Kvaliteta zvoka (pogovora) GSM vs UMTS

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.649
147
63
Ker se je v sosednji temi ugotovilo težave z zvokom pri Simobilu (Bob), obenem je očitno vsaj malo še odvisno od nastavitev 2G, 3G, 2G/3G, se sprašujem, ali je generalno boljši zvok pri 2G ali 3G?
Najbrž je odvisno od kakih kodekov, vem da so včasih na 2G bili EFR, AMR, half AMR. Niso pa bili samoumevni, saj jih je moral omogočati tudi operater. Kako je s kodeki na 3G, nimam pojma. Predstavljam si, da je situacija kompleksnejša in je niti ne bi razumel.

Ker pa sem Bob naročnik, me pa zanima tudi konkretno, če je na Simobilu boljša kvaliteta na GSM 900 ali na UMTS900 v primeru dobrega signala tako na enem in drugem načinu delovanja.

Hvala za koristne informacije.
 

ahmed

Fizikalc
23. sep 2007
2.409
98
48
pcma a-law 8kHz se zmeri, je pa kvaliteta odvisna predvsem od radiosignala (adaptive rate, jitter,....)
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.649
147
63
A lahko prosim poveš (ali pa kdo drug) vsaj še kako informacijo več? Bom že nekako pregledal potem po spletu.
Kdo oz kako se izmeri pcma a-law 8kHz?
zmaga.gif


Hvala in LP
nahrung002.gif
 

ahmed

Fizikalc
23. sep 2007
2.409
98
48
Ne razumem cist dobr kaj mislis pod "izmeri" ?

Drgac mas tuki vec napisan
https://en.wikipedia.org/wiki/G.711

lohk si pogledas tud G.722. Je pa to stvar nastavitve posameznega operaterja na UP nivoju, ponavadi imas se razdelitev na HalfRate/FullRate, razne konstante za jitter buffer ipd.
 

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.197
5.584
113
Tema za kakšen test:
dva enaka mobitela,
2x simobil kartica, testiraš klic na vsakič enaki lokaciji.2-3 minutni klic posnameš v nekompresiranem (wav) formatu,
prvič v gsm omrežju, drugič 3g.
Primerjaš oba posnetka, ju vržeš v kakšen Audacity in podobno.

Za subjektivno oceno zvoka dobiš nekaj prostovoljcev in vsakemu posebej predvajaš oba posnetka, naj ocenijo kateri je po njihovem mnenju boljše kvalitete - seveda jim ne poveš, kateri je 2g/ 3g !
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.649
147
63
Ja, vsekakor dober test. Vse spremenljivke iste, sprememba samo 2G <-> 3G. Nisem si pa mislil, da bo potrebno delati test...
hysterical-1.gif
 

ahmed

Fizikalc
23. sep 2007
2.409
98
48
No ogo je fajn razpredelnco najdu z razumljivimi imeni. Je pa kvaliteta ki jo slisis odvisna od nesteto spremenljivk, in
kodek nima tok veze. Prav tako je odvisno kaj telefon podpira (beri: sploh ce je kitajski). Po standardu jim je nujno samo dtmf,pcma in pcmu, ampak smartphoni znajo se novejse kodeke. Je pa vse vecinoma na 8khz, 8bit. Pri umts (vsaj pri SLO operaterjih se sicer vecinoma proba najprej zmenit za AMR2 (umts in volte), vsi novejsi kodeki je pa eksotika same centrale kaj zna in kaj je enejblano.
Da bi pa po poslusanju ugotovu a je amr2, pcma al clo kej drucga, pa no go
smile-1.gif
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.649
147
63
Citat:
Uporabnik ahmed pravi:
Ne razumem cist dobr kaj mislis pod "izmeri" ?

Enostavno se nisva razumela. ker:

Citat:
Uporabnik ahmed pravi:
pcma a-law 8kHz se zmeri , je pa kvaliteta odvisna predvsem od radiosignala (adaptive rate, jitter,....)

