Stroški vozila v 2016

XXXL

Guru
9. sep 2007
7.335
760
113
Citat:
Uporabnik Zmago1 pravi:
Citat:
No, pa mi nariši: avto kupim z gotovino, za 15.000€. In koliko je potem strošek avta prvo leto, pa drugo leto in tako naprej... In ne bom ob 20 oziroma 15k, saj bom za ta denar dobil avto. In to je to. Strošek nakupa je 15k. Ne moreš potem še vsako leto ene 2-3k izgube vrednosti upoštevati k letnim stroškom. Avto sem plačal, ga nimam v najemu. Ko ga bom prodal, bom pa še nekaj dobil zanj. Koliko, bo pa odvisno od razmer na trgu.

Nov avto nižjega-srednjega razreda zgubi recimo 50% vrednosti v 5 letih, prvo leto nekje 15%-18% glede na vrednost novega .
Tvoj strošek uporabe oz izguba vrednosti tega avta za prvo leto je tako cca = 2.500 eur. in DA, dejansko si toliko denarja izgubil ker zanj lahko iztržiš samo še 12.500 eur če ga greš prodat,...kolk je zate vreden je čist irelevantno tukaj,.....

Se pravi, najprej dam 15k za avto in potem še izguba vrednosti v prvem letu 2,5k... se pravi sem v prvem letu izgubil 17,5k brez upoštevanja realnih stroškov...
shocked-1.gif
Hudo...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.262
5.820
113
pri taščici
Hudo, 15 jurjev ti je pa Božiček pod jelko.prinesel?
In ja normalno da nimaš 17,5 jurjev stroška ampak....
write.gif


Ksz
Nekateri imate res "ideje", škoda ker imajo take ideje tudi vodilni v občini, državi, svetu. Še dobro da imajo Božička in jelko da jim lahko "15 jurjev" pod jelko pusti.
 
Nazadnje urejeno:

mimika

Pripravnik
8. feb 2008
703
0
16
Eni bi zgleda nakupni strošek kr v poseben predalček dali in nanj najraje pozabili oz. si zatiskali oči pred dejansko izgubo vrednosti...
Potem res izpade, kot da jim je bil avto podarjen ali dan v uporabo,... TCO pač zajema vse, zakaj bi sicer sploh natančno beležili stroške, če se ene pomembne postavke ne upošteva?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.262
5.820
113
pri taščici
Zato, da imajo s super novim močnim vozilom manjše stroške na prevozen km kot jaz z mojimi starimi garami, ki rabijo reduktor da priplezajo na tomacevski rondo.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
KSZ...
Torej me po vašem pride avto ki je PPC 15k€, z vključenim financiranjem recimo 18k€ v 5 letih (ko ga odplačam) skoraj 30k? Samo golo lastništvo, brez goriva, registracije, vzdrževanja?
Ali drugače, na avtu za 15k izgubim še enkrat toliko samo zato ker sem ga kupil? Ali mogoče še enkrat plačam nekomunda kupi avto za mano ali dobim denar (kolikor že)?
Dajte no dajte, izgubim lahko samo toliko kolikor sem plačal. Pri upoštevanju TCO pa še ostale obratovalne stroške.
Izguba vrednosti na letni ravni je IMHO projekcija (tabela), ki pove koliko je teoretično avto vreden glede na starost, natančno pa zveš ob prodaji...
po tej vaši sprevrženi logiki potem z vsakim predmetom (vključno z žemljo) ki ga kupimo in uporabljamo zapravimo 2x vrednost nakupa... znesek ki smo ga plačali in znesek ki smo ga izgubili (pri žemlji ker smo jo pojedli). Ne vem no...
Pojdi in razloži Petrolu da ga bo mainframe z nabavno vrednostjo 2mio v 5 letih stal v bistvu 4 mio, ker bo po tabelah zamortiziran in vreden nič?
 

XXXL

Guru
9. sep 2007
7.335
760
113
Ne no, Hanzi pravi, da najprej plačaš avto, potem pa vsako leto še izgubiš toliko denarja, kot je padec vrednosti... se pravi bo držalo, da izgubiš po petih letih skoraj dvojno vrednost... razen, če ga božiček prinese...
Hanzi, se pišeš mogoče Mramor ali kaj podobnega iz naše politične ponudbe biserov?
 

XXXL

Guru
9. sep 2007
7.335
760
113
Samo še eno vprašanje, potem grem pa nazaj denar služit, za padec vrednosti avta...
Nekaj mi ni jasno: po enem letu lastništva pogledam stroškovnik, koliko me je udarilo po žepu lastništvo avta. Zavarovanje, pustil 500€ na zavarovalnici. Bencin, pustil 1500€ na Petrolu. Servisi, pustil 300€ mehaniku. Potrošni material, pustil 100€ v raznih trgovinah. Sedaj pa postane bolj komplicirano: izguba vrednosti, 3000€, ampak ne vem, kje sem pustih oziroma kam moram dati teh 3000€...? Kako sedaj v stroškovniku to upravičiti?
Nekako se mi dozdeva, da Hanzi (in njemu podobni) upravičuje to izgubo vrednosti pred ženo, rekoč: avto vsako leto izgubi 2000€, konec leta je potrebno ta denar dati XYZ, potem ima pa iz tega fonda žepnino za čez leto...
 

