Sladkor in prožnost mišic

dnext

Pripravnik
21. feb 2016
45
0
6
Športniki pozdrav!

Ta tema je zagotovo že bila kdaj prežvečena (ali pa tudi ne), ampak dejansko bi rad nekaj na to temo slišal od nekoga iz ''prve roke''. Ne govorimo o hujšanju, kajti kdor miga je itak skos v pogonu, ampak o efektu sladkorja na naše počutje in efekt mišic, če je tega preveč/premalo. Tisti ki tečete 20km in več (recimo aktualne priprave na LJ maraton), kolesarite po 50km in več plavate itd …

A je med vami kdo, ki je sladkor zaradi športa popolnoma odrezal iz svojega jedilnika (kolikor je možno) in kakšen je bil efekt na vzdržljivost mišic, počutje in rezultat pri treningih?

Če bi morda lahko kdo delil takšno izkušnjo z nami bi bilo lepo slišati.

Hvala in lep pozdrav
 
Nazadnje urejeno:

luka51

Guru
16. avg 2007
13.836
5.081
113
sladkorja nemoreš popolnom odrezat iz jedilnika..... Razen če komplet vso sadje in podobno odrežeš
 

dnext

Pripravnik
21. feb 2016
45
0
6
Citat:
Uporabnik luka51 pravi:
sladkorja nemoreš popolnom odrezat iz jedilnika..... Razen če komplet vso sadje in podobno odrežeš

Se razume, sadje, razni športni geli itd ... ampak na splošno, največ kolikor se to da izločit iz jedilnika.
 

shootek

Fizikalc
3. sep 2007
884
84
28
select 1 from dual;
Zakaj ne? Trenutno že 3 leta+ na Keto (10-40g OH na dan). Sadja res skoraj nič razen kaki gozdni sadeži,... zelenjave kar nekaj,...

Nisem sicer nek profi tekač, ker sem začel šele letos zaradi časovne stiske (prej kolesaril) tako da nimam niti primerjave s tekom na "cuker".

Trenutno imam v septembru 110km, veliko na tešče in nimam nekih težav z energijo med tekom (tudi pri pulzih nad LT). Zanimivo je, da tudi po daljših tekih (kar je zame nekje 15km) nisem lačen. Pri kolesu me pa res na tešče malo zmanjka po cca 2,5h.

Je pa to seveda N=1 experiment in seveda je trajalo nekaj časa, da se je telo navadilo.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.084
6.478
113
Tole je blog enega slovenskega triatlonca...sicer ni v celoti off, ampak je zanimivo branje

http://lc-triathlete.com/

bottom line, potrebna je dolga adaptacija, več mesecev, če ne vsaj leto, potem pa telo lepo kuri maščobo in se hidrate ne pogreša. Bi pa bilo zanimivo videt, kaj se takšnemu človeku zgodi, če zaužije veliko hidratov med visoko športno aktivnostjo, oz če je potem kaj bolje ali enako ali slabše
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.836
5.081
113
Citat:
Uporabnik shootek pravi:
Zakaj ne? Trenutno že 3 leta+ na Keto (10-40g OH na dan). Sadja res skoraj nič razen kaki gozdni sadeži,... zelenjave kar nekaj,...

ne da zajebavam. ampak zakaj zavraga eni živite? Kaj je smisel tega?
maš polno drevo marelic in jih gledaš, mal polne grme ribeza in malin in jih gledaš, maš celo gredo jagod in jo gledaš, maš polno sliv in jih gledaš it itd. to sam sebe v glao jebeš.
 

ozaz

Pripravnik
5. mar 2010
110
1
18
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Bi pa bilo zanimivo videt, kaj se takšnemu človeku zgodi, če zaužije veliko hidratov med visoko športno aktivnostjo, oz če je potem kaj bolje ali enako ali slabše
Če se prav spomnim je lc-triathlete uporabljal train low, race high pristop, učinek sladkorja na tekmi pa je bil predstavljen v stilu unfair advantage proti atletom vajenim sladkorja.
 

shootek

Fizikalc
3. sep 2007
884
84
28
select 1 from dual;
Citat:
Uporabnik luka51 pravi:
Citat:
Uporabnik shootek pravi:
Zakaj ne? Trenutno že 3 leta+ na Keto (10-40g OH na dan). Sadja res skoraj nič razen kaki gozdni sadeži,... zelenjave kar nekaj,...

ne da zajebavam. ampak zakaj zavraga eni živite? Kaj je smisel tega?
maš polno drevo marelic in jih gledaš, mal polne grme ribeza in malin in jih gledaš, maš celo gredo jagod in jo gledaš, maš polno sliv in jih gledaš it itd. to sam sebe v glao jebeš.

