Zanesljivi WiFi AP?

majoneza

Pripravnik
8. jan 2008
312
6
18
Ne vem točno kakšne posege imaš v mislih. za nastavit seveda je Quick set v redu. Ko je pa potrebna kakšna diagnostika ali pa manjši popravki parametrov / konfiguracije pa tega Quick set ne zna. Vedet je treba kaj delaš, drugače hitro kakšen parameter povoziš in ni druge kot restavrirat konfiguracijo (če si seveda naredil backup).

Jaz pač ne priporočam Mikrotika povprečnemu uporabniku ker je overkill za njega. Seveda se lakho igraš in sprobavaš nastavitve ampak če imaš zaradi tega družinske člane za vratom, ker jim pač net ne dela.... tu pa vsak sam presodi ali mu tak scenarij pije vodo
smirk-1.gif
 

PIC

Fizikalc
17. avg 2007
2.466
2
38
Citat:
Uporabnik majoneza pravi:
Ne vem točno kakšne posege imaš v mislih. za nastavit seveda je Quick set v redu. Ko je pa potrebna kakšna diagnostika ali pa manjši popravki parametrov / konfiguracije pa tega Quick set ne zna. Vedet je treba kaj delaš, drugače hitro kakšen parameter povoziš in ni druge kot restavrirat konfiguracijo (če si seveda naredil backup).

Jaz pač ne priporočam Mikrotika povprečnemu uporabniku ker je overkill za njega. Seveda se lakho igraš in sprobavaš nastavitve ampak če imaš zaradi tega družinske člane za vratom, ker jim pač net ne dela.... tu pa vsak sam presodi ali mu tak scenarij pije vodo
smirk-1.gif

Absolutno ne, sploh ker smo 3000 km narazen
smile-1.gif
.
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.186
5.730
113
Moje mnenje je tudi, da se mikrotika ne kupuje zaradi wifija ampak zmogljivosti in stabilnosti. Wifi je sicer soliden, nimajo pa 5GHz podpore v normalnem cenovnem rangu.
 

majoneza

Pripravnik
8. jan 2008
312
6
18
Citat:
Uporabnik PIC pravi:
Predlog?

Zdaj imam tole: http://www.tp-link.com/us/download/TL-WR1043ND_V1.html

In nisem zadovoljen, slab doseg, počasen wifi, pogosto pade ..enako na stock ali ddwrt fwju ...

Malo bolj moraš definirat.... "počasen wifi" -> v smeri interneta ali med napravami?
Doseg je pa vedno malo črne magije. Če gledaš specifikacije pri teh routerjih MIMO 2x2, 3x3, ipd. Več kot boš vzel, bolje bo, seveda dražje. Več komunikacijskih kanalov je zmožen naredit z enim klientom (seveda dosti odvisno kakšen je klient).

Drugače pa Asus RT-N66U je en takšen kandidat. kar se tiče consumer robe sem imel vedno dobre izkušnje z Asusom.
 

Fly

Majstr
21. jul 2007
2.574
490
83
Citat:
Uporabnik hermann pravi:
mikrotik ne bo šel nikoli brez posegov

oz. drugače rečeno, če hočeš brez posegov, potem je mikrotik bv

Se strinjam. Da boš s quick settings rešil čisto vse je zelo malo možnosti. Tukaj se pa začnejo težave
smile-1.gif
Že pri port forwardingu se marsikomu zatakne. Treba si je vzeti čas in malo naštudirati sistem. Če se ti ne da ubadati s tem glej raje za kakšno drugo rešitvijo
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.276
2.378
113
še v SLO - ampak komaj
Jaz sem moj tp-link 842nd "ekološko odstranil" - in to po dobrem letu dni izgubljanja povezave in živcev (menjava napajalnika je prinesla 2 meseca miru - potem spet jovo na novo živčna vojna).

Vmes se je začelo iskanje novega routerja - med drugim je bil tudi mikrotik v igri - na koncu sem se, pred kakšnim letom, odločil, da sem kupil Archer C8 .

Je sicer "zapeklo" - ni mi pa sedaj niti centa žal za to odločitev. Pa malem igranju z nastavitvami sem dobesedno pozabil na njega.

Pluses (v mojih očeh)
2,4 in 5 GHz
GuestWifi
Tether APP (viš - se moram še spraviti in ga nastaviti, da bomo "od zunaj" (cloud solution) lahko dostopal do njega)
"Enostavnost"


Cons:
grd je - posebej tiste plave lučke

Na njem "visi" stalno: 2 telefona, 1 tablica, HUE Bridge, še dve "bridga" (Salus in Nordica Ecoflame (WiFi), 1 namizni PC (preko WiFi), "službeni" lap-top (WiFi), Apple TV, Smart TV, NAS, Android SetBox (oups - sploh se nisem zavedal kaj vse "imam"
redface-1.gif
), ter zelo pogosto še dva-tri dodatna telefona (obiski), pa kak dodatni lap-top.

