pivovarstvo kot dopolnilna dejavnost na kmetiji

veselipivovar

Pripravnik
23. jul 2016
186
0
16
Ker so s tistim vodnim soglasjem za začeti dejavnost varjenja piva težave, mi pride na misel tole iz naslova teme.
Zanima me ali je že kdo poskušal to registrirati? Ali tudi v tem primeru serejo z vodnimi dovoljenji?

Uredba o dopolnilnih dejavnostih na kmetiji

Dopolnilna dejavnost na kmetiji se lahko začne izvajati po dokončnosti dovoljenja za opravljanje dopolnilne dejavnosti na kmetiji in ko so izpolnjeni vsi pogoji, ki jih za začetek opravljanja posamezne dopolnilne dejavnosti določajo področni predpisi

Velja za naslednje dejavnosti/storitve:

proizvodnjo piva in medenega piva;
Vir: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano
 

Wofk

Pripravnik
18. jan 2014
182
0
16
Rabiš tudi vodno dovoljenje

Glede rabe vode za potrebe proizvodnje piva vas obveščamo, da je treba za rabo vode z odvzemom iz objektov in naprav, namenjenih oskrbi s pitno vodo (javni vodovod), v skladu z drugim odstavkom 125. člena zakon o vodah, pridobiti vodno dovoljenje. V tem primeru na Direkcijo RS za vode podate vlogo na obrazcu, ki se nahaja na spletni strani Direkcije, na naslovu: http://www.dv.gov.si/si/delovna_podrocja/raba_vode/vodna_dovoljenja/obrazci_vlog_in_navodila/, z nazivom - Odvzem iz javnega vodovoda.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.350
8.716
113
Kaj mate tok komplikacij okol tega vodnega dovoljenja? Greš na ARSO in urediš.
 

Gavran

direktor!
22. jul 2007
9.015
4.933
113
Nuku`Alofa
Ker je to en nepotreben birokratski predpis? Ena lokalna avtzopralnica porabi precej več vode kot mikropivivar, ali rabi vodno dovoljenje? Pa frizer? Pa ogromno firm, ki rabijo vodo za hlajenje v postopku? Ne, samo mikropivovarje je treba je.bat... Pa nekateri za pivo uporabljajo celo deževnico, ...
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Zlivanje žolča na odgovor predhodnika ne bo obrodil kakih sladkih sadov. Odgovor je bil pač tak, PAMETEN! Pojdi in si zrihtaj. Zakaj? Ker moraš, če želiš delat to, kar želiš. Zakaj je tako? Ker tako nekje piše. Ali je predpis beden, brezvezen in je*** pivovarje v glavo? Da ali ne, ampak tak pač je. S prepucavanjem na forumu se noben predpis ne bo spremenil.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.350
8.716
113
Citat:
Uporabnik Gavran pravi:
Ker je to en nepotreben birokratski predpis? Ena lokalna avtzopralnica porabi precej več vode kot mikropivivar, ali rabi vodno dovoljenje? Pa frizer? Pa ogromno firm, ki rabijo vodo za hlajenje v postopku? Ne, samo mikropivovarje je treba je.bat... Pa nekateri za pivo uporabljajo celo deževnico, ...

Pa Smrketa ma rumene lase, pa Ata smrk rdečo kapo.... Gre se na ARSO pa se pač uredi. Potreben al pa nepotreben predpis, če češ met pivovarno si pač to urediš. Lohk pa to uporabiš za fejst dober marketinški prijem, kot je to storil znani pivovar takojčezmejo.
 
Nazadnje urejeno:

Pivopivec1

Pripravnik
23. feb 2014
318
9
18
Citat:
Uporabnik veselipivovar pravi:
Ker so s tistim vodnim soglasjem za začeti dejavnost varjenja piva težave, mi pride na misel tole iz naslova teme.
Zanima me ali je že kdo poskušal to registrirati? Ali tudi v tem primeru serejo z vodnimi dovoljenji?

