pohodništvo in proteini

john

Pripravnik
27. sep 2007
646
0
16
Zanima me, kater dodatek (proteini) se priporoča kot pomoč pri daljši hoji v hribe (cca 3-4h v eno smer)

malo sem gledal na proteini.si pa je tega za laika preveč.

Opazil sem, da mi včasih malo zmanjka, pa bi probal malo z dodatki

LP
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Energijske ploščice, sveže in suho sadje.. ne pa proteini.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
3 do 4 ure pa res niso neki zalogaj. Močen zajtrk, kakšen sendvič na poti in kot pravi Numy suho sadje in kakšni oreščki pa je to to. Pa seveda veliko vode.
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.658
3.543
113
Da bo za ziher se ti doma najprej proteinov nažri pol boš pa vidu al se ti je še ven za it al ne. Vseen kaj pogoltneš samo da je topno v vodi mleku....
 

john

Pripravnik
27. sep 2007
646
0
16
3 do 4 ure v eno smer. Je treba priti tudi nazaj
smile-1.gif


Malo mi zmanjka, pa sem mislil da bi probal z dodatki

LP
 

Filipides

Pripravnik
20. jun 2014
129
2
18
Poenostavljeno, ampak je to v osnovi to: med akcijo rabijo mišice sladkor - torej ogljikove hidrate, s čimer sproti nadomeščajo izgubljeni glikogen (v mišicah in jetrih shranjeno "gorivo"). Torej vse na liniji od navadnega sladkorja naprej, pa razne ploščice, frutabele itd. Beljakovine (oz. proteini, kot jih imenuješ) so za po aktivnosti, s tem mišice gradiš in obnavljaš.

Zadnje čase so se pojavile "energijske" ploščice z umetnim sladkorjem, ki temeljijo na beljakovinah, ki so za potrebe uživanja v času aerobnih aktivnosti čista neumnost. Skratka, brat je treba sestavine. Umeten sladkor je itak svinjarija, ki bi jo bilo za prepovedat. Med aktivnostjo ni sladkor še nikomur škodil in to je pravzaprav čas, ko ga lahko natepavamo brez slabe vesti.
smile-1.gif
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.748
2.033
113
za šankom
ner abiš neke znanosti,bel kruh ali žemlja bo povsem dovolj da boš prilezel tja in nazaj,vse ostalo bo samo +
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
ksz
Jota, ričet, štruklji. Če je to možno dobiti kje na poti v kakšni koči.
Sicer pa prigrizek prosto po prešernu, predvsem pa roba prijazna črevesju da ne boš za prvim grmom sral in iskal nadomestke sekret papirja.
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.517
59
48
Kranj
Jaz prej doma kosmiče z mlekom in medom. Po poti kakšna banana, nato kakšne čokoladice ala Mars recimo,, pijem pa isostar. Na vrhu pa malica
smile-1.gif
slama, sir pa take.
Ravno včeraj sem šel na Stol s tem receptom. Piše sicer 3h ampak s konstantno hojo sem bil v 2h urah gor. Tko da je to preverjen recept
wink-1.gif
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.748
2.033
113
za šankom
Citat:
Uporabnik jetamp pravi:
Jaz prej doma kosmiče z mlekom in medom. Po poti kakšna banana, nato kakšne čokoladice ala Mars recimo,, pijem pa isostar. Na vrhu pa malica
smile-1.gif
slama, sir pa take.
Ravno včeraj sem šel na Stol s tem receptom. Piše sicer 3h ampak s konstantno hojo sem bil v 2h urah gor. Tko da je to preverjen recept
wink-1.gif
oprosti če bom nesramen,ampak naslednjič ostani doma na fotelju in ne zaužij ničesar,učinek bo isti
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
816
113
Citat:
Uporabnik shift pravi:
...naslednjič ostani doma na fotelju in ne zaužij ničesar,učinek bo isti
V kakšni metriki bo učinek isti? Pot v gore (in nazaj) je še kaj drugega kot hrana in izgorevanje le-te.
@OP, pot v hribe večinoma ni vrhunski napor. Na vodo moraš pazit, na hrano pa samo, če si lačen
cool-1.gif
 

ThorZEN

Fizikalc
18. avg 2007
2.303
32
48
ksz, le enostavne hidrate, ker hitro pridejo v kri. Če že hočeš umetno, si kupi kak gel, ki jih uporabljajo maratonci.
 

quagga

Pripravnik
4. jul 2015
111
1
18
KSZ: če misliš, da ti bo zmanjkalo moči pred koncem, raje naberi kondicijo v dolini. Meni se zdi precej nevarno, da se v hribe podajaš na ture pri katerih že v štartu meniš da so prevelik zalogaj.
 

Sine370

Pripravnik
27. jun 2015
816
0
16
Pri količini pohoda, ki jo omenjaš, zadošča suha klobasa, 1/4 kruha, šnops in liter vode!
Vse to gre v nahrbtnik.
 

mckmck

Fizikalc
20. mar 2013
524
199
43
Beljakovine (proteini) se jih načeloma pije po vadbi za samo obnovo mišic (recimo the amino whey so dobri proteini, vzameš za začetek manjše pakiranje). Če potrebuješ pa energijo so tukaj kakšni ISO napitki oziroma kot so že drugi povedali glavno da ima ogljikove hidrate, pri teh napitkih edino pazi ker v veliko od njih je veliko sladkorja....