nasvet za začetnika

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik Odisej pravi:
Citat:
Uporabnik kadunnc pravi:
Citat:
Uporabnik ArcaneWater pravi:
Dejansko se mi tako ne gre za barvo bolj se mi gre za rezultat da vidim če bo res bolj "polno" pivo kakor z navadnim sladkorjem.

Pivone bo nic bolj polno ker bos dodal premalo DME da bi se poznalo na pivu. Slabost dme priming je da se zna naredit rjav obrocek na vrhu flase,kar ne pomeni nic slabega, zgleda pa kot kaksna okuzba... Ce se mene vprasa je DME-ja skoda za karbonizacijo...

Ne bo dal za priming, ampak kot obvezni dodatek k piksni. Pise v navodilih, da rabis futr za kvasovke dodat
grin1.gif


Jaz sem dodajal dme ko sem zacel na piksnah, malo bolje kot s sladkorjem je, je pa se vedno piksna okus, sory. Mogoce bo s temnim pivom kaj drugace, sem delal samo pale ale.

Aja sem narobe razumel... Ja v tem primeru, pa obvezno DME in čimmanj sladkorja - najbolje nič...
Okus pa ja, piksna se vedno čuti, razlog več da greš na allgrain...
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
OK, da ne pride do oksidacije.....

Kako se pa oksidacija čuti na okusu v končnem produktu v kozarcu?
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Citat:
Uporabnik pocast pravi:
Kot da bi lizu moker karton

Še nisem probal mokrega kartona...
smirk-1.gif


Aha, Palmer pravi naslednje: Oxidation is probably the most common problem with beer including commercial beers. If the wort is exposed to oxygen at temperatures above 80°F, the beer will sooner or later develop wet cardboard or sherry-like flavors, depending on which compounds were oxidized.

Malo se mi sanja, moram pa vseeno probat en reprezentativen primerek tega off ...
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik guliver pravi:
Citat:
Uporabnik pocast pravi:
Kot da bi lizu moker karton

Še nisem probal ...
smirk-1.gif


Ali je morda še k drug opis tega okusa ...?

Kupi kakšno pivo od našega belokranjskega pivovarja ali pa katerega od njegovih "cigančkov", je skoraj isti kot od Siebela epruvetka
crazy1.gif


https://www.siebelinstitute.com/products/sensorykits/

Drugače pa DLDP spomladi organizira tečaj za izobraževanje BJCP sodnikov, ki je več kot odlična popotnica za vse domače pivovarje in boš lahko okusil vse offlavor-je ki obstajajo (na voljo bo sensory kit od zgoraj omenjenega inštituta), mogoče v katerem najdeš celo svoje pivo...
grims-1.gif

Jaz sem ga in takrat zadnjič!
 
Nazadnje urejeno:

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik guliver pravi:
Citat:
Uporabnik pocast pravi:
Kot da bi lizu moker karton

Še nisem probal ...
smirk-1.gif


Ali je morda še k drug opis tega okusa ...?

Hm... To kar govori Palmer je hotside aeration, prted fermentacijo. O tem se krešejo mnenja - je res ali ni itd...

Veliko bolj pomembna je oksidacija po fermentaciji, ki je pa dejstvo! Se pravi, previdno z pivom po končani fermentaciji, pretakanjev sekundar, pretakanje v polnilni sod in potem v flaše - tu se zgodi največ oksidacije.
Nižja kot je temp. piva, hitreje pride do ksidacije. Se pravi kakšen coldcrash prej flaširanjem pomeni veliko previdnost...
 

veselipivovar

Pripravnik
23. jul 2016
186
0
16
Citat:
Uporabnik kadunnc pravi:
Citat:
Uporabnik guliver pravi:
Citat:
Uporabnik pocast pravi:
Kot da bi lizu moker karton

Še nisem probal ...
smirk-1.gif


Ali je morda še k drug opis tega okusa ...?

