Sladi

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Ali je kdo delal na domačih varkah primerjave med sladi, kot so npr MD, Castle, Simpsons, Maris in Ireks?

Zanima me, koliko je Ireks vreden, glede na to, da je najcenejši? Za Simpsonsa vem, da je odličen. Je pa tudi najdražji ...

Kakšne so torej vaše izkušnje?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Ta vprašanja se je že večkrat odprlo, moje mnenje je da je vse isti šmoren oz. slabega sladu na trgu ni. Tule je ena starejša objava, in sem še vedno enakega mnenja.

So pa cene tam tam oz. odvisno kaj ti predstavlja strošek sladu. Samo vrečo sladu naročat po pošti plačaš 20-30% cene poštnine. Tako da je že to samo po sebi nonsens. Preden se kdo oglasi da greš pa sam iskat ... meni ki živim v vukojebini je še večji strošek če se opeljem kam, ker mi gre več za bencin. Tako da na koncu je najbolj efektivno nabavljat "večjo" vrednost da se strošek poštnine amortizira, tu se pa potem naberejo večje razlike v drugih surovinah kot pa na samem sladu.

Pod črto nabavi pa deli izkušnje, sam Ireksa še nisem probal, ampak grem stavit da je ok in da bo pivo dobro (oz. če bo slabo ne bo zaradi izbire sladu)!
grin1.gif
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Zadnjič sem bil pri kolegu soborcu na domači varki, kjer sva gledala v drozgalnik, koliko neke slame je bilo med sladom. Pa je šlo mislim da za Castle slad. Kot da bi na koncu še eno ornk pest slame vrgel v žakelj. Tako za po vrhu.
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Aja, še nekaj - ali je "Slad za belgijski pils" kaj drugačen od navadnega pilsa? Imam en recept, ki hoče prav tega ...
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Pri zelo malo pivih se ti bo poznalo poreklo sladu, tako da pilsner slad je ena in ista stvar .. vsaj kar se evrope tice. Belgijski pilsner sladi spadajo pod bolj aromatične (bolj vlečejo na medeno, kot vienna/munich), medtem ko so recimo nemški bolj zadržani in imajo bolj "slamnato" (aroma sena) sladno aromo.

Če imaš recepte vedno preveri če so iz USA. Ker v USA je problem njihovo pojmovanje sladov in tam je sama nomenklatura drugačna.

Glede svinjarije iz vreče pa ni pravila. Če imaš srečo in dobiš vrečo ki so jo "pomedli iz tal" oz. je šla prva/zadnja iz silosa na filanje boš imel svinjarije več. Sam sem tudi že dobil kamenčke, veje in stržene od slame ... in vse to v eni vreči (znamke ne bom izpostavljal ker drugače sem pri isti znamki dobil čisto ok slad). Načeloma te nečistoče nimajo vpliva na sam slad, ni pa ravno fino dobit kamenček v mlin medtem ko se čohljaš po jajc... in držiš vrtalnik z eno roko!
grin1.gif
 

mato92

Zelenc'
26. nov 2014
7
0
1
Kolikor sem osebno uporabljal Ireks, je zadeva zelo dobra. Dobri izkoristki, zelo čist slad brez primesi, pakiranje (ne praši se iz vrečk),... skratka priporočam da ga poizkusite.

Sem pa sedaj presedlal na Simpsona, ki je pa žal še kakšen razred višje napram ostalim, tako v ceni kot v kvaliteti. Ampak ne morem več brez njega...
 

HudaLiza

Pripravnik
31. avg 2015
94
0
6
Za Weyermana vem da ste pravli da je nas zastopnik v pi*di. Kake so kaj opcije dobit par zaklov, majo na zalogi celotni njihovo ponudbo? Si jemle kdo skupaj kaj kolicinsko? Jaz sem jim poslal mail zaenkrat se nic odgovora, al jih naj kkicem pa gušim? Samo se mi zdi da je pol se slabse.
 

smarty

Pripravnik
5. okt 2014
477
0
16
Če rabi kdo imam še zaprte:

Weyermann CARAHELL 20-30 EBC 25kg
Weyermann CARAMUNICH Typ 2 110-130 EBC 25kg
 

smarty

Pripravnik
5. okt 2014
477
0
16
A je kdo delal že primerjavo z Weyermann Pilsner in Best Malz Pilsen?
Z istimi recepti sem dobil Weyermann 85-86% eff pri Best Malz pa dobivam samo okoli 81~82% nisem nič drugega spremenil...
 

