Začetnik-varjenja pive

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.352
8.716
113
Malo preberi zadeve, na internetu je polno tega. Že na tem mestu, če malo pobrskaš imaš ogromno čtiva.
 

cynicaal

Pripravnik
2. apr 2016
109
2
18
Menim, da to spada pod začetniška vprašanja/težave zato bom vprašal kar v tej temi.

Ta teden sem delal 2x Coopers sparkling ale (2 fermentorja), namesto sladkorja (1kg) sem poleg piksne dal 2 litra LME-ja. Fermentacija se je začela po 5 urah in je prva dva dni vrelo kot noro, potem pa, kot da bi odrezal. Samo še mehurček na vsakih 10 minut ali manj. Začetna OG je bil 1.048, sedaj po štirih dneh mi pa kaže 1.018, kar se mi zdi precej previsoko. Ker sem uporabil priložen kvas (7,5g) sem že mnenja, da ga morda ni bilo dovolj, da bi se "prebil" skozi. Kaj naj zdaj? A še počakam kak teden, ali naj hitro dodam še kakšno vrečko kvasa? Fermentorja sta sicer na sobni temperaturi.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.167
-8.269
113
Priložen kvas ni ravno najboljši pri prebavljanju kompleksnejših sladkorjev. Primeren je za piskna + sladkor, če sladkor menjaš za DME, bo končna gostota višja.
Sicer pa 1.018 ni tako visoko, boš pač imel bolj polno in rahlo sladko pivo.
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Mogoce še nisem pravi da bi delil nasvete, a po štirih dneh naj zadeva še ne bi bila povsem končana; včeraj sem po 12dneh flaširal Mr.Malt IPA iz piksne, je prišel lepo na 1004 kot je po navodilih, pa sem kombiniral 750g dekstroze+250g DME. Z original kvasom na piksni
smile-1.gif

Pusti ga teden, deset dni, pa se enkrat pomeri pred flasiranjem!
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Citat:
Uporabnik cynicaal pravi:
Menim, da to spada pod začetniška vprašanja/težave zato bom vprašal kar v tej temi.

Ta teden sem delal 2x Coopers sparkling ale (2 fermentorja), namesto sladkorja (1kg) sem poleg piksne dal 2 litra LME-ja. Fermentacija se je začela po 5 urah in je prva dva dni vrelo kot noro, potem pa, kot da bi odrezal. Samo še mehurček na vsakih 10 minut ali manj. Začetna OG je bil 1.048, sedaj po štirih dneh mi pa kaže 1.018, kar se mi zdi precej previsoko. Ker sem uporabil priložen kvas (7,5g) sem že mnenja, da ga morda ni bilo dovolj, da bi se "prebil" skozi. Kaj naj zdaj? A še počakam kak teden, ali naj hitro dodam še kakšno vrečko kvasa? Fermentorja sta sicer na sobni temperaturi.

Po 30tih do 40 tih varjenjih, boš ugotovil da je tisto merjenje vmes brezveze. Jaz vse pive pustim v fermentorju 4 tedne in na koncu pomerim in kar je ratalo je pač ratalo. Če ni sfermetiralo čisto do konca...jebiga bo pač pivo malo bolj sladko...naslednjič pa zadeve skorigiraš...
 

cynicaal

Pripravnik
2. apr 2016
109
2
18
V fermentorju bo sigurno 2 tedna (1 teden bom še dry hop-al). Sicer nikdar ne merim pred 10 dnevi, ampak tokrat mi ni dalo mira... Kar se tiče okusa, vse do sedaj je bilo pitno, pravzaprav, kar precej okusno, kljub manjšim napakam - kar je osnovni cilj, ostalo so detajli.Prepričan sem, da bosta tudi ta sva batcha povsem ok (s sorachi in cascado pravzaprav zelo ok)
Hvala za odgovore.
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik cynicaal pravi:
V fermentorju bo sigurno 2 tedna (1 teden bom še dry hop-al). Sicer nikdar ne merim pred 10 dnevi, ampak tokrat mi ni dalo mira... Kar se tiče okusa, vse do sedaj je bilo pitno, pravzaprav, kar precej okusno, kljub manjšim napakam - kar je osnovni cilj, ostalo so detajli.Prepričan sem, da bosta tudi ta sva batcha povsem ok (s sorachi in cascado pravzaprav zelo ok)
Hvala za odgovore.