Bi mogel tam biti šumnik. Torej "še zmeri" oz po slovensko "še zmeraj"? V tem primeru vse skupaj dobi smisel...
smile-1.gif


Do sedaj smo torej ugotovili, da bi lahko bil na UMTS malo boljši zvok pogovora, a v praksi najbrž niti ne.
 

ahmed

Fizikalc
23. sep 2007
2.409
98
48
Ja sej sm pol postudiru kaj si mislu da sm mislu
smile-1.gif
Sumnikov ne maram uporabljat sploh :p
 

Commodore

Fizikalc
14. jul 2008
1.930
34
48
Da obudim to staro temo... če je odvisno od telefonov, kako se potem lahko na primer nekdo, ki ima na drugi strani "kitajca", sliši tako kvalitetno kot da bi stal zraven mene, medtem ko ima lahko z iPhone beden zvok (po moje se opisno najbolje ponazori to kvaliteto, če rečem, da se sliši, kot bi govoril v plastičen lonček)? Meni izgleda, da so operaterji šli v brezkompromisno kompresiranje ali kaj, ker je zadnja leta neprimerljivo več teh "plastičnih lončkov" kot prej. In je včasih prav težko poslušati ali razumeti to "hreščanje", sploh če daš na speakerphone. Če pa šaltaš na kakšen Viber ali Skype ali Whatsapp, je razlika več kot očitna.
Občasno naletim na koga, ki se ga sliši, kot bi "stal zraven" (njega dni je bilo to FR oz. EFR?), ampak to je prej izjema kot pravilo.
frown-1.gif
Včasih je bilo več tega.
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.649
147
63
Danes sem bil precej okrog po Sloveniji. Imel sem zanesljivega, po mojem mnenju objektivnega sogovornika, da mi je povedal, kako me dobro/slabo sliši. Pozoren sem bil tudi, kako jaz njega.
Imam Spar Mobil, torej, Telekom signal.

Telefon, katerega sem koristil, Samsing Galaxy S5 (SM-G900F) .

Testiral sem pod različnimi pogoji, različnimi tipi signala, različnimi močmi signala. Nekajkrat, recimo pri Jožef Štefanu, manj kot 50m vstran, vidne antene bazne postaje.
Bistvo pa je, da sem ROČNO preklapljal med 2G in 3G, ter ponovno vzpostavljal klic. Sproti sem opazoval tip signala, moč signala itd v servisnem meniju (vstop z *#0011#).
V osnovi so se pojavili trije pogoji:
1.) GSM in kodek po imenu AdaptiveRate V "Speech VER poglavju pa je pisalo "EFR FR not used".

2.) UMTS in AMR kodek z 12.2 kbit/s.

3.) UMTS in AMR-WB kodek z 12.65 kbit/s.
AMR = Adaptive Multi-Rate audio codec

V UMTS omrežju pa se je pojavil tudi AMR z 7.95 ali 7.40kbit/s. Ne spomnim se, ali prva ali druga številka, a to je bilo samo enkrat, ko je moč signala upadla.

*Opomba k 1.): Ne vem, kaj zares pomeni "AdaptiveRate", a morda je to tudi AMR za GSM.


In da pokomentiram kvaliteto zvoka po točkah od 1 do 3 glede na povratne informacije sogovornika:

1.) "Kot bi govoril v jogurtov lonček"

2.) Veliko boljši, razumljiv zvok in govor. "Efekt jogurtovega lončka je izginil".

3.) "Zelo zelo čisto zvok, skoraj kot bi se pogovarjal preko Skype ali Viber."
AMR-WB pod točko tri pomeni "Adaptive Multi-Rate Wideband". Skrivnost je, da prenaša govor od 50 do 6400 Hz, medtem ko se standardno prenaša od 300 do 3400 Hz, ostalo se odreže (popači). Ta kodek se, vsaj v Telekom omrežju, žal pojavi redko. Nekateri ga imenujejo tudi "HD zvok". Iskreno pa je že pod točko 2 zvok čisto dovolj dober.

