Navadno stikalo v izmenično - Prevezava

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.695
67
48
Zdravo,

prosil bi če mi lahko nekdo pomaga ugotoviti katere kable je potrebno prevezati, da bo stikalo ki je do sedaj upravljalo svojo luč, po novem upravljalo luč ki že ima svoje stikalo.

Namesto navadnega sem že kupil dve izmenični stikali. Pri stropu sta dve dozi ki po mojem mnenju vsebujeta žice za obe stikali (poleg še drugih žic), seveda zdaj razvezani vsaka na svojo luč. Pri enem stikalu seveda ni problema, je povezan na luč, drugega pa ne znam prevezati da bo upravljal z isto lučjo. Najprej ne vem kater kabel je pravi nato ko ga najdem pa ne vem kako spojiti žice skupaj da bosta obe stikali za eno luč. Moj štromar je na dopustu zato bi želel poskusiti problem rešiti sam.

Na prvi sliki sta vidni stikalu ( eno pri desnih vratih, drugo pri levih), zgoraj obe dozi. Na drugi sliki približani dozi.



 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Kaj sta tisti dve dozi se iz povedanega lahko vidi le v kristalni kugli (Gatto se ima za štromarja in iima eno rdečo kristalno kuglo
evil.gif
).

A kot je videti ti na stikalo gresta le dve žici. Za menjalno stikalo pa potrebuješ med stikali tri žice. Če ti torej na stikala ne pridejo tri žice je tvoja zamisel brez močnega kladiva in ostrega majzla neizvedljiva.
 

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.695
67
48
Res je in vprašanje če se bom sploh zajebaval s tem. Klinčeva stara gradnja in zacementirane žice.

Nov kabel bi moral vlečt do obeh stikal in do luči ane?
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.670
6.227
113
Ne, do luci imas samo fazo in nulo. Nula pride direkt iz omarice, fazo od luci pa peljes do enega od stikal. Nato od tega stikala peljes dve liniji do drugega stikala. V to drugo stikalo pa pride faza iz elektro omarice.

Edit: malo cudno sem napisal. Ja, nedvomno bos moral vleci nove vodnike, ker rabis dodatna za povezavo med stikaloma. Ker bos delal na novo je seveda smiselno tudi do luci potegniti nove vodnike.
 
Nazadnje urejeno:

forgot1

Fizikalc
7. feb 2010
1.596
67
48
Predvidevam, da je desna doza za luč z desnega stikala. Potem imaš samo dve žili do stikala, kar pomeni da bo treba položiti nov kabel med dozama za stikali.
Koliko je stara instalacija ? Glede na to, da imaš še ničenje, razmisli o obnovi instalacije.


LP
 

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.695
67
48
Bajta je iz poznih 70ih. Obnova inštalacije bo čez 4-5 let ko bom menjal tla + vrata in podboje. Vmes mi ni do totalno razbite bajte. Pa glihkar sem čist celo preštrihal. Obe dozi mata en kup kablov, več kot samo za te dve luči ki sta bili na stropu (sedaj samo še ena). Gre pa do obeh stikal samo kabel z dvema žilama.

Bo štromar povlekel nove kable da boste dve stikali izmenično krmilili to luč.
 

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.695
67
48
Za intermezzo, ve kdo kako se pravilno veže tlivko v križnem stikalu?

Pravilno sem zvezal dve menjalni in križno da delujejo, tlivki v menjalnih tudi delujeta, tiste v križnem pa nisem pravilno zvezal. Lahko bi poskušal vse možno opcije ampak raje vprašam.
 

Apachi

gps navigator
Osebje foruma
21. jul 2007
2.190
10
38
Murska Sobota
Citat:
Uporabnik Slycer pravi:
Za intermezzo, ve kdo kako se pravilno veže tlivko v križnem stikalu?

Pravilno sem zvezal dve menjalni in križno da delujejo, tlivki v menjalnih tudi delujeta, tiste v križnem pa nisem pravilno zvezal. Lahko bi poskušal vse možno opcije ampak raje vprašam.
Evoga.... probaj s to shemo
zmaga.gif

TEM katalog str. 65
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
815
113
Če si avanturist: na luč (ali nekam, kje gre žica na luč) priklopiš rele z ESP8266 kontrolerjem; zraven narediš 2 (ali n) stikal z ESP8266, ki pošiljajo onemu prvemu enostaven "switch" signal; oni prvi vsakič, ko dobi signal, obrne status luči.

Res pa je, da ti obstoječe žice verjetno ne bodo napajale teh modulov in boš potreboval baterije; in te bodo vedno iztrošene takrat, ko bo tema (ker jih sicer ne boš potreboval).
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik jekleni pravi:
Če si avanturist: na luč (ali nekam, kje gre žica na luč) priklopiš rele z ESP8266 kontrolerjem; zraven narediš 2 (ali n) stikal z ESP8266, ki pošiljajo onemu prvemu enostaven "switch" signal; oni prvi vsakič, ko dobi signal, obrne status luči.

Res pa je, da ti obstoječe žice verjetno ne bodo napajale teh modulov in boš potreboval baterije; in te bodo vedno iztrošene takrat, ko bo tema (ker jih sicer ne boš potreboval).

Nič ni treba kmplicitati. Za tam 12 € lahko kupiš impulzno stikalo in obstoječa stikala zamenjaš s tipkali. So pa impulzna stikala običajno namenjene za vgradnjo v razdelilnik in bi bila zopet ena žila premalo. Če bi imel lestenec/plafonjera v prostoru obliko, da bi se impulzno stikalo lahko skrilo vanjo bi pa stvar bila zasilno rešljiva.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.188
1.797
113
Ker imaš v roku par let menjat, bi jaz na tvojem mestu pustil kot je. Skoda zdaj nekaj razbijat ali cello nadometno vleči. Če prav vidim gre za hodnik..mislim da se da dobiti senzorske zadeve, ki jih vgradiš v dozo (zgleda kot stikalo) in ti bo prižigalo luč, kadar bo kdo stopil v proctor.
 

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.695
67
48
Vem da električarji ne marajo da se nevesci lotijo stroma ampak prosim za pojasnilo za neumne kako to zavezati. Do nadaljnjega bom zvezal kar nadometno. Pa bom stemal ko bom imel več časa.

1.Podaljšam nulo iz doze enega stikala do luči.
2. Povežem obe stikali s fazo na menjalna kontakta
3. Iz enega stikala gre faza do luči.

Torej iščem res easy razlago. Imam enako kot v prvem postu že več kot eno leto in je dovolj. Zdaj samo zvezem pravilno, potem pa dam te kable v steno.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.289
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Sicer nerad “svetujem” pri štromu, ker sem lahko posredno “kriv” za kak požar ali uveljavljanje police življenjskega zavarovanja.
Zato - če nisi siguren poišči štromarja in naj on zveže.


Pri tebi je “električna omarica” doza kjer imaš L in N. Seveda uporabiš vodnike do luči, da ne vlečeš še po stropu nadometno - se pravi v dozi ustrezno prevežeš. Pa “zelenega” nimaš, kar so ti tu že takoj na začetku povedali.
 

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.695
67
48
Nič ne skrbi, veliko stekerjev in luči sem že zvezal in na novo polagal kable. Nisem teoretični štručko ampak ko kaj rabim to naredim. Se vsakič je uspelo, če ne znam pa vprašam kot sedaj.

Torej jaz tretiram eno dozo kot omarico. Nulo iz doze pa kot žico ki je že direkt do luči. Fazo iz te doze vezem na eno stikalo? Nato pa potegnem nov kabel do drugega stikala in tam vezem na menjalni fazi? Na drugi dozi pa potem zvezem fazo iz te doze in se drugi kabel iz prve doze? Nulo in ozemljitev povežem samo v prvi dozi ki je "omarica"?
 

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.145
3.078
113
Naj se vmešam z vprašanjem: Na podobni situaciji je med stikaloma še vtičnica na stopnišču. Stikala "pravilno" vezana in luč se pravilno upravlja. Problem je vtičnica, ki je aktivna le, ko je tudi luč prižgana.
(naj še dodam, da je stikali vezal električar ali morda zidar, jaz sem v prazno predpripravljeno dozo vezal vtičnico)
Kako rešiti, da bo vtičnica vedno aktivna?
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Ce imas sreco, je v eni dozi hkrati dovod iz omarice, kabel na stikalo, kabel na luc in kabel na vticnico. Ce je, samo prevezes, da je vticnica direkt. Druga opcija je, da so v dozi s salterjem vzeli strom, kjer tudi lahko prevezes... ce so vzeli pa iz luci, hja, bo pa treba kabel dodat.

Omenil bi samo, da je tako pocetje (vticnica hkrati z lucjo) lahko nevarno; ni nujno, da je stikalo namenjeno visokemu toku in ce gre za neko vticnico za sesalec, lahko stopi kontakte. Ce pa je to v kopalnici, pa niti ni tako slaba ideja
smile-1.gif
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ha ha,
hysterical-1.gif
.

Itak! Ne vem zakaj se je Gr69 tako zasekiral ob samo majcenem nasvetu, cela Slo je takole izdelana, pa naj bo po gradbeni, električarski ali pa kar po vsakeršni strokovni plati. Svetel primer je plinska napeljava v Šempeterski bolnici ...
smile-1.gif
.

Psssst - vam odkrijem vzrok tega šušmarjenja? Zakon o izvajanju javnih razpisov, kjer se izbere - saj vemo koga.
hysterical-1.gif
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.289
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
gr69 se ni zasekiral - gr69 je samo povedal, da ne želi aktivno pomagati še ene “šempeterske” pri nekomu doma pomagati narediti.

Upam, da avtor res ni pričakoval, da mu bo kdo preko foruma povedal kam katero žico naj veže. Shemo vezave ima, trdi tudi da ve kaj in kako - torej veselo na delo.

gr69 pa lepo na miru pustite, razen če ni kako neumnost svetoval - potem pa kar po njem, drugače pa raje človeku, ki sprašuje pomagajte, če mislite, da mu lahko.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

smile-1.gif
, lej ne mi zamerit. Ampak res se je tako bralo. Zato pa "Hvalabogu za forum", ko si lahko takole na daljavo pomagamo. Itak se skozi debato zadeve izkristalizirajo in na koncu vedno zasveti taprava rešitev.
Samo - ni pa treba vso odgovornost prevzeti prav nase, saj bomo v tistem trenutku postali nova amerika, kjer so takoj miljonske tožbe
rolleyes-1.gif
.

(spet filozofiram ...
rolleyes-1.gif
)

Kako je že bilo tisto ... "Kritika o kritiki vsega obstoječega". Edvard Kardelj, zvezek št. nekje od 85 do 95.
tongue-1.gif
( sem že zdavnaj pozabil, ampak - vsaka kritika je konstruktivna". )