oddaja tujega stanovanja

Jason

Fizikalc
20. avg 2009
671
50
28
Servus,
malo bolj po domace bom napisal.
Stanovanje, ki ga ne uporabljam, bi za doloceno obdobje (npr. 3-4 leta) prepustil sorodniku. Dovolim mu, da on stanovanje tudi oddaja in najemnino obrdzi. A mislite, da bi furs kaj kompliciral, ce bi on normalno prijavil najemnino kot svoj dohodek in placal davek? Jaz s tem namrec nocem ukvarjati. Vidi kdo se kaksen drug problem?
Hvala in lp.
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Daj kakšni firmi, pa naj oni oddajajo zate, razen če res serješ denar.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Zakaj se moraš vtikovat v njegovo odločitev?

S sorodnikom skleneš pogodbo o najemu brez najemnine, njemu pa dovoliš oddajo v podnajem, s tem da je zavezan poravnati vse stroške in davščine - tako preprosto.
 

matofill

Guru
18. sep 2008
3.667
731
113
Žal ni, FURS si jemlje pravico, da smatra, da za enako ceno, kot končni oddaja tudi lastniku obračuna prihodke, torej bo davek 2 x ni !!!!

Edina rešitev, da on oddaja za tebe v tvojem imenu ....
 

matofill

Guru
18. sep 2008
3.667
731
113
Žal ni, FURS si jemlje pravico, da smatra, da za enako ceno, kot končni oddaja tudi lastniku obračuna prihodke, torej bo davek 2 x ni !!!!

Edina rešitev, da on oddaja za tebe v tvojem imenu ....
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
Malo bom popestril temo, ampak kot vemo se pri denarju vse začne in konča.
Čist tako, dal mu boš recimo 100k€ od katerih bo on pobiral "obresti", na koncu pa upaš, da ti bo teh 100k€ vrnil;)
pa če bo že on pošten, imamo že sosednje teme, kje najmeniki nočejo ven, sorodnik bo dvignil roke, ti pa boš najebal. On je zaslužil, ti pa boš obdržal probleme.

Pač samo druga stran pogleda na situacijo. Jst vam drugače želim vse dobro, da ne bo pomote!
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.388
1.354
113
Citat:
Uporabnik KrNeki99 pravi:
Najbrz je tole bolj varjanta za vrtec in otroske doklade.

a) Potem naj pa napiše pogodbo in najemnino pobira na roke.

b) Še ena opcija je, da stanovanje proda, vendar bo z otr. dodatkom spet problem...
tongue-1.gif
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Citat:
Uporabnik matofill pravi:
Žal ni, FURS si jemlje pravico, da smatra, da za enako ceno, kot končni oddaja tudi lastniku obračuna prihodke, torej bo davek 2 x ni !!!!

Edina rešitev, da on oddaja za tebe v tvojem imenu ....

Motiš se, ker ne izhajaš iz prave osnove - gre za sorodnika. Vse ostalo so male tajne velikih majstora.
wink-1.gif
 

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.025
92
48
Citat:
Uporabnik McGiver pravi:
S sorodnikom skleneš pogodbo o najemu brez najemnine, njemu pa dovoliš oddajo v podnajem, s tem da je zavezan poravnati vse stroške in davščine - tako preprosto.

Formalno ja, ampak upaj, da te nihce ne bo prijavil na davkariji. Kako bos dokazal, da gre res za oddajo brez najemnine - zgodbica, da pomagas ubogemu sorodniku, ki nima nikjer biti, ne no palila. Morda ima on manjse dohodke kot ti in bi placeval manj davka v primerjavi s situacijo, kjer bi ti oddajal... to pa ze disi po davcni goljufiji
 

Zmago1

Pripravnik
30. nov 2010
881
4
18
Meni so totaln ozgrešene tele ,..stanovanje sorodniku on pa ga bo oddajal? WTF?

dej mu 400 eur v roke vsak mesec od plače bo isto mislim če lih hočeš mu pomagat,....če pa ti je natvezil da je problem z davki in oddajo pa sploh ni težko, oddaš stanovanje skleneš pogodbo in samoprijaviš najemnino do 31.1. naslednje leto od katere odšteješ 40% in na razliko plačaš dohodnino simple! Če imaš nekje povpr. plačo boš plačal 27% od 60% je to nekaj mnnaj kot 20% najemnine državi in to je to. če hočeš prišparat lahko skleneš nižnjo najemnino in ostalo v kešu in plačaš nižji davek recimo.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.366
229
63
Kras
www.mtl.si
To glede obdavčitve najemnine si pa temeljito brcnil v temo. Že nekaj let so priznani stoški le 10% (po dejanskih gre lahko tudi za celo najemnino) in na to plačaš 25% (ali 20%, sem pozabil točno) davka. Tako da najemnina ti ne gre v dohodnino.
 

Zmago1

Pripravnik
30. nov 2010
881
4
18
ja lej možno nisem čist na tekočem se pravi skleneš dve pogodbi eno za 50% najemnine in eno za 50% tekočih stroškov,...od 50% plačaš 25 % cedularno je to 12,5 % kar je šebolj ugodno
smile-1.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.821
113
pri taščici
Ja, ampak ti dve pogodbi nista po PS.
Mtl. V dohodnino ti res ne gre (kar je v primeru nizkih dohodkov se slabše), v dohodke pri "vrtcu" pa gre (kot vem). Če ne oddajas , ga upoštevajo kot premoženje, če ga oddajas upoštevajo najemnino kot dohodek. Tudi to je bila ena izmed optimizacij v preteklosti. Tisti ki imajo nizke dohodke naj plačajo enako dohodnine, kot tisti ki imajo visoke dohodke.
Ko se že vsi spodtikate v sorodnike. Kaj če je ta sorodnik mama, brat....nekateri očitno še zaupajo mami bratu... in še niso nategnil (finančno )vseh na tem svetu vključno z mamo.

In kolikor poznam Jasona (spoznal sem ga pred 15 leti, je pa res da se že dolgo nisva videla) zna biti on izmed tistih srečnežev ki ga lastna mama, brat ne bi nategnil....
zmaga.gif


Enkrat sem na financah zasledil članek komu vse je treba zadevo prijaviti in poročati in kakšne papirje rabiš da lahko oddajas. Ko sem tisto prebral, me je srat prijelo. Sem.pred kratkim iskal tisti članek, pa ga nisem našel. Mislim da je bilo omenjeno DEVETNAJST papirjev (poročil, prijav, dokazil....)
 
Nazadnje urejeno: