Odmera NUSZ

Jeri

Fizikalc
2. sep 2007
580
171
43
40
Pozdravljeni,

Marca sem kupil nepremičnino. Danes pa sem dobil NUSZ odmero za celo leto. Ali je to prav, da mi zaračunajo za celo leto?

Zanima me tudi kakšen davek je pravzaprav to "nadomestilo za uporabo zemljišča"? Kako to opravičijo - kako so do tega davka sploh prišli?
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Zelo posplošeno - NUSZ izhaja iz socializma ko v mestih nisi mogel imeti zemljišča v lasti, ampak samo pravico uporabe (čeprav si ga kupil) in takrat si dejansko plačeval eno vrsto "uporabnine" za stavbno zemljišče, saj ti je skupnost omogočila cesto, vodo, kanalizacijo, elektriko, avtobus, plin, telefon (čeprav spet - si to plačal).
No in tudi v samostojni SLO je ta "davek" ostal, bi ga pa moral že zdavnaj nadomestit davek na nepremičnine.

In ne ni prav, da si dobil za celo leto - podaj ugovor in predloži kopijo kupoprodajne pogodbe - upam, da ste noter napisali, da vse stroške iz naslova lastništva in uporabe nosi do dneva primopredaje prodajalec, dalje pa ti.
 

matej_

Guru
25. okt 2007
2.037
589
113
Samo se tole, ce je nepremicnina nova, si upravicen, da 5let ne placujes tega davka. Mores pa dat neko vlogo, da dobis odlocbo, da ne rabis placevat.
Ce je pa stara pa ne vem kak je.
 

Spajky

Guru
7. jun 2017
2.749
667
113
Obala
Ko so odpošiljali odločbo, so pogledali v register lastništva in ker si bil že ti lastnik vpisan, je normalno, da so ti poslali odločbo za celo leto ! Za eventuelno razliko bi se moral zmeniti s prodajalcem stanovanja (jest sem se pred leti za svoje, da mi delno povrnejo-opomba na pogodbi pri prodaji nepremičnine; enako za poračune vode elektrike etc.) Tukaj si pač napravil napako, ker je to zgleda tvoj prvi nakup nepremičnine in verjetno nisi imel agencije/nepremičninarja za nasvet).

To mislim zato, ker ste zgleda "stiskali" z denarjem, kar razumem ... Če ste zbrali za stanovanje, boste pa ja plačali tistih par deset do sto € "vsakoletne "takse" ...

Na davčni ti ne bodo zmanjševali zneska po moje ... se bo treba sprijaznit ; je šola za drugič ...
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.345
383
83
Citat:
Uporabnik Spajky pravi:
Na davčni ti ne bodo zmanjševali zneska po moje ... se bo treba sprijaznit ; je šola za drugič ...
Zagotovo ne, ker oni s tem nimajo prav veliko. NUSZ je v domeni občin, FURS je samo izvajalec - pošiljatelj. Pravi naslov je torej občina, navsezadnje gredo €€€ v občinski proračun.
 

Spajky

Guru
7. jun 2017
2.749
667
113
Obala
Maš prav, vendar Furs (država, ki daje občinam dalje se mi zdi delež tega), se ti lahko vsede na Trr, če so razlike oz.neplačane "državne" položnice po odločbi ...
 

elo

Dr. Rodilnik
4. sep 2007
1.630
4
38
malo tukaj malo tam
ne, zaračunati ti morajo samo za obdobje posesti.
pošlji pritožbo, priloži pogodbo in primopredajni zapisnik.
take pritožbe se rešijo precej hitro, v mariboru recimo smo dobili popravek v 15 dneh.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.304
5.832
113
pri taščici
Obveeti prodajalca.
Ce ni pripravkjen dati na lep nacin svoj delez nusz ga bo dal pa preko dursa. Midva sva se lepo zmenila, pa sva sredi leta imela pogodbo in je se prodajalec dobil nusz. (Po prodaji)
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.323
5.358
113
Citat:
Uporabnik matej_ pravi:
Samo se tole, ce je nepremicnina nova, si upravicen, da 5let ne placujes tega davka. Mores pa dat neko vlogo, da dobis odlocbo, da ne rabis placevat.
Ce je pa stara pa ne vem kak je.