In ne "počepne". Se celo zdi, da bolj kot ga spravljaš pod "pritisk" bolj mu paše.
grin1.gif


Je pa treba, vsaj kolikor se spomnim, biti pozoren na verzijo HW, ki je vgrajen - in se je treba v1 in v2 "izogibati" in izbrati v3 (ali v2 - ne vem več).

Aja - mikrotik je "odpadel" ravno zaradi "strahu", da bo "pretežko" spraviti finetunning skozi.
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.186
5.730
113
eh, jaz sem tudi probal tisti mikrotikov demo, pa ugotovil, da pojma nimam in stisnil prpo.

potem mi pa inner geek ni dal miru, pa sem ga enostavno moral kupit, pa magari za zabijanje časa.

nikdar mi ni bilo žal. za večino stvari bolj kompleksnih pa so tako in tako tutoriali in že pripravljene skripte.
 

jernejd

Majstr
2. sep 2007
1.265
117
63
Citat:
Uporabnik Fly pravi:
Citat:
Uporabnik hermann pravi:
mikrotik ne bo šel nikoli brez posegov

oz. drugače rečeno, če hočeš brez posegov, potem je mikrotik bv

Se strinjam. Da boš s quick settings rešil čisto vse je zelo malo možnosti. Tukaj se pa začnejo težave
smile-1.gif
Že pri port forwardingu se marsikomu zatakne. Treba si je vzeti čas in malo naštudirati sistem. Če se ti ne da ubadati s tem glej raje za kakšno drugo rešitvijo

Ampak če pa človek res rabi samo dostop do interneta, potem s Quickset ne more faliti. Večina operaterjev ima modem v router načinu oziroma vključen dhcp in vse skupaj deluje takoj. Port forwarding je res že malce trši oreh, ampak moraš prej narediti še DMZ iz osnovnega modema, tako da tega verjetno večina ne zna narediti tudi na navadnem linksys-u in se tudi za mikrotik ne sekirajo preveč
smile-1.gif
.

Jernej
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.832
1.061
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik gr69 pravi:
Jaz sem moj tp-link 842nd "ekološko odstranil" - in to po dobrem letu dni izgubljanja povezave in živcev (menjava napajalnika je prinesla 2 meseca miru - potem spet jovo na novo živčna vojna).

Vmes se je začelo iskanje novega routerja - med drugim je bil tudi mikrotik v igri - na koncu sem se, pred kakšnim letom, odločil, da sem kupil Archer C8 .

Je sicer "zapeklo" - ni mi pa sedaj niti centa žal za to odločitev. Pa malem igranju z nastavitvami sem dobesedno pozabil na njega.

Pluses (v mojih očeh)
2,4 in 5 GHz
GuestWifi
Tether APP (viš - se moram še spraviti in ga nastaviti, da bomo "od zunaj" (cloud solution) lahko dostopal do njega)
"Enostavnost"


Cons:
grd je - posebej tiste plave lučke

Na njem "visi" stalno: 2 telefona, 1 tablica, HUE Bridge, še dve "bridga" (Salus in Nordica Ecoflame (WiFi), 1 namizni PC (preko WiFi), "službeni" lap-top (WiFi), Apple TV, Smart TV, NAS, Android SetBox (oups - sploh se nisem zavedal kaj vse "imam"
redface-1.gif
), ter zelo pogosto še dva-tri dodatna telefona (obiski), pa kak dodatni lap-top.
Sem dal skoraj 3x manj za enega poceni linksysa (e2500 ali nekaj takega), pa gor visijo 3 telefoni, 2 tablici, 3x laptop, TC (ki deluje tudi kot NAS), apple TV, 2x TV, plus vsi, ki pridejo naokoli .. Isto dela, ne da bi trznil. Dostop od zunaj uredil v 5 minutah, ne počepne niti, če lufajo torrenti, razni downloadi in iptv na računalnikih/tablicah hkrati. 100 linijo zauga do konca.
 

Robert

Majstr
21. jul 2007
2.628
446
83
Tolmin
Citat:
Uporabnik Zgaga pravi:
10 naprav istočasno bo bolj po redko. Na 1x kvečjemo največ 4.

Kot osnovo sem mislil obdržati modem od telemaha UBEE EVW327N. Na njem je še telefon.
Jezi me to, da mi WiFi na modemu pade na nivo analognega modema in sem zato razmišljal samo o AP točki.

Je pa varianta, da ugasnem internetni del na modemu in se povezuje preko novega ruterja.

