Problem z multisplit klimo Mitsubishi

Scorp84

Pripravnik
5. jan 2009
466
3
18
Ker je glih vikend, serviserjev ni ali pa so na dopustu, se na vas obracam ce slucajno kdo kaj ve.
Klimi sem nabavil lani novembra izkljucno zaradi ogrevanja, katera vec kot odlicno opravljata nalogo.
Ko pa ju ze imam sem se ponoci malo bolj ohladiti, v eni od sob. Po 15 minutnem pihanju, od sebe niti malo mrzlega zraka ni spustilo.
Sem pa pogledal drugo enoto v drugi sobi (ima daljse cevi) in so cevi v enoti bile mrzle, kar pomeni, da zunjanji kompresor dela vredu. Po vklopu te druge enote, je takoj zacelo mrzlo pihati. Obe enoti sta bili na istem programu (drugace ne dela), samo da iz ene noce mrzlo pihati. Sumil sem na zamaseno cev na problematicni enoti, ampak ko sem vklopil ogrevanje je le ta zacela ogrevati. Torej cevi so ok, ni mi pa jasno da hladen plin noce priti v prvo enoto, ker cevi z prvo enoto in drugo, so povezani in vmes ni nobenega ventila, ker grejo direkt v kompresor. Ker tudi ce vklopis ogrevanje na eni enoti, druga kljub temu dobi topel plin ceprav je izklopljena. Ima se kdo kako idejo kako odpraviti napako? Nekako sumim da je majstor kaksno cev malo bolj precvikal in hladen plin ne gre skozi?
 

Spajky

Guru
7. jun 2017
2.749
667
113
Obala
Probaj totalno izklopit problematično klimo iz štroma (upam, da je nimaš direkt zvezano-potem varovalko ven za par minut.) rahko, da je se oni klimi zmešalo (elektronika) in ne preklopi direkcionalnega ventila za smer plina (ostaja na gretju zgleda). lahko je pa samo kontakt na zunanji enoti slab na taistem ventilu (je elektroventil z dvema pozicijama) ... Malo predrmaj konektorje.
 

Scorp84

Pripravnik
5. jan 2009
466
3
18
Kot mi je bilo receno ni venitla vmes, saj ko vklopis eno enoto, na drugi enoti tudi prihaja po ceveh plin, kot je na prvi nastavljeno. Torej hladno ali toplo, ce je na prvi enoti, katera noce hladiti, na drugi enoti pride hladen plin je nekje med kompresorjem in nedulojoco enoto vmes ovira. Prej bi rekel da je kaksen ventil v sami enoti, kot na kompresorju (kjer mi je receno da ga ni) in da je ta na enoti zastekal. Kar je bolj razumljivo da bi enota imela ventil, kerce hoces ventilator na eni enoti, na drugi imas hlajenje, more tista z ventilatorjem zapreti , da ne gre hladen plin skozi reze do ventilatorja...
 

Scorp84

Pripravnik
5. jan 2009
466
3
18
Kot mi je bilo receno ni venitla vmes, saj ko vklopis eno enoto, na drugi enoti tudi prihaja po ceveh plin, kot je na prvi nastavljeno. Torej hladno ali toplo, ce je na prvi enoti, katera noce hladiti, na drugi enoti pride hladen plin je nekje med kompresorjem in nedulojoco enoto vmes ovira. Prej bi rekel da je kaksen ventil v sami enoti, kot na kompresorju (kjer mi je receno da ga ni) in da je ta na enoti zastekal. Kar je bolj razumljivo da bi enota imela ventil, kerce hoces ventilator na eni enoti, na drugi imas hlajenje, more tista z ventilatorjem zapreti , da ne gre hladen plin skozi reze do ventilatorja...
 

