Stroški vozila v 2016

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.355
222
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik pablohasan pravi:
aja [cenzura], narobe računal, 30 si napisal. pa evo super, si kupim passata. s sluzbeno kilometrino ga pokrijem.
smile-1.gif


sicer se mi pa tipičnega slovenskega turbodizlaša zdi še vedno 30k dost. mam cel kup prjatlov, ki so se na smrt zapufal, pol pa sparajo pri benzu in delajo po 12k letno. cakam njihove avte, da jih kupim po izteku fafinga.
10.gif
12k km s turbodizlom? Eh ja...
No, vsaj ti avto z malo km dobiš, če ga tisto jajcanje po par km mrzlega ni dotolklo...
grin1.gif
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.840
5.084
113
zaj pa dovolj te amortizacije in nevem kaj vse.
Ko kupim avto me stane xy €. in samo takrat, ne pa vsako leto. Boli mene za vaše ekonomske izračune in neke pravljične stroške. in zakaj bi mogo zdaj vsalo leto računat neke fiktivne stroške če jih pa nimam. Ko sem kupil avto me je enkrat vsekalo po žepu in to je to. 1x boli 1x jočeš, tega dnarja ni več in tega stroška tudi ne. Pa lahko obračate papirje do lune in nazaj, za nakup tega avta nerabim več porabit niti centa. ne pa vsak mesec oziroma vsako leto. Avto sem kupil z namenom uporabe in ne z namenom računanja kolko bom še dobil za avto po xy letih. Niti nevem kdaj ga bom menjal, niti nevem s kakim ga bom menjal. Vem samo da bo avto taki ki bo dosegljiv na keš brez kreditov.
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Tako se ne da kupit avta.

Jaz si ne morem privoščit novega avta za 60k€+, ker bi me padec vrednosti prišel čisto preveč, ne bi mel pa avta celo večnost. Za 20k rabljen avto ki je nekdaj bil 60k€+ pa se lahko brez problema fura in na 3-5 let me pride slednji veliko manj v celoti, ker je treba upoštevat nakupno vrednost.

Lahko je tudi star avto povsem neracionalen glede stroškov in se splača celo zapufat za nakup in kupiti novejši stroškovno varčnejši avto... v obe smeri gre. Jaz sem napisal koliko me je v celoti letno prišel avto z izgubo vrednosti vred. Ko imam ta podatek se lahko odločim ali pri mojih dohodkih lahko letno več dam za avto ali raje manj. Jasno, pa da je velika razlika ali se gleda na racionalnost kot prevozno sredstvo ali tudi malo kot hobi, da ti ni vseeno s čim se voziš in daš raje v to kot uro za 5k€.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik Malecky pravi:
Lahko je tudi star avto povsem neracionalen glede stroškov in se splača celo zapufat za nakup in kupiti novejši stroškovno varčnejši avto... v obe smeri gre. Jaz sem napisal koliko me je v celoti letno prišel avto z izgubo vrednosti vred. Ko imam ta podatek se lahko odločim ali pri mojih dohodkih lahko letno več dam za avto ali raje manj. Jasno, pa da je velika razlika ali se gleda na racionalnost kot prevozno sredstvo ali tudi malo kot hobi, da ti ni vseeno s čim se voziš in daš raje v to kot uro za 5k€.
Avto kupim z gotovino. Mi lahko zaupaš, kako izguba vrednosti nato v npr. 10. letih vpliva na to, ali si ga lahko privoščim ali pa ne. Koliko od mojih 120 plač bom moral še dati v avto zaradi izgube vrednosti
sprasujem se.gif

