Kaj kuhate?

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Živjo!
Moje prvo pivo, iz exstrakta je očitno fermentiralo!
Prvo merjenje FG za mano, pivo na prvi okus in na okuševalce, ki so imeli čast za prvo probo, še ne piva, navdušeni!
Gre se za Scottish Heavy!
Ima cca 4,6 abv in me samo zanima, kakšna bo čez 2-3 tedne! 🍻😜

V soboto bom stekleničil in potem na staranje.
V pripravi pa že IPA od Breawmakerja...
 
Nazadnje urejeno:

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Nekarbonizirano pivo ti da zgolj nek občutek, kaj bo ratalo. Če ti je všeč že zdaj, te bo verjetno pravilno karboniziran in lepo odležan odpihnil
wink-1.gif
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.244
-8.465
113
Po 3 mesecih pavze se je končno poklopilo - frej dan, dež in solidna zunanja temperatura
grin1.gif


Paca se en enostaven 20l PA z Auroro in bry-97
 

si30n

Pripravnik
6. jun 2014
119
3
18
Doma imam letošnji sveži Styrian Cardinal. In ravno sta za mano dva Pale Alea (Aurora + Styrian Dragon), tako da najraje ne bi varil še eno svetlo pivo, ker mi v repertoarju manjka temnih, pa še eno praznovanje se bliža. Pa se da s Cardinalom sploh narest kaj smiselno temnega?

Po profilu berem, da naj bi dal od sebe tropske sadeže, jabolka, ananas, janež. Razmišljam o Black IPA ali vsaj Black Aleu, je kdo varil kaj podobenga? Mogoče z Wolfom ali Dragonom (220/105)?
 

anze92

Pripravnik
23. dec 2015
178
12
18
Meni se je cardinal noro dobro obnesel v temnih pivih, v svetla ga sploh ne dajem. Moj najboljši recept je bil skuhan samo z njim, šlo se je za baltic porter.
 

si30n

Pripravnik
6. jun 2014
119
3
18
Top. To sem rabil za motivacijo.
smile-1.gif
Imaš recept od oka še kje? Baltic porter si delal z Lager kvasom? Na zalogi imam še Mangrove Jack's Californian Lager kvas, ki naj bi deloval pri Ale temperaturah (sicer fermentiram v skrinji s temp controllerjem), to bi najbrž fino sedlo skupaj.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.496
8.856
113
Mater, nisem kuhal že od maja, pa še kar ni na vidiku frej vikenda tja do srede oktobra. Pol pa pade par mojih klasik, da ne bo v hladilniku sam Staropramen, pol pa še kak bombonček. Bom poizkusil ponovit zlato medaljo iz Zagreba, je nevarno malo steklenic še na zalogi.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.496
8.856
113
Lep uvod v BIAB je partal mash. Zaviješ specialne slade v vrečo, ženine štumfe, bilokaj in jih potunkaš v mrzlo vodo, potem pa segrevaš do 70 stopinj, nato dodaš osnovo iz ekstrakta in hmeljiš.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Še nikoli delal, vem pa, da ne moreš vedeti, kaj boš od takega hmelja dobil, zato se te hmelje (prav tako doma vzgojene) uporablja predvsem za okus in še bolj za aromo, kar pomeni, da jih not vržeš ob koncu vretja ali pa jih uporabiš za dry hop. Za grenčino raje uporabi kake pelete.

Samo s pale alom boš dobil precej svetlo pivo, kjer bo ta divji hmelj po vsej verjetnosti izstopal, saj ne boš dobil prave sladne hrbtenice. Se pa da tudi s samo pale sladom naredit super pivo, meni so v zadnjem času prav taka najljubša. OK, morda dodam kot "začimbo" še kaj rahlo karamelnega ali pa kak munich.

Najbolje je, da se kar lotiš
wink-1.gif
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Lep uvod v BIAB je partal mash. Zaviješ specialne slade v vrečo, ženine štumfe, bilokaj in jih potunkaš v mrzlo vodo, potem pa segrevaš do 70 stopinj, nato dodaš osnovo iz ekstrakta in hmeljiš.
Hvala!
Kaj pa brez osnove iz extrakta?
Malo bi se igral...
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.496
8.856
113
Za to imaš pa potem klasično drozganje, zlata sredina 66 stopinj. Potrebuješ pa dovolj velik lonec in vrečo.
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
ali imaš namen kaj spargati ali narediti samo biab in malo ožeti? Od tega je namreč odvisno koliko slada je potrebno uporabiti. Jaz tudi delam biab ampak imam pipo na loncu in naredim tudi sparge.

za 40 l uporabim okoli 9 kg slada. Odvisno kakšen ABV želim. Za to uporabi kalkulatorje.

Kar se tiče hmelja, uporabi pelete za grenčico, tako kot so ti predlagali prej. Na tak način lahko izračunaš IBU-je. Proti koncu vretja pa dodaj hmelj. Recimo na 15 ali 10 minut, ter nekaj na 0. Potem poizkušaj čim prej ohladit. Potem pa po 14 dneh nekaj vrzi še v dry hop. Če želiš ekstra aromo.
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Glede na to, da imam precejšnje količine, ( včeraj sušenega divjega hmelja, 10.09.), bi njega uporabil.
Vem, da ne vem nič o njem, a lepo diši!
smile-1.gif

Ga kdo kaj potrebuje?
Btw, zaenkrat imam emajl lonec 20 litrov, kupujem inox.
Kaj svetujete 33 ali 50L?
Lahko zs, da ne smetimo teme...
 
Nazadnje urejeno:

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik rookie pravi:
Citat:
Uporabnik bluefossil pravi:
Če meniš, da boš v prihodnje kuhal večje količine, potem bolje 50.
Nameravam kupit 2 inox soda 50 L za vino, ki bosta za fermentor...

Dobro preveri kakšna sta, sam imam precej slabe izkušnje z vinskimi sodi.
Švasi so precej bolj grobi kakor pri pivskih fermentorjih (zato so tudi vinski precej cenejši), čiščenje jeveliko bolj zahtevno, sploh če je bil kdaj kis noter...