Šolanje na domu

mistique

Guru
16. jun 2009
13.074
880
113
Emona / Carnium
Citat:
Uporabnik NoteThis pravi:
Otrok je postavil dobro vprasanje. Krivice se dogajajo - dejstvo. Mali je to dojel in mu ni vsec. Pohvalno. In zaradi podobnih stvari dobiva odpor do sole? Ce je to res, kaksen odpor bo dobival sele do zivljenja po soli...pa ko bo izvedel za politiko
smile-1.gif


Ne pravim, da nimas prav glede dobrih strani solanja doma, ampak mislim, da so tudi take negativne izkusnje tiste, ki gradijo osebnost. V najboljsem primeru ti uspe, da bo otrok osnovnosolsko izobrazbo pridobil brez stresa, dvomov, strahov,... super... kaj pa potem? Verjetno sok krute realnosti. Sreceval se bo z enakimi druzbenimi problemi, katerim se skusas sedaj izogniti.

Šolanje na domu ne pomeni totalne izolacije od družbe, vrstnikov. Je pa dejstvo, da je socializacija drugačna (ne bo 6-8h v kosu) in je potrebno socializaciji namenjati več pozornosti in vlagati več energije. Krajša obdobja druženja ne razvijejo enako globokega zaupanja, da bi odnosi postali bolj intimni ergo do določenih transakcij sploh ne pride. Se pa to kompenzira z otrokovo odprtostjo in neposrednostjo, saj takšni ljudje potrebujejo veliko manj časa, da vpostavijo pristen, zaupljiv odnos. To piše v knjigah, jaz pa vem iz izkušenj
smile-1.gif
 

NoteThis

Fizikalc
25. sep 2013
499
172
43
Ok sem zaključil z argumenti, vidim da ti je vse jasno, iščeš samo še potrditev.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.640
6.113
113
Citat:
Uporabnik mistique pravi:
Ne vem, če sem prav razumel (ali pa ti mene). To, da sistematično učiš otroka, da se lahko izogne odgovornosti brez posledic, da tisti, ki postavlja pravila, lahko taista tudi kršijo (brez razumljivega pojasnila), da se lahko "šlepaš" na znanju drugih, da ti učiteljica reče: "tega pa še ne ZNAMO", čeprav si ravnokar na glas povedal, da znaš ipd., to po mojem ni milni mehurček. So pa to veščine, ki jih poznamo, vendar večini niso všeč. No, vsaj pri drugih...ker takšnim rečemo, da so nesposobni.

Taki ljudje potem rečejo: se je zgodila napaka, se je razbil kozarec, se je zamudilo rok,...međik.

Sem prebral še ostale odgovore.

Nimam otrok in zato je le in samo razmisljanje, ker iz prakse nimam kaj povedat.

Ampak dec lej... Tvoj otrok se bo povsod sreceval s krivicami in to na razlicnih nivojih. Dal ti bom primer (beden ampak prvi ki sem se ga spomnil)... tvoj otrok se bo s sovrstniki vozil naokrog z mopedom. Ker je odgovoren, samozaveden, itd, bo vedno nosil celado. Njegova dva prijatelja pa ne. In jih bo enkrat ustavil policist in njegova prijatelja ostel zaradi nenosenja celade. To se bo ponovilo se dvakrat. Cetrtic pa bo tvoj sine moped prestavil izpred vase bajte do sosedove in si za 20m ne bo nadel celade. To bo opazila patrulja ki bo sla mimo, in hopa cupa - sodnik za prekrske ker ni imel celade.

Vsak normalen si bo rekel "pa pi.zda koji k.ur.ac mene je.bejo za teh 20m a una dva se skoz brez vozita". In bo imel prav. Ampak ce se bo pregovarjal s policistom bo se slabse. Ampak vsi vemo, da je to popolnoma realna situacija, ki je tudi nadpravicen policist ne more predvideti. Ker ne more za vsakogar vedeti ali se je res samo danes peljal brez celade ali ne.

Potem si omenil solo. Nevarna vprasanje glede popravljanja iz 2 na 3. Moje mnenje je, da otroka navadis da naj pac dobiva 5 in on zase ze ve da bo 5 dobil iz prve. To da so nekomu omogocili da popravi iz 2 na 3 ga v resnici nima kaj brigat. In to zato, ker ce bo nekdo imel 2 namesto 3 se tvoj otrok ne bo imel nic bolje. Razen ce potrebuje neko referenco od katere je boljsi. In to da nekdo ni mogel popravljat iz 3 na 4 ali pa iz 4 na 5 ima lahko vzrok se kje drugje kot samo v neporavicnosti, morda pa "oskodovani" stalno podje.bava uciteljico in jih je sedaj dobil po smrcku. Tudi to je en lep zivljenski nauk. In kaj zdej bo uciteljica tvojemu sinu pojasnjevala in utemeljevala vsako svojo odlocitev? Ce pomislim kak sem bil sam v casu sole...ce bi mi dopustili parlamentiranje o vsaki zadevi s katero se nisem strinjal bi se verjetno se sedaj pregovarjal - ker mi ni zmanjkalo.

Sem pa tudi sam dobil obcutek, da si se ti ze odlocil in da isces potrditev. In menim da se nisi odlocil prav.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.163
-8.273
113
ksz...
Jaz sem v OŠ komot popravljal iz 3 na 4 in iz 4 na 5 proti koncu vsakega leta, če se mi je slučajno dalo učiti
evil.gif

S praktično vsako učiteljico se da zmeniti, če se greš z njo kulturno pogovoriti.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.356
1.350
113
Citat:
Uporabnik mistique pravi:
Tony, si ti uspešen v tem kar delaš?

Jaz nisem napisal, da bi pustil službo oz. prenehal služiti denar. Kje si to prebral? Upam, da kodiraš bolje, kot bereš
smile-1.gif
In kakšna gimnazija? Govora je o drugi in tretji triadi OŠ.
Še ena "out of this world": obstajajo ljudje, ki jim ni življenjski cilj šiht from 9 to 5 in se ne obremenjujejo s formo, dokler lahko delajo tisto v čemer uživajo in so zaradi tega uspešni.
Poznaš koga, ki je uspel v nečem, kar ni rad počel?

Uspešen? To je relativno. Ko je ogrožen biznis, ki naredi mio eur/dan, mi zazvoni telefon. Sem uspešen? Ni nujno, zares uspešen bi bil, če mi ne bi bilo treba se je6ati s tem biznisom
grims-1.gif
.

In mimogrede, moje delo mi je čisto v veselje, ga pa delam zato, ker je to najlažji način kako zaslužiti denar. (Bolj v veselje sta mi recimo moderna zgodovina in lingvistika, vendar od njiju ne živim, ker se mi sanja ne, kako bi od tega lahko solidno živel.)

Berem bolj počež, si me pa očitno malo ziritiral zato sem tole interpretiral, da boš ti ostal doma, ne samo otrok:
smile-1.gif

"Če bi se odločil za šolanje na domu, bi seveda ostal doma. Učenje sicer poteka po šolskem načrtu, otrok je tudi vpisan v šolo, kamor po vnaprej določenem razporedu hodi na izpite. Mislim, da bi marsikaj opravil bolje, kot učitelji in to brez kančka prevzetnosti. Če bi potreboval pomoč, bi jo seveda pravočasno iskal. "

Seveda pa si lahko mislil, da bo ostal doma sonček, in ne ti. Če je tako, vse pohvale, pamet se te še drži.
cool-1.gif


Gimnazijo omenjam zato, ker JE POPOLNOMA JASNO, da bo enkrat OŠ konec. Boš takrat požrl svoja načela? Spustil otroka v neoptimalen sistem? Ga zaprl v klet? Kaj tretjega? Razmisli malo, človek.

Citat:
Uporabnik mistique pravi:
Torej, prava perspektiva je, da eni ne zmorejo (tretjina, ki je dobila ocene 2 in 3), drugi pa nočejo oz. se jim ne da? Meja je pa med 3 in 4. Dvomim, da je to res
smile-1.gif


Ne vidim vzroka, da ta meja ne bi bila realna. Zakaj?

