Cepljenje - klop

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.311
942
113
Citat:
Uporabnik Romzi pravi:
Citat:
Uporabnik Yogi pravi:
NIJZ ima znižano za 50% ker proti koncu leta potečejo cepiva. Se pravi, če se cepite sedaj, boste dve dozi spravili skozi po znižani ceni. Tako za odrasle, kot za otroke.
Kaj to pomeni? Da se moram cepiti pri osebnem zdravniku ali se javiti na NIJZ ali kako?

Mislim da na NIJZ ja... Pokliči, da boš 100%.

Citat:
Uporabnik ptil pravi:
Kje pa je kakšen vir za 50% popust za cepljenje pri NIJZ? Nič ne najdem.

NIJZ je pošiljal pošto zdravnikom...
 
Nazadnje urejeno:

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Citat:
Uporabnik tony pravi:
Verjetno imaš prav: drugih posledic kot to, da še ne boš zares imun, po moje ne bo
smile-1.gif
Mislim da ni tako. Naj bi bilo problematično če se okužiš ravno npr. teden ali dva po cepljenju, ko si ravno "na pol imun". Ne vem pa če to res drži.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.389
1.354
113
Verjetno je prav tako problematično, če takrat (ali pa teden prej) fašeš hudo gripo
tongue-1.gif
 

jesen

Pripravnik
18. okt 2010
565
5
18
Vsa debata se vrti okoli cene cepljenja, kar je tudi prav, mene pa zanima, ali je kakšna je učinkovitost cepljenja. Prav tako vse povsod berem kako so klopi nevarni, itd manjka pa res nek učinkovit, jasen nasvet, kaj pa storiti, če do ugriza pride. Ne spet kako klop-a odstranimo, ampak kaj narediti, po ugrizu ? Tudi glede zaščite pred ugrizi nisem našel kaj učinkovitega. Vse me bolj spominja na loto igranje, pri obeh je velik dobitek bolj ali manj redek, razlika je seveda, da je pri lotu dobitek pozitiven, pri klopu negativen. Naj se cepim pri 66 letih (prej se nisem še nikoli) ?
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Čez (na palec) 30 let bo vseeno. Če se ne cepiš, mogoče tudi prej. Ali pa ne. Ali pa ja?
Proti klopnemu meningitisu se lahko cepiš (in naj bi bil imun). Farmacevti ti verjetno ne dajo garancije (saj ti je farji za posmrtno obdobje tudi ne
evil.gif
).
Če fašeš borelijo, so pa znaki precej znani in očitni in se pozdravi z antibiotiki.
 

alfabet

Fizikalc
17. jan 2014
1.122
4
38
ksz

Sam sem se šel cepit prejšnji mesec (prvi odmerek). NIJZ, cepivo FSME. Takrat mi niso omenili, da imajo še kakšnega cenejšega. Ta ali naslednji teden moram iti po drugi odmerek.

Odločil sem se za cepljenje, da bom lahko bolj sproščen v naravi. Do zdaj sem imel vedno, ko sem hodil po kakšni visoki travi, grmičevju ... slab občutek. Sicer sem se šprical z repelentom, ampak tista kemija na koži tudi sigurno ni nedolžna.

Pa težko se je s kakšno povaljati po travi, če vmes razmišljaš o tem, da lahko fašeš okuženega klopa
tongue-1.gif
 

alfabet

Fizikalc
17. jan 2014
1.122
4
38
Citat:
Uporabnik jesen pravi:
Ne spet kako klop-a odstranimo, ampak kaj narediti, po ugrizu ? Tudi glede zaščite pred ugrizi nisem našel kaj učinkovitega. Vse me bolj spominja na loto igranje, pri obeh je velik dobitek bolj ali manj redek, razlika je seveda, da je pri lotu dobitek pozitiven, pri klopu negativen. Naj se cepim pri 66 letih (prej se nisem še nikoli) ?