Stvar je mogoče bolj razumljiva na primeru lizinga in kasnejšega odkupa vozila. Pri lizingu je lastnik vozila lizingodajalec. Če imam sam obrok lizinga npr. 300 € na 50 obrokov in je po zadnjem obroku avto moj se poraja vprašanje ali mi je lizingodajalec dal zastonj svoj avto, saj so moji stroški za avto bili le moji obroki (+zavarovanje+gorivo+...) izgubo vrednosti pa je lizingodajalec kril z mojimi obroki oz. če ne odkupim na koncu avtomobila od lizingodajalca sem na profitu vsaj za stroške izgube vrednosti, katere baje ima tisti, kateri je kupil avto z gotovino.
stupid-1.gif
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Jaz imam več gotovine kot sem jo pripravljen max. dat za avto, kar pomeni, da lahko za nakup zapravim preveč. Če kupim rabljen avto me lahko še kaj drugega negativno preseneti in imam višje stroške kot pričakovano. V nekaj letih lastništva potegnem črto in ugotovim, da sem z vračunano izgubo vrednosti, ko sem avto prodal pač izgubil preveč denarja glede na moje letne dohodke oz. želje po finem avtu.

Je pa tukaj ogromen razkorak. Ko bi te številke vse na mizi bi nekateri postali žalostni, ker bi rekli oh... a toliko denarja je bilo vse skup čez ta leta...lahko bi začel zidat namesto tega. Drug bi pa na identično razmerje med dohodki/stroški rekel uh ni panike naslednjič lahko kupim še hujši stroj.

Kolega vsako leto omeni, da če ne bi financiral dirkanja otrok bi mel eno hiško postavljeno, tako jo pa nima, dirkanje pa še vedno financira.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.153
1.759
113
Citat:
Uporabnik pablohasan pravi:
mam cel kup prjatlov, ki so se na smrt zapufal, pol pa sparajo pri benzu in delajo po 12k letno. cakam njihove avte, da jih kupim po izteku fafinga.
10.gif

Verjetno se več ne rabijo vozit? Al ker se se zapufal za avto, ki jim gre prek plače, morjo pa zdaj še vsaj 30 jurjev kilometrov delat?
Manj kot se voziš manj je stroška...ni res? Če se nam že za ekologijo jebe
wink-1.gif
.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik Malecky pravi:...
Kolega vsako leto omeni, da če ne bi financiral dirkanja otrok bi mel eno hiško postavljeno, tako jo pa nima, dirkanje pa še vedno financira.
A: ali kadiš
B: ja 3 škatlice na dan
A: koliko pa stane škatlica
B 10 €
A: pa veš, da v enem letu zakadiš 10950 €
B: no in?
A: kako dolgo pa že kadiš
B: 25 let
A: a si nor to je preko 250.000€, bi si lahko kupil Ferrarija
B: a ti kadiš?
A: Hvala Bogu seveda ne!
B: in kje je potem tvoj Ferrari?

PS- velja za tvojega kolega, kot za stroške zaradi izgube vrednosti.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.840
5.084
113
Citat:
Uporabnik Malecky pravi:
Tako se ne da kupit avta.

dafak? kak pa? Še vsakekga sem kupil tako, da sem plačal račun in to je bilo to. Pa še noben prodajalec me ni opozoril, da se tak neda kupit avta.

to da si pa ti nemoreš privoščit avta za 60ke pa ni kriv padec vrednosti ampak to, da 60k€ nimaš.
 

Zmago1

Pripravnik
30. nov 2010
881
4
18
Citat:
Uporabnik luka51 pravi:
zaj pa dovolj te amortizacije in nevem kaj vse.
Ko kupim avto me stane xy €. in samo takrat, ne pa vsako leto. Boli mene za vaše ekonomske izračune in neke pravljične stroške. in zakaj bi mogo zdaj vsalo leto računat neke fiktivne stroške če jih pa nimam. Ko sem kupil avto me je enkrat vsekalo po žepu in to je to. ....

fajn da imamo take, čimveč takih in čimhitrej menjajte avte za nove da bodo 4 leta stari avti čimcenejši za nas
smile-1.gif
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.840
5.084
113
še nisem kupil novega avta. Raje za druge stvari zagonim dnar, za katere bi zmanjkalo če bi bil pravi slovenec in zapufan. Zadnji je bil 4200€. Je pa res, da nisem glavni frajer na vasi. To pa priznam.
 

