Pes mladič, cepljenje proti steklini in potovanje

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.038
4.049
113
Zna se nam zgoditi, da vzamemo mladička Kavalirja, vendar se je pojavil en problem. Avgusta gremo za tri tedne na dopust na Hrvaško in bo 12 mesecev, ko je potrebno, da je cepljen proti steklini, dočakal ravno tam.
Problem je v tem, ker preden gremo, še ne bo star 12 tednov, kar pomeni, da še ne sme biti cepljen, v času našega dopustovanja bo dopolnil teh 12 mesecev, nazaj za v Slovenijo pa ne sme biti starejši od 12 tednov in necepljen proti steklini:

http://www.uvhvvr.gov.si/si/de..._zivali/#c19115
http://www.uvhvvr.gov.si/filea...junij_2015_.pdf

Ena možnost je, da se ga ob dopolnitvi 12 tednov cepi na Hrvaškem, druga možnost pa, da ostane pri svoji mamici do našega povratka. Če obstaja še tretja možnost bi bil zanjo hvaležen.

Bi pa raje videl, da bi šel z nami na dopust, da ta čas preživimo skupaj, ker bomo ves čas skupaj, kot pa po dopustih, ko bo v času službe sam doma ravno, ko bi se morali navezovati.

Mnenja?
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.530
8.886
113
Mene tuki ne bi skrbel cepljenje, ampak to, da misliš it s pasjim mladičem na potovanje. Pred 8. tednom itak ne smeš vzet psa iz legla in potem sledi en mesec precej intenzivnih dni navajanja mladega cucka na nov dom, nove ljudi, socializacijo, navajanje hišne čistoče, učenje osnovne poslušnosti itd. Pasji mladič ni luškan, pasji mladič je mala pošast. Tako mlad pes je precej občutljiv na menjavo okolja, hitro ima zadost okolice, vse to, kar se ti potem lahko zavleče v odraslo dobo psa in vedenjske motnje. V bistvu bi bilo za cucka še najboljše, da ostane v leglu do vašega prihoda domov. Ni najboljša varianta, da bi ostal zadni v leglu, samo definitivno boljša kot to, da gre tako mlad cucek s tabo na potovanje. Verjetno si želiš umirjenega in samozavestnega psa. Kar vložiš v vzgojo in socializacijo prvo leto pasjega življenja, preostale žanješ.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.839
3.862
113
Pusti psa doma oz. pri "njegovi mami".

A si že kdaj imel pasjega mladiča? No naj ti povem da to poje vse kar vidi (vključno s pohištvom, otroškimi igračami, rožami), serje povsod, bruha povsod, ščije povsod, cvili vsakih 5 min za brezveze, hranit moraš 5x dnevno ... nočeš to na dopustu!
grin1.gif


Pa tudi drugače potovanje s tako mladim psom je rizično in ni ok za njega.
 

olfa

Majstr
4. sep 2007
2.372
155
63
Navajanja na generator na dopustu se tudi jaz ne bi šel.

Generator bo itak šel iz legla in bo imel že s tem dosti težav, na red pa ga moraš najprej navadit doma pa potem z njim okoli tancaš.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Tukaj neka matematika ne štima oz. si malo mešal mesece in tedne, nima veze. Vsekakor tudi jaz močno odsvetujem, da mladiča pelješ s seboj na dopust in ga tam navajaš na lulanje, kakanje in vse. Mladič ti lula na 1 uro, kako si to predstavljaš vožnjo z avtom iz lokacije A na lokacijo dopust?
Pustite psa pri mami in ga prevzamite ko pridete nazaj domov ter raje dopust skrajšajte za dan ali dva pa se potem doma v miru navadite en na drugega. Drugače boste imeli vsi samo stresne 3 tedne, mladiček še najbolj.
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.038
4.049
113
Hvala vsem za mnenje!

Se strinjam z vami in bom tudi naredil tako, da ostane pri mamici do nasega povratka z dopusta.