Jaz pa svetujem, da na začetku meriš čisto vse. Sej čez nekaj batch-ov tega ne boš več počel, si pa v glavi narediš sliko kaj se dogaja z gravitacijo prvi teden fermetnacije, koliko ti ga požre kasneje itd. Ko boš v prihodnosti delal izboljšave, dodajal svoje sestavine, ti bodo vsi ti podatki prišli zelo prav.
Kar se pa tiče okusov med fermentacijo - meni je bilo še vsako pivo iz fermentorja zanič. Konec koncev, še tako dobro pivo na 20 stopinj, brez karbonizacije - težko izpade dobro.
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
RECEPT - Vrstice med Recept in Sladi ti povedo, kakšno pivo variš: končna količina, grenkoba, barva, alkohol in pa startna/ciljna gravitacija (količina sladkorjev, katere pohrustajo kvasovke in naredijo alkohol ter co2)
SLADI - Potem pod Sladi sledi količina vsakega izmed sladov, katere uporabljaš ter na desni njihove lastnosti (% delež, koliko barve vsak doprinese ter količina sladkorjev vsakega ...)
MASHING (drozganje po slovensko) - pove, s katerimi temperaturami in koliko časa moraš drozgati (namakati slad v vroči vodi), da se ustrezno škrobi iz slada pretvorijo v za pivo uporabne sladkorje
HMELJENJE - koliko katerega hmelja z grenkobo (npr. AA 6,5) daš kdaj v kotel kuhati. Tvoj primer: 24 g Cascade hmelja z jakostjo aminokislin 6,5 daš notri na začetku vrenja (60 min) ...

OSTALO - je pa namenjeno kvasu, ki ga uporabiš za ta stil piva ter IrishMoos-u (povzroči sprijemanje beljakovin v pivini, da se posedajo in da se pivo bistri že na koncu kuhanja).
 

jaka1980

Pripravnik
8. jun 2016
231
6
18
Kalibo sem že veliko brebral. Sam knjiga je knjiga.Raje vprašam folk ki oblada situacijo.

Hvala guliver za obrazložitev..
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.352
8.716
113
Lahko ti mi napišemo tu gor cele romane, pa bo prav enako, kot če se lotiš kake dobre knjige, z razliko, da bo knjiga imela rep in glavo.

Torej, ti bi rad delal iz ekstrakta? za začetek nabavi en kit kjer imaš not vse in ta fermentor boš lahko uporabil kasneje neglede na metodo:
http://www.sam-svoj-pivovar.co...priborom-detail

Poleg prilimanega rabiš še največji lonec iz kuhinje in steklenice. Ko boš zvaril par celovitih kitov boš redy za naprej. Od tu se potem lahko usmeriš na partal MASH kjer drozgaš samo specialne slade, in za osnovo uporabiš DME, ali šaltaš direktno na all grain.

Ko boš vedel, kakšno tehniko bi želel, potem ti pa šele lahko pišemo predloge. Z vodo se za začetek res ne ubadaj, je precej drugih bolj važnih spremenjivk v igri.

Enostavčna vprašanja žal ne bodo dala željenega kvalitetnega odgovora, ki ga potrebuješ.

 
Nazadnje urejeno:

cynicaal

Pripravnik
2. apr 2016
109
2
18
Da še jaz dodam svoje začetniško vprašanje. Kdaj vzamete hmelj iz pivine? Recimo, če piše 0 minut (flameout), kako dolgo je potem notri? A pustite vrečke s hmeljem do razhladitve oz. pretoka v fermentor, ali kako? Ker na netu so mnenja kar deljena.
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
Jaz hmelj vržem direktno v pivino in ne uporabljam vrečk, ker se mi zdi, daj eizkoristek hmelja z vrečkami precej slabši. Hmelj ločim od pivine šele, ko pretakam v fermentor.