Zmago1

Pripravnik
30. nov 2010
881
4
18
Citat:
Uporabnik luka51 pravi:
še nisem kupil novega avta. Raje za druge stvari zagonim dnar, za katere bi zmanjkalo če bi bil pravi slovenec in zapufan. Zadnji je bil 4200€. Je pa res, da nisem glavni frajer na vasi. To pa priznam.

ja sej pr avtu za 4000 je itaq brezveze računat amortizacijo se strinjam ,..ker zgubi lih 200 eur na let,....samo prui avtu za 25.000 eur je pa drugače,....
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.840
5.084
113
ja samo vseeno teh 25 jujrev si odkartal ko si ga kupo. in tega dnara ni več, namesto tega je avto. Torej izguba vrednosti ni več nekaj kar računaš med stroške. Ker ti to nič ne pomaga pri tem, da tistih 25k€ ni več. Bi pa lahko štel med stroške če bi plačeval obroke.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
A če ga pa čez pol.leta prodaš za 20 (al.pa dobis od zavarovalnice ker si ga sesu ali so ti ukradel) pa pomeni da si 20 jurjev zaslužil? Al kako se imenuje ta priliv na trr?
 

pablohasan

Fizikalc
18. avg 2007
1.104
3
38
Citat:
Uporabnik Zmago1 pravi:


ja sej pr avtu za 4000 je itaq brezveze računat amortizacijo se strinjam ,..ker zgubi lih 200 eur na let,....samo prui avtu za 25.000 eur je pa drugače,....
ka pa vem, js bi jo se bolj. recimo jurja na let. ker je zlo verjetn, da čez tri leta ne bo kej dost vredn :D se zmer pa zgubiš mnogo manj od povprečnega ljubitelja nemškega pleha pred pistacija fasado.

glede ostale pa tkole: če že računaš stroške, potem naj bo notri vse, tudi izguba vrednosti ali pa gtfo.
 

ThaShizznitt

Fizikalc
13. jan 2008
4.781
4
38
To more bit ena tipicna slovenska fora, ko se izguba racuna, ker se tricetrt ljudi pufa za avto in jih toliko bolj boli vse skupaj... Ne ostane za nic drugega, kot za firbcanje ob vikendih po trgovskih centrih in premetavanje stevilk, kolk so spusil po njihovem, ker so kupil nov superduper Renault na puf.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Slovenska fora je v tem da se NE računa. Kar je vidno tudi iz objav tu. Potem pa ni za kruh, elektriko, zvezke...seveda ker gre pol plače za avto....
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
A če ga pa čez pol.leta prodaš za 20 (al.pa dobis od zavarovalnice ker si ga sesu ali so ti ukradel) pa pomeni da si 20 jurjev zaslužil? Al kako se imenuje ta priliv na trr?
Ta priliv bi sam imenoval izredni nedavčni prihodek. Ti pa bi ga verjetno teh 20 jurjev razdelil na 9,5 let in bi potem vsako leto upošteval toliko priliva, kot si prej upošteval izgubo vrednosti avta. Ko bi se ti čez 10 let nabralo 20 jurjev, pa bi kupil nov avto
stupid-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

Resolver

Fizikalc
18. jun 2008
1.836
0
36
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Slovenska fora je v tem da se NE računa. Kar je vidno tudi iz objav tu. Potem pa ni za kruh, elektriko, zvezke...seveda ker gre pol plače za avto....

Hanzi, kdaj sem rekel, da nimam za zelje, kruh elektriko? Računanje amortizacije pri nakupu privat avta je bullshit. Kupiš, odkartaš ustrezno število vijoličastih na roko in se ne sprašuješ več o vrednosti avta, ker ni več pomembno.

Sranje, gate so vredne samo še desetino tega, kar sem dal včeraj zanje.