A lahko tole malo podrobneje. Nor če sem lastnica ene stare bajte, jo podrem in naredim novo, kako je s tem davkom? Sem bila ponarejanje lastnica stare hiše že 3 leta, preden smobse v novo selili...

Pa še eno vprašanje. Kako se ta davek računa. Je kje kaka formula objavljena kot npr za komunalni prispevek.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Jao! Daj si preberi odločbo o odmeri - tam vse piše; kvadratura, razred, točke za komunalo, vrednost točke = znesek.

Oprostitev velja za tiste, ki novogradijo in tiste ki dograjujejo - plačajo nov komunalni prispevek, vloga se da na "občinsko komunalno službo" o njej odloča občinski (mestni) svet.

In mimogrede: to o petih letih velja od propada zakona o nepremičninskem davku, prej je bilo vsaj v MB 10 let.
wink-1.gif
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Da bo bolj jasno o čem se pogovarjamo.
 

Priponke

  • 2588579-img072.pdf
    687,4 KB · Ogledi: 501

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.323
5.358
113
nikarte s tako ihto. porumenil si vse razen tistega kar me je zanimalo. in sicer v obrazložitvi 2 odstavek - Odlok. Tvoj ariborski mi nič ne pomaga, letos jaz še nisem dobila odločbe in sem pobrskala za lansko, kjer je pisalo naj iščem tu:
https://www.uradni-list.si/gla...bnega-zemljisca
če še kateremu Kranjčanu prav pride.

drugo vprašanje, ki se nanaša na oprostitev - mi smo staro podrli in naredili novo, ki se pravnoformalno tretira kot novogradnja (nadomestnih gradenj ni več), smo pa komunalca samo doplačali. Če pišem vlogo, naj prosim za popolno oprostitev ali v sorazmernem deležu glede na komunalni prispevek? Je direktna povezava s komunalcem sploh, ali ne?
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Seveda je povezava s komunalcem in prosila boš za polno oprostitev, kaj boš pa dobila pa je drugo. Praviloma oprostitev NUSZ ne sme presegat zneska komunalca, v tvojem primeru doplačila, kar pa si z lahko tudi sama izračunaš. Pa še nekaj: pet let od dneva zaključka oz. vselitve, če je že preteklo eno leto, lahko dobiš samo 4 leta oprostitve.

In priporočal sem ti ravno to kar si naredila - preberi staro odločbo, če nove še nimaš. Stvari se nič ne spreminjajo, razen ponekod vrednost točke - pri nas je že nekaj let +- enaka. In seveda nisem porumenil odloka, ker ste vsi funkcionalno pismeni in veste, da MB odlok izven MB nič ne pometi.
wink-1.gif
 

nacek

Guru
13. okt 2012
2.813
504
113
Saj veš kako pravijo na davčni, nepoznavanje zakonov te ne odreši davka.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.914
4.972
113
A to je odmera za celo leto? Ker si lastnik 3 mesece manj, bi ta cifra morala biti za 23 eurov manjša. In tukaj študiramo zakone za 23 eurov, a tip je kupil stanovanje za najmanj 70k eurov. Niste normalni no.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
NUSZ odločba je moja, ne od OP.
wink-1.gif


Pa še zanimivost, po sprejetem in kasneje razveljavljenem zakonu o davku nepremičnin bi jaz konkretno plačal eni 10€ manj kot sedaj, pa še nebi plačeval za nekaj kar nima veze z realnostjo.
frown-1.gif


Me čudi, da ni s tem šel še nihče na ustavno sodišče.
 

Jeri

Fizikalc
2. sep 2007
580
171
43
40
Hvala vsem za odgovore.
Bom plačal za celo leto. Je že v redu tako. V tej zgradbi sem delal prej že 10 let "zastonj". Je pravično tako, da sedaj plačam za celo leto.