Temperatura - a je to normalno

tony

Guru
23. jul 2007
9.356
1.350
113
Citat:
Uporabnik Romzi pravi:
Ne ne zafrkavam. Kako deluje termostat oz. kako "ve" (glej navednice), da mora odpret ali zapret?

Včasih je bila v termostatih vrsta voska, ki je spreminjal svoje lastnosti glede na temperaturo, tako se je termostat ustrezno odpiral in zapiral. Jasno je, da je zadeva s časom dala "skozi" ogromno delovnih ciklov in nekoč ni več delovala v enakih specifikacijah, kot ko je bila nova.
zmaga.gif
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.277
2.379
113
še v SLO - ampak komaj
Ðizs - termostat samo skrbi za zgornjo mejo temperature - ko je temperatura nižja je pač zaprt.

Od tu naprej je samo še vprašanje kako natačno se meri in prikaže temperatura vode. Le-ta pa seveda ob določenih pogojih tudi "pade" pod 90 stopinj.

Pogoji pa so:
1. neobremenjen motor - vožnja navzdol v prestavi in brez dodajanja plina
2. dovoljšen odvzem toplote: a) mrzlo ko pes in s tem izguba preko bloka, b) ker je mrzlo ko pes gretje kabine na ful in posledično hlajenje vode v motorju, ker oddaja toploto "pečki" za gretje

Pa ne sme se pozabiti, da igra vlogo tudi pravilen pristisk v pnematikah - le-tega je seveda treba prilagajati zunanji temperaturi.
 

gufy

Pripravnik
11. apr 2009
616
17
18
Citat:
Uporabnik Pepe pravi:
Citat:
Uporabnik gufy pravi:Če te v hiši zebe, zapreš okna, avto pa zapre termostat. Tako v hiši nimaš prepiha, v avtu se ti pa voda ne pretaka in hladi po celem sistemu
Dva hinta, ker tako pametne je težko prepričati:
1. Ko avto vozi po hribu navzdol zna od časov, ko se je pojavil direktni vbrizg goriva, porabljati 0 litrov na km. Gretje v hiši smo povsem ugasnili.

Hint zate: cesta od Jesenic do Rateč se vzpenja. Pa se avto vseeno ohladi.
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.090
2.191
113
v lokalni ostariji
smešno.


večji problem da termostat ne zapre je da se termostat ne odpre. in ti posledično poleti začne kuhat...

seveda zdele pozimi lahko ena "pečka" shladi vodo... sploh če je motor neobremenjen.
 

MTB75

Fizikalc
13. maj 2012
365
25
28
Glede na to, da si po štirih straneh debate še vedno ne daš nekih stvari dopovedati, je moj prispevek temu primeren. :D
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Sorry saqmo kdor kupi 1.9 renolt dizla in se čudi kazalcu na armaturi ki itak kaže bolj tako....
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Citat:
Uporabnik gr69 pravi:
Ðizs - termostat samo skrbi za zgornjo mejo temperature - ko je temperatura nižja je pač zaprt.

Od tu naprej je samo še vprašanje kako natačno se meri in prikaže temperatura vode. Le-ta pa seveda ob določenih pogojih tudi "pade" pod 90 stopinj.

Pogoji pa so:
1. neobremenjen motor - vožnja navzdol v prestavi in brez dodajanja plina
2. dovoljšen odvzem toplote: a) mrzlo ko pes in s tem izguba preko bloka, b) ker je mrzlo ko pes gretje kabine na ful in posledično hlajenje vode v motorju, ker oddaja toploto "pečki" za gretje

Pa ne sme se pozabiti, da igra vlogo tudi pravilen pristisk v pnematikah - le-tega je seveda treba prilagajati zunanji temperaturi.
Ðizs. Po tvoje je termostat on - off anede? Ne duha ne sluha o zvezni regulaciji,četudi mehanski. Po tvoje se, ko doseže "zgornjo mejo temperature" do konca odpre. In potem? Je odprt? Ali? Zaprt? Nekaj vmes? Nekoliko niha odprtost in temperatura?
priden.gif


Glede na dodatne info (da je šlo za vožnjo nekoliko navzgor) je termostat verjetno res v okvari je stalno nekoliko odprt.
 

Sine370

Pripravnik
27. jun 2015
816
0
16
Heheheheheh, sem se spomnil Wartburga s katerim sem gradil hišo. V maski je imel "žaluzijo", ki si jo odpiral ali zapiral.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.357
222
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik Sine370 pravi:
Heheheheheh, sem se spomnil Wartburga s katerim sem gradil hišo. V maski je imel "žaluzijo", ki si jo odpiral ali zapiral.
Jaz sem pozimi na Jugecu pred hladilnik zataknil en kos kartona.
smile-1.gif

Potem sem pa enkrat šel v Trst in se ganjam po tistih klancih, pa temperatura samo gor, ker ventilator ni uspeh hladit... Je bilo treba sredi klanca ustavit in pobrat ven karton
smile-1.gif
.
 

mac77

Fizikalc
22. avg 2007
4.541
37
48
Njemu se avto hladi po ravnem, to ni normalno. Normalno je seveda da notranjost ogreje dosti počasneje.Tudi če avto pustiš na mestu laufat se mora ogret na recimo ca 90 stopinj. Seveda traja dlje časa.
Če se pa spustiš po daljšem hribu navzdol pa pri takem minusu lahko pade temperatura če ne držiš gasa. Ker prekineš vbrizg...
Če primerjaš hišo ne moreš primerjat sobne temperature. Kotel pa verjetno vzdržuje enako temperaturo ves čas. Ni pomembno kako maš naštimano notranjo temperaturo.
Saj avto ne bo crknil. Samo deloval naj bi pri delovni. Na dalši rok ni dobro če ma prenizko temperaturo
 

stankozaspanko

Fizikalc
27. jul 2012
4.930
7
38
Men se kabina ogreje dosti hitro, ker ima dodatni grelec, dočim za dosego temperature motorja rabim pri dizlu v takšnih razmerah cca. 15-20km. V op-jevem primeru je lahko problem v termostatu ali pa tudi ne. Jaz bi počakal na malce bolj prijazne temperature in če bo vse ok, ni nič. Mraz pač naredi svoje.
 

Abomination1

Pripravnik
22. okt 2012
298
0
16
Pa kakšne avtomobile imate to? Pa kaj vsi po vrsti kupujete že odslužene avte? Živim v bližini Rogle in imam do najbližjega kraja cca. 10km samo klanca. Dejansko motor 20min samo "zavira".
Motor se na delovno temp. postavi točno nekje v mestu. Torej po 10km. Pa imam l98, bencinarja. Tako da očitno še ni zanič. Je pa res da sem včasih rabil ogromno časa da je začelo pihati toplo, dokler nisem zamenjal termostata. Pa še to je moral biti Bosh, da je sedaj tako kot mora biti.
 

asteliks

Fizikalc
5. mar 2013
1.439
92
48
Citat:
Uporabnik sandra pravi:
Sorry saqmo kdor kupi 1.9 renolt dizla in se čudi kazalcu na armaturi ki itak kaže bolj tako....

Brez veze se je prepirati z ženskami.
g050.gif

Tako ali tako imajo vedno prav.
h020.gif

Tudi tokrat.
a020.gif
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Res cudno..moj dizel pri teh temperaturah (okoli -10) zacne toplo pihat po 300m, na delovno se pa segreje najkasneje po 5km ravnine.Pa ni najnovejsi pa tudi ne neka premium znamka.