GSM sicer tudi omogoča AMR-WB, ampak očitno, kot je nakazal @Commodore, se tukaj varčuje, morda preveč komprimira ali pa se znižuje bitrate in se kvaliteta poslabšuje.
VENDAR pa, kadar pokličem strica, kateri ima še staro Nokio 3310, katera ima samo GSM, ga slišim v redu. Ni "jogurtovega lončka". Morda bo kdo znal to razložiti. Moja teorija je, da ker tisti telefon ne podpira AMR, se ne da znižati kvalitete, pač pa je potrebno na omrežju za tak telefon omogočiti Ful Rate ali celo EFR.

Skratka, s sodobnim telefonom (pa da ni Kitajc), je slab zvok pri GSM omrežju, v UMTS pa je dober. Ravno zato veliko bolje slišim tiste sogovornike, kateri imajo A1 signal, saj ima ta operater veliiiko boljšo pokritost z UMTS, kot Telekom. Telekomov UMTS je marsikje katastrofalen, saj uporabljajo za UMTS samo frekvenco 2100MHz, A1 na drugi tudi 900MHz, s katero se lahko pokrije bistveno večje področje ob uporabi enakega števila baznih postaj.
Telemach ima tudi UMTS 900MHz, zaradi česar tudi verjetno boljšo pokritost z UMTS, s tem pa tudi boljši zvok.
A1 je, kar se kvalitete in pokritosti nasploh tiče, trenutno najboljša izbira.

Zaskrbljujoče pa je dejstvo, da se UMTS opušča. Telekom se z njim sploh več ne ukvarja, gre se v kombinacijo GSM/LTE (2G/4G). Če ne bo sprememb na GSM, to pomeni, da bo zvok vedno slabši? Upam da ne, in da bodo malo "pojačali" GSM in po možnosti vpeljali AMR-WB na GSM-u.
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.649
147
63
Zdaj, kolikor jaz vem, ima VoLTE tudi AMR-WB. Ne vem pa za bitrate... Morda pa je celo AMR-WB+

Imajo pa nekateri z VoLTE težave s prekinjanjem. Vsaj moj brat si ga je zaradi tega na Galaxy S7 izključil.
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.649
147
63
Res je, kar praviš:

" The AMR-WB data rate for CS connection ranges from 6.6 kbps to 12.65 kbps, while the VoLTE connection can use data rates up
to 23.85 kbps, enhancing the quality of the connection compared to HD voice in CS networks. "
 

gasdopodna

Fizikalc
22. jul 2007
3.605
94
48
Zdaj lahko primerjam kakovost govora, ker imam hkrati SIM z A1 in SIM s Telekom omrežjem...

Na Telekomu je zvok na žalost dosti bolj zatohel in manj kvaliteten kot pri A1 (oba ponudnika na 2G načinu).
Enako+moteč šum sem opažal že 1999/2000 pri Telekomu.
2000 sem itak potem spokal na simobil...
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.649
147
63
Ja, tak zatohel je v Telekom GSM omrežju. Jaz sem bil prepričan, da imam verjetno zapacan mikrofon. Pa sem šel čistit oba mikrofona. Tistega za snemanje govora, kot tudi za zmanjševanje šuma iz ozadja. Bila sta čista.
Če bi bil to razlog, bi isti problem bil tudi v primeru UMTS. Pa temu ni tako.

Ne vem, kaj so naglumili, a zvok v Telekom GSM je res porazen.
 

atepej

Fizikalc
3. jul 2013
882
63
28
34
Citat:
Uporabnik Bajkman pravi:
Zdaj, kolikor jaz vem, ima VoLTE tudi AMR-WB. Ne vem pa za bitrate... Morda pa je celo AMR-WB+

Imajo pa nekateri z VoLTE težave s prekinjanjem. Vsaj moj brat si ga je zaradi tega na Galaxy S7 izključil.
Men ne prekinja na - TS omrežje.