Splošna debata, kaj je uspelo in kaj ne...

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
dry hopal sem 5 dni, od tega je bil 2 dni v cold crashu (vse skupaj torej 5 dni od takrat, ko sem not vrgel hmelj pa do flaširanja). Vem, da je komaj en mesec od kuhanja (se mi je mudilo), samo toliko se tudi s časom ne bo ta okus umiril. Tudi pri prejšnjem se mi ni. Uporabil sem iste hmelje, s tem, da sem Simcoa tudi kuhal...namenoma ga sedaj nisem, pa ni bistveno drugače.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Simcoe ima malo "borovcev" čeprav je dokaj specifična aroma še zraven.

Citra ima izrazito pikantno herbalni priokus .. ni pa to "borovec" čeprav ga lahko zamenjaš za le-tega, ampak aroma "borovcev" se ponavadi uporablja v prijetnem pomeni pri drugih hmeljih kjer je res izrazita "smolnata" aroma. Tako da lahko je "problem" s citro.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Simcoe ima malo "borovcev" čeprav je dokaj specifična aroma še zraven.

Citra ima izrazito pikantno herbalni priokus .. ni pa to "borovec" čeprav ga lahko zamenjaš za le-tega, ampak aroma "borovcev" se ponavadi uporablja v prijetnem pomeni pri drugih hmeljih kjer je res izrazita "smolnata" aroma. Tako da lahko je "problem" s citro.
Ja, upam, da bom oktobra že znal pravilno opisat svoja opažanja
smile-1.gif
Če je tako, Citra roma iz mojega seznama, ker tole mi res ni všeč. Pa ni prvič... Jo bom porabil samo še za dry hop, pa bo... Seveda to ni zadnja, malo bom še povrtal.

Če bojo kmalu kaki trki, z veseljem prinesem na probo.
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Takole na suho na daljavo tako težko ocenimo. Daj ene par vzorcev pošlji (lahko tudi corny-a), pa ti takoj ko bodo ohlajeni z veseljem namodrujemo kaj ....
evil.gif
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Zanimivo, kako različno dojemamo arome. Meni citra deluje zelo prijetno citrusno nič kaj agresivno je pa res da ne delam dryhopa in ponavadi kombiniram z cascade 50:50, v zmernih količinah. Simcoe pa če se zelo potrudim, malenkost borovca ali pa nič.
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
komar89, prav imaš. Podobno sem doživel letos v Žalcu, ko smo imeli senzoriko z nekaj različnimi vzorci (z DH, brez DH ipd). Očitno imamo ljudje res različne receptorje vklopljene: to kar je recimo sosed "našel" v istem vzorcu, jaz niti nisem opazil in obratno - jaz sem našel marsikaj, kar on ni ...
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Citat:
Uporabnik guliver pravi:
Takole na suho na daljavo tako težko ocenimo. Daj ene par vzorcev pošlji (lahko tudi corny-a), pa ti takoj ko bodo ohlajeni z veseljem namodrujemo kaj ....
evil.gif

Je že v flašah, ti pa z veseljem dostavim/predam kak primerek. Lj?
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Ah, bomo na kakem naslednjem trku naredili xCheck, če ne preje ... grem na dopust čez 2 dni ...
 

header

Fizikalc
28. okt 2013
543
32
28
V keg bi moral dati želatino, ker je pivo še sedaj po enem tednu precej motno.
Imam pa samo želatino v lističih.
Koliko jo lahko dam za en 19l sodček?
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Header, bi ti odgovoril, pa ne poznam odgovora. Še nisem delal z želatino.