Metalyedge

Pripravnik
25. nov 2008
116
0
16
Citat:
Uporabnik smarty pravi:
A je kdo delal že primerjavo z Weyermann Pilsner in Best Malz Pilsen?
Z istimi recepti sem dobil Weyermann 85-86% eff pri Best Malz pa dobivam samo okoli 81~82% nisem nič drugega spremenil...

Je bila voda med primerjavo popolnoma enaka (če je iz pipe, enaka rudninska sestava, ni bilo padavin vmes), si mešal popolnoma enako pogosto ter z enako intenziteto, je bila temperatura masha do sekunde identična med obema primeroma?

Meni se zdijo te primerjave smešne
smile-1.gif
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik smarty pravi:
A je kdo delal že primerjavo z Weyermann Pilsner in Best Malz Pilsen?
Z istimi recepti sem dobil Weyermann 85-86% eff pri Best Malz pa dobivam samo okoli 81~82% nisem nič drugega spremenil...

Si že kdaj dobil z Weyermann-on dvakrat zapored isti eff?
 

smarty

Pripravnik
5. okt 2014
477
0
16
Citat:
Uporabnik kadunnc pravi:
Citat:
Uporabnik smarty pravi:
A je kdo delal že primerjavo z Weyermann Pilsner in Best Malz Pilsen?
Z istimi recepti sem dobil Weyermann 85-86% eff pri Best Malz pa dobivam samo okoli 81~82% nisem nič drugega spremenil...

Si že kdaj dobil z Weyermann-on dvakrat zapored isti eff?

Ja ker delam vedno primerjave
smile-1.gif


Na grobo 10 pilsov z Weyermann sladom pri temp 66°C in povsod enako med 5.3 in 5.5 pH. Izkoristki med 86-88%
Sedaj sem naredil vse identično samo da je namesto tega Best Malz in dobivam že 3x runde samo od 81-88% eff...
Torej menjal sem samo osnovni slad, vse ostalo je isto... pravim to, ker kuham tudi po 3x na dan iste recepte samo slade menujem, kvase ali pa hmelje, ker delam experimente.

Bom še nadaljeval v tej smeri, da pridem do zaključka... sem čist tako vprašal... drugače me ne moti nič, da bi šel proč iz Best Malza... samo testiram rad
smile-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
To je eno izmed plusov ali prekletstev tega hobija: vedno se da še kaj drugače naredit, izboljšat nov HW nabaviti ....
cheer.gif
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik smarty pravi:
Citat:
Uporabnik kadunnc pravi:
Citat:
Uporabnik smarty pravi:
A je kdo delal že primerjavo z Weyermann Pilsner in Best Malz Pilsen?
Z istimi recepti sem dobil Weyermann 85-86% eff pri Best Malz pa dobivam samo okoli 81~82% nisem nič drugega spremenil...

Si že kdaj dobil z Weyermann-on dvakrat zapored isti eff?

Ja ker delam vedno primerjave
smile-1.gif


Na grobo 10 pilsov z Weyermann sladom pri temp 66°C in povsod enako med 5.3 in 5.5 pH. Izkoristki med 86-88%
Sedaj sem naredil vse identično samo da je namesto tega Best Malz in dobivam že 3x runde samo od 81-88% eff...
Torej menjal sem samo osnovni slad, vse ostalo je isto... pravim to, ker kuham tudi po 3x na dan iste recepte samo slade menujem, kvase ali pa hmelje, ker delam experimente.

Bom še nadaljeval v tej smeri, da pridem do zaključka... sem čist tako vprašal... drugače me ne moti nič, da bi šel proč iz Best Malza... samo testiram rad
smile-1.gif

Sem inžinir po izobrazbi pa se po navadi "palim" na take malenkosti, ampak tukaj sem pa obupal...

1.) Tehtnice najbrš nimaš umerjeno v grame, če se ti usuje par g preveč ali premalo osnovnega sladu preveč lahko takoj narediš razliko, če se tu usuje par g preveč ali premalo specialnega je razlika še toliko večja.
2.) Termomter najverjetneje tudi ni umerjen na prvo ali celo drugo decimalko, kar ponovno pomeni nekaj napake v mash-u, posledično v eff.
3.) Kako pa meriš gostoto? Če jo z "plovčkom" je precej netočno, že sam odčitek je precej zahteven. Refraktomer je sicer bolj natačen ampak ti loviš nekaj % eff kar je še vedno precej "mikroskopsko".
4.) Potem pa pridemo do preračuvanja eff kjer ti Utiševalec lahko napiše krajši roman in so vsi net calc-i že v osnovi približek
tongue-1.gif

Za neko amatersko raven, kamor pašemo so pa seveda čisto OK!

