Tresljaji pri SYM 125

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Pozdrav po dolgem času vsem!

Problem je naslednji:
Po dveh letih in skoraj 6000 km prevoženih se mi je pri skuterju pričela pojavljati napaka, za sedaj še neugotovljivega izvora - občasno motor trese (vibrira), te vibracije se pojavijo brez pravega vzorca, večinoma ob dodajanju plina pri speljevanju, ali pa vožnji v klanec.

Vibracije je težko opisati, občutijo se tako na krmilu, kakor tudi pri sami karoseriji (tablica ropota) Vibracije prenehajo brez meni razumljivega vzroka, včasih takoj, drugič po nekaj sto metrih.

Kako sem do sedaj ukrepal:

- zamenjal sem gorivo na super (nekaj bolje je bilo)
- servis na 6000
- pregledali so stanje jermena in valjčkov - vse je BP
- menjali olje v motorju in menjalniku
- menjali zračni filter
- pregledali stanje svečke - BP
- ugotovili, da se vzroka za vibracije ne da locirati

Zanimivo in morda bo komu ta podatek koristen - v prostem teku na mestu se vibracije pojavijo pri stiskanju zadnje zavore, vendar zračnosti kolesa ni občutiti.

Za namige, ali morda celo rešitev se v naprej lepo zahvaljujem!

P.S.: če je mogoče, se vzdržite komentarjev v stilu "prodaj kitajska jajaca" in podobno. Hvala.
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Hvala za odziv, vendar ne razumem zakaj bi potem treslo, ko je skuter pri miru, torej se ne premika.
In pa - verjetno bi se drsenje sklopke najbolj poznalo pri vožnji v močan klanec, pa tega ne opazim.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.870
5.138
113
Glej pol ure dela je, da vzameš narazn in pogledaš. skoraj 100% sem, da bojo svetleči in temni deli v zvonu.
Malo lamele in zvon pobrusiš in vredu razmastiš in probaš.
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
To bom omenil serviserju, čeprav mi ni jasno, kakšno povezavo ima zadnja zavora s sklopko.
Kakor sem zapisal - trese izrazito v prostem teku, na mestu, ko stisnem zadnjo bremzo, pri prednji pa se ne zgodi nič.

Hvala!
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.868
5.467
113
Zvon sklopke je jajčast ratu... Lahko da je tud sklopka za zamenjat posledično...

P. S. : Zamenji serviserja
smile-1.gif
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.870
5.138
113
Citat:
Uporabnik oriolus pravi:
To bom omenil serviserju, čeprav mi ni jasno, kakšno povezavo ima zadnja zavora s sklopko.
Hvala!

centifugalna sklopka. Ti stisneš bremzo in ustaviš zvon, lamele pa drsijo po zvonu.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.868
5.467
113
Ja in sedaj al je zvon se skrivu ce si ga kdaj pregrel... Al je pa sklopka kej defektna... Daj se loti sam... Pa sklopko podri pa spucaj... Pa po potrebi zamenjaj fedrce... Lahko da se je en feder od 3-4ih mal raztegnu pa samo ena lamela orva zagrabi in ne enakomerno grabi zato pa trese pri soeljevanju... Enako preveri iglični ležaj v zvonu... Lahko ma luft in ti zato zvon vibrira...
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.868
5.467
113
Youtube... Scooter clutch... Scooter clutch spring(s)...
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.868
5.467
113
Youtube... Scooter clutch... Scooter clutch spring(s)... Sym clutch itd...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.262
5.820
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik luka51 pravi:
Citat:
Uporabnik oriolus pravi:
To bom omenil serviserju, čeprav mi ni jasno, kakšno povezavo ima zadnja zavora s sklopko.
Hvala!

centifugalna sklopka. Ti stisneš bremzo in ustaviš zvon, lamele pa drsijo po zvonu.
Nimam pojma o skuterjih ampak sem tudi sam dobil preblisk da ti z zavoro "fiksiras" neke tresljaje ki pridejo preko sklopke do kolesa.
Kje pa ti tresljaji nastanejo pa nimam pojma. Je pa precej mozno da na sklopki.
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Citat:
Uporabnik luka51 pravi:
Citat:
Uporabnik oriolus pravi:
To bom omenil serviserju, čeprav mi ni jasno, kakšno povezavo ima zadnja zavora s sklopko.
Hvala!

centifugalna sklopka. Ti stisneš bremzo in ustaviš zvon, lamele pa drsijo po zvonu.