Če ti je hrana smisel življenja, potem,...

Prva stvar zakaj, zaradi počutja. Včasih sem bil cel čas lačen, tudi ko sem se najedel, sem bil 2 uri za tem spet lačen. Na kolesu me je redno zabilo pri daljših naporih,... Zdaj teh težav ni več, jem 2x na dan vmes 16 ur brez. Tudi pri športu (rekreacijskem) mi je lažje, mogoče bi bil nekaj hitrejši/močnejši z OH, ampak nisem profi, tako da mi to ni pomembno, med dnevom imam bolj konstantno energijo, brez nekih valov, ko si naspidiran in potem čez nekaj časa čisto brez energije. Tudi veliko raziskav kaže, da je keto način življenja majn vneten za telo (sam sem s tem znebil alergije na cvetni prah npr.).

Se mi je pa okus spremeni in me ne gane več sladkor, oziroma celo ne morem ga. Naprimer, včasih mi je bila najbolj všeč od čokolad Milka, zdaj pod 85% čokolade sploh ne morem več dati v usta.

Mora pa vsak najti to kar mu ustreza (meni tudi ni jasno, kako lahko gredo vegetarijanci mimo steaka
evil.gif
).
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.084
6.478
113
Keto adaptiran človek lahko seveda brez škodljivih posledic poseže tudi po marelicah, ipd. Sam sicer tega ne počnem, ker ima keto preveč pozitivnih lastnosti za zdravje. Itak pa obstajajo sadeži, maline recimo, katere se komot. Seveda domače ali pa vsaj bio.

Ampak to je za drugo temo debata.
 

ALTF4

Fizikalc
8. apr 2017
627
177
43
Se kaksen osebni podatek manjka, sam prelaufam povprecno 60km na teden (3:55- 4min/km tecem maraton) in ni pogojev za odrezanje sladkorja. Keto in ostale bullshit prehrane, ravne zemlje in verovanje v reinkarnacijo obdrzite zase.
smile-1.gif


Kako pa izgleda, ko izpraznis rezerve na treningu v misicah in jetrih, ko te doleti "zid" in cukr samo gledas?
smile-1.gif

Res me zanima?
Pa 15km ne laufaj na tesce, da ne bo kaksne hipe ali cesa hujsega.
 

Maiden

Fizikalc
7. nov 2007
763
182
43
Mislim, da ni težava v naravnem sladkorju, kateri je v sadju, temveč umetno dodanemu, skoraj že vsakemu živilu. 10g sladkorja na 1dcl v pijači je več kot preveč. Moja je na LCHF dieti, posledično tudi jaz zaužijem manj sladkorja in moram povedati, da se dosti bolje počutim kot pa prej.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.084
6.478
113
Maratone nikoli ne odlaufaš na "glukozo", ker je niti približno nimaš dovolj. Mogoče par km, potem pa telo prešalta na špeh.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.162
-8.273
113
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Maratone nikoli ne odlaufaš na "glukozo", ker je niti približno nimaš dovolj. Mogoče par km, potem pa telo prešalta na špeh.
V bistvu 15-30 km. Ornk maratonci imajo ponavadi krizo na 25+ km
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.276
2.378
113
še v SLO - ampak komaj
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Maratone nikoli ne odlaufaš na "glukozo", ker je niti približno nimaš dovolj. Mogoče par km, potem pa telo prešalta na špeh.

Zato pa so vsi maratonci zavaljeni, da imajo dovolj zaloge za vseh 42 in kusur kilometrov.
rolleyes-1.gif
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.276
2.378
113
še v SLO - ampak komaj
Na grobo 75 kg moški, ki ga preteče v 3,5 urah - 2500.

In ne - maratonci ne odtečejo na “špeh”, ampak morajo pokurjene kalorije (vsaj del njih) dodajati med samim tekom. In to naredijo z uživanjem OH, dostikrat celo direkt “cukr”. Ne samo to - celo dan pred tekmo se “prefilajo” z OH, da si povečajo “zalogo” glikogena.

In daj prosim nehaj vedno in povsod tvoj keto poveličevali - ni slab*, ni pa primeren za vsakega in za vsako obremenitev.

* - kar pa ne pomeni, da se ga lahko vsak nepremišljeno loti