Uredba o dopolnilnih dejavnostih na kmetiji

Dopolnilna dejavnost na kmetiji se lahko začne izvajati po dokončnosti dovoljenja za opravljanje dopolnilne dejavnosti na kmetiji in ko so izpolnjeni vsi pogoji, ki jih za začetek opravljanja posamezne dopolnilne dejavnosti določajo področni predpisi

Velja za naslednje dejavnosti/storitve:

proizvodnjo piva in medenega piva;
Vir: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano

trenutno sem v postopku, glede kmetije sem uredil zadeve, cakam se na vpis v ajpes, na oddajo vloge na furs in, carino, davcno blagajno itd. Zaenkrat me se nobeden ni vprašal o dovoljenju za vodo, pa tudi tega pogoja ni nikjer v odločbi glede proizvodnje piva in medenega pive kar se tiče dopolnilne dejavnosti na kmetiji. Tako da sem preprican, da vodno dovoljenje ni potrebno.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Samo dopolnilna dejavnost na kmetiji je vezana na "domače" surovine ane? Torej pivo pod temi pogoji da, samo bi morala bit vhodna surovina (ječmen, hmelj, ...) pridelana na dotični kmetiji. So izjeme za tehnične surovine, ampak pod tole bi lahko dal kvas ...

No mogoče bi šlo skozi s hmeljem (domača surovina) pa jemlješ slad kot tehnično surovino!
grin1.gif
 

Pivopivec1

Pripravnik
23. feb 2014
318
9
18
eden izmed pogojev je, da zagotoviš 50 procentov lastne surovine. Jaz sem v zbirno vlogo vpisal ječmen, ki sem ga tudi posadil. Po pravilih bi potem moram iz tega ječmena narediti svoj slad ali ga pa odnest v sladarno kjer bi iz mojega ječmena naredili slad. To seveda ne gre. V glavnem je dovolj, da imaš vpisan in posajen ječmen. Inšpektorjem pa rečeš, da slad delaš doma.

Kako bi pa šlo teh 50 procentov s hmeljem ali kvasom pa nevem
smile-1.gif
Tudi če bi sam pridelal hmel ali kvas, nevem kako bi ga procentualno vnesel v celotno količino...
 
Nazadnje urejeno:

Pivopivec1

Pripravnik
23. feb 2014
318
9
18
razen, če se smatra vsaka surovina po 33.33 procenta. kvas hmelj in žito. voda se ne smatra kot surovina. ampak očitno se ne, ker jim je bilo dovolj, da sem prijavil samo ječmen... jaz to gledam na kilažo. Če porabim 10 kg ječmena, dam od tega 6kg 'svojega', da količinsko dosežem 50 procentov od skupne teže hmelja žita in kvasa...
 

veselipivovar

Pripravnik
23. jul 2016
186
0
16
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Citat:
Uporabnik Gavran pravi:
Ker je to en nepotreben birokratski predpis? Ena lokalna avtzopralnica porabi precej več vode kot mikropivivar, ali rabi vodno dovoljenje? Pa frizer? Pa ogromno firm, ki rabijo vodo za hlajenje v postopku? Ne, samo mikropivovarje je treba je.bat... Pa nekateri za pivo uporabljajo celo deževnico, ...

Pa Smrketa ma rumene lase, pa Ata smrk rdečo kapo.... Gre se na ARSO pa se pač uredi. Potreben al pa nepotreben predpis, če češ met pivovarno si pač to urediš. Lohk pa to uporabiš za fejst dober marketinški prijem, kot je to storil znani pivovar takojčezmejo.

ja če bi bilo tako preprosto, na ARSO hočejo soglasje od upravljalca vodovoda, na VO-KA pa hočejo imet ločene števce in ločeno inštalacijo za pivovarsko dejavnost in možakar je rekel, da se vse začne že pri projektu in je treba pridobit (ponovno) gradbeno in uporabno dovoljenje. tako da ni ravno nujno tako preprosto, da stopiš na ARSO in že korakaš domov z dovoljenjem...
seveda, lahko bi se izmislili, da moraš skakat po eni nogi vzdolž državne meje za dovoljenje in bi nekdo rekel, da pač skačeš če rabiš dovoljenje. ampak nekje se pa tudi to neha.