Vsekakor bom upošteval mnenja in zamenjal serviserja.

Kljub temu pa mi ni jasno, zakaj bi se zvon ustavil, ker povezave med bremzo ( v mirovanju motorja ) in sklopko ne najdem.
Edino, kar bi lahko bilo, je manjši premik kolesa v aksialni smeri, zaradi pritiska ploščic na disk.

Hvala za nasvete, Luka51, KameleON in mnenje hanziju!

LP
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.832
3.854
113
Citat:
Uporabnik oriolus pravi:
Kljub temu pa mi ni jasno, zakaj bi se zvon ustavil, ker povezave med bremzo ( v mirovanju motorja ) in sklopko ne najdem.
Edino, kar bi lahko bilo, je manjši premik kolesa v aksialni smeri, zaradi pritiska ploščic na disk.

Malce poglej kako deluje zavora oz. pri mopedih je celo NORMALNO da se do neke mere povečajo tresljaji ko stisneš (zadnjo) bremzo. Povezava leži v temu da se takrat "povežeta" gnana os in pa šasija motorja in zato čutiš več tresenja s tistega dela.

Sicer pa "welcome back"!
zmaga.gif
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Citat:
Uporabnik luka51 pravi:
čakaj malo. Tebi trese ko bremzo stisneš motor je pa ugasnjen?
Ne, deluje na osnovnih obratih (2000), vendar stoji na tleh in se ne premika, iz tega sklepam, da s stiskom na zavoro ne ustavljam ničesar. Prav tako se ne spremenijo obrati, le tresenje se pojavi.

@Utiševalec:
cheer.gif
tvoja pripomba ima nek smisel, povezava med motorjem in šasijo je takrat res bolj konkretna, kar pa vodi v razmišljanje o napaki nosilcev motorja.

LP
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.832
3.854
113
Ne ker imaš med motorjem in sklopko jermen, ta deluje kot zapora za vibracije. Napaka je na jermenu (si že izkjučil če sem prav razumel) oz. na sklopki. Tako da upoštevaj zgornje nasvete pa menjaj mehanike oz. se posveti sami sklopki in mehanizmu tam okoli.
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Dilema razrešena.

Drugo mnenje drugega mehanika, bolje rečeno trditev, mi vse zadeve pojasni:
Ker je 125 ccm eno- cilindraš, so z leti in km te vibracije bolj opazne, vendar popolnoma normalne.

Možakar mi je na primeru drugega skuterja to trditev tudi dokazal.
Strokovno mi je razložil, kje je problem in povedal, da se tega pač ne da odpravit, oziroma bi bilo predrago (nekaj z ojnico in vztrajnikom, če sem prav razumel) Bolj konkretno pa se občutijo te vibracije, ko se šasija in motor trdneje 'povežeta' ob stiskanju zadnje zavore, vibracije se prenesejo na kompletno šasijo.

Skratka - skrb brez vzroka, emšo in km pač delujejo in temu se ne da upreti.

Še enkrat najlepša hvala vsem!

LP
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.870
5.138
113
Nevem no. Meni nebi prodal te diagnoze, da je to normalno.
Ok na štandgasu valda trese vse, ampak ko leti motor na obratih pa nebi smelo več. Mogoče so pa že nosilci motorja slabi če se tak tresljaji prenašajo po motorju.
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
To z nosilci je zagovarjal prvi mehanik, menda guma otrdi in posledice so tresenje večje od takrat ko je bil nov.
Če kombiniram obe mnenji, potem je to še kar verjetno.

LP