No, moja IPA ni več tako grozna, kot se mi je zdela, pravzaprav je tisti oster okus nekako izzvenel. Res je, da sem poizkusil tisto flaško, ki se zadnja sflašira in po navadi ni ravno najboljši vzorec, a vseeno mi je bilo kar moteče. Ostale flaške so kar fine. Na zadnjih trkih drugih pripomb kot (pre)visoke karbonizacije za stil, ni bilo, s čimer se povsem strinjam. Tudi sam ne vem od kje toliko mehurčkov, saj sem ciljal na 2.4 Vol CO2. OK, ni pomembno, to bom odpravil...ni prehudo, malo povrtiš kozarec, počakaš in je
smile-1.gif


Današnje vprašanje je pa sledeče: V soboto sem kuhal ESB. Glede na toplo vreme sem bil prepričan, da bom moral pivino hladit pred pitchanjem kvasa, pa sem vseeno uspel shladiti na 21C in sem kar pitchal, nato pa pivo postavil v komoro na 17C.

Kakšen šok kvas doživi ob taki (ne spet tako drastični) razliki v temperaturi in kakšne bo to imelo (če sploh) posledice? Vem, idealno bi bilo, da bi pitchal na enaki ali celo nižji temperaturi od fermentacijske, a tako je pač bilo.

Pivino bi lahko lepo zaprl v fermentor, nataknil veho in ga dal v komoro, da se shladi preden pitcham. Ali je v zvezi s tem treba še kaj narediti ali na kaj paziti? Kako prezračiš pivino, ali zadostuje, da jo prezračim pred hlajenjem na pitch temperaturo ali jo je potrebno na kakšen način še po tem ali to sploh ni varno v takem primeru?
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik HafnerMa pravi:
Header, bi ti odgovoril, pa ne poznam odgovora. Še nisem delal z želatino.

No, moja IPA ni več tako grozna, kot se mi je zdela, pravzaprav je tisti oster okus nekako izzvenel. Res je, da sem poizkusil tisto flaško, ki se zadnja sflašira in po navadi ni ravno najboljši vzorec, a vseeno mi je bilo kar moteče. Ostale flaške so kar fine. Na zadnjih trkih drugih pripomb kot (pre)visoke karbonizacije za stil, ni bilo, s čimer se povsem strinjam. Tudi sam ne vem od kje toliko mehurčkov, saj sem ciljal na 2.4 Vol CO2. OK, ni pomembno, to bom odpravil...ni prehudo, malo povrtiš kozarec, počakaš in je
smile-1.gif


Današnje vprašanje je pa sledeče: V soboto sem kuhal ESB. Glede na toplo vreme sem bil prepričan, da bom moral pivino hladit pred pitchanjem kvasa, pa sem vseeno uspel shladiti na 21C in sem kar pitchal, nato pa pivo postavil v komoro na 17C.

Kakšen šok kvas doživi ob taki (ne spet tako drastični) razliki v temperaturi in kakšne bo to imelo (če sploh) posledice? Vem, idealno bi bilo, da bi pitchal na enaki ali celo nižji temperaturi od fermentacijske, a tako je pač bilo.

Pivino bi lahko lepo zaprl v fermentor, nataknil veho in ga dal v komoro, da se shladi preden pitcham. Ali je v zvezi s tem treba še kaj narediti ali na kaj paziti? Kako prezračiš pivino, ali zadostuje, da jo prezračim pred hlajenjem na pitch temperaturo ali jo je potrebno na kakšen način še po tem ali to sploh ni varno v takem primeru?

Po mojih izkušnjah, tam do 1060FG ne potrebuješ kakšneha močnejšega oksidiranja. Jaz pitcnem kvas nataknem prazno veho in kakšnih 5 minut "mučkam" na koloenih (peta/prsti)... Tudi 1075 mi je pofermentiral na 1010 na isti način (Us05 1 paketek v 23l).

KAr se pa tiče pitch temp sem pa bral, da kvas lahko pusti določene priokuse čez se med LAG fazo ohlaja - sem mi to večkrat dogaja in kakšnih čudinih priokusov nisem opazil. Najbrš bi pršli bolj do izraza pri kakšnih lagerjih. Bomo videl, kako bo sedaj ko sem kuhal 100% pilsner z ale kvasom.
Načeloma je najbolje da ohladiš pod fermentacijsko temp, pitchneš in pustiš da ti fermentacija dvigne na želeno temp. in potem bremzaš na tej temp...
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Simcoe ima malo "borovcev" čeprav je dokaj specifična aroma še zraven.