Če je otrok dobil tri, naj se pa drugič za novo kontrolno nauči kot je treba (namreč, če je dobil tri, bi moral z več truda pri učenju dobiti pri naslednji kontrolni pet). Če to nikakor ne bo šlo, pa pač ne spada v top 5% populacije, do Nobelove se ne bo prigrebel (in mu možnost popravljanja ocene dobro (3) pri tem ne bo kaj dosti v pomoč.

Povsem realno pojasnilo otroku v tem primeru je: prfoksi se ne da še enkrat popravljati testa vsakemu brihtnemu lenuhu. Je6iga.

Citat:
Uporabnik mistique pravi:
Citat:
Uporabnik tony pravi:
Če si pripravljen za otroka pustiti šiht, boš tudi 10 knjig o Pythonu naštudiral.
wink-1.gif

Hvala za ponudbo. V stvari, ki so me zanimale in veselile, sem vedno vlagal čas in denar in znal naštudirati do te mere, da sem iz tega potem lahko tudi kaj naredil, zaslužil.

Nisem pisal zate, pač pa za tvojega otroka. Ti bi investiral svoje kapacitete, da bi lahko otroka nato naučil, kaj to je. Svet bo, ko bo šel on v službo, popolnoma drugačen kot je danes.

Roko na srce, tja do konca srednje šole ima vsak mulc več kot dovolj časa, da ga to naučiš ob redni šoli.

Nekoč sem že pisal, da sem si pred 25imi leti izjemno želel, da bi me kdo o tem lahko kaj naučil. Če takšnega znanja nima nihče v redni šoli, lahko (ker si se sam javil, da si zagnan v tej smeri) to narediš sam.
zmaga.gif
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.211
5.236
113
KSZ
Zanimivo kako eni jemljete te "krivice" drugih ljudi. Zame je to ena izmed šol za življenje, ena redkih pametnih stvari poleg branja, pisanja in osnov matematike, kar pač človek rabi za življenje, ki jih neka OŠ lahko da. To je zame vežba, da tako življenje je in da se je potrebno naučiti funkcionirati v njem. In sega veliko preko človekovih dejanj. Krivica je tudi, da je en 4 letnik zdrav, drugi pa za brez veze zboli za levkemijo in umre. Ali pa da tebi v bajto useka strela in se vžge, sosedu pa ne. Tu tudi ni pravice, pred tem se ne moreš skriti in medvedja usluga je, da nekomu ne pustiš se naučiti kako reagirati v taki situaciji. in da en sošolec lahko popravlja v OŠ oceno ali pa apollotov primer s čelado - to so poceni šole.

Moje mnenje, seveda, ker je bilo pač vprašano po tem, kaj si o tem mislimo. Posameznik se mora naučiti kako funkcionirati v družbi katere del je. Drugače ne gre. Outsider biti je zmeraj hujša opcija po moje.
 
Nazadnje urejeno:

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.959
803
113
današnji otroc zarad (pick one choose one):
- računalnikov, telefonov,
- medijev
- staršev, ki jih zavijamo v vato
- ...
ne znajo več osebno komunicirat med sabo. Edini stik z realnim svetom (in vsemi težavami, ki jih v življenju čakajo.. in ja čakajo jih) imajo zaenkrat samo v šoli (redki še v kakšnem športnem klubu.. otroku to vzet - se mi zdi škoda (na dolgi rok - gimnazija >> služba).. ne rečem, da je šola idealna (višje po razredih ko greš, več učiteljev to jemlje kot službo in nekje na šolskih vratih pozabijo na poslanstvo).

Šolanje od doma - ne čutim se sposobnega (pa mam čist solidno izobrazbo - na papirju).. ampak pomoje obstaja verjetnost, da podzavestno otroka začneš bolj učit stvari, ki so tebi blizu, ki jih obvladaš..in se mu pojavijo nekje drugje luknje..

kapavem.. zihr obstajajo službe za kakšen nasvet.. mal dvomim da je alter pravi medij
tongue-1.gif
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.382
957
113
Obišči stran
Spominjaš me na tole...

