Voda od klime

TMJ

Fizikalc
4. jul 2013
1.587
8
38
a je voda ki se nabere od klime vredu za zalivat rože ali ne?
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Jaz sem z njo zyebal akvarij
crazy1.gif
.

Sem jo potem napeljal direktno v odtok, to ne more biti uporabno za nič.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.266
5.822
113
pri taščici
Daj ribe za foro v destilirano vodo. Ce ti je skoda rib, jo daj pa tasci za probat. Reci da je homeopatska.
Pa lorocaj o rezultatu.
Ze nekaj let likalna postaja dela na to vodo. Je pa res da spomladi prvo vodo spustim mimo, potem pa kanister podstavim. Tudi v avto sem jo ge nekaj zlil. Tako za redcenje vitrexa kot antifriza.
 

ecan

Pripravnik
11. avg 2007
371
0
16
Citat:
Uporabnik Demz pravi:
Jaz sem z njo zyebal akvarij
crazy1.gif
.

Sem jo potem napeljal direktno v odtok, to ne more biti uporabno za nič.


Voda iz klime je kondez iz zraka v prostoru kjer je postavljena. Še dobro, da se tudi ti ne obrneš na hrbet.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Akvarij sem imel okoli 25 let in sem imel stalne probleme z zdravjem v njem, dokler nisem začel uporabljati deževnice. Z deževnico so bili vsi problemi rešeni. Potem sem nekoč vlil noter okoli 5 litrov kondenzirane vode iz klime - vse ribe so v roku pol ure pocrkale
crazy1.gif
.

Akvarij okoli 280 litrov. Nimam pojma zakaj. Razmišljal sem, če bi bil kriv baker, ker imam kondenz iz klime napeljan ven po Cu cevi? Najbolj logičen je zaključek, da se v tem kondenzu nabere vsa možna umazanija iz zraka, torej voda še zdaleč ni čista, kot bi pričakoval za kondenzirano vodo.
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.038
4.049
113
Voda od klime sploh ni cista. Ko klimo uporsbljamo za gretje v zimskih mesecih, ko je ze dihati tezko, tako je umazan zrak, imam kondenz od zunanje enote speljan v en ceber in notri je voda crna.
Poctej vodi v zimskih mesecih najbolj vidim, kako je umazan zrak. Bolj ko tezko dihas, ko prides od zunaj prekajen, bolj je crna voda od kondenza zunanje enote.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.266
5.822
113
pri taščici
No, moja voda od poletnega kondenza notranje enote ni crna.
Grejem pa se ne z njo, tako da ne vem kaksna bi bila od zuanje enote. Lahko pa jeseni probam.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

No, v notranji enoti je prav lahko razložiti, kako se nesnaga iz stanovanja koncentrira.

Ta voda ni uporabna za nič, sem po tisti izkušnji Naši ženi prepovedal jo uporabljat za likanje.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.266
5.822
113
pri taščici
Bi bilo zanimivo izvedeti iz cesa jo pridobijo tisto v trgovini.
Se bokj me zanima za kis. Ker ta zadeva res stane samo malenkst vec kot stane embalaza prevoz in trgovceva marza.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ionska izmena.
Voda je kemijsko H+ in OH-, skupaj zvezana z ionsko vezjo. Trdotni elementi so v večini Ca2+, Mg 2+, ... ter sulfati, karbonati - naboj (minus naboj).
Sedaj pretakaš vodo skozi kolono posebnih smol ali zeolitoov, ki imajo v rezervi mnogo npr. H+ (kationska kolona) ali mnogo OH- (anionska kolona) - tam se trdotni elementi iz vode zamenjajo s prostim H+ oz. OH- iz smole.

Ven dobiš "deionizirano vodo", ki nima več trdotnih elementov, torej se ne izloča več kamen kotlovec. NI PA TO "destilirana voda"! Destilirana voda je kemijsko čista H2O, deionizirana ni tako očiščena.

Toliko skozi mojo 100 let staro kemijo
cheer.gif
.

Aja - kis. Vodo pretakaš preko dolge kaskade bukovih oblancev, na katerih zelo rade živijo gljive ocetnega kisanja. Ko preteče voda do dna kaskade, je že nasičena z ocetno koslino. Za vinski kis uporabiš namesto bukovih oblancev grozdne tropine.
Pri tej tehnologiji ne moreš dobiti višje conc. kot 11%, ker takrat gljive pocrkajo. 11% je maksimum (prav pogrešam to koncentracijo
rolleyes-1.gif
), v trgovini se prodaja samo 9%.
 
Nazadnje uredil moderator:

luka51

Guru
16. avg 2007
13.871
5.139
113
Citat:
Uporabnik ecan pravi:
Citat:
Uporabnik Demz pravi:
Jaz sem z njo zyebal akvarij
crazy1.gif
.