Spajky

Guru
7. jun 2017
2.749
667
113
Obala
Čim ima sistem delovanje hlajenje/gretje IMA na zunanji enoti bidirekcionalni elektroventil. Če je tvoja enota 1 zunaj dve notri, zna bit, da imaš v zunanji enoti dva ventila, pa je eden "zaštekal" ... bi bilo treba videt (pokrov zunanjega dela znet dol) ... drugo ti ne vem povedat ...
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.358
984
113
Celje
Obišči stran
Ce bi ti kaj vec napisal o modelih in podobno bi ti mogoce kdo tudi kaj odgovoril. In ja cisto osnovni modeli nimajo nobenega ventila. Ko hladi ena enota je v drugi tudi hladen plin. Samo ventilator ne dela na njej. Vsi boljsi modeli pa prilagajajo pretok/ ga zapirajo na klimi ki ni v uporabi. Kaj pa se zgodi ce samo to enoto zazenes ki kao ne dela?
Ce je klima res tako nova pa itak monterja poklici nazaj... garancija.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.358
984
113
Celje
Obišči stran
A ja pa prvo seveda izklop zunanje enote iz elektrike za nekaj minut in reset daljincev. Potem pa ponovna nastavitev na hlajenje. Baterije so verjetno še ok.

Je katera notranja enota visje/nizje? So kaksni cudni zavoji cevi?

Jst bi na prvo zogo rekel premalo plina. Kar pa ne pomeni da je polnjenje resitev...
 

Scorp84

Pripravnik
5. jan 2009
466
3
18
Notranji enoti sta ef seriji, zunanji kompresor ne vem kateri je, je pa po ceniku skoraj 2k evrov in je bil na vrhu ponudbe za multisplit. Vse skupaj je staro od novembra... serviserja bom v ponedeljek klical, sam hotel sem kako resitev za vcer pa danes. Sem ze prej napisal, ce zazenem klimo, ki ne dela piha sam zrak, nic ne hladi, v drugo enoto ki je izklopljena, pa po ceveh pride mrzel plin in se tudi na rezah cuti. Na delujoci enoti ki bi mogla pihati mrzlo, cevi niso mrzle. Ce pa vklopim gretje, pa deluje. Enoti sta tudi na razlicnih visinah... baterije so ok. Mislim da kaj dosti ne morem narediti ker je v garanciji. Nisem pa pogledal cevi ki pridejo tik pred klimo, ker so v izolaciji....
Tako da ne vem ali so mrzle...
 
Nazadnje urejeno:

Scorp84

Pripravnik
5. jan 2009
466
3
18
Sem nasel napako. Cevi iz zunanje enote, do notranji enoti sta zamenjane. Zdaj sem vklopil enoto, za katero sem mislil da je delujuca, je po nekaj minutah nehala hladiti, ker sem glih pred tem imel vklopljeno, drugo enoto.
Tako da je spajky imel prav, zunanja enota ima ventile in sem gledal katera zmrzuje, glede na prizgano enoto in sem prisel do ugotovitve, da so cevi zamenjane. Ce imam enoti hkrati prizgano, deluje kot more.
Jutri se bom ubadal, zakaj je gretje normalno delovalo vso zimo, tudi ce je bila samo ena enota prizgana. Monterja pa v ponedeljek klicem, da pride zamenjati cevi.
 

Scorp84

Pripravnik
5. jan 2009
466
3
18
Sem nasel napako. Cevi iz zunanje enote, do notranji enoti sta zamenjane. Zdaj sem vklopil enoto, za katero sem mislil da je delujuca, je po nekaj minutah nehala hladiti, ker sem glih pred tem imel vklopljeno, drugo enoto.
Tako da je spajky imel prav, zunanja enota ima ventile in sem gledal katera zmrzuje, glede na prizgano enoto in sem prisel do ugotovitve, da so cevi zamenjane. Ce imam enoti hkrati prizgano, deluje kot more.
Jutri se bom ubadal, zakaj je gretje normalno delovalo vso zimo, tudi ce je bila samo ena enota prizgana. Monterja pa v ponedeljek klicem, da pride zamenjati cevi.
 