Citra ima izrazito pikantno herbalni priokus .. ni pa to "borovec" čeprav ga lahko zamenjaš za le-tega, ampak aroma "borovcev" se ponavadi uporablja v prijetnem pomeni pri drugih hmeljih kjer je res izrazita "smolnata" aroma. Tako da lahko je "problem" s citro.

Prejšnji teden sta mi dva ne-brewerja rekla, da pivo malo peče po zadnjem delu jezika
smile-1.gif
Ali je to ta pikantnost, o kateri se govori, ko je pivo/hmelj pikanten? In ja, res malo zapeče.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Citat:
Uporabnik kadunnc pravi:
Citat:
Uporabnik HafnerMa pravi:
Header, bi ti odgovoril, pa ne poznam odgovora. Še nisem delal z želatino.

No, moja IPA ni več tako grozna, kot se mi je zdela, pravzaprav je tisti oster okus nekako izzvenel. Res je, da sem poizkusil tisto flaško, ki se zadnja sflašira in po navadi ni ravno najboljši vzorec, a vseeno mi je bilo kar moteče. Ostale flaške so kar fine. Na zadnjih trkih drugih pripomb kot (pre)visoke karbonizacije za stil, ni bilo, s čimer se povsem strinjam. Tudi sam ne vem od kje toliko mehurčkov, saj sem ciljal na 2.4 Vol CO2. OK, ni pomembno, to bom odpravil...ni prehudo, malo povrtiš kozarec, počakaš in je
smile-1.gif


Današnje vprašanje je pa sledeče: V soboto sem kuhal ESB. Glede na toplo vreme sem bil prepričan, da bom moral pivino hladit pred pitchanjem kvasa, pa sem vseeno uspel shladiti na 21C in sem kar pitchal, nato pa pivo postavil v komoro na 17C.

Kakšen šok kvas doživi ob taki (ne spet tako drastični) razliki v temperaturi in kakšne bo to imelo (če sploh) posledice? Vem, idealno bi bilo, da bi pitchal na enaki ali celo nižji temperaturi od fermentacijske, a tako je pač bilo.

Pivino bi lahko lepo zaprl v fermentor, nataknil veho in ga dal v komoro, da se shladi preden pitcham. Ali je v zvezi s tem treba še kaj narediti ali na kaj paziti? Kako prezračiš pivino, ali zadostuje, da jo prezračim pred hlajenjem na pitch temperaturo ali jo je potrebno na kakšen način še po tem ali to sploh ni varno v takem primeru?

Po mojih izkušnjah, tam do 1060FG ne potrebuješ kakšneha močnejšega oksidiranja. Jaz pitcnem kvas nataknem prazno veho in kakšnih 5 minut "mučkam" na koloenih (peta/prsti)... Tudi 1075 mi je pofermentiral na 1010 na isti način (Us05 1 paketek v 23l).

KAr se pa tiče pitch temp sem pa bral, da kvas lahko pusti določene priokuse čez se med LAG fazo ohlaja - sem mi to večkrat dogaja in kakšnih čudinih priokusov nisem opazil. Najbrš bi pršli bolj do izraza pri kakšnih lagerjih. Bomo videl, kako bo sedaj ko sem kuhal 100% pilsner z ale kvasom.
Načeloma je najbolje da ohladiš pod fermentacijsko temp, pitchneš in pustiš da ti fermentacija dvigne na želeno temp. in potem bremzaš na tej temp...

Predvidevam, da v primeru, da pivino ohladim na predfermentacijsko temperaturo, na to temperaturo ohladim tudi kvas? Bilo bi logično, a ker sem v soboto pitchal kvas direktno iz fermentorja, iz katerega sem pivo tik pred tem pretočil, kvasa nisem dal hladit.

