Odpovedni rok (30-90 dni)?

gr69

Guru
15. dec 2009
11.294
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Bilo nekad ...

Sicer je res, da se delavec smatra kot "šibkejša" stran v postopku in iz tega naslova uživa določene "ugodnosti" - ni pa več tako samoumevno, da delavec zmaga v sporu.
 

Accord

Pripravnik
2. sep 2007
959
21
18
Citat:
Uporabnik trigga pravi:
Citat:
Uporabnik Accord pravi:
...če obstaja na to temo že sodna praksa, ampak delavec je vedno "slabša" stran v morebitnem sodnem postopku ...

Ne bo držalo. Delavsko sodišče se, če je le mogoče, postavi na delavčevo stran. Vsaj tako mi je rekel en odvetnik.

Saj tako sem tudi mislil, ampak malo nerodno beri narečno napisal - šibkejša sem mislil.
 

KKK

Pripravnik
18. maj 2009
897
0
16
S tem se ne bi strinjal. Je pa res, da v dvomu razsodijo v prid šibkejše strani. V konkretnem primeru te nič ne zavezuje, da bi moral dati daljši rok od 30 dni. Če pa boš dobil odpoved iz poslovnega razloga, pa se uporabi zakon.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.919
1.087
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
A, kul, to je potem po novem?

Samo, kako oni vedo, da si sploh "prost", ali kako se naj izrazim, nekdo bi lahko tole izkoristil, da se izogne odpovednemu roku pri starem delodajalcu?

To jih (in čisto prav je tako) nič ne briga. Njim je važno, da jim novi (tisti, ki ti daje plačo) plača prispevke. S starim urediš, kakor pač urediš, lahko tudi na sodišču. Ampak z ZZZS to nima nič, in prav je tako. Zakaj bi še to birokratizirali?
 

sergio

Fizikalc
21. jul 2007
2.556
34
48
41
Ljubljana
ksz...

kaj je zakonsko prav ali ne, ne vem, da pa zaključim zgodbo - so ugodili mojemu cca. 55 dnevnemu odpovednemu roku brez problemov.
 

elrado

Pripravnik
21. apr 2008
350
0
16
Pozdravljeni,

sem v fazi menjave službe. Trenutnemu delodajalcu, pri katerem sem zaposlen 12 let in 3 mesece, bom dal pisno odpoved.
V Pravilniku imamo naveden odpovedni rok za delavce s VII stopnji, 3 mesece.

V ZDR-1 je navedeno naslednje
"S pogodbo o zaposlitvi ali kolektivno pogodbo je lahko dogovorjen daljši odpovedni rok, vendar ne daljši kot 60 dni."
Večkrat pa sem že zasledil, da govorite in govorijo tudi o treh mesecih. Ker se popoln nepravnik, vas prosim za pojasnilo zgornjega.

Po moji tehnično-kmečki logiki velja zakon in delodajalec me lahko zadrži za 60 KOLEDARSKIH dni oziroma še nekaj manj (ZDR opredeljuje število dni glede na leta zaposlitve).

Če je bilo to že pojasnjeno, se opravičujem.

LP
 

elrado

Pripravnik
21. apr 2008
350
0
16
Ups pa res nisem bil dovolj jasen, v pogodbi piše, da se upošteva pravilnik. Ne razumem pa kako to lahko "premaga" zakon?

LP
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.294
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Saj.

Torej 30 dni + 20 (12 let zaposlen - 10 let nad 2 leti, vsako leto 2 dni). Pa mora ti omogočiti izkoristiti stari in sorazmerni del letošnjega dopusta.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.294
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Aja - če te je novi delodajalec pripravljen čakati, se morebiti splača s sedanjim dogovoriti za "nekaj vmes". Ne splača se namreč rušiti mostov za seboj.
 

elrado

Pripravnik
21. apr 2008
350
0
16
TU se 100% strinjam, želim si človeški odhod, nikoli ne veš kaj se zgodi v prihodnosti. Je pa odhod težak, saj ne grem ker bi se skregal ali ne bi bilo plače ampak ker imam občutek da moram naprej.

LP in hvala
 

Ginginova

Guru
28. jul 2007
6.522
1.404
113
Citat:
Uporabnik elrado pravi:
Pozdravljeni,

sem v fazi menjave službe. Trenutnemu delodajalcu, pri katerem sem zaposlen 12 let in 3 mesece, bom dal pisno odpoved.
V Pravilniku imamo naveden odpovedni rok za delavce s VII stopnji, 3 mesece.

V ZDR-1 je navedeno naslednje
"S pogodbo o zaposlitvi ali kolektivno pogodbo je lahko dogovorjen daljši odpovedni rok, vendar ne daljši kot 60 dni."
Večkrat pa sem že zasledil, da govorite in govorijo tudi o treh mesecih. Ker se popoln nepravnik, vas prosim za pojasnilo zgornjega.

Po moji tehnično-kmečki logiki velja zakon in delodajalec me lahko zadrži za 60 KOLEDARSKIH dni oziroma še nekaj manj (ZDR opredeljuje število dni glede na leta zaposlitve).

Če je bilo to že pojasnjeno, se opravičujem.

LP

Drži.
Ob odpovedi delavca velja maksimalni rok 60 dni, četudi si podpisal, da boš ob dani odpovedi ostal še sedem let in pustil levo ledvico in tretjino jeter.

Po 60ih koledarskih dneh lahko prosto oddideš četudi te delodajalec ne šmirgla 5%. Se je pa fino vseeno zmenit, da zadeva štima obojestransko. Konec koncev je Slovenija mala in je korektno ustrezno predati in zaključiti delo ter ostati (bivšim) sodelavcem v dobrem spominu (morda ne bodo vedno bivši).

Če je delodajalec res konkretno čuden je dobro imeti podpis ali pa potrdilo priporočene pošiljke, da si odpoved dal in kdaj si dal.
 
Nazadnje urejeno:

Ginginova

Guru
28. jul 2007
6.522
1.404
113
Citat:
Uporabnik elrado pravi:
Ups pa res nisem bil dovolj jasen, v pogodbi piše, da se upošteva pravilnik. Ne razumem pa kako to lahko "premaga" zakon?

LP

Zakon je nad vsem. ZDR je tam, da med ostalim tudi ščiti delavčeve pravice.
In ena od osnovnih pravic je, da prekineš pogodbo o zaposlitvi in greš drugam, kamor ti paše, ne da bi te stari delodajalec dosmrtno zabetoniral pri sebi.
 

feler

Fizikalc
21. jan 2008
1.700
12
38
Citat:
Uporabnik elrado pravi:
TU se 100% strinjam, želim si človeški odhod, nikoli ne veš kaj se zgodi v prihodnosti. Je pa odhod težak, saj ne grem ker bi se skregal ali ne bi bilo plače ampak ker imam občutek da moram naprej.

LP in hvala

Dogovori se z delodajalcem od katerega odhajaš, za skrajšan odpovedni rok. Sam sem bil v zelo podobni situaciji z bolj ali manj enakim razlogom kot ti. Če sta oba delodajalca "normalna" se bo našla vmesna pot, sedanji te prej spusti, novi pač malo počaka. No in sedaj sem še vedno v dobrih odnosih s starim delodajalcem, enaka branža, občasno sodelujemo ko pride do kakšnih vprašanj, se potrebuje še kakšno mnenje ipd.