Oprema

ArcaneWater

Pripravnik
9. dec 2016
115
1
18
In kako hladite z ledom? Okoli v ajmer ga nadevate? Ker če bi notri vrgel bi malce hitro okužil pivino :D ?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Če imaš kakšno vrtno črpalko potem samo na koncu preklopiš vodo za hlajenje iz pipe na "škaf" in cirkuliraš ledeno kopel, to je najboljša opcija ker se ti led in vodo mešata in lahko ti v miru piješ pivo. Ali pa če imaš dodatno spiralo pa jo zaporedno vežeš pred glavno in daš v škaf, ter noter streseš led ko rabiš (tu ne pozabit mešat tudi ledene kopeli). Pomembno je da led dodaš na koncu oz. hladiš z ledom samo ko zmanjka "vodi" hladilne moči, s tem imaš najmanj porabe ledu.

Glede ledu, vržeš 0.5l plastenke en dan prej v skrinjo in potem naslednji dan v škaf z vodo, premešaš da se temperatura stabilizira na 0 (ledena kopel) in je to to. Riban led ima prednost da se lepše/hitreje tali, ampak če daš plastenke v 20-30l vode in počakaš da pade temperatura na 0C (traja nekaj časa) bo to dovolj za zadnji "ledeni boost!!
zmaga.gif
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Kaj pa, da bi samo hladilno vodo iz pipe za zadnjih par stopinj napelješ čez leden škaf? Bo čez plastično cev dovolj ohladilo vodo ali bolj razmišljat o bakreni špirali?

Glede na trenuto izkušnjo študiram, da bi porabil kar tisti pisker, ki ga imam za sparage vodo, da bi kar notri nametal led, zalil z vodo in notri cev, pa čez spustil vodo za zaključek hlajenja...
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Jst mislim da je efekt prenosa toplote preko klasične cevi precej slabši od bakra oz. bilokakšne kovine ... koliko bo ohladilo vodo pa ti ne znam na pamet povedat, poskusi. V teoriji dovolj dolga cev vseeno mora prenest nekaj energije, tako da če stlačiš par 10m v škaf bi znalo delovat!
grims-1.gif
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
True that.

Sicer pa... ko sem prebral za sabo sem ugotovil da bi si s tem samo zakompliciral stvari. Moj pisker za sparage že itq ima črpalko. Notri namečem led, zalijem z vodo, izhod iz pumpe priklopim na hladilnik in povratek lepo nazaj v pisker z ledom
grin1.gif


(vprašanje samo, ali empirično sprobat, koliko bom s tem ohladil ali pa se prej zakopljem v analitiko...)

edit: toliko za predstavo, desno je all-in-one kotel, levo je sparage
zmaga.gif

2593974-thumb_IMG_5973_1024.jpg
 

Priponke

  • 2593974-thumb_IMG_5973_1024.jpg
    2593974-thumb_IMG_5973_1024.jpg
    107 KB · Ogledi: 245
Nazadnje urejeno:

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Mislim, da ni neprimerno, če to napišem, konec koncev gre za dejstva, mogoče se je pa o tem še kdo drug spraševal. Z umerjenim loncem sem (končno) preveril prostornino mojega 50l inox lonca, ki sem ga kupil pri Pivopremi. V lonec sem spravil 47l vode, in sicer tako, da se je ob robu že začela prelivat ven. Torej res max max.

Evo, to je to
smile-1.gif
Lonec je sicer dober, jaz nimam pripomb.
 

trpo

Pripravnik
10. jan 2015
175
17
18
Mislim, da je tp dokaj običajna "fora", da je podan zunanji volumen lonca. Čeprav 3 liter je kar hud odstop. Sicer pa, mislim da je za lonce zunanji volumen povsem brezpredmeten.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Se strinjam. Če kupim lonec, ki se oglašuje kot 50L, pričakujem, da bom toliko spravil not. Če bi mi prodajalec prodajal 0,5L flaše, pa bi ugotovil, da not spravim samo 4 dcl, bi mu jo zabrisal v glavo.

