KOFEIN DA/NE

dnext

Pripravnik
21. feb 2016
45
0
6
Športniki pozdrav!

Tisti ki se s športom resno ukvarjate (maratoni, polmaratoni, kolesarski maratoni, kolesarjenje nad 100 km itd ..) ..zanima me koliko vas tudi normalno pije kavo?
Poznam veliko primerov, ko so nekateri po tem, ko so se bolj resno spoprijeli s športom kavo(kofein) opustili, saj je to vplivalo tudi na njihov pulz srca. Verjetno ne obstaja pravilo, če ob takšnih naporih uživati še kofein, zanimajo pa me vaše izkušnje s kofeinom?
Izmenjava mnenj bi bila zelo dobrodošla, če pa mogoče zna kdo trditve strokovno pokomentirati zakaj kofein da/ne pa še toliko boljše.

Veselim se vaših mnenj in izkušenj
zmaga.gif
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Mogoce se je dvignil pulz zaradi dehidracije. Kofein dehidrira telo.
 

ishtar007

Majstr
31. avg 2007
1.354
212
63
Se mi zdi, da odkar bolj resno kolesarim, spijem še več kave. Je pa znano, da smo kolesarji pravi kofetarji
 

mr_

Guru
20. sep 2007
8.924
2.402
113
Jaz pijem kavo, pred tekom mi celo zelo pase. Ce se gre za lazje daljse udejstvovanje vmes zelo pase, ce pa je kaj bolj tekmovalnega znacaja, pa mi ne.

Sicer pa je med rekreativci slisat, kako (so?) poceli....aspirin za redcit kri, da hitreje tece, kao, kofein za povisat pulz, da se hitreje dostavlja hranilne snovi, kisik, ter svecko v rit...to sem pa zdaj pozabil zakaj:)
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Aspirin NE redci krvi, ampak samo preprecuje strditev, oz je proti strdkom. Srcni utrip se ti lahko tudi poveca, ce si pretreniran. Posledicno ga imas povisanega tudi v mirovanju.
 

dnext

Pripravnik
21. feb 2016
45
0
6
@mr_

"Ce se gre za lazje daljse udejstvovanje vmes zelo pase, ce pa je kaj bolj tekmovalnega znacaja, pa mi ne."

Točno to sm želel slišat!
Mislim da za večino ta teorija zelo drži, kajti če imamo lahkotno obremenitev telesa (lahko tudi dlje časa) kofein nima pravega učinka, v kolikor pa je v planu kakšno tekmovanje ker želimo iz telesa stisniti svoj maximum, pa verjetno kofein ni najbolj zaželen?

To "foro" z aspirinom pa prakticirajo tudi nekateri, ki se nezdravo prehranjujejo (mastna hrana, sladkor itd ..) konec meseca pa poje 2 aspirina da mu kao razreči kri in s tem misli da je full naredil za svoje zdravje. Tega nebi komentiral.
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.644
3.530
113
Jaz jo pijem normalno ne glede ali grem na izi ali tečem maraton ali sem nekaj ur na kolesu, počasi ali hitro. Pulz imam pa vsako leto nižji.
 

ishtar007

Majstr
31. avg 2007
1.354
212
63
Ravno ob tekmah se vnaša kofein še v drugih oblikah v telo. Razne pre race zadeve imajo brutalne vsebnosti kofeina! Tudi geli in podobne zadeve vsebujejo kofein... Zadeva celo tako pozitivno deluje, da je ponovno govora o uvrstitvi kofeina na seznam prepovedanih sredstev (tukaj ni govora o 1 kavici pred tekmo).
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.644
3.530
113
Ne pretiravam s temi "pyzdarijami". Ponavadi mi paše samo voda in mandarine (ker se ne valajo po ustih, ne packajo in jih lahko še naslednjih 500 metrov normalno žvečiš, brez da ti pade tempo). V celem maratonu če mi uspe 2 gela pogoltnit je že veliko. Tako da kava, dve ali tri prej ali potem niso problem, vsaj ne čutim jih tako.
 

corsol

Guru
11. mar 2010
2.667
822
113

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.267
6.522
113
Amaterji sploh ne rabijo tega, profiji pa imajo druge substance za čas treningov, za tekmovanja pa pač kofein ker je dovoljen
wink-1.gif