Bi bil pa to nas prvi pes, tako da se se ucim, tako da mi ne smete zameriti, ce kaksno neumno ven vrzem.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.873
5.143
113
mene je pa od vsega bolj tole zmotlo:
da ta čas preživimo skupaj, ker bomo ves čas skupaj, kot pa po dopustih, ko bo v času službe sam doma ravno, ko bi se morali navezovati.

Zakaj imeti psa če nimaš časa? Drugo je če bo nekdo doma večino časa.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.873
5.143
113
lahko ga maš zakaj ne. Samo postavi se v njegovo kožo, kak se počuti ko je večino dneva sam, po možnosti še zaprt v stanovanju. Sploh pa mladič ko mu dogaja na polno. Drugo je pol starina ko komaj čaka, da greš na šiht, da lahko v miru spi.
Jaz ravno zaradi tega nimam več pesa. Rabiš cajt da se z njim ukvarjaš pa kak koli obrneš. Mogoče celo več kot si predstavljaš dokler ga nimaš.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Kar pogumno. Se pa je potrebno zavedat, da pes rabi družbo, predvsem pa rabi akcijo in sprehode. No go je, da ostaja sam doma, med tem ko bo družina na nakupovalnem izletu, pa drugi dan do večera v službi, pa tretji dan na otroškem nastopu.
Smo imeli v bližini sosede, ki so mislili, da trije kratki sprehodi na dan znesejo, pa so po par mesecih oddali psa. Enostavno ni šlo. Pes je tulil,cvilil, lajal na nekaj 10 minut. V glavnem potrebno se je zavedat, da ga je treba peljat na sprehod tudi takrat ko bodo imeli vsi člani družine trebušno gripo; če malo karikiram.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.530
8.886
113
Citat:
Uporabnik luka51 pravi:
lahko ga maš zakaj ne. Samo postavi se v njegovo kožo, kak se počuti ko je večino dneva sam, po možnosti še zaprt v stanovanju. Sploh pa mladič ko mu dogaja na polno. Drugo je pol starina ko komaj čaka, da greš na šiht, da lahko v miru spi.
Jaz ravno zaradi tega nimam več pesa. Rabiš cajt da se z njim ukvarjaš pa kak koli obrneš. Mogoče celo več kot si predstavljaš dokler ga nimaš.
Ne klati neumnosti. Pes čas ko je sam prespi in komot je sam 8-9 ur na dan.
 

turbobitch

Lesna Goba
5. dec 2007
22.783
1.460
113
42
Mi smo prodali psa v Ameriko in je pač počakala psica pri nas/pri mami dokler se ni cepila in je potem odšla v Ameriko. Tak da lepo počakajte da prideš iz dopusta!
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.394
4.392
113
49
Na sončni strani ALP
Potem pa s kužkom čim prej v pasjo šolo. In preveri tudi kako navaditi psa, da je večino dneva sam in da ne tuli, laja in demolira pol stanovanja. Sem se zadnjič menil z veterinarskim inšpektorjem in pravi, da je veliko občin kjer imajo sprejete odloke, da pes ne sme z oglašanjem motiti občanov niti čez dan. Baje so programi kjer učijo lastnike in pse na čas, ko je pes sam.

Pa ne pozabi na povodec. Že ko stopiš na stopnišče, si na javni površini in pes mora bit na povodcu dokler ne stopiš nazaj v svoje stanovanje. Tako, da odpade lovljenje žogic na zelenici v parku... Pa žakel vrečk zraven na sprehod za pobiranje iztrebkov... Zopet poglej občinske odloke kakšne so globe.

Pa veliko veselja s kavalirjem. Lušten psiček.
zmaga.gif
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.530
8.886
113
Men gredo pa tele izjave o sprehodih po petkrat na dan mal na jetra. Potem bi mel sam upokojenci pse, pa še to uni ta vitalni. En daljši sprehod na dan je dovolj, ostalo so krajši izhodi za sanitarne zadeve. Pa še to v tej vročini moj sam pogleda postrani...češ, a si zmešan, pa je high energy dog po pasmi. Če sem na dopustu mu grem dopoldne, ko on spi, mal na jetra, če serjem s kakimi sprehodi.

Avtorju teme pa tole: V kolikor je to tvoj prvi pes upam, da ga kupuješ zase in ne za otroke in zavedaj se, da pes je obveznost tudi brez maratonskih pregovornih sprehodov in pes bo tvoja odgovornost nikakor otroška.

Prvo se oboroži s kako pametno knjigo na to temo, sploh da pogruntaš pasjo psihologijo, ker psu um dela drugače. Tudi osnove pasje govorice se navadi, ti bo velikokrat na pogled jasno, kako se tvoj cucek počuti. Bistvo je pa to, da pasji um dela "v tem trenutku" , se pravi poveže dejanje s posledico nekje pet sekund po dogodku, kasneje ne več. Če ti prideš domov in dobiš posrano in raz.f.ukano stanovanje đabe ubiješ boga v psu, ker bo pes to povezal s tvojim prihodom domov in nikakor z žurko, ki jo je imel nekje v dopoldnevu.

Pa še eno bistvo je, izbor psa iz legla. Pameten rejec ti bo znal povedat karakter vsakega cucka v leglu, zate, ki si lastnik psa prvič je pomembno, da dobiš stabilnega in umirjenega psa.

Pa srečno, če te pa še kaj zanima v zvezi z avanturo, ki se ji reče pasji mladič pa kar vprašaj. Moj bukselj mi je v enem letu pojedel več živcev kot vsi trije mulci skupaj, danes je brihten umirjen in poslušen Jack Russel, kauč potato ko smo doma in pravi jack, ko mu to dovolim. Carski pes, kljub opozorilom, da so to nevem kakšni psi.
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.038
4.049
113
Hvala vsem za informacije in mnenja!

V službi sem od 6:30, vstajam zjutraj ob 5:15, domov se vračam ob 15h, tako bi moralo biti zjutraj zadosti časa za sprehode, po službi pa sem vsak dan s 6-letno hčerko zunaj do mraka, tako da upam, da je to zadosti časa, ki bi ga psička preživela zunaj z mano/nama.

Doma bi bila v času naše odsotnosti v taki ograjci: https://www.mimovrste.com/pasje-kletke/ferplast-ogradica-za-pse-dog-training

V Domžalah imamo urejeno veliko sprehajalnih/kolesarskih poti, za vikende pa gremo na Štajersko, kjer je psička lahko zunaj po mili volji. V Domžalah pa je normalno, da imajo vsi lastniki psov s seboj vrečke za kakce, imamo tudi smetnjake za pasje kakce, kjer so gor tudi vrečke in kar se tega tiče so Domžale zelo urejene.

Kinološko društvo Domžale imamo 10 minut peš stran in s psičko bi šla septembra v malo šolo in potem v še en nadaljevalni razred. Sva billa s hčerko tam že parkrat, kjer sva nabirala informacije.
 
Nazadnje urejeno:

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.038
4.049
113
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Avtorju teme pa tole: V kolikor je to tvoj prvi pes upam, da ga kupuješ zase in ne za otroke in zavedaj se, da pes je obveznost tudi brez maratonskih pregovornih sprehodov in pes bo tvoja odgovornost nikakor otroška.

Tako je, psičko kupujem zase.

Hčerka je stara 6.5 let, končala je prvi razred, z njo pa sem od njenega rojstva preživel vsak dan ves čas (zunaj ob 15h iz vrtca/šole pa do mraka), kolikor se ga je dalo, tako da je zrasla v krasno punco. Zdaj pa je že tako stara, da mi počasi 'odhaja', saj je svoj prosti čas začela preživljati s svojimi prijateljicami, kjer me želi vedno manj zraven in vem, da bo trend samo še šel v to smer, tako da mi prihaja ena praznina, kjer sem zdaj prosti čas preživljal s hčerko, zdaj mi pa prosti čas ostaja in čutim eno pomanjkanje, da bi skrbel za nekoga.

V svoji mladosti smo doma imeli dve muci (mamo in hčerko), obe sta doživeli 18.5 let. Ko smo imeli muce mama nikoli ni mogla na dopust, saj je vedno nekdo moral ostati doma in to je bila po navadi ona.
S kužkom pa je tako, da ga lahko skoraj povsod lahko vzameš s seboj.

Sodelavec, ki je imel že veliko psov mi je priporočil Kavalirja in ko sem se informiral o tej pasmi, mi je res prirasla k srcu.

Našel sem tudi v redu rodovniško družino, ki jo gremo pogledati to nedeljo.

Ravno zato se želim čim več informirati, preden naredim ta korak, da ne bi kasneje ugotovil, da to ni to, ko je škoda že nepopravljiva. Nočem narediti napake, zaradi katere bi trpeli kužika in mi.
 
Nazadnje urejeno:

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.038
4.049
113
Sem pa ob raziskovanju stekline prišel do tega:

Cepljenje psov ne bo več obvezno vsako leto (15. januar 2014): http://www.rtvslo.si/okolje/novice/cepljenje-psov-ne-bo-vec-obvezno-vsako-leto/327419

Citat:
Cepljenje bo ukinjeno, ko bomo dve leti brez stekline
Peter Hostnik z Nacionalnega veterinarskega inštituta je ob tem pojasnil, da je steklina v Sloveniji predvsem zgodba o uspehu. Leta 1995, ko smo v Sloveniji začeli s cepljenjem lisic proti steklini, je bilo v enem samem letu kar 1.068 primerov stekline, lani samo eden. "To je rezultat dobrega dela in tudi dejstva, da so lisice začeli cepiti tudi na Hrvaškem," je poudaril. Vsaka država pa mora izvajati obvezno cepljenje psov, dokler ima primere stekline pri živalih.

V državah, kjer so steklino izkoreninili, obvezno cepljenje psov ni več potrebno. Da bi dosegli to raven, pri nas vsaj dve leti ne bi smelo biti niti enega primera stekline.


Potem pa sem našel tole: http://www.uvhvvr.gov.si/si/delovna_podrocja/zdravje_zivali/bolezni/steklina/o_steklini/

Citat:
V skladu z zahtevami Mednarodne organizacije za zdravje živali (OIE) se je Slovenija v letu 2016 razglasila za državo, prosto stekline (OIE Bulletin, 2/16, strani 77-83).

Torej, leta 2016 je preteklo tri leta, odkar v Sloveniji ni več primera stekline. Zdaj teče četrto leto.

Glede na zgornji RtvSlo članek, zakaj je cepljenje psov proti steklini v Sloveniji še vedno obvezno?
 
Nazadnje urejeno:

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.839
3.862
113
Pri nas se cepi tudi lisice še vedno po celi državi (odmetavanje vab) ... razlog je pa močna razširjenost stekline na Hrvaškem. Pri nas ni stekline samo in samo zato ker se izvaja sistematičen program cepljenja lisic in psov, kar pa ne velja za Hrvaško (lisice) in posledično imaš tam veliko žarišče ki bi se v par letih po ukinitvi preneslo tudi k nam.

Cepljenje psov bo pri nas ostalo obvezno edino ukinja se vsakoletno cepljenje. Pa poleg obvezne stekline je pametno psa cepit tudi s kombiniranim cepivom za ostale bolezni. Če misliš z njim kdaj kam potovat je cepljenje itak obvezno.
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.038
4.049
113
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Če misliš z njim kdaj kam potovat je cepljenje itak obvezno.

No, seveda, ampak, če nekaj obljubijo, naj obljubo tudi držijo.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Po mojem vedenju je prišlo do spremembe v času cepljenja zaradi uporabe drugega sredstva, ki dopušča cepljenje na dve leti - pogoj je predhodno dvakratno cepljenje vsako leto. Če pa uporabljaš "milejše" cepivo pa je še vedno na eno leto. Nam VURS pošlje en mesec pred cepljenjem domov obvestilo, tako da ne moreš pozabit, je pa keč, če zamudiš par dni, padeš spet v 2X letni tretma.

Po moje imamo to v Sloveniji zgledno urejeno in nebi bilo prav, da še iz psov delamo sončke, ki jih ni treba cepiti!