Net metering sončna elektrarna

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.150
5.756
113
pri taščici
Se kdo pigrava s to investicijo oziroma razmišlja o njej?
Mene žuli tegola na strehi, pa predolga odločilna doba če jo dam narediti izvajalcu. Baje se dobi material za "pol cene", montaža je pa tudi huda cena če znaša se pol cene.
Moram zvedeti kakšni so birokratski in tehnični (strelovod...)pogoji za postavitev in priklop.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.153
1.759
113
Mene na dolgi rok mika...

Govorim o tej opciji, ki naj bi jo GEN-i ponujal...10 jurjev investicija za 'elektrarno' na tvoji strehi in potem oddaješ vso energijo v omrežje, sam pa plačuješ zgolj razliko (če prihaja do nje) oz. omrežnino.
Z uporabo TČ bi (takole na uč ocenjujem) prihranil 500 do 700 EUR letno...no..to ti je potem tvoja odplačilna doba postavitve elektratne.
Nisem pa siguren kako se obračunava oddana/porabljena energija..ker sam pozimi največ trošim a elektratna da najmanj od sebe, poleti je pa obratno.

A...kar me muči, je to (sumim da tebe tudi
wink-1.gif
) ker ima streha 17 let innn...še ni za zamenjat a tudi take elektratne ne bi dajal gor za 10 let...torej bi bilo modro prej še zamenjat strešnike (kar bi mene stalo z valovitkami cca. 5 jurjev)

(če se ekološkega vidika ne dotikamo...).
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.150
5.756
113
pri taščici
obračun je letni, tako da to ni panike.
Glede na predračun od Gen bo odplačilna doba ob sedanji ceni elektrike okoli 15 let. Če se ne bodo izmislili drugačnega obračuna, oziroma dodatnih strokškov ki bodo povezani z lastništvomo elektrarne.
In 15 let je meni zaenkrat preveč.
POleg tega pa imam še tako dilemo kot ti. 10 let staro tegolo na strehi ( še dodaten minus pri eventuelnem požaru).
Bi pre.ukal streho naddstreška (pa dal celice kot kritino eventuelno) , pa baje ne gre skozi, ker se objekt ne drži stanovanjske stavbe. Je pač nekaj metrov čez dvorišče. Tam me je manj strah požara, pa še bistveno bolj dostopno za vzdrževanje.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.115
6.484
113
Pa ima gen kako urejeno, da lahko oddajaš elektriko v omrežje brez da imaš s.p. pa ne vem kaj še vse?
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.153
1.759
113
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:

Bi pre.ukal streho naddstreška (pa dal celice kot kritino eventuelno) , pa baje ne gre skozi, ker se objekt ne drži stanovanjske stavbe. Je pač nekaj metrov čez dvorišče. .

Hm..kaj misliš s tem? Ker tudi to opcijo sem imel sam v mislih...potencialno.

Sicer pa..o koliko m2 panelov je tu sploh govora?

Darjan..to je drga opcija...in ne rabiš odpirat s.p.ja ker temelji zadeva na tem da ti oddaješ vso elektriko omrežju 'brezplačno' in jo v zameno iz omrežja dobivaš nazaj brezplačno.
Posledično ni profita torej ne rabiš nobene dejavnosti.

Na splošno se meni zdi da bo pri novogradnjah na dolgi rok zadeva obvezna (za moje pojme je tudi prav..ker na tak način prideš do ničelne oz. pozitivne hiše)
 

Lejro

Zelenc'
23. jul 2007
15
0
1
Ljubljana
Kam se lahko postavi SE:
Elektrarna se lahko postavi samo na streho ali fasado stavbe, ki se bo samooskrbovala z električno energijo. V vseh ostalih primerih pa takšna elektrarna potrebuje gradbeno dovoljenje, kar precej dvigne njeno ceno.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.150
5.756
113
pri taščici
Meni so rekli da to pač ne gre, ker nadstrešek ni stanovanjski objekt. Poleg tega te veliko z 22%ddv če sem prav razumel.