Zmago1

Pripravnik
30. nov 2010
881
4
18
Citat:
Uporabnik XXXL pravi:
Samo še eno vprašanje, potem grem pa nazaj denar služit, za padec vrednosti avta...
Nekaj mi ni jasno: po enem letu lastništva pogledam stroškovnik, koliko me je udarilo po žepu lastništvo avta. Zavarovanje, pustil 500€ na zavarovalnici. Bencin, pustil 1500€ na Petrolu. Servisi, pustil 300€ mehaniku. Potrošni material, pustil 100€ v raznih trgovinah. Sedaj pa postane bolj komplicirano: izguba vrednosti, 3000€, ampak ne vem, kje sem pustih oziroma kam moram dati teh 3000€...? Kako sedaj v stroškovniku to upravičiti?
Samo teh 3000 si izgubil to leto in ne vseh 15 ali 20 kot si dal za avto,..ker avto ima še vedno neko vrednost...in če že kupuješ avto iz prihrankov (tudi jaz to delam) potem veš da moraš vsak mesec dat 250 eur na stran da si boš čez 4-5 let spet lahko kupil tak avto, simple....
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Saj bi vprašal kdo hoče na vsak način upravičiti da poleg denarja ki ga izgubiš z nakupom izgubiš še enkrat toliko z "izgubo vrednosti"...
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.366
229
63
Kras
www.mtl.si
Če prav vidim noben, samo pišete ''en mimo drugega'', to je vse...
Namesto, da bi se ukvarjali s pravo temo (recimo kako znižati stroške) se razpucavate o tem, kdo je bolj ''pameten''.
Tipično slovensko, a ne?
wink-1.gif
 

pablohasan

Fizikalc
18. avg 2007
1.104
3
38


Brez izgube vrednosti. Se sicer strinjam, da je to treba vračunati. Je bil kakšen servis preveč žal.
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.556
688
113
KSZ

Berem te umotvore
bonk.gif

Da bi vsaj sarkazem detektor piskal
crazy1.gif



Primer za razmislek:
Kupim za 10.000€ dolarjev (10.400$) in potem prvo leto porabim 20% (2080$)
Koliko sem imel stroškov?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.262
5.820
113
pri taščici
Ja dva jurja moraš imeti za žepnino. Če te žepnine ne boš dal na stran, boš čez x let imel x+x let star avto, ali pa drug star avto na fafing. In takrat boš namesto za žepnino dal za fafing.
Nekateri pač uspejo z žepnino, drugi s fafingom. Kakor komu paše in kakor si je kdo izračunal.
In ja, fino je biti Mramor, sploh ker če si v stalni pripravljenosti.
Jaz sem tudi bukselj.
Zepnina po slovensko pomeni da zapraviš danes tisto kar boš konec meseca dobil od Božička
 
Nazadnje urejeno:

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Strošek nastane, ko denar zamenjaš za neko stvar ali storitev.

V podjetju imaš denar, katerega zamenjaš za stroj (nastal strošek). Stroj z obrabo izgublja vrednost (ni stroška). Tako se vsako leto del denarja katerega je zaslužil stroj da na stran (nastal strošek), da se bo z njim nekoč kupil nov stroj. To ekonomisti imenujejo amortizacija.
Če gledamo fizično osebo in avtomobil, potem bi tudi fizična oseba morala vsak mesec dati na stran nek denar ali plača obrok kredita/leasinga (nastane strošek), da bi si po nekem času lahko kupila nov avto (nastal strošek), saj obstoječemu z rabo pada vrednost (ni stroška).
Torej stroški za avto izgledajo nekako tako:
Leto 2015:
10.000 nakup avta (če je kupljen na kredit, potem je to le znesek obrokov za to leto)
400 registracija
200 servis
1500 gorivo

Leto 2016
400 registracija
200 servis
1500 gorivo
2000 varčevalni račun za nov avto

leto 2020
0 € strošek za nov avto (10.000 varčevalni račun, 3000 staro za novo)
400 registracija
...
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Ja, sam to žepnino ne "dobiš" s prikazovanjem izgube vrednosti ampak jo moraš zaslužiti.
Tako kot moraš zaslužiti za fafing obrok ali polog na varčevalno knjižico. Kar je v bistvu s stališča, da ta denar ni dosegljiv isto. Je pa res da pri fafingu dobiš stvar v uporabo takoj in zato plačaš dajatev (obresti financiranja) pri pologu na varčevalno knjižico pa pa ne. Ampak gledaš pa to stvar tudi samo v izložbi. Kar nekaj časa. In se tolažiš. Kot lisica v basni.