Prvič (seveda) se mi je tudi zgodilo, da kvas ni imel lag faze... v 2 min je veha brbotala že ko nora in iz obeh veh mi je že 2x butnilo vso vodo oz. v tem primeru mešanico star sana (začel se je penit in dvigat ven - samo star san, ne pivo).

Da ne govorim o tem, da se mi je prvič ob 60min hmelju naredil boil over, da sem potem na uč dodajal hmelj za grenkobo, da sem še pred tem v ločenem piskru vrel 5l sladice, ki sem je dobil preveč in je nisem uspel dat v glavni lonec (kljub ustreznem preračunu glede na nedavno ugotovljene volumne loncev). Očitno 1kg sladu le ne pobere 1l vode
smile-1.gif
 

si30n

Pripravnik
6. jun 2014
119
3
18
Znalci, vprašanje glede hmeljenja.

Od lokalca sem dobil posušeno Auroro in Styrian Dragon (bivši 105/220). Iz tega bi rad naredil celoten hmeljni profil, torej tudi grencino, zato me zanima, kako naj doziram ta hmelj v primerjavi z briketi.

Imam še podatek, da je Aurora posušena in nato hidrirana na 8%, Dragon pa 12. Podobne stevilke so tudi za alfa kisline. Prilagam sliko: https://www.dropbox.com/s/98x4h1c5lpf5med/2017-08-27%2017.53.51.jpg?dl=0
 

tcolja

Pripravnik
1. feb 2017
45
2
8
Prosim za nasvet...da ga nebi kaj preveč posračkal... Rad bi svetlo sladko pivo s telesom.

imam namen kuhati 40L beach.
na razpolago imam 7kg slada Pilsen in 3kg Ale.

1)
naredil bi protein rest 15' 50-52*C
nato 60' 68-69*C (cil je pivo s polnim telesom - sladko)

2)
hmeljanje 60' aurora 30g (minimalna grenkoba)
flame out cascade 120g

3)
Fermentis C-04

4)
dry hopping 40g cascade


V naprej hvala.
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik tcolja pravi:
Prosim za nasvet...da ga nebi kaj preveč posračkal... Rad bi svetlo sladko pivo s telesom.

imam namen kuhati 40L beach.
na razpolago imam 7kg slada Pilsen in 3kg Ale.

1)
naredil bi protein rest 15' 50-52*C
nato 60' 68-69*C (cil je pivo s polnim telesom - sladko)

2)
hmeljanje 60' aurora 30g (minimalna grenkoba)
flame out cascade 120g

3)
Fermentis C-04

4)
dry hopping 40g cascade


V naprej hvala.

Glede nato da imaš samo osnovne slade, boš težko dobil veliko sladkobe telesa, kljub visoki temperaturi drozganja...
Manjka ti še vsaj kakšna Cara ali Crystal itd cca 10%
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Citat:
Uporabnik kadunnc pravi:
Citat:
Uporabnik tcolja pravi:
Prosim za nasvet...da ga nebi kaj preveč posračkal... Rad bi svetlo sladko pivo s telesom.

imam namen kuhati 40L beach.
na razpolago imam 7kg slada Pilsen in 3kg Ale.

1)
naredil bi protein rest 15' 50-52*C
nato 60' 68-69*C (cil je pivo s polnim telesom - sladko)

2)
hmeljanje 60' aurora 30g (minimalna grenkoba)
flame out cascade 120g

3)
Fermentis C-04

4)
dry hopping 40g cascade


V naprej hvala.

Glede nato da imaš samo osnovne slade, boš težko dobil veliko sladkobe telesa, kljub visoki temperaturi drozganja...
Manjka ti še vsaj kakšna Cara ali Crystal itd cca 10%

+ protein rest izpusti ker nima pomena oz. če delaš potem prepočasi dvig T, dobiš pivo z manj telesa ker dejansko nimaš drozganja na 69C kot si si zamislil ampak ga večino izvedeš v intervalu med segrevanjem (med 62-69C).