Pisanje na roke. Triki?

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.443
4.546
113
Doletela me je na prvi pogled lahka, a bolj kot razmišljam, hudičevo težka naloga.

Skratka, na lep kos papirja moram na roke spisati neko besedilo. Vsebina besedila me ne skrbi. Kako to v lepi in čitljivi pisani besedi spravit na papir... To pa me skrbi. Obstaja kakšen trik, kako pisati res lepo naravnost? Obstajajo kakšne fore za lepše pisanje, ki se jih lahko poslužuješ? Tu ne gre za kar nekaj, ampak se pričakuje, da bo moja pisava lepa, ravna, čitljiva in bo vse skupaj zgledalo vau.

In moja klasična pisava pač ni taka...
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.679
6.237
113
A bos oglas za hiso (za katero ne ves koliko je vredna) napisal na roke in ga obesil na desko v lokalnem sparu?
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.294
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Citat:
Uporabnik Janez40 pravi:
Doletela me je na prvi pogled lahka, a bolj kot razmišljam, hudičevo težka naloga.

Skratka, na lep kos papirja moram na roke spisati neko besedilo. Vsebina besedila me ne skrbi. Kako to v lepi in čitljivi pisani besedi spravit na papir... To pa me skrbi. Obstaja kakšen trik, kako pisati res lepo naravnost? Obstajajo kakšne fore za lepše pisanje, ki se jih lahko poslužuješ? Tu ne gre za kar nekaj, ampak se pričakuje, da bo moja pisava lepa, ravna, čitljiva in bo vse skupaj zgledalo vau.

In moja klasična pisava pač ni taka...

tadaaaaa - klikenzi
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
S tehnično pisavo.
grims-1.gif


Ker zagotovo nisi bil rojen v 90ih, si se je še učil v šoli. No, vidiš, zdaj jo boš pa prvič u lajfu rabil
aplauz.gif
 

DrM007

700. registrirani uporabnik
1. sep 2007
2.450
1
38
42
Krain
Citat:
Uporabnik Janez40 pravi:
Doletela me je na prvi pogled lahka, a bolj kot razmišljam, hudičevo težka naloga.

Skratka, na lep kos papirja moram na roke spisati neko besedilo. Vsebina besedila me ne skrbi. Kako to v lepi in čitljivi pisani besedi spravit na papir... To pa me skrbi. Obstaja kakšen trik, kako pisati res lepo naravnost? Obstajajo kakšne fore za lepše pisanje, ki se jih lahko poslužuješ? Tu ne gre za kar nekaj, ampak se pričakuje, da bo moja pisava lepa, ravna, čitljiva in bo vse skupaj zgledalo vau.

In moja klasična pisava pač ni taka...

To kar opisuješ je bolj ko ne kaligrafija. V parih stavkih je težko vse povedati, ampak bistvo je, da se naučiš neko določeno pisavo (na internetu je kar nekaj virov). Obstaja cel kup različnih pisav, ampak niso vse primerne za vse namene. Vadiš do onemoglosti vsako črko posebej (izpišeš celo stran z eno črko, na naslednji strani naslednja črka itd).

Ko si sposoben napisati nekaj vrstic iste črke tako da vse zgledajo 99% enako, potem lahko tudi nekaj spišeš. Vsekakor pa je potrebno pisati dovolj počasi in natančno. S trdim delom boš v nekaj tednih lahko napisal kaj sprejemljivega.

Za začetnike priporočam Pilotov Parallel Pen, ker je na vložke, podobno kot navadna nalivna peresa in se ni potrebno matrati še s črnilom.


Če to ni zate, pa se boš moral zadovoljiti s svojo lastno pisavo, ker ne vem če se pri nas najde kak pravi kaligraf, ki bi ti to naredil po naročilu, sploh pa sklepam, da ti je pomembno da to sam napišeš... Je pa problem, če je tvoja pisava v osnovi zelo grda.

Trik, če temu lahko tako rečem, je da si s svinčnikom in ravnilom na papir narahlo narišeš vzporedne vodilne črte - zgornji rob, spodnji rob in pa črta do kamor sežejo male črke (razen če boš pisal vse z velikimi črkami). Potem pa se tega natančno držiš, skrbiš da so črke enako velike, ne samo v višino ampak tudi širino (podobne seveda, ne moreta biti m in i enako široka...) Tudi razmiki med posameznimi črkami, ne samo besedami morajo biti enaki. In še enkrat, počasi in natančno. Vodilne črte potem seveda poradiraš. To ni ravno trik, ker je to v kaligrafiji čisto normalno, ampak najbolj pomaga pri lepi pisavi.

Poskusi tudi tako, da najprej napišeš želeno besedilo na list papirja, s tem da upoštevaš navodila iz prejšnjega odstavka. Ko končaš, poskusi kritično analizirati kateri del je najbolj potreben izboljšave. S pisalom druge barve točno označi kaj je potrebno popraviti.
Popiši nov list z istim besedilom in posebej pazi na popravke. Nato vse ponoviš. Označi kaj je potrebno popraviti, nov list, piši. In zopet, in še in še. Dokler ni dovolj dobro, da lahko daš komu. Piši počasi in natančno.

Analiziraj vsako črko posebej. Če ti črka ni všeč jo poskusi zamenjati z drugo. Črke, ki lahko najbolj spremenijo pisavo so a, r, s, k, p...

Vadi, vadi, vadi. Počasi in natančno. Druge ni.
 