Ampak ja, takle mamo
smile-1.gif
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Kuhal sem, na najbolj vroc dan v letu verjetno. Zakaj? Lih sem mel čas
grin1.gif


Ker sem vedel da bo hlajenje problem, sem zadnjih 5stopinj shladil po tejle ideji, torej, par dni prej sem pripravil nekaj kg ledu, nametal v pisker in pognal cirkulacijo cez bakreno spiralo, ki je bla prej priklopljena na pipo. Ratalo je
smile-1.gif

2598662-IMG_6033.PNG
 

Priponke

  • 2598662-IMG_6033.PNG
    2598662-IMG_6033.PNG
    583,5 KB · Ogledi: 293

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Ali lahko še na sliki razložiš, kaj imaš kje? Zanima me (v kolikor imaš pivino v loncu na levi), kako si očistil bakreno tuljavo, ki je v desnem loncu ...
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Lih obratno
smile-1.gif

Na levi je pisker, ki je v prvi vrsti sluzil kot sparage. Desni je mashtun/boil. Ko je mash koncan, naredim sparage (iz levega v desni lonec). Med tem ko se pivo vre (V desnem) ohladim sparage lonec (levi), nasipam notri led in icepacke, vse kar je mrzlega pac. Tik pred koncem vrenja vrzem potopno spiralo v pivino, da se prevre, na to priklopim na pipo, da se hladi... ker z 18C vodo vec kot toliko shladit ne mores, za zadnjih par stopinj pipo odklopim in priklopim na ledeno vodo, ki ima od sparage-e ze itq svojo pumpo, povratek pa preprosto tece nazaj v pisker.
Se za ilustracijo, kako zgleda sparage
smile-1.gif

2598757-IMG_6035.PNG
 

Priponke

  • 2598757-IMG_6035.PNG
    2598757-IMG_6035.PNG
    105,3 KB · Ogledi: 270
Nazadnje urejeno:

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Rad bi naredil na vrhu lonca povratni vod za kroženje pivine med hlajenjem (da mi ni potrebno mešati). Torej, med hlajenjem se pivina - kot zgoraj na sliki - preko spodnjega ventila preko pumpice vrača v lonec na vrhu. AMPAK tu bi rad naredil fiksno koleno, preko katerega bi se to vračalo.

Ali ima kdo kako idejo/rešitev/sliko, ker se mi zdi ta fuferle za 25€+PTT zaenkrat predrag ... https://store.brewpi.com/featured/weldless-kettle-inlet-kit-barbed-npt

Ali imajo kitajci kako rešitev na to temo?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Bilokašno L koleno bi delovalo, če rabiš komplet "weldless" rešitev potem recimo kaj takega: klik

Računaj da povratek moraš speljat pod nivojem pivine, zato rabiš pipo/ventil. Če bi dal nad nivojem pivine boš toplo pivino aeriral kar ni ok.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Druga opcija so namenski "whirpool" adapterji ki imajo notanjo cevko daljšo in imaš sam preboj v loncu višje od dejanske pivine. Tam ne rabiš ventila (čeprav močno svetujem da ga imaš). Recimo klik
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Za lonec itak imam spodaj ventil. Rad bi, da mi pumpica kroži pivino v loncu med hlajenjem, da meni ni potrebno mešati ...

Očitno je zaenkrat brewpi.com fuferle še najcenejš (30€ + ptt).
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Thx. Bom pogledal, če kdo v SLO pukim slučajem to prodaja, če ne pa naročimo pri Kitajcih ...
 

itak37

Zelenc'
8. dec 2015
26
0
1
Jest imam takole reseno:



L koleno je iz inox centra(2EUR se mi zdi), potem rabis se ta kos spodaj. Silikonska cev je sedaj daljsa, da se potopi pod gladino
vode, trenutno jo imam privezano s teflonskim trakom da jo drzi tako, da je izhod usmerjen vodoravno, ce je silikonska cev prosta se
namrec usmeri v slad in naredi kanale.

https://www.aliexpress.com/ite...2311.0.0.HduA6Y
 
Nazadnje uredil moderator: