Purpen na avtu

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Zadnjič mi je ena žlehtnoba
10.gif
sredi noči malo posprejala avto s purpenom, malo po steklu in malo po strehi. Medtem ko iz stekla ne pričakujem težav, si pa ne predstavljam, kako to brez poškodb spraviti dol z avtomobilskega laka. Kako to odstraniti?
 

Mare77

Fizikalc
13. feb 2009
1.323
7
38
46
Okolica južne LJ.
Obstaja čistilo za purpen pištole, da se jih očisti po opravljenem delu. Žal pa ne vem, kako agresivno je čistilo do avtomobilskega laka.
Jaz bi šel po info do avtoservisa/avtopralnice/Merkurja/Wuertha... Eden od njih bo že kaj vedel...

Pa srečno.
 

elo

Dr. Rodilnik
4. sep 2007
1.630
4
38
malo tukaj malo tam
čistilo za purpen je industrijski aceton, ki do avtomobilskega laka preverjeno ni agresiven.
dvomim pa, da aceton deluje na že strjen purpen... probaj.

predlagam, da probaš z navadnim jedilnim oljem.
okoli madeža naredi nekakšen bazenček, lahko s plastelinom ali podobno, nalij kak mm olja, pusti nekaj časa, rahlo razmigaj kepo purpena, zopet pusti nekaj časa itd...
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.837
3.858
113
Če je purpen v kosu gre dol BP v kosu, kar ostane (če ostane) pobere UV svetloba.

Če je purpen razmazan potem ... odstraniš mehansko kar se da in pustiš da razpade na UV svetlobi.

Skratka avto na sonce čez poletje pa ni vrag da bo do zime samo razpadlo!
grin1.gif
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.394
4.392
113
49
Na sončni strani ALP
Na zunanja vrata v klet so pri montaži napacali purpeno. Po 2 letih je šment še vedno gor.
Samo, da je sedaj temno rumen in še bolj viden kot prej, pa je obsijano samo s popoldanskim in večernim soncem...

Za čiščenje so mi priporočali TKK Tekasol Apursil. Svežo purpeno stopi in jo lahko obrišeš, strjena pa žal ostane.
Lahko poizkusiš, če boš ti imel kaj več sreče...

Citat:
Če čistimo utrjen silikon ali PU peno pustimo učinkovati 15 minut, nato ponovno
pošpricamo, pustimo še 15 minut in nato očistimo z lesenim predmetom. Če površina še ni
čista, postopek ponovimo. Na koncu obrišemo z mokro krpo.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Toliko za arhiv, če bo kdo iskal rešitev tega problema:
Danes je bil po dveh tednih purpen odstranjen. Ostanki pene so na vročem soncu očitno malo prepereli, na koncu pa je ostanke jutranja rosa toliko zmehčala, da sem jih potem v celoti s plastičnim strgalom za led lepo počasi (10 min) dol z laka spraskal.