Scorp84

Pripravnik
5. jan 2009
466
3
18
Sem nasel napako. Cevi iz zunanje enote, do notranji enoti sta zamenjane. Zdaj sem vklopil enoto, za katero sem mislil da je delujuca, je po nekaj minutah nehala hladiti, ker sem glih pred tem imel vklopljeno, drugo enoto.
Tako da je spajky imel prav, zunanja enota ima ventile in sem gledal katera zmrzuje, glede na prizgano enoto in sem prisel do ugotovitve, da so cevi zamenjane. Ce imam enoti hkrati prizgano, deluje kot more.
Jutri se bom ubadal, zakaj je gretje normalno delovalo vso zimo, tudi ce je bila samo ena enota prizgana. Monterja pa v ponedeljek klicem, da pride zamenjati cevi.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.358
984
113
Celje
Obišči stran
Ker še vedno nisi napisal modela ti ne morem pomagati bolj natančno. Namreč zunanje enote za dve enoti v vrednosti 2k€ mitsubishi še nima v ponudbi
wink-1.gif
.

Pa vseeno zamenjane cevi (v smislu kompleten par A na B) se načeloma pri novejših Mitsubishijih avtomatsko "popravi". Če pa je zajeb še navzkrižno pol pa bolj težko.

10-4. AUTOMATIC LINE CORRECTING
This outdoor unit has an automatic line correcting function which automatically detects and corrects improper wiring or piping.
<MXZ-2D33VA/2D40VA/2D42VA/2D42VA2/2D53VA/2D53VA2/2D53VAH/2D53VAH2>
Improper wiring or piping can be automatically detected when one indoor unit is operated in COOL mode for 30 minutes.
When improper wiring or piping is detected, wiring lines are corrected (A to B/ B to A) with the software.
NOTE: This function may not work due to the condition or environment of the unit, such as the following:
- gas leak, closed stop valve
- unit failure such as defective LEV
- indoor/outdoor temperature
NOTE: This function does not work when the "2" of SW2 on the outdoor display P.C. board is turned OFF.
 

Scorp84

Pripravnik
5. jan 2009
466
3
18
Zdaj je itak vseeno, ker se ve kje je napaka ampak naj ti bo mxz 2e53vahz. Z je na koncu in ne 2. Se pa motiš, da je ni v ponudbi, malo si oglej cenik (nimajo jo vsi v pondubi) in je celo 2.1k. Sam sem jo očitno ceneje dobil
wink-1.gif
.
 
Nazadnje urejeno:

Scorp84

Pripravnik
5. jan 2009
466
3
18
Signalna kabla bila narobe zvezana, zdaj je vse ok
smile-1.gif
edino ni jasno zakaj je gretje delalo prav in se vedno dela.

Pa navkrizno ne mores zajebati, ker je ena cev v paru, tanjsa od druge.
 
Nazadnje urejeno:

igi

Guru
13. okt 2007
5.358
984
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik Scorp84 pravi:
Signalna kabla bila narobe zvezana, zdaj je vse ok
smile-1.gif
edino ni jasno zakaj je gretje delalo prav in se vedno dela.

Pa navkrizno ne mores zajebati, ker je ena cev v paru, tanjsa od druge.

Navzkrizno lahko zajebes ce vzames tanko cev od klime A in debelo od klime B. Ce samo signalne kable menjas se klima naceloma sama "popravi". Teoreticno bi pa lahko to nastavitev kasneje pozabila...
 

Scorp84

Pripravnik
5. jan 2009
466
3
18
Ce navkrizno zamenjas, mores biti res... sej se cevi ne prepletajo kot kabli... no v mojem primeru ni hotela delovati, sem opazil ce sta bili obe enoti vklopljeni, nisi mogel temp nastavljati. Ena je delala na max, druga pa glih tolk da je pihalo mrzlo. Nastavitve in temp pa vse isto na daljincu.
 

Podobne teme