vodo rabi pa prav vsaka firma in neka nano pivovarna gotovo ni med večjimi porabniki vode. gre za čisto navadno birokratsko budalaštino in nič drugega, samo smo pač taki, da nas v principu ne boli preveč, dokler zajebavajo druge.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.350
8.716
113
Pa kaj bi ti zdaj rad? Da grem na ARSO namesto tebe? Vem da gre za budalaštino, sam pač ta budalaština obstaja in če se hočeš it pivovarno boš pač naredil nekaj v smeri, da si zadevo dobiš. Jamranja in piz.dakanja po forumih in za šankom ti ne pomagajo kaj posebno dosti, da bi pa zadevo spremenili, pa sam ne bi bil prevelik optimist.
Če boš pa vzel sveto za gotovo, kar ti reče nek možakar na VO-KA, pa ne boš daleč prišel, podobna usoda se ti pa godi, če boš jamral in se jokcal, kok je težko.
V vsakem primeru pa tud brez tega vodnega soglasja moraš spremenit namembnost. V kolikor boš hotel pivo prodajat je en kup birokracije s carino zarad trošarine in bolje da se je kar lotiš, kot rečeno, piz.dakanje ne pomaga.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Pa kaj bi ti zdaj rad? Da grem na ARSO namesto tebe? Vem da gre za budalaštino, sam pač ta budalaština obstaja in če se hočeš it pivovarno boš pač naredil nekaj v smeri, da si zadevo dobiš. Jamranja in piz.dakanja po forumih in za šankom ti ne pomagajo kaj posebno dosti, da bi pa zadevo spremenili, pa sam ne bi bil prevelik optimist.
Če boš pa vzel sveto za gotovo, kar ti reče nek možakar na VO-KA, pa ne boš daleč prišel, podobna usoda se ti pa godi, če boš jamral in se jokcal, kok je težko.
V vsakem primeru pa tud brez tega vodnega soglasja moraš spremenit namembnost. V kolikor boš hotel pivo prodajat je en kup birokracije s carino zarad trošarine in bolje da se je kar lotiš, kot rečeno, piz.dakanje ne pomaga.

aplauz.gif
 

veselipivovar

Pripravnik
23. jul 2016
186
0
16
Citat:
Uporabnik Pivopivec1 pravi:
eden izmed pogojev je, da zagotoviš 50 procentov lastne surovine. Jaz sem v zbirno vlogo vpisal ječmen, ki sem ga tudi posadil. Po pravilih bi potem moram iz tega ječmena narediti svoj slad ali ga pa odnest v sladarno kjer bi iz mojega ječmena naredili slad. To seveda ne gre. V glavnem je dovolj, da imaš vpisan in posajen ječmen. Inšpektorjem pa rečeš, da slad delaš doma.

Kako bi pa šlo teh 50 procentov s hmeljem ali kvasom pa nevem
smile-1.gif
Tudi če bi sam pridelal hmel ali kvas, nevem kako bi ga procentualno vnesel v celotno količino...

mislim da ni tega med pogoji!

(1) Za dopolnilno dejavnost priprave piva se mora zagotoviti najmanj ena lastna surovina. Tako pripravljeno pivo se lahko proda samo neposredno končnemu potrošniku.

torej če posadiš hmelj ali celo če sam vzgajaš kvas bi moralo zadostovati.
 

skala

Majstr
27. feb 2013
10.089
346
83
Kamnje
Citat:
Uporabnik veselipivovar pravi:
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Citat:
Uporabnik Gavran pravi:
Ker je to en nepotreben birokratski predpis? Ena lokalna avtzopralnica porabi precej več vode kot mikropivivar, ali rabi vodno dovoljenje? Pa frizer? Pa ogromno firm, ki rabijo vodo za hlajenje v postopku? Ne, samo mikropivovarje je treba je.bat... Pa nekateri za pivo uporabljajo celo deževnico, ...

