposlen, tako da je mogoče malo več fleksibilnosti ...
Je mogoče, da mi kot delavcu za vse dni v tujini pripada tudi dnevnica (tudi če je teh dni 100+)?