Marsikdo na kmetiji nima števca na hiši ampak na gospodarskem poslopju. A ti potem sploh je pridejo v poštev? Skratka se en birokratski Pravilnik. Dvorišče lahko asfaltirane z 9,5% DDV, elektrarne pa ne smeš postavit na nadstrešek, čeprav bi jo 99% porabil na stanovanjski hiši ob nadsteesku.
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
Men pa neki ne gre v glavo:)

ti bi zdej dal 10k€, da bi si z gen-i menjala elektriko? A to kar bi poleti proizvedel več kot porabil, bi se ti potem pozimi poravnalo??

Oz, kaj si sploh na boljšem s tem nakupom? Ker za 10k€ imaš tudi za 10let elektrike, pa še praviš da je kljub investiciji potrebno plačevat omrežnino.

Edini plus ki ga vidim je, da si po 10letih na boljšem (teoretično), ker pač ne vemo kaj bo čez 10let... mogoče gen-ija več ne bo, morda bo potrebno odpret s.p.....
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.150
5.756
113
pri taščici
Ne kompenziras nujno z gen, če ti oni ne dajo kredita.
To jaz razumem kot nekakšno državno (eu) "direktivo". In ja prvih 10-15 let kompenziras elektriko, (vse stroške ki so vezani na kWh, je pa tiste ki so na moč odjema /kw),kaj bo pa potem pa ne vem natančno. Če tudi po tem obdobju delaš po istem sistemu, imaš potem vsak mesec 2/3 nižjo popotnico za elektriko. Ampak jaz tej državi ne zaupam več brezmejno.
Zato dvomim da se grem to zadevo.

Racunica bo edino, če bi se elektrika nesramno podražila. Kar pa je nekako prevelik riziko upati na to.
 

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
1
36
Citat:
Uporabnik Fusion pravi:
Men pa neki ne gre v glavo:)

ti bi zdej dal 10k€, da bi si z gen-i menjala elektriko? A to kar bi poleti proizvedel več kot porabil, bi se ti potem pozimi poravnalo??

Oz, kaj si sploh na boljšem s tem nakupom? Ker za 10k€ imaš tudi za 10let elektrike, pa še praviš da je kljub investiciji potrebno plačevat omrežnino.

Edini plus ki ga vidim je, da si po 10letih na boljšem (teoretično), ker pač ne vemo kaj bo čez 10let... mogoče gen-ija več ne bo, morda bo potrebno odpret s.p.....

Tole tudi mene zanima oz.so moji pomisleki....kje je tukaj računica?
A ima kdo kakšne konkretne izračune,kako bi se to lahko splačalo,če po 10 letih potegnemo črto in primerjamo stroške?
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.169
-8.269
113
Pozabi, NASA bo začela v kratkem zaračunavati uporabo sonca, saj je potrebno pokriti štrom za napajanje te razsvetljave
evil.gif
 

AndrejEnej

Guru
13. okt 2016
3.705
-484
113
145 km SZ od Opatije
Točno to. Vsi vidijo samo neko "korist", nihče pa ne razmišlja o vzdrževanju sistema čez 10+ let.
Potem je pa tukaj še žled, pa toča, pa ... OK, sicer je sistem kar dobro zaščiten, vendarle ...

Pred časom so bile subvencije visoke, sončne elektrarne so rasle kot gobe po dežju, še posebej na kmetih ... danes se je subvencija zmanjšala, odkupna cena elektrike pa je nižja.

Najbolj pa me skrbi "skrb" države ... prej ali slej se usede na vse, kar prinaša dobiček .... res me čudi, da še nimamo davka na sonce. Danes je verjetno še smešno, čez nekaj let ne bo več ...
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
Zakaj bi sploh morala biti neka računica? Če si elektro hipijevski frik, to pač moraš imeti doma, ne glede na to koliko stane.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik AndrejEnej pravi:
Točno to. Vsi vidijo samo neko "korist", nihče pa ne razmišlja o vzdrževanju sistema čez 10+ let.
Potem je pa tukaj še žled, pa toča, pa ... OK, sicer je sistem kar dobro zaščiten, vendarle ...

Pred časom so bile subvencije visoke, sončne elektrarne so rasle kot gobe po dežju, še posebej na kmetih ... danes se je subvencija zmanjšala, odkupna cena elektrike pa je nižja.

