Oprema

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.832
3.854
113
zmaga.gif


Za ta denar že mora delat prav! Javi čez čas izkušnje med uporabo.
 

Pivopivec1

Pripravnik
23. feb 2014
318
9
18
Citat:
Uporabnik smarty pravi:
Evo nova pridobitev
smile-1.gif

Superca k ima brix in OE° k slabo vidim skozi ročni refraktometer:)

Sem malo stestiral z sladkorjem ročni refraktometer, tale nov digitalni in hidrometer in kaže, da je vse OK
smile-1.gif


http://hannainst.com/hi96814-digital-refractometer-for-brix-oechsle-and-kmw-analysis-in-wine.html

Super. Uporabljas, ker potrebujes natancno meritev zaradi trosarin in inspekcije? Ce da, potem mi povej kakšna je natančnost ko ti bodo izmerili alkohol v pivu s svojimi instrumenti. Nameravam nabavit nekaj podobnega.
 

smarty

Pripravnik
5. okt 2014
477
0
16
To imam za privat uporabo. Zaenkrat še nič zaradi uradnih stvari... upam, pa da kmalu pridem do tega
smile-1.gif
 

kotlet

Zelenc'
21. dec 2016
2
0
1
Ptuj
Citat:
Uporabnik Wofk pravi:
Citat:
Uporabnik bluefossil pravi:
Ali ima morda kdo od vas slučajno 60 L zeleni sod od Plane dome? Zanimajo dimenzije soda. Rad bi ga namestil v hladilnik pa ne vem ali je hladilnik dovolj visok ali ne. Hvala.

a to misliš tega?
https://eshop.petrol.si/sl/pet...49035/PBL149035

Sam imam 30 literskega, pa nisem najbolj zadovoljen- Problem je pri flaširanju, ker pretakam v steklenice preko cevke proti penjenju, se mi zdi, da je pipica nameščena previsoko. Sicer ga proti koncu flaširanja podlagam na drugem koncu, zadnjih par steklenic pa mi mora nekdo držati sod. Pri tem pa je potrebno paziti, da sod nagibaš nežno, drugače preveč premešaš pivo z usedlino.
 
Nazadnje urejeno:

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
Sam imam oba. 30 l in 60 l vendar, ko sem izbiral hladilnik za fermentation chamber nisem imel mer, da bi lahko preveril to. Morda sta pipi res malo visoko, vendar, če izdatno dry hoppaš ali pa dodajaš večje količine drugih dodatkov potem je to celo zaželjeno, da se ti preveč stvari ne nabere v steklenicah oz da ne pretočiš preveč v bottling bucket
smile-1.gif
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik kotlet pravi:
Citat:
Uporabnik Wofk pravi:
Citat:
Uporabnik bluefossil pravi:
Ali ima morda kdo od vas slučajno 60 L zeleni sod od Plane dome? Zanimajo dimenzije soda. Rad bi ga namestil v hladilnik pa ne vem ali je hladilnik dovolj visok ali ne. Hvala.

a to misliš tega?
https://eshop.petrol.si/sl/pet...49035/PBL149035

Sam imam 30 literskega, pa nisem najbolj zadovoljen- Problem je pri flaširanju, ker pretakam v steklenice preko cevke proti penjenju, se mi zdi, da je pipica nameščena previsoko. Sicer ga proti koncu flaširanja podlagam na drugem koncu, zadnjih par steklenic pa mi mora nekdo držati sod. Pri tem pa je potrebno paziti, da sod nagibaš nežno, drugače preveč premešaš pivo z usedlino.

Saj se dobijo adaperji ki jih nametiš na pipo in ti lahko vlečejo nižje ali višje https://www.mojepivo.si/mojepivo-nastavek.html

Drugače pa avtosifon reši vse probleme
smile-1.gif
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Citat:
Uporabnik bluefossil pravi:
Sam imam oba. 30 l in 60 l vendar, ko sem izbiral hladilnik za fermentation chamber nisem imel mer, da bi lahko preveril to. Morda sta pipi res malo visoko, vendar, če izdatno dry hoppaš ali pa dodajaš večje količine drugih dodatkov potem je to celo zaželjeno, da se ti preveč stvari ne nabere v steklenicah oz da ne pretočiš preveč v bottling bucket
smile-1.gif

V vseh takih in drugačnih primerih predlagam polnilno posodo. Če narediš pred tem še cold crash, je pa sploh idealno. Pretakaš z autosifonom.
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik HafnerMa pravi:
Citat:
Uporabnik bluefossil pravi:
Sam imam oba. 30 l in 60 l vendar, ko sem izbiral hladilnik za fermentation chamber nisem imel mer, da bi lahko preveril to. Morda sta pipi res malo visoko, vendar, če izdatno dry hoppaš ali pa dodajaš večje količine drugih dodatkov potem je to celo zaželjeno, da se ti preveč stvari ne nabere v steklenicah oz da ne pretočiš preveč v bottling bucket
smile-1.gif

V vseh takih in drugačnih primerih predlagam polnilno posodo. Če narediš pred tem še cold crash, je pa sploh idealno. Pretakaš z autosifonom.

Jaz kar direktno iz fermentorja čez avtosifon na palčko in v flašo...
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Še nisem probal, dobra ideja. A kogar res moti usedlina (ne bi spet sprožil te debate, ker nima smisla), je polnilna posoda vsekakor dobra rešitev. Če se iz fermentorja previdno pretoči še z avtosifonom, usedline ni. Pa še z mešanjem cukra (jaz malo pomešam) ne dvigneš usedline.
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik HafnerMa pravi:
Še nisem probal, dobra ideja. A kogar res moti usedlina (ne bi spet sprožil te debate, ker nima smisla), je polnilna posoda vsekakor dobra rešitev. Če se iz fermentorja previdno pretoči še z avtosifonom, usedline ni. Pa še z mešanjem cukra (jaz malo pomešam) ne dvigneš usedline.

Če gre v kege potem gre itak direkt iz fermentorja. Če pa flaširaš je pa odvisno ali boš delal cukr v flaše ali batch priming...
Če paziš z avtosifonom, potem ne boš vlekel nobene usedline - do zadnjih dveh flaš - kar pa ne štejem kot problem.
Jaz probam pretočit čimmanjkrat oz. največkrat sploh ne. Zato ne delam sekundarcev (piva OG 1060 ali manj), niti ne pretakam v polnilne posode pred stekleničenjem.
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Citat:
Uporabnik HafnerMa pravi:
Še nisem probal, dobra ideja. A kogar res moti usedlina (ne bi spet sprožil te debate, ker nima smisla), je polnilna posoda vsekakor dobra rešitev. Če se iz fermentorja previdno pretoči še z avtosifonom, usedline ni. Pa še z mešanjem cukra (jaz malo pomešam) ne dvigneš usedline.

Jaz sem zadnjič delal batch-priming (kamor sem pretočil DH pivo) in se mi je nato pri flaširanju mašila polnilna palčka. Nekaj koščkov hmelja se vsede na najbolj sitno mesto okoli vzmeti in dela sranje ...
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Meni se še nikoli to ni zgodilo, pa sem šele pred kratkim pridobil možnost delanja cold crasha. Če tega hmelja ni res veliko, se razstavi palčko za polnjenje pa odstrani. Za drugačno rešitev ne vem. Načeloma čas reši večino problemov, a pri dry hopu so mnenja deljena...torej, če ne želiš dolgo dry hopati, čas pač ni rešitev
smile-1.gif
 

ArcaneWater

Pripravnik
9. dec 2016
115
1
18
Zanima me če sami meljete ječmen doma? Nekak se mi ne zdi dodatno plačevat 1€ na 1kg pri ponudnikih dokler ni pivovariuma nazaj. Pa me zanima najcenejša opcija? Nekje sem videl da nekateri uporabljajo kar to zadevo za rezance (valjar)?
 

anze92

Pripravnik
23. dec 2015
178
12
18
Jaz uporabljam masinco za rezance. Super se obnese, zmlel sem tudi 25kg vreco (z enim postankom za ohlajanje). S svedrom na baterijskem vrtalniku nagrobis valja, ročko za vrtenje odrežeš s kotno brusilko in oblikujes v trikot, da ga bo dobro zagrabila bohrmašina in z oljem dodatno namazeš ležaje.
Jaz sem kar iz vsake strani prisraufal dve plošči z luknjama za nastavljanje debeline in poganjanje, tako da je mašinca vmes. Dodal sem še dve deski za grain hopper in to je to.
Priporocam staro mašinco, ki ti je ni škoda.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Jaz ti priporočam, da v vsakem primeru začneš mlet doma
smile-1.gif
Zakaj? Ker je praktično.

Jaz imam mattmill student https://www.youtube.com/watch?v=uGoUuxQaxgQ (brez električnega pogona - jaz kar z bormašino), kupil sem ga preko mojepivo (https://www.mojepivo.si/mojepivo-mlin-za-drobljenje-zrnja-mattmill-student.html), leto in pol nazaj, je bil v akciji. Meni se obnese odlično (delam po BIAB), majhen in kompakten. Na mizo ga pritrdim s šraufštokom, slad pa natresem v 2L Coca colo flašo.

Mlinčkov je na trgu kar precej, vsekakor pa priporočam, da kupiš nekaj namenskega. S tistim strojčkom za testenine se naj bi dalo, a bi ga moral prej predelat in popraskat valjčke, pa ne vem kaj vse sem bral, da folk dela, potem pa enim rata, enim ne... Slad je osnova piva, če je slabo zmlet, je slabo pivo. Tukaj nimaš kaj šparat (v smislu alternativ)...saj ga boš imel za vedno ali pa vsaj zelo dolgo. Moje mnenje.

No evo, Anžetu je očitno ratalo
smile-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.496
8.859
113
Kupi si mlin in zdravo. Mal pobrskaj, imaš link do precej solidnega mlina na valje, ki ni dosti dražji od mašine za rezance. Kot sem rekel že velikokrat, je to za moje pojme najpomembnejši kos opreme. Kupiš in imaš. To kar je delal Pivovarium, da je mlel zastonj je bla taka usluga, da si noben niti ne predstavlja.
 
Nazadnje urejeno: