Univerzalni Temeljni Dohodek - UTD

kibu

Pripravnik
16. sep 2016
30
0
6
A se je kdo že kej informiral o tem?

Nekaj osnovnih stvari ideje:
- Vsak državljan Slovenije prejme vsak mesec na račun 300eur .
- Prav tako tuj državljan, ki v Sloveniji živi že več kot 10let (podatek iz študije, s katerim ne vem če bi se takoj strinjal).

Ukine se:
- nadomestilo za čas porodniškega dopusta,
- nego in varstvo otroka,
- očetovsko nadomestilo,
- otroški dodatek,
- starševski dodatek,
- dodatek za veliko družino,
- pomoč ob rojstvu otroka,
- denarno nadomestilo za primer brezposelnosti,
- denarno socialno pomoč (izredno denarno pomoč in trajno denarno pomoč bi bilo potrebno prilagoditi),
- državno pokojnino,
- varstveni dodatek,
- znižano plačilo za vrtec,
- subvencijo šolske prehrane in dijakov,
- subvencije prevoza za dijake in študente,
- subvencijo študentske prehrane,
- republiške štipendije oz. štipendije, dodeljene na podlagi socialnega položaja.

TUKAJ je strnjena vsaj neka osnova, ki bi jo bilo priporočljivo prebrat, preden nekdo argumentira nekaj kar tako na pamet.
Iz tega članka mi je najbolj zanimiv podatek: V primeru brezposelnosti nihče ne bi dobival več kot UTD, tudi poslanci ne!

Obširna študija: Tukaj (Res da sem jo prebral samo 1x in nahitro, ampak se mi zdi, da je kr zavzela veliko vprašanj in podala rešitve na ta vprašanja. Večina rešitev za moje laično mnenje je OK, nekaterih ne razumem najbolje, za nekatere pa se mi pa zdi da bi bilo potrebno poiskati druge rešitve)

OK, pa gremo iz teoretične teorije v... praktično teorijo
smile-1.gif

matematični izračun prihodkov/odhodkov bi bilo najboljše računat na celo leto.
Tle me zanima, kolk je 'letni strošek' dojenčka, 'šolarja v OŠ', šolarja v srednji šoli in kolk je letna olašjava teh otrok.
Torej kolk se na letni ravni dobi otroških dokladov, kolk se dobi olašjav, kolko se dobi nazaj dohodnine. Upam, da se bo kdo javu.
Torej je če je družina, oče, mati, otrok je na letni ravni (3 x 300eur x 12 mesecev = 10.800), to je 10.800eur iz neba. A dobi kdo tolk olajšave, dodatkov, kakršnihkoli prispevkov od države? Recimo, da sta oba starša še zaposlena in na minimalcih, je to potem 2x 540eur x12mesecev = 12960eur, torej skupaj z UTD 23.760eur na to družino. Torej že N-tič, koliko DOBI družina od države na letni ravni, če sta oba nezaposlena, če sta oba na minimalcih, če sta oba na plači po nekje 1000-1200eur...)
Vrtec naj bi bil po uvedbi UTD, polnih 450eur (kar je 5400eur na leto).

Ok ker je že zdej preveč materiala, bom kr zaključu zaenkrat.
Treba se je vprašat, ali iz življenjskega vidika, to pomeni več denarja, ali je to nateg države (na tej strani da, na drugi vzame še več). Iz mojega vidika je UTD PLUS. Otroci enkrat gredo od hiše, tvoj in ženin UTD pa ostane (plus penzija - pustmo v tej temi zaenkrat da mi ne bomo dočakal pokojnin). Eno izmed vprašanj se mi je porajalo, pri katerem letu 'otrok' dobi pravico da izkorišča in razpolaga s svojim UTDjem. Nekako ne vem če gre skupaj 14-15letnik in 300eur vsak mesec, ne glede na to priden ali ne priden (beri: alkohol, droga, lepila, bombice za stepanje smetane, ipd.). Otroke sem zaenkrat izpostavu, ker je bil to največkrat prvi odziv drugje po netu.

A ni tud Cerar pred leti podpiral idejo o UTD? Poudarek na pred leti.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.335
9.067
113
ja super, kdo bo to financiral? Kitajci?

Jaz bi drugače to naredil.
 

kibu

Pripravnik
16. sep 2016
30
0
6
Penzioner dobiva penzijo + UTD. Načeloma je v penziji in ne sme delat.

Financiralo bi se iz tistih 16ih ukinjenih transferjev in denarja je (po študiji) dovolj da zadeva laufa.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.335
9.067
113
"Načeloma je v penziji in ne sme delat"

Noro, naj človek dela če želi. In za to dobi plačano če želi.

UTD je mimosun. Spet šlepanje neke grupe na račun drugih.
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Jaz bi kar verjel da je isto, če vsem dajemo 300€ ali pa še naprej zaposlujemo grmado birotatov, ki vso to socialo izračunavajo in se delajo pametne.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.901
4.956
113
Ok... torej moja dva mulca dobita na račun vsak po 300 eur. S tem da vrtec plačam 2x450. Super.. A jaz in žena ki sva zaposlena jih tudi prejemem? Kako je z bolniškami? A za ta čas tudi samo 300. Se trudi strinjam, da bi se končno lenuhi nehali šlepat po bolniškah. Hudič pa je ko resno zboliš. Potem pa si v buli...
Ful bo v redu ko bodo najstniki skakali po bajti kot purani, ker bodo v žepu imeli 300 eurov. Vsaj v tem pogledu jih nebom mogel držat za jajca...
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.335
9.067
113
Citat:
Uporabnik Numy pravi:
Jaz bi kar verjel da je isto, če vsem dajemo 300€ ali pa še naprej zaposlujemo grmado birotatov, ki vso to socialo izračunavajo in se delajo pametne.

glede zdajšnih stroškov za državo bi bilo za predebatirat, Ampak, nek afamilija ki zdaj za otorka plačuje 30€ za vrtec, potem pa bo 450 - 300 = 150... vv glavnem socialno šibki bodo še bolj v buli, čeprav na prvi pogled ne zgleda tako. To smo že predebatirali.
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Mislim da je račun bolj v stilu 450 - 300 od fotra - 300 od tamalega = 150 ostane
smile-1.gif


Če je pa nekdo nezaposlen, naj pač sam merka otroke, kaj k rabi vrtec?
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.203
4.672
113
Citat:
Uporabnik Numy pravi:Če je pa nekdo nezaposlen, naj pač sam merka otroke, kaj k rabi vrtec?
Bogokletne misli. To je enkrat izrekel en župan iz vzhodenga dela Slovenije. Verjetno ker ni bilo dovolj prostora v vrtcu ali ker je občina ne bi rada plačavala največjega deleža ravno zate. Raztrgali so ga, kaj si dovoli.
UTD ideja se mi zdi neuresničljiva v Sloveniji. To je 7,2 milijardi € na leto (2 mio prebivalcev * 300 € * 12 mesecev). Proračun Slovenije pa je dobrih 8 milijard. Ali se komu zdi, da bi to šlo skozi?
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.335
9.067
113
Citat:
Uporabnik Pepe pravi:
Citat:
Uporabnik Numy pravi:Če je pa nekdo nezaposlen, naj pač sam merka otroke, kaj k rabi vrtec?
Bogokletne misli. To je enkrat izrekel en župan iz vzhodenga dela Slovenije. Verjetno ker ni bilo dovolj prostora v vrtcu ali ker je občina ne bi rada plačavala največjega deleža ravno zate. Raztrgali so ga, kaj si dovoli.
UTD ideja se mi zdi neuresničljiva v Sloveniji. To je 7,2 milijardi € na leto (2 mio prebivalcev * 300 € * 12 mesecev). Proračun Slovenije pa je dobrih 8 milijard. Ali se komu zdi, da bi to šlo skozi?

Ja, v teroiji to super deluje, v praksi si pa adijo.. ker četudi najdeš neko službo z še bolj socialno plačo, nimaš potem kam otroka dat in so v realnosti gotof.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik Numy pravi:
Mislim da je račun bolj v stilu 450 - 300 od fotra - 300 od tamalega = 150 ostane
smile-1.gif


Če je pa nekdo nezaposlen, naj pač sam merka otroke, kaj k rabi vrtec?
Če smatraš vrtec kot prostor kjer se otroci čuvajo kot. npr. kokoši v kurniku potem imaš verjetno prav. Če pa smatraš vrtec kot prostor, kjer se otroci učijo, socializirajo, vzgajajo... si ga pa močno pihnil mimo.

PS- enostaven izračun 300*2.000.000*12=7.200.000.000€ letno. Naš letni proračun pa je 9.500.000.000 €. Vsako leto se za potrebe proračuna zadolžimo za 1.500.000.000€. Torej bi ves proračun šel za UDT. Zdravstvo, šolstvo, javna uprava, spodbude gospodarstva, pomoč ob naravnih nesrečah... bi si pa naslikali
stupid-1.gif
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Če vsak državljan prejme 300, potem 3 članska družina prejme 900 in če je vrtec 450, ostane potem 450 doma. Če je 4 članska, potem ostane doma 300€, če je samo mati (samohranilka) ali samo oče in 1 otrok, potem ostane doma150€, če pa je samohranilka in 2 otroka, pa ne ostane nič. Najbolje bo, če bo 3 članska družina oče, mati in 1 otrok.
 

Jado

SCANIA, na uro ziher 140
21. maj 2008
15.614
199
63
Kranj
1. Zapret vse tajkune in kriminalce - GOLI OTOK.
2. Odvzem vsega premoženja sorodnikov, ženam itd.
3. SDK uvest nazaj + strožja kontrola davkov ipd.
4. Odpustiti vse parazite v JU/JS.
5. Dvigniti osnovne plače, 590€ NETO je sramota sredi EU.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.203
4.672
113
V raziskavi, ki jo je prilepil odpiratelj teme tudi lepo piše, kako bi bilo to možno izvesti.
Citat:
Zaposleni in upokojeni bi si 'sami' financirali UTD v višini 300 evrov (kar bi naj načeloma plače in pokojnine omogočale), tako da bi od svojih dohodkov prenakazali glavarino v višini UTD DURS-u, ta pa bi jim sredstva v višini UTD nakazoval na njihov transakcijski račun.
Torej povečali bi osebni davek v absolutnem znesku za višino UTD in potem bi to država izplačala. Noben z rednimi prihodki torej ne bi imel več denarja kot sedaj. Na drugem mestu še piše, da bi obdavčili vse oblike dela, na primer delo prostovoljcev. Če boš kak prostovoljni gasilec boš lahko v minusu
smile-1.gif
.
Dejansko bi UTD naredil revne še bolj revne, ker bi se denar za socialo porazdelil v večji krog ljudi. Taka je pač ideja v tej študiji.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.335
9.067
113
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Citat:
Uporabnik Jado pravi:

5. Dvigniti osnovne plače, 590€ NETO je sramota sredi EU.
In od kje magično pride denar za višje plače?

To da mogoče VW nima milijardnih dobičkov itd. To da privatniki nimajo na lizingu avtov za 60k€plus itd. pač treba si bo trgat od "ust" in izkorininiti pohlep.
grims-1.gif
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.497
8.862
113
Citat:
Uporabnik Numy pravi:
Mislim da je račun bolj v stilu 450 - 300 od fotra - 300 od tamalega = 150 ostane
smile-1.gif


Če je pa nekdo nezaposlen, naj pač sam merka otroke, kaj k rabi vrtec?

A vrtec je pa ustanova, ki samo merka otroke? Fajn razmišljanje....
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.203
4.672
113
Citat:
Uporabnik Numy pravi:Mislim da je račun bolj v stilu 450 - 300 od fotra - 300 od tamalega = 150 ostane
smile-1.gif
V študiji ni tako predvideno. Foter bi dobil 300 € manj plače, država pa bi mu zato izplačala 300 €. Kdor ima malo, bi po UTD imel manj.
 

peters

Pripravnik
30. jul 2007
196
0
16
Citat:
Uporabnik telex pravi:
Citat:
Uporabnik Numy pravi:
Mislim da je račun bolj v stilu 450 - 300 od fotra - 300 od tamalega = 150 ostane
smile-1.gif


Če je pa nekdo nezaposlen, naj pač sam merka otroke, kaj k rabi vrtec?
Če smatraš vrtec kot prostor kjer se otroci čuvajo kot. npr. kokoši v kurniku potem imaš verjetno prav. Če pa smatraš vrtec kot prostor, kjer se otroci učijo, socializirajo, vzgajajo... si ga pa močno pihnil mimo.

PS- enostaven izračun 300*2.000.000*12=7.200.000.000€ letno. Naš letni proračun pa je 9.500.000.000 €. Vsako leto se za potrebe proračuna zadolžimo za 1.500.000.000€. Torej bi ves proračun šel za UDT. Zdravstvo, šolstvo, javna uprava, spodbude gospodarstva, pomoč ob naravnih nesrečah... bi si pa naslikali
stupid-1.gif

Ni tako črno. Na tistem linku med drugim piše tudi:
"V primeru večine zaposlenih in upokojencev bi bil UTD s strani države kasneje ‘obračunan’ (beri: vrnjen), financiral pa bi se dejansko preko glavarine. Dejansko so tako za UTD dejansko ‘bogatejši’ samo ‘ostali’ (otroci, mladostniki in nezaposleni), torej najranljivejši v družbi."

In če bi 3 milijarde zaposleni vrnili v obliki davkov in ne-olajšav, 2 milijardi bi vrnili upokojenci (ti dve skupini torej ne bi bili na boljšem), še ostane potrebnih samo 2 milijardi za ostale. To bi se financiralo z ukinitvijo tistih trenutnih 16 transferjev, nekaj bi pa lahko prihranili tudi z vojsko ljudi, ki se zdaj s socialo ukvarja, potem pa več ne bi imeli dela.

Pri družini 2 odrasla, 2 otroka bi to pomenilo samo dodatnih 600 eur za otroke (oz. 500, ker bi 50 eur/otroka šlo za neke vavčerje). Pri tistih, ki imajo dva otroka v vrtcu, bi to pomenilo velik minus (ajd max 5 let, če sta dvojčka), zaradi plačila 2x450=900 eur, ko pa so otroci izven vrtca, pa se zadeva že obrne v plus.