Ralliart

Fizikalc
26. sep 2007
4.765
3
38
Citat:
Uporabnik DrM007
Uporabnik Janez40


Če to ni zate, pa se boš moral zadovoljiti s svojo lastno pisavo, ker ne vem če se pri nas najde kak pravi kaligraf, ki bi ti to naredil po naročilu,

Na ljubljanskem gradu ti kaligraf v kapeli napise tvoje ime zastonj lahko das prostovoljni prispevek in vrjemi da ti bo tudi kaj napisal po zelji.
Edino da ne hodis gor zastonj bi bilo dobro kam poklicat in povprasat kdaj je gor ker ni skoz
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.443
4.546
113
Najti kaligrafa ni problem, vendar je zadeva zelo osebna in bi jo rad spisal sam ampak najlepše kot se da. Dobra ideja s svinčnikom in črtami. Razmišljal sem tudi o zelo nežnem tisku pisave podobne moji in bi potem šel čez ročno, ampak to ni to.
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.443
4.546
113
Našel sem kar nekaj programkv, ki ti lastno posavo spremenijo v font. Samo ne vem, če bo uporabno, ker sigurno izdelek ne bo izgledal kot zvezna pisana pisava. Ima kdo izkušnje s tem?
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Najdi enga šolarja, tam 3. ali 4. razred OŠ in naj ti pokaže kako se pravilno piše. Večina ljudi sploh ne zna več.
Običajna pisava - kolikor jo sploh še uporabljamo - je neka nagravžna zmes med pisanimi in tiskanimi črkami.
Če kolikor toliko pravilno pišeš in da nisi ravno motorični [cenzura], zadeva zelo lepo izpade.
 

skala

Majstr
27. feb 2013
10.089
346
83
Kamnje
list papirja s črtami pod listom po katerem pišeš da se vidijo črte skozi. samo ne smeš rabit preveč debelega lista potem.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.873
5.143
113
Citat:
Uporabnik skala pravi:
list papirja s črtami pod listom po katerem pišeš da se vidijo črte skozi. samo ne smeš rabit preveč debelega lista potem.
tole me pa prav presenetlo, da si prvi oziroma edini ki je to napisal.

Pa kaj zavraga ste delali folk v šoli ko ste bli mali? To je ja bla stalnica. List brez črt, spodaj si pa dal list s črtami in napisal, da je blo lepo.
 

DrM007

700. registrirani uporabnik
1. sep 2007
2.450
1
38
42
Krain
Ker se lepe stvari, sploh take ki naj bi trajale dlje časa, piše na nekoliko debelejši papir skozi katerega se ne vidi.

Sploh če pišeš s črnilom s široko konico.
 
Nazadnje urejeno:

darwin

Majstr
17. avg 2007
549
313
63
Ko se sam lotim malo lepšega pisanja kakšne voščilnice, sem črtalnik (se prav spomnim, da se tako reče listu s črtami?) dal na stekleno mizo, spodaj pa lučko. Tako so se črte videle tudi skozi debelejši papir. Sedaj pa na telefonu ali tablici odprem sliko črt, osvetlitev zaslona na max, izklopim ugašanje zaslona in touchscreen, pa je zadeva še bolj enostavna.

Ko se boš lotil pisanja, izberi malo debelejše pisalo, saj ti lepše prikrije tresočo roko, če grafomotorika ni tvoja jaka stran.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.898
5.458
113
Sem prav prebral....na pametnem telefonu brez tipk izklopiš touchscreen
sprasujem se.gif
Kaj pa pol počakaš da se sprazni baterija da ga lahko spet uporabljaš?

A se pol touchscreen resetira nazaj in je s5 odziven?
smile-1.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.321
5.842
113
pri taščici
Sam tega ne bos lepo napisal med malico. Sploh če nisi talent.
Tako da bo trajalo najbrž nekaj dni, tednov da boš vsaj približno zadovoljen s tem. Ali pa nikoli. Vsak človek ima šibke točke ki mu delajo sive lase. Pa so lahko za večino ljudi samoumevne.

Pred dvajsetimi leti sem dve leti zulil šolske klopi z izucenimi crkoslikarkami. Glej in se čudi kaj zmore človeska roka. Seveda so prej tri leta pilile pisavo do onemoglosti najbrz.

Tak človek ti potem z zavezanimi očmi napiše lepše kot ti po nekaj dneh vaje.
 
Nazadnje urejeno:

darwin

Majstr
17. avg 2007
549
313
63
Imaš cel kup aplikacij, ki zaklenejo touchscreen. Odkleneš, odvisno od nastavitev, ampak načeloma je to gumb za nastavljanje glasnosti, ali pa stresanje telefona in druge opcije ...
 

sumica

Fizikalc
10. sep 2007
1.276
38
48
Jaz bi si za pisanje naravnost pomagal z ravnilom in nežnim svinčnikom. Visoko kvalitetni papirji so debelejši in ne pomaga, da daš spodaj črtasti papir. Zna pa biti zoprno, če tvoje pisave oseba, ki ji je namenjena, ne bi znala brat
grin1.gif


Ali je tole pisanje za kak rojstni dan ali dosežek? Če gre za dosežke (diplome,...), potem si lahko privoščiš, da je pisava "uradna", torej ti to spiše nekdo drug. Če pa je za rojstni dan ali kaj drugega, torej čisto osebna zadeva, pa je prav, da je pisava tvoja.