Nenavadno obračunanje dobropisa

tony

Guru
23. jul 2007
9.388
1.354
113
Ok, eno računovodsko vprašanje:

-Z določeno firmo se dogovorim za dobavo nečesa, za kar izdajo predračun:
140 EUR + 9,5% DDV = 140 EUR + 13,30 EUR = 153,30 EUR
Predračun plačam z nakazilom na TRR.

-Čez tri tedne se ob roku za dobavo izkaže, da se lahko dobava zavleče do konca leta (ali pa še dlje), zato prosim za predračun za nekaj dražjega, in da naj mi prejšnje plačilo upoštevajo kot dobropis (prvotna zadeva torej ni bila dobavljena in računa niso izdali). In dobim nov predračun:
Znesek brez popusta: 375 EUR
Obračunani popust: 140 EUR
Znesek brez DDV skupaj: 235,00 EUR
22 % DDV skupaj: 51,70 EUR
Skupaj znesek za plačilo: 286,70 EUR

Še to: račun plačujem kot fizična oseba in za namen debate je nepomembno, zakaj je enkrat 9,5% in drugič 22% DDV (če povem, kaj plačujem, bo takoj jasno, za katero firmo gre, kar pa naj zaenkrat še ne bo javno...).

Sprašujem naslednje: zakaj za vraga mi niso odšteli celotnega predplačila? So smotani ali pa jaz česa ne štekam?
smile-1.gif


Hvala vsem za pomoč!
 

Pametni

Pripravnik
2. maj 2016
144
17
18
Mislim, da so spregledali, da gre za različne stopnje DDV. Če bi bila obakrat enaka, bi bilo OK, saj je verjetno 375 znesek brez DDV in bi se pač posebej poračunala osnova in DDV. Opozori jih, da sta različni stopnji.

Pa tudi to ni OK, ker predplačila ne moreš obračunavat kot popust. To je delal en začetnik ali študent verjetno in ker je pač računalnik zadevo "spustil skozi", je zanj OK.
 
Nazadnje urejeno:

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.475
113
Citat:
Uporabnik Pametni pravi:
Pa tudi to ni OK, ker predplačila ne moreš obračunavat kot popust. To je delal en začetnik ali študent verjetno in ker je pač računalnik zadevo "spustil skozi", je zanj OK.

zakaj ne moreš predplačila obračunat z popustom?
Prvo nakazilo je bilo plačano po predračunu.
 

prijam

Fizikalc
2. sep 2007
1.821
4
38
Napačno obračunano kot je omenil Pametni.

Ne bi ti smeli obračunati popusta temveč prejšnji plačan Avans s tem pa preračunati ta avans na novo davčno stopnjo.
Skupaj račun za plačilo znaša 457,50eur, od tega plačano po avansu 153,3eur. Za plačilo preostane 304,20eur.


Menim, dajih bo v prihodnjih dneh računovodstvo opozorilo na napako in ti bodo popravili račun + te bodo prosili, da doplačaš še razliko.