Pa Smrketa ma rumene lase, pa Ata smrk rdečo kapo.... Gre se na ARSO pa se pač uredi. Potreben al pa nepotreben predpis, če češ met pivovarno si pač to urediš. Lohk pa to uporabiš za fejst dober marketinški prijem, kot je to storil znani pivovar takojčezmejo.

ja če bi bilo tako preprosto, na ARSO hočejo soglasje od upravljalca vodovoda, na VO-KA pa hočejo imet ločene števce in ločeno inštalacijo za pivovarsko dejavnost in možakar je rekel, da se vse začne že pri projektu in je treba pridobit (ponovno) gradbeno in uporabno dovoljenje. tako da ni ravno nujno tako preprosto, da stopiš na ARSO in že korakaš domov z dovoljenjem...
seveda, lahko bi se izmislili, da moraš skakat po eni nogi vzdolž državne meje za dovoljenje in bi nekdo rekel, da pač skačeš če rabiš dovoljenje. ampak nekje se pa tudi to neha.

vodo rabi pa prav vsaka firma in neka nano pivovarna gotovo ni med večjimi porabniki vode. gre za čisto navadno birokratsko budalaštino in nič drugega, samo smo pač taki, da nas v principu ne boli preveč, dokler zajebavajo druge.
dvomim da rebi posebno dovoljenje za vodo ker je to dopolnilna dejavnost na kmetiji in ne osnovna dejavnost. rabi pa seveda 50% svojih surovin. vsaj 50% svojih. ostalih 50% pa lahko kupi na preostalih kmetijah. tako da trgovina tukaj ne velja. ne vem na kakšni kmetiji delajo kvas.
v vsakem primeru bolje da vpraša na kmetijski svetovalni kot pa na alterju.
 

skala

Majstr
27. feb 2013
10.089
346
83
Kamnje
Citat:
Uporabnik veselipivovar pravi:
Citat:
Uporabnik Pivopivec1 pravi:
eden izmed pogojev je, da zagotoviš 50 procentov lastne surovine. Jaz sem v zbirno vlogo vpisal ječmen, ki sem ga tudi posadil. Po pravilih bi potem moram iz tega ječmena narediti svoj slad ali ga pa odnest v sladarno kjer bi iz mojega ječmena naredili slad. To seveda ne gre. V glavnem je dovolj, da imaš vpisan in posajen ječmen. Inšpektorjem pa rečeš, da slad delaš doma.

Kako bi pa šlo teh 50 procentov s hmeljem ali kvasom pa nevem
smile-1.gif
Tudi če bi sam pridelal hmel ali kvas, nevem kako bi ga procentualno vnesel v celotno količino...

mislim da ni tega med pogoji!

(1) Za dopolnilno dejavnost priprave piva se mora zagotoviti najmanj ena lastna surovina. Tako pripravljeno pivo se lahko proda samo neposredno končnemu potrošniku.

torej če posadiš hmelj ali celo če sam vzgajaš kvas bi moralo zadostovati.
aha potem kvas lahko tudi v trgovini kupi. samo dvomim da ječmen lahko ves na drugih kmetijah kupi če ima zgolj hmelj saj je hmelja zelo malo v primerjavi z ječmenom.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.350
8.716
113
Lastna surovina za pivo bo mal mim in bo s tem več dreka, kot pa če se loti sedaj birokracije in bo mel rešeno slej ko prej.
 

skala

Majstr
27. feb 2013
10.089
346
83
Kamnje
Citat:
Uporabnik veselipivovar pravi:
Ker so s tistim vodnim soglasjem za začeti dejavnost varjenja piva težave, mi pride na misel tole iz naslova teme.
Zanima me ali je že kdo poskušal to registrirati? Ali tudi v tem primeru serejo z vodnimi dovoljenji?

Uredba o dopolnilnih dejavnostih na kmetiji

Dopolnilna dejavnost na kmetiji se lahko začne izvajati po dokončnosti dovoljenja za opravljanje dopolnilne dejavnosti na kmetiji in ko so izpolnjeni vsi pogoji, ki jih za začetek opravljanja posamezne dopolnilne dejavnosti določajo področni predpisi

Velja za naslednje dejavnosti/storitve:

proizvodnjo piva in medenega piva;
Vir: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano
pa si prepričan da to bo to sploh finančno zneslo? imaš dovolj velik trg? ker te dopolnilne dejavnosti imajo okoli 1000€ stoškov na leto +trošarina za pivo. (blagajna, dajatve...) si mogoče zavarovan kot kmet? potem so ti stroški manjši.
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Citat:
Uporabnik Pivopivec1 pravi:
eden izmed pogojev je, da zagotoviš 50 procentov lastne surovine. Jaz sem v zbirno vlogo vpisal ječmen, ki sem ga tudi posadil.

A ječmen se sadi ? Pa kje si dobil pivovarskega?