Hm... To kar govori Palmer je hotside aeration, prted fermentacijo. O tem se krešejo mnenja - je res ali ni itd...

Veliko bolj pomembna je oksidacija po fermentaciji, ki je pa dejstvo! Se pravi, previdno z pivom po končani fermentaciji, pretakanjev sekundar, pretakanje v polnilni sod in potem v flaše - tu se zgodi največ oksidacije.
Nižja kot je temp. piva, hitreje pride do ksidacije. Se pravi kakšen coldcrash prej flaširanjem pomeni veliko previdnost...

tukaj bi dodal še eno malenkost glede batch priminga. namreč, če delaš batch priming na ledeno mrzlem pivu, je zelo priporočljivo pivo s sladkorjem nežno premešati pred flaširanjem, ker samo od sebe se ne bo dobro zmešalo samo s pretakanjem. delal sem veliko batchev na sobni temperaturi in je bilo OK, ko pa sem flaširal coldcrashano pivo in naredil vse enako (brez mešanja) sem dobil neenakomerno karbonacijo po steklenicah - ene preveč, druge pa premalo. saj je razumljivo, če človek pomisli, tudi mrzlo limonado bo treba veliko bolj mešati, da se bo sladkor enakomerno raztopil, kot pa recimo vroč čaj.
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
Če delaš batch priming z raztopljenim sladkorjem potem ne bi smel imeti problema pri mešanju sladkorja s pivom je pa vseeno dobro premešati saj je mešanje tekočin samo z difuzijo relativno počasno. Spet odvisno kako divje vliješ sladkor v pivo.

Menim, da je vzrok različno karboniranih steklenic v tem, da si ta piva različno dolgo imel v hladilniku. Torej, če si pivo samo na hitro ohladil bo manj CO2 raztopljenega v pivu med tem, ko če je pivo hlajeno kak dan, bo to rezultiralo v več raztopljenega CO2 v pivu.

Correct me if I am wrong.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Koliko CO2 je raztopljenega v pivu, je odvisno od tega, kakšno temperaturo je pivo doseglo po fermentaciji. Če pivo fermentira na npr. 16C, pa ga potem daš na 20C, bo del CO2 šel iz piva. Če boš potem pivo povono postavil v hladnejši prostor ali ga cold crashal, se izgubljeni CO2 ne bo vrnil. Pivo bo pač mrzlo, a CO2-ja ne bo zaradi tega več. Tako se tudi računa količina sladkorja za karbonizacijo, in sicer kot temperaturo piva vpišeš najvišjo temperaturo, ki jo je pivo doseglo po fermentaciji.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.263
-8.464
113
Citat:
Uporabnik bratec pravi:
Čas hlajenja ni pomemben, topnost CO2 je funkcija temperature, ne časa.
Vendar se plin ne raztopi v trenutku, ampak to traja nekaj časa
 

veselipivovar

Pripravnik
23. jul 2016
186
0
16
Citat:
Uporabnik bluefossil pravi:
Če delaš batch priming z raztopljenim sladkorjem potem ne bi smel imeti problema pri mešanju sladkorja s pivom je pa vseeno dobro premešati saj je mešanje tekočin samo z difuzijo relativno počasno. Spet odvisno kako divje vliješ sladkor v pivo.

vlijem najprej sladkor raztopljen v vodi. nato čez to stočim pivo na način, da pivo priteka ves čas na dno. (s sifonom)
na koncu nič ne mešam. to je dobro delalo, če je bilo pivo na sobni temperaturi, pri 0.5C pa se ni dobro zmešalo. najbrž bi se, če bi čakal, kaj vem, 3 ure, medtem bi se tudi pivo že malo segrelo. naslednjič bom pač pomešal, vedno poskušam delo opraviti s čim manj nepotrebnimi operacijami, potem je tudi manj možnosti za razne oksidacije

