Toplotna črpalka Termo+ Premium

gurman5

Pripravnik
5. avg 2013
77
3
8
Zanima me okvirna letna poraba električne energije za omenjeno toplotno črpalko model Termo Shop C2/301 PRO
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
(poraba toplotne črpalke je irelevantna; izračunat moraš porabo hiše, torej, glede na tip opeke, izolacije, oken dobiš računico toplotne prevodnosti, na podlagi katere dobiš oceno, koliko moči moraš dovest v hišo, da jo ogreješ)
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.211
5.236
113
če misli s to TČ prostore greti, je v štartu zahebal.

odgovor: 2,5x manj kot če zdaj vodo greješ z elektrogrelcem. preračunavanje z drugih energentov pa ne vem
 
Nazadnje urejeno:

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Mea culpa... glede na vprašanje, sploh nisem gledal o kaki TČ je govora, avtomatsko predpostavljal da hišni...

Sevede, za gret toplo vodo, bo vsekakor ceneje kot električni grelec. Koliko pa bo "pokurila" pa je vprašanje večih dejavnikov, tudi to, v kako toplem prostoru je, glede na to da nima "zunanje" enote ter koliko stočijo tople vode
smile-1.gif
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Za ogrevanje sanitarne vode porabimo okrog 1-2l kurilnega olja na dan. To je povprecek od zacetka do konca leta. Zdaj pa si naj vsak izracuna, koliko se mu splaca. Jaz sem imel idejo uporabit TC za sanitarno vodo, pa se mi investicija ne bi prakticno nikoli povrnila...
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.211
5.236
113
550l (1,5l/dan) kurilca je 425€. Energije iz tega dobiš 5500kwh. 5500kwh/2,5=2200kwh. Toliko bi porabila TČ. Z vsemi prispevki vezanih na kWh je to cca 220€. Torej razlike cca 200€/leto. Zdaj pa še investicijo 2k€ upoštevaš in prideš nekje na 10let povračilne dobe. Ni "nikoli", prav kmalu pa tudi ne... Ni da bi menjal obstoječi sistem, če dobro dela, ko moraš pa v vsakem primeru nekaj kupiti, potem je pa že racunica. Ali pa seveda spremembe v cenah energentov, ki pa so zgolj špekulacije.
 
Nazadnje urejeno:

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.167
8.954
113
Ne vem no..jaz grejem 400 litrov sanitarne vode S TČ (ne vprašat zakaj, nadstandard očitno
evil.gif
) cca za zdaj 60 kwh na mesec, računam povprečno 100€ na leto za samo ogrevanje sanitarne vode....
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.211
5.236
113
In kaki je SCOP? Oziroma koliko je energije vržene v tvoj bojler na letni ravni? Če ne veš, lahko kar zaključiš. Če veš, bi bilo fer, da tudi to poveš.
 
Nazadnje urejeno:

gurman5

Pripravnik
5. avg 2013
77
3
8
Nekje sem zasledil da se poraba giblje med 10 in 15 € na mesec, odvisno od porabe tople vode. To se mi zdi super, rad bi pa slišal mnenje nekoga ki uporablja primerljivo 300 litrsko toplotno črpalko.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.211
5.236
113
izračunaj po zgornjem modelu, ne glede na to s čim ogrevaš zdaj, lahko prideš do ocene, koliko kwh je treba na letni ravni, da ogreješ svojo vodo.

potem pa, kot napisano zgoraj, računaj dalje. to ti je najboljši približek temu, da boš lahko ocenil, koliko te bo stalo.
 

cat

Fizikalc
3. sep 2007
901
52
28
Imam podobno situacijo. Edino kar je zame relevantno je račun za elektriko. In odkar imamo TČ je mesečni račun v povprečju za 20€ manjši. S tem, da smo imeli prej 80l bojler, kjer je zmanjkalo tople vode takoj po drugem tuširanju. Od instalacije TČ naprej se to še ni zgodilo.

Če gledamo samo matematiko bom v nuli po dobrih osmih letih. Ampak če bi primerjal s 300l električnim bojlerjem bi se računica verjetno obrnila precej hitreje. Kakorkoli - ni mi žal.