In ko vse to sešteješ, nastane nek razred napake.
Razumem, da se z vsakim % eff procentom ukvarja Union ali Laško, samo oni imajo 22 termometrov (al kok že?) samo v masherju, pa vsak od njih je za klaso 10 ali 100 bolje odmerjen od naših približkov itd.

Te čisto razumem, da se ukvarjaš s tem, ampak s "kmečkim" orodjem merit laboratorijske rezultate pa ravno ne gre.

Drgač pa... Imaš precej visok eff! Jaz imam GF sistem, pa v prvih treh kuhah še nisem prilezel čez 80%.
Kako pa kuhaš?
 
Nazadnje urejeno:

smarty

Pripravnik
5. okt 2014
477
0
16
Citat:
Uporabnik kadunnc pravi:
Citat:
Uporabnik smarty pravi:
Citat:
Uporabnik kadunnc pravi:
Citat:
Uporabnik smarty pravi:
A je kdo delal že primerjavo z Weyermann Pilsner in Best Malz Pilsen?
Z istimi recepti sem dobil Weyermann 85-86% eff pri Best Malz pa dobivam samo okoli 81~82% nisem nič drugega spremenil...

Si že kdaj dobil z Weyermann-on dvakrat zapored isti eff?

Ja ker delam vedno primerjave
smile-1.gif


Na grobo 10 pilsov z Weyermann sladom pri temp 66°C in povsod enako med 5.3 in 5.5 pH. Izkoristki med 86-88%
Sedaj sem naredil vse identično samo da je namesto tega Best Malz in dobivam že 3x runde samo od 81-88% eff...
Torej menjal sem samo osnovni slad, vse ostalo je isto... pravim to, ker kuham tudi po 3x na dan iste recepte samo slade menujem, kvase ali pa hmelje, ker delam experimente.

Bom še nadaljeval v tej smeri, da pridem do zaključka... sem čist tako vprašal... drugače me ne moti nič, da bi šel proč iz Best Malza... samo testiram rad
smile-1.gif

Sem inžinir po izobrazbi pa se po navadi "palim" na take malenkosti, ampak tukaj sem pa obupal...

1.) Tehtnice najbrš nimaš umerjeno v grame, če se ti usuje par g preveč ali premalo osnovnega sladu preveč lahko takoj narediš razliko, če se tu usuje par g preveč ali premalo specialnega je razlika še toliko večja.
2.) Termomter najverjetneje tudi ni umerjen na prvo ali celo drugo decimalko, kar ponovno pomeni nekaj napake v mash-u, posledično v eff.
3.) Kako pa meriš gostoto? Če jo z "plovčkom" je precej netočno, že sam odčitek je precej zahteven. Refraktomer je sicer bolj natačen ampak ti loviš nekaj % eff kar je še vedno precej "mikroskopsko".
4.) Potem pa pridemo do preračuvanja eff kjer ti Utiševalec lahko napiše krajši roman in so vsi net calc-i že v osnovi približek
tongue-1.gif

Za neko amatersko raven, kamor pašemo so pa seveda čisto OK!

In ko vse to sešteješ, nastane nek razred napake.
Razumem, da se z vsakim % eff procentom ukvarja Union ali Laško, samo oni imajo 22 termometrov (al kok že?) samo v masherju, pa vsak od njih je za klaso 10 ali 100 bolje odmerjen od naših približkov itd.

Te čisto razumem, da se ukvarjaš s tem, ampak s "kmečkim" orodjem merit laboratorijske rezultate pa ravno ne gre.

Drgač pa... Imaš precej visok eff! Jaz imam GF sistem, pa v prvih treh kuhah še nisem prilezel čez 80%.
Kako pa kuhaš?


Tudi jaz sem tehnični tip po izobrazbi in v real life:)
Še posebej pa znan da hočem met vse v nulo poštimano drgač to nisem jaz
smile-1.gif


Tehtnico imam 15kg kar pomeni da mi vaga na 1g natačno... sem posebej tako kupil profi in ne neko jeftino in zmeraj ciljam da je na 1g v nulo... že če namesto 4000g pilsna pade 4002g ga vzamem ven da je točno
smile-1.gif

Kupil sem jo namensko, ker delam po 25L batche kar znese na okol 5kg ječmena, ker tiste do 100kg nihajo po 100g...