Najbolj pa me skrbi "skrb" države ... prej ali slej se usede na vse, kar prinaša dobiček .... res me čudi, da še nimamo davka na sonce. Danes je verjetno še smešno, čez nekaj let ne bo več ...
Za žled,toča... obstaja zavarovanje kot za avto, hiša...
Cena elektrike je ravno toliko kot sedaj plačuješ za kWh pri enotarifnem merjenju, torej okrog 0,12 €/kWh. Tudi v bodoče bo ravno toliko, kot jo bo plačeval nekdo brez neto meritev in torej ne bo odvisna od državnih subvencij, kot je to pri sončnih elektrarnah.
Če postaviš elektrarno v sistemu neto meritev imajo dejansko dobiček vsi:
- država dobi od tebe znesek za priključno moč in OVE in DDV od proizvedene energije
- ponudnik elektrike prodaja tvojo energijo podnevi v visoki tarifi in ti jo vrača ponoči v nizki tarifi. Ostanejo mu tudi morebitni viški, kot tudi razlika med nizko tarifo in enotarifnim merjenjem ponoči, če porabiš več kot proizvedeš.
- sam imaš profit, ker je življenjska doba elektrarne daljša od njene amortizacije. Pa tudi zamenjava panelov bo takrat bistveno cenejša, kot danes narediti celotno sončno elektrarno (imaš konstrukcijo na strehi, imaš električno napeljavo, imaš inverterje, imaš soglasja, imaš izkušnje...).

11 kW elektrarna na ključ bi naj stala tam 12...13.000€ . Proizvedla bi naj tam 11 MWh elektrike na leto, kar po trenutnih cenah znaša 1230 €/leto (ob 50:50 VT:MT).Če pa nimaš dveh levih rok pa lahko znesek investicije še precej znižaš. Torej je amortizacija tam 11 let. Potem pa ti vsak mesec ostane tam 80...100 €, kar je dokaj solidna renta.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.153
1.759
113
Računico si moraš naredit na 20 let. Najprej moraš vložek odplačat potem so tu obresti.

Za moje pojme bi bila to solidna opcija za tiste, ki se grejejo s tč, kjer je poraba elektrike večja in imaš vložek prej nazaj. Pri nas je poleti porabe za 300 kWh...ob taki porabi se vložek nikoli ne povrne.

Malo smo se v službi igrali s številkami...za tak znesek verjetno dobiš elektrarno z nazivno močjo 2 kW. Recimo da imaš 30 dni v mesecu, ter 10 ur povprečno obsevanja...si nekje na 600 kWh. Kar pomeni da je taka elektrarna rentabilna za tiste, ki letno porabijo nad 7 MWh el. energije (12*600 kWh) Ker če jo manj zgolj brezplačno oddaješ elektriko v omrežje.

Če ima kdo podatek o kaki kvadraturi panelov je govora se priporočam.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.169
-8.269
113
Citat:
Uporabnik vincent pravi:


Malo smo se v službi igrali s številkami...za tak znesek verjetno dobiš elektrarno z nazivno močjo 2 kW. Recimo da imaš 30 dni v mesecu, ter 10 ur povprečno obsevanja...si nekje na 600 kWh.
No tole cifro deli z vsaj 2 in čez zimo s 4. Ker nikoli ne bo obratovalo z nazivno močjo.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.115
6.484
113
Če se komu da, še naj vključi opcijo enega ali dveh EV avtov, ki sta dnevno v uporabi.

To je pomoje edina opcija da se splača, ker vse drugo porabi manj
smile-1.gif
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Vsak kW sončne elektrarne da tam 1000 kWh/leto in zasede tam 6,5 m2 prostora pri panelih moči 260 W.

Je pa izgradnja elektrarne povezana z denarjem. Če nameravaš vzeti kredit in jo narediti je verjetno manj ugodno, kot pa če imaš na razpolago 15.000€ namenjenih za starost in premišljuješ ali jih pustiti na računu, vložiti v sklade, zlato, BitCoine, sončno elektrarno...Pač potegneš razmerje med donosnostjo in rizikom pa se odločiš.