Sem jo potem napeljal direktno v odtok, to ne more biti uporabno za nič.


Voda iz klime je kondez iz zraka v prostoru kjer je postavljena. Še dobro, da se tudi ti ne obrneš na hrbet.

Si že slišal kdaj o tem, da imajo ribe različno potrebo po trdoti vode? Ene rabijo mehkejšo ene bolj trdo vodo. Nobena pa nebi preživela v destilirani.
Destilirana ne nosi skoraj nič kisika za dihanje, nima elektrolitov ki so potrebni za osmozo, nima mineralov ki delujejo kot stabilizatorji ph in lahko pride do ogromnih nihanj itd.

Drugače je voda od klime seveda destilirana. Problem je samo, da predn pride ven iz cevi ni več čista. Destilacija ni nič drugega kot kondenzacija pare.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Verjetno si odgovarjal Ecanu, ne meni?

Vse te principe zelo dobro vem, zato se nikar ne boj zame. V obdobju ko sem reševal problem akvarija, sem imel za seboj cel razvojni laboratorij neke zelo močne firme, vključno s kontrolo vode v delovnem procesu in odpadnih voda. Skupaj z mojim šolanim znanjem kemije takrat, saj sem delal tam.
rolleyes-1.gif
(yebiga, seveda je do danes tudi kaj napredovala, toda v tej problematiki ne tako zelo ... morda v biološki smeri?)

Osnovni problem ostaja, torej kondenzirana voda od klime, kar ti mimogrede tudi pove, v kako umazanem zraku živimo.
 

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
1
36
OK,ampak osnovno vprašanje je bilo,ali je voda od klime primerna za zalivanje rož...ne pa če je primerna za akvarije
rolleyes-1.gif

Še malo,pa bo nekdo začel filozofirati,da je primerna tudi za redčenje doma skuhanega žganja...
evil.gif
 

ecan

Pripravnik
11. avg 2007
371
0
16
Citat:
Uporabnik luka51 pravi:
Citat:
Uporabnik ecan pravi:
Citat:
Uporabnik Demz pravi:
Jaz sem z njo zyebal akvarij
crazy1.gif
.


Sem jo potem napeljal direktno v odtok, to ne more biti uporabno za nič.


Voda iz klime je kondez iz zraka v prostoru kjer je postavljena. Še dobro, da se tudi ti ne obrneš na hrbet.

Si že slišal kdaj o tem, da imajo ribe različno potrebo po trdoti vode? Ene rabijo mehkejšo ene bolj trdo vodo. Nobena pa nebi preživela v destilirani.
Destilirana ne nosi skoraj nič kisika za dihanje, nima elektrolitov ki so potrebni za osmozo, nima mineralov ki delujejo kot stabilizatorji ph in lahko pride do ogromnih nihanj itd.

Drugače je voda od klime seveda destilirana. Problem je samo, da predn pride ven iz cevi ni več čista. Destilacija ni nič drugega kot kondenzacija pare.


Razlagaš mi stvari o katerih nisem pisal ali postavljal vprašanj.
 

Fe3

Thinc
13. avg 2007
1.054
16
38
55
Vzhodna Gorenjska
Tvoje kemijsko znanje je tako, da boljše, da ga ne razlagaš okoli. Atomi v vodi seveda niso vezani z ionsko vezjo (kje si to pobral?), ampak s kovalentno. Kolikšna je čistoča demi (neralizirane) ali destilirane vode, je stvar analize oz meritve in ne samega izraza.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ok, povedal sem tudi, koliko je moje znanje iz kemije staro.
Ter - seveda je čistoča česarkoli potrjena šele z analizo. Pa če se že kritično vtikaš v detajle, povej še, da je deionizirana voda v splošni prodaji (na trgovinskih policah) obdelana samo kationsko, anionsko pa ne!

stupid-1.gif
ko se že vtikaš v detajle. (misliš da bom tule opisoval celotno znanje o vodi?)

Ps : Si morda opazil, da je Hanzi postavil zgolj laično vprašanje? Bi moral kljub temu opisati kompletno seminarsko nalogo na temo H2O?
stupid-1.gif
 
Nazadnje uredil moderator:

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
1
36
"Vpliv filtrirane kationsko obdelane deionizirane vode iz kondenza klime na rast vijolic in ostalih lončnic"

Ajde Demz,potrudi se hehehe
evil.gif
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.244
-8.464
113
Citat:
Uporabnik Demz pravi:
ko se že vtikaš v detajle. (misliš da bom tule opisoval celotno znanje o vodi?)
No ja, vsaj osnove bi pa že lahko zadel, če si že začel pisati v tej smeri