Druga varianta... termometer imam hanna profi kar je deklarirano na 0,2°C odstopanja. Merim vsake 15 min in dogrevam če je treba tako da sem vedno v +- 0,3°C odstopanja.
Pravtako imam še profi pH meter od Testo kar meri temepraturo ter pH na +- 0,02 odstopanja. Torej tukaj nimam kaj dosti za falit....

Merim z stevenson reeves hidrometrom, refraktometrom ter sedaj sem si nabavil še bolj profi digitalni refraktometer, da bom še čimmbolj picajzlsi in imam vse v 0 naštudirano in imam čimmbolj v nulo ponovljivost.

Volumen lonca sem si izmeril z gramom natačno pretakanjem vode na okoli 6°C. Tako, da tukaj sem po 1000g vode dodajal in imam skalo narisano od 20 do 30 litrov.

Tako da na koncu vse skupaj nimam lih neke šalabajzrske opreme oz ne delam krneki na pamet
smile-1.gif

Gre se da experimentiram z batchi tako, da menjam samo osnovni slad proizvajalca... iste ječmene pa recimo drug proizvajalec kvasa in take variante...
In tukaj mislim, da tudi če falim 0,3°C ali pa 2dcl vode... ne more biti razlike skoraj 8% na efektivnosti.

Edino kar imam v mislih je lahko da se je mlinček kej "prejebal" ker to je edino kar je od kitajske opreme... Nekje sem bral da je tudi v sladu oz proizvajalcu odvisno koliko je velik ječmen in gleda da delam na vrečo je mogoče od Best Malta malo manjši in gre kaj skozi, da ga ne odpre dovolj... Bom še tukaj pogledal ker edino tukaj slutim da bi bilo kaj ali pa mogoče ječmen, ki že malo čez ampak dvomim...

Bom vse preizkusil da vidim zakaj se gre, ker mi ni logike
smile-1.gif

Aja kuham pa na vrečo, ker mi je fajn k vse skupaj operem pa pospravim in mi ne jemlje preveč placa... pa v roku 5 urah vse skuham in operem...
Pa še to... za sabo imam pomoje okoli 200 različnih batchev... veliko tudi zaradi experimentiranja da spoznam slade, kvase, hmelje.... pa pomoje nekaj čez 60 variant z celovitimi extrakti...
 
Nazadnje urejeno:

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Primerjava med MD in Bestmaltz pale ale imam z slednjim 5% slabši izkoristek. Moja opažanja. Drugače pa nima veze tistih par procentov.
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik smarty pravi:
Citat:
Uporabnik kadunnc pravi:
Citat:
Uporabnik smarty pravi:
Citat:
Uporabnik kadunnc pravi:
Citat:
Uporabnik smarty pravi:
A je kdo delal že primerjavo z Weyermann Pilsner in Best Malz Pilsen?
Z istimi recepti sem dobil Weyermann 85-86% eff pri Best Malz pa dobivam samo okoli 81~82% nisem nič drugega spremenil...

Si že kdaj dobil z Weyermann-on dvakrat zapored isti eff?

Ja ker delam vedno primerjave
smile-1.gif


Na grobo 10 pilsov z Weyermann sladom pri temp 66°C in povsod enako med 5.3 in 5.5 pH. Izkoristki med 86-88%
Sedaj sem naredil vse identično samo da je namesto tega Best Malz in dobivam že 3x runde samo od 81-88% eff...
Torej menjal sem samo osnovni slad, vse ostalo je isto... pravim to, ker kuham tudi po 3x na dan iste recepte samo slade menujem, kvase ali pa hmelje, ker delam experimente.

Bom še nadaljeval v tej smeri, da pridem do zaključka... sem čist tako vprašal... drugače me ne moti nič, da bi šel proč iz Best Malza... samo testiram rad
smile-1.gif

Sem inžinir po izobrazbi pa se po navadi "palim" na take malenkosti, ampak tukaj sem pa obupal...

1.) Tehtnice najbrš nimaš umerjeno v grame, če se ti usuje par g preveč ali premalo osnovnega sladu preveč lahko takoj narediš razliko, če se tu usuje par g preveč ali premalo specialnega je razlika še toliko večja.
2.) Termomter najverjetneje tudi ni umerjen na prvo ali celo drugo decimalko, kar ponovno pomeni nekaj napake v mash-u, posledično v eff.
3.) Kako pa meriš gostoto? Če jo z "plovčkom" je precej netočno, že sam odčitek je precej zahteven. Refraktomer je sicer bolj natačen ampak ti loviš nekaj % eff kar je še vedno precej "mikroskopsko".
4.) Potem pa pridemo do preračuvanja eff kjer ti Utiševalec lahko napiše krajši roman in so vsi net calc-i že v osnovi približek
tongue-1.gif

Za neko amatersko raven, kamor pašemo so pa seveda čisto OK!