In na tiste znance, ki so bili enako pametni, ter otroke vpisali v walfdorsko, sedaj pa mulc v šestem razredu ne zna tekoče brat in seštevat, ker mu pač NI treba, ter ga noben v to ne sili...

 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.211
5.236
113
Citat:
Uporabnik mistique pravi:
To, kar naštevaš, za mene niso krivice. Kdor takšne zadeve razume kot krivice, se enostavno ne zaveda, kaj se mu je zgodilo.

krivica je po tvoje samo manmade, ali kako naj rečem? Življenje ni fer. kako se naučiti s tem spopadati, je pa drugo. nič narobe, če ti to lekcijo da človek. tako pač jaz te stvari vidim, to je vse. če jih ti vidiš povsem obratno, je pač tvoje razmišljanje logična posledica, je pa to pač en vidik. za upoštevati in mu dati težo po presoji.
 

mistique

Guru
16. jun 2009
13.074
880
113
Emona / Carnium
Krivica je posledica nerazumevanja okoliščin in je povezana s sistemom vrednot. Človek stoji za vsemi sistemi, tako, da ja, krivice so manmade. Če ti razumeš, da je to, da se pelješ brez čelade in te ustavi policaj, ti napiše kazen, krivica, potem je s tvojim sistemom vrednot nekaj narobe. Krivica bi bila, če bi ti napisal kazen, ko si čelado nosil. A je to tok težko razumet?
 

mistique

Guru
16. jun 2009
13.074
880
113
Emona / Carnium
Me ne skrbi za branje, pa tudi kaj drugega iz tega posnetka ne. Naš sonček je v tednu počitnic prebral 5 ali 6 knjig, igral PS po par ur na dan, hodil v hribe itd. Tko, da bere dost tekoče, izraža se veliko bolje kot vrstniki.
Sicer se strinjam s tem, kar je v posnetku povedal. Takšne posnetke je sicer zabavno poslušati, ker se zdi, da je vse tako enostavno.
Ključ pri vzgoji avtonomnega človeka je v postavljanju mej, v dovoljenjih (in ne prepovedih), v fair pristopu, ne pa v zganjanju gestapo avtoritete brez argumentov...otroci imajo sicer misijo, da meje premikajo ampak takrat je potrebno jasno povedati in pokazati, kdo postavlja pravila (ker otrok jih ne zmore).
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.859
1.316
113
A lahko še enkrat prosim napišeš poglavitni razlog, da bi mulca vzel iz rednega pouka ter ga učil doma? Kaj je tisto, kar tebe moti ter kaj na vse skupaj meni tvoj Jr. mistique. Kako se znajde v šoli? Ima družbo okoli sebe, ima sovrstnike s katerimi preživlja dosti časa?
 

EkoKaprica

Pripravnik
4. mar 2014
388
22
18
www.ogrevanje-hlajenje.net
Znanka dela v eni od "večnacionalnih" šol, ki sprejme vse tiste, ki so jih iz drugih šol vrgli Ven. Promlemi takšni in drugačni. In se čisto strinja, da bi se kakšnega učenca šolalo doma, ker pač po mnenju staršev šola ne razume otroka. Otrok pa nasilen, uničuje, otežuje delo vsem ostalim...
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Saj to je problem ker se mora večina prilagajat "sončkom" in potem je kakor je.
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.915
9.059
113
39
MB
sem malo preletel temo, moje mnenje pač je, da je vseeno če je otrok v šoli ali ga učiš doma po ISTEM učnem načrtu ... to je tisto pravo vprašanje ... a se vam res zdi, da naše šole znajo pripravit človeka na svet ?
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.859
1.316
113
Zakaj bi te morala šola pripraviti na "svet". To je delo staršev, šola mora poskrbeti za socializacijo ter omogočiti, da razviješ svoje sposobnosti oz talente. Starši pa potem poskrbijo za nadgadnjo in dodatni razvoj.
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.915
9.059
113
39
MB
saj socializacija je na nek način, da si pripravljen na svet, ali ?
smile-1.gif