Kaj narediti po ugrizu? Odstraniš klopa, par tednov opazuješ mesto vboda, če se pojavijo kakšni kolobarji ter si pozoren na zdravje-počutje. Glavobol, bolečine po telesu kot pri gripi, švoh počutje, vročina ... je lahko znak okužbe. Takrat takoj k dohtarju.

Po moje nikoli ni prepozno, če nimaš kakšnih drugih zdravstvenih težav, ki so kontraindikacija za cepljenje. Tistih 90€ (prvi 3 odmerki) je peechkin dim v primerjavi s posledicami, ki jih lahko imaš zaradi okužbe s KME. Klinc, že bolj brezskrben občutek, ko si v naravi, je vreden tega denarja.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.203
4.673
113
Ne vem, če imaš prave informacije. V glavnem poznam ljudi, kjer borelije niso ravno rešili z antibiotiki. Jo pa z antibiotično kuro vsakih nekaj let držijo na neki distanci, da so težave "zmerne". Bakterije pa čisto ne uspejo zatreti. Uspeh je seveda precej večji, če se bakterija odkrije zgodaj. Verjetno je danes to ena prvih možnih diagnoz, pred desetletjem pa so ljudi najprej zdravili revmatologi, pošiljali v toplice in iskali kdove kaj, ko so končno posumili na borelijo, pa bakterije niso uspeli več povsem pobiti z antibiotiki. Imam v ožji družini tak primer.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.871
5.139
113
ja treba je odreagirat ko je rdeč kolobar. Ko se enkrat zadeva razvije si prpozn.
Pri KME pa ne pomaga nč razen cepljenje.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.341
975
113
Celje
Obišči stran
Druga zgodba pa je testiranje na borelijo in podobne zadeve. Test likvorja na borelijo in podobne bakterije je v večini primerov nezanesljiv. Brez potrjenega testa pa antibiotikov ne boš dobil.
 

jesen

Pripravnik
18. okt 2010
565
5
18
No, poslal sem mejl v ambulanto svojega zdravnika kako je z cepljenjem, pa popusti in po treh dneh lahko ugotavljam, da mejle sploh ne berejo, ali pa zadeva ni tako pomembna. Ugriz je bil v levo roko, kjer je sem takoj zaznal bolečino (pod kožo je takoj kost) in sem ga tudi uspel v celoti odstranit celega, živega. Tudi znakov ni bilo nobenih, malo bolečin je bilo še drugi dan. Hvala za odgovore vsem !
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.389
1.354
113
Za cepljenje za tega klopa je že prepozno. Klopa odstraniš in fertik maša.

Je pa cepljenje priporočljivo za naslednjega.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.871
5.139
113
Citat:
Uporabnik jesen pravi:
No, poslal sem mejl v ambulanto svojega zdravnika kako je z cepljenjem, pa popusti in po treh dneh lahko ugotavljam, da mejle sploh ne berejo,
Je res tak težko poklicat?
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.341
975
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik luka51 pravi:
Citat:
Uporabnik jesen pravi:
No, poslal sem mejl v ambulanto svojega zdravnika kako je z cepljenjem, pa popusti in po treh dneh lahko ugotavljam, da mejle sploh ne berejo,
Je res tak težko poklicat?

Ko že glih omenjaš klicanje...

Zdravniki imajo baje FULLLLL gneče in če ga še ti motiš in mu po telefonu težiš mu samo še podaljšuješ vrsto.
Zdravnik pa lahko vmes, ko ima kakšnih 15 minutno luknjo v miru prečekira maile.

In ja tudi mene zmoti to da jim v današnjih časih mail ni OSNOVA.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.871
5.139
113
zdravnikov nič ne motiš s klicanjem, ker se javi sestra. Itak se pa ne javi če ma gužvo, pa pokličeš čez 5 minut.
Tudi cepi te ne zdravnik ampak sestra.
Drugače pa družinski verjemi majo dovolj dela, da vmes ni 15 minut časa maile prebrat v miru. Če ni drugega dela upokojenci morijo iz vseh strani drug prek drugega.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.155
2.254
113
Super, smo že ugotovili za kateri cepivo to velja? Prvorazredno ali drugorazredno?