Citat:
Uporabnik bluefossil pravi:
Menim, da je vzrok različno karboniranih steklenic v tem, da si ta piva različno dolgo imel v hladilniku. Torej, če si pivo samo na hitro ohladil bo manj CO2 raztopljenega v pivu med tem, ko če je pivo hlajeno kak dan, bo to rezultiralo v več raztopljenega CO2 v pivu.
Correct me if I am wrong.

to kar praviš je sicer tudi res, se opazi najlažje pri delu s sodčki, ampak pri meni so enostavno dobile ene flaše več sladkorja, se vidi tudi po tem, ker so v prvi gajbi vse flaše močnejše karbonirane, v drugi gajbi pa slabše.
 

bratec

Pripravnik
23. okt 2014
120
0
16
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Citat:
Uporabnik bratec pravi:
Čas hlajenja ni pomemben, topnost CO2 je funkcija temperature, ne časa.
Vendar se plin ne raztopi v trenutku, ampak to traja nekaj časa

Seveda, saj se pivo ne ohladi v trenutku. Ko pa doseže željeno temperaturo, se plin ne raztaplja več, pa ga lahko pustiš na isti temperaturi kolikor dolgo hočeš. Potrebno je spet spremeniti temperaturo, da spremeniš topnost.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.263
-8.464
113
Citat:
Uporabnik bratec pravi:
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Citat:
Uporabnik bratec pravi:
Čas hlajenja ni pomemben, topnost CO2 je funkcija temperature, ne časa.
Vendar se plin ne raztopi v trenutku, ampak to traja nekaj časa

Seveda, saj se pivo ne ohladi v trenutku. Ko pa doseže željeno temperaturo, se plin ne raztaplja več, pa ga lahko pustiš na isti temperaturi kolikor dolgo hočeš. Potrebno je spet spremeniti temperaturo, da spremeniš topnost.
Glej, ko pivo doseže neko temperaturo, doseže tudi neko določeno topnost. Ampak to ne pomeni, da se potem v trenutku v pivu raztopi ta količina plina. To trajaaaaaa...
Jasno lahko zadevo pospešiš, če primeš flašo v roko in jo divje stresaš. Potem bi znal v kake 10min zasičiti pivino. Če je pivo pri miru, gre plin vanj počasi, saj je tik ob gladini zasičena raztopina plina.

(Lahko pa tudi tako pomisliš. Zakaj za vraga se s kegi zajebavajo par dni, da dobijo karbonacijo, saj se kao plin takoj raztopi. Ali pa se ne?
grin1.gif
)
 

bratec

Pripravnik
23. okt 2014
120
0
16
Mešaš karbonizacijo in topnost. Karbonizacija seveda traja, topnost plina pa je pri določeni prostornini odvisna samo od temperature. Primer, ki si ga navedel, nima veze s tem.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.263
-8.464
113
Citat:
Uporabnik bratec pravi:
Mešaš karbonizacijo in topnost. Karbonizacija seveda traja, topnost plina pa je pri določeni prostornini odvisna samo od temperature. Primer, ki si ga navedel, nima veze s tem.
Ti mešaš
grin1.gif

V flaši imaš nek pritisk. Ko znižaš temperaturo, se spremeni topnost plina v tekočini. Nato pa preteče nekaj časa, predno se ta plin raztopi v tekočini in se vzpostavi novo ravnovesje.

Nanaša se na tole:
Citat:
Menim, da je vzrok različno karboniranih steklenic v tem, da si ta piva različno dolgo imel v hladilniku. Torej, če si pivo samo na hitro ohladil bo manj CO2 raztopljenega v pivu med tem, ko če je pivo hlajeno kak dan, bo to rezultiralo v več raztopljenega CO2 v pivu.
In tvoj odgovor
Citat:

Čas hlajenja ni pomemben, topnost CO2 je funkcija temperature, ne časa.

S časom se količina raztoplejenega CO2 v pivu veča. Tako da ja, čas hlajenja je pomemben.