No - pri meni je "modem" Mikrotik in še par manjših Mikrotikov za "AP + switch", ker imam "malo" bolj zahtevno omrežje.
Za v dnevni sobi pa sem nekoč zbidal za 15€ Xiaomi Router .
Na njemu so zvečer 4 telefoni, 2 aktivni tablici ter 2 aktivna prenosnika (večina Youtube,...) s tem, da je moj najbolj obremenjen z prenašanjem velikih datotek.
Za hitrosti večje od 100Mb/s je sicer omejen z WAN portom, ki ni Gb tako, da mi datoteke kopira ta okrog 90Mb/s (lokalno na strežnik).
Zakaj ti to omenjam - ker boš marsikje v opisu našel "Wifi Dual Band Max 1167Mbps" in podobne kozlarije.
Tudi ko boš gledal lastnosti povezave, kjer ti piše 144Mb/s se kar sprijazni in enostavno deli na polovico, da ne boš preveč razočaran.
In če uporabljaš torrente jih daj raje na kabel in še tam omeji max. število povezav
wink-1.gif
 

map

Guru
6. jul 2008
7.779
1.919
113
najrajš na babi
Da se pridružim debati. Kateri router bi prebavil 300/50 linijo na WIFI. Je taka hitrost na WIFI sploh možna? Trenutno so vsi račinalniki doma na N standardu, po potrebi bi dokupil USB G WIFI ključek.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.396
482
83
::1/128
Je možna z 802.11ac, moreš pa bit dovolj blizu (predvsem so problem kakšne železobetonske stene) oziroma moraš imet več dostopnih točk, da z dovolj dobrim 5GHz signalom pokriješ vsa mesta, kjer rabiš takšno hitrost. Seveda rabiš tudi na klientih mrežne kartice, ki podpirajo 802.11ac.
 

map

Guru
6. jul 2008
7.779
1.919
113
najrajš na babi
Gre za 65 m2 stanovanje, mogoče bi šlo tudi brez ojačevalcev. Se pravi rabim v svoj lap top vtaknit tole

https://www.mimovrste.com/mrezne-kartice-adapterji/linksys-brezzicni-usb-adapter-wusb6300

Zdej pa imam USB 2.0 priključke, ali hitrost USB 2.0 preko tistega adapterja požre internetno hitrost 300/50, ali je hitrost USB ozko grlo?

Imam namen vzeti ponudnika T2, zraven verjetno dobim tisti modem z vgrajenim WIFI, ampak po moje ne podpira takih brežičnih hitrosti, Kateri router 5ghz vzeti, da bo stabilna linija, brez sesuvanja? Ali routek ki deluje tako na 2,4 ghz in 5ghz avtomatsko spreminja frekvenco, tar ali alhko istočasno deluje na obeh frekvencah. Doma imam še ipad mini 1. generacije, ki ne podpira 5 ghz?

Sicer takih hitrosti ne rabim, ampak če že plačam, pa naj bo. Kaj pa trenutni router TP link 1043 prve generacije (beli) prebavi hitrost 200/20 ali pa 100/20?
 
Nazadnje urejeno:

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Citat:
Uporabnik map pravi:
Da se pridružim debati. Kateri router bi prebavil 300/50 linijo na WIFI. Je taka hitrost na WIFI sploh možna? Trenutno so vsi račinalniki doma na N standardu, po potrebi bi dokupil USB G WIFI ključek.

Na AC standardu bo v isti sobi šlo, v sosednji pa je že vprašljivo. Če ti €€€ ni problem, investiraj v mesh omrežje (uplink preko kabla), tisto bo sigurno povsod delovalo ok. Je pa cena tega vsaj 300€ :D

Sicer pa na primarni lokaciji (pisalna miza?) uporabljaj kabel, na sekundarni lokaciji (dnevna soba?) pa imej postavljen WiFi AP.
 
22. jul 2007
12.690
1.257
113
123
Pozdravljeni, ker so mi nastavitve routerjev bolj španska vas in preden sem bom lotil povezovanja imam vprašanja za stručkote na forumu.
Namreč stvar je sedaj postavljena v takšni obliki;
Modem-router(192.168.11.1) katerega imam postavljenega v hiši pokriva z wi-fijem hišo(DHCP-vklopljen) na njega pa imam povezan preko kabla potegnjen v prizidek priklopljen kot AP(asusov extender WL-330g), kateri mi je dosedaj zadostoval s pokrivanjem prizidka.

No sedaj se mi je pri roki našel tp-linkov wndr3400-n600(DDWRT), katerega bi priklopil namesto tega asus extenderja.
Vprašanje je kaj je sedaj najbolje narediti in kaj na routerju nastaviti, da se bo obnašal kot AP?

Poleg tega me zanima, ali lahko preko na ta način izkoristim usb-port na tp-linku, recimo kot FTP strežnik za snemanje iz web kamer ali pa kot medijski strežnik?

Saj vem da mogoče postavljam nelogična vprašanja, zato se že vnaprej opravičujem za mojo nevednost, hvala.
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.823
723
113
www.jernej.org
Izklopiš DHCP, priklopiš na LAN port (in ne WAN). Vse storitve, ki jih router omogoča, bodo dosegljive preko njegovega lokalnega IP-ja (ki ga boš verjetno moral statično določit).