In ko vse to sešteješ, nastane nek razred napake.
Razumem, da se z vsakim % eff procentom ukvarja Union ali Laško, samo oni imajo 22 termometrov (al kok že?) samo v masherju, pa vsak od njih je za klaso 10 ali 100 bolje odmerjen od naših približkov itd.

Te čisto razumem, da se ukvarjaš s tem, ampak s "kmečkim" orodjem merit laboratorijske rezultate pa ravno ne gre.

Drgač pa... Imaš precej visok eff! Jaz imam GF sistem, pa v prvih treh kuhah še nisem prilezel čez 80%.
Kako pa kuhaš?


Tudi jaz sem tehnični tip po izobrazbi in v real life:)
Še posebej pa znan da hočem met vse v nulo poštimano drgač to nisem jaz
smile-1.gif


Tehtnico imam 15kg kar pomeni da mi vaga na 1g natačno... sem posebej tako kupil profi in ne neko jeftino in zmeraj ciljam da je na 1g v nulo... že če namesto 4000g pilsna pade 4002g ga vzamem ven da je točno
smile-1.gif

Kupil sem jo namensko, ker delam po 25L batche kar znese na okol 5kg ječmena, ker tiste do 100kg nihajo po 100g...

Druga varianta... termometer imam hanna profi kar je deklarirano na 0,2°C odstopanja. Merim vsake 15 min in dogrevam če je treba tako da sem vedno v +- 0,3°C odstopanja.
Pravtako imam še profi pH meter od Testo kar meri temepraturo ter pH na +- 0,02 odstopanja. Torej tukaj nimam kaj dosti za falit....

Merim z stevenson reeves hidrometrom, refraktometrom ter sedaj sem si nabavil še bolj profi digitalni refraktometer, da bom še čimmbolj picajzlsi in imam vse v 0 naštudirano in imam čimmbolj v nulo ponovljivost.

Volumen lonca sem si izmeril z gramom natačno pretakanjem vode na okoli 6°C. Tako, da tukaj sem po 1000g vode dodajal in imam skalo narisano od 20 do 30 litrov.

Tako da na koncu vse skupaj nimam lih neke šalabajzrske opreme oz ne delam krneki na pamet
smile-1.gif

Gre se da experimentiram z batchi tako, da menjam samo osnovni slad proizvajalca... iste ječmene pa recimo drug proizvajalec kvasa in take variante...
In tukaj mislim, da tudi če falim 0,3°C ali pa 2dcl vode... ne more biti razlike skoraj 8% na efektivnosti.

Edino kar imam v mislih je lahko da se je mlinček kej "prejebal" ker to je edino kar je od kitajske opreme... Nekje sem bral da je tudi v sladu oz proizvajalcu odvisno koliko je velik ječmen in gleda da delam na vrečo je mogoče od Best Malta malo manjši in gre kaj skozi, da ga ne odpre dovolj... Bom še tukaj pogledal ker edino tukaj slutim da bi bilo kaj ali pa mogoče ječmen, ki že malo čez ampak dvomim...

Bom vse preizkusil da vidim zakaj se gre, ker mi ni logike
smile-1.gif

Aja kuham pa na vrečo, ker mi je fajn k vse skupaj operem pa pospravim in mi ne jemlje preveč placa... pa v roku 5 urah vse skuham in operem...
Pa še to... za sabo imam pomoje okoli 200 različnih batchev... veliko tudi zaradi experimentiranja da spoznam slade, kvase, hmelje.... pa pomoje nekaj čez 60 variant z celovitimi extrakti...

Vidim da si precej resno vzel vse skupaj
aplauz.gif


Kako pa računaš eff? Jaz sem v par internetnih calc. nakolofal isti recept pa so razlike kar konkretne (nekje znotraj tistega kar ti loviš), sploh GrainFather calc je čist mim. Vpišeš samo koliko kg imaš zrna. Katerega jih ne zanima
crazy1.gif


Saj ne da vam kaj kontriram okrog tega, ampak v končnem pivu pa sigurno ne opaziš razlike...
evil.gif


Sicer pa še kakšnega poznam ki dva zrna iz vage zame, tisti bo že vedel da se gre o njem, pa naj se sam javi
evil.gif