Bonus 1 : ko je zunaj peklensko vroče se vedno lahko umaknem v klet/delavnico, kjer je prijetnih 20 stopinj :)
Bonus 2 : TČ je postavljena v istem prostoru kot peč za centralno. Nikoli še ni preklopila na zimski režim, to je koriščenje toplote iz centralnega sistema.
 

sparkyboy

Pripravnik
1. nov 2008
549
0
16
Mi lahko nekdo pove. Imam TČ za sanitarno vodo od Kronoterma (300L) in me zanima ali je možno naštimati tako, da bi pri določeni minimalni temperaturi vode v bojlerju ona avtomatsko preklopila in dogrela vodo s pomočjo ELKO iz peči? Zakaj? Zato, da bi hitreje dosegli zgornjo temperaturo. Nato bi sistem spet avtomatsko prešel na sistem ogrevanja s TČ.
Ročno to lahko naredim, vendar bi rad avtomatsko.

Peč na ELKO in TČ sta fizično že povezana (črpalka, ventili,..)
 
Nazadnje urejeno:

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.167
8.954
113
gospa, napisal sem ti da mi TČ zdaj požere 60kwh elektrike na mesec za gretje teh dveh 2x200 litrov bojlerjev sanitarne vode na 43 stopinj. Celotne vode porabimo cca 10m3, kolk je tople od tega pa na vem.

kolk bo na letni ravni bomo videli.

proizvdene energije, glede na porabljeno energijo pa je cirka faktor 3,7 od aprila dalje.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.211
5.236
113
lepo si to narekovaje uporabil. zmoti me več stvari, pa da jih sistematično navedem.

VIR VODE:
- veš samo končno T, ne pa tudi začetne. Tudi T vira vode se med letom spreminja, pozimi hladnejša kot poleti, torej je dT lahko zelo različna in seveda od tega odvisna poraba
- veš količino porabljene celotne vode na viru, torej 10m3. Povsem nepomemben podatek, razen da zdaj vemo, da ogrete tople vode ne more biti več kot 10m3.
VODA V HIŠI:
- imaš 2x200L bojler, kar je razne za prvo segrevanje vode povsem nepomembno. greješ vodo, ki si jo porabil in je prišla na novo notri, te pa ne veš koliko je je in na kaki T
- edino bi lahko bila važna površina teh bojlerjev in njih izolacija zaradi izgub preko plašča. domnevam pa, da sta kolikor toliko izolirana in so izgube minimalne
PEČ
- Imaš kaki merilec, vsaj vgrajenega za refereneco, če že ne kaj bolj točnega. v mislih imam predvsem odštevalni števec. ta bi bil verjetno sedaj čisto ok
- s kako TČ ogrevaš vodo? s STČ? v tem primeru odštevalni števec zelo dobra referenca za porabo, še vedno pa ne moreš vedeti, kaki je SCOP
- je to ogrevalna TČ? Pa bog ne daj zrak/voda. V tem primeru bi bilo pa res fino eno zimo skozi dati. vse ostale variante kurilnice so bolj ali manj neodvisne od zunanje T in vlage, medtem ko ob zelo neugodnih pogojih zrak/voda TČ lahko ogreva vodo z enakim efektom kot elektrogrelec ali celo manj. nimajo zastonj eni bojlerji notri elektrogrelca


SCOP/COP
na podlagi česa si torej dobil trenutni COP? mogoče ima števček TČ sama, ali na pamet?
in kje je šele SCOP potemtakem, če ne veš kolikšna je T vira, kolika je poraba in koliko porabljena energija (ajd to približno). to se ti ta moment niti sanja ne, kljub morebitnemu merilcu in lahko samo ugibaš. čez eno leto pa vidiš ali si ugibal prav ali ne. definitivno pa ne veš.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.167
8.954
113
Dejstvo je, da zadeva zdaj porabi cca 60kwh električne energije na mesec (od maja dalje), dvojno merjenje, števec v omari in števec na TČ in tu ne rabiš nič merit, nič ne rabiš upoštevat porabe v vode, ne rabiš gledat zunanjo temperaturo. Poraba je taka, trenutna. Pozimi bo več, koliko bomo pa videli, ne bomo zdaj računali.

TČ je zrak/voda.