Začetnik-varjenja pive

cynicaal

Pripravnik
2. apr 2016
109
2
18
Ta vikend imam namen kuhati Porterja, pa me zanima (ker mnenja so, kot opažam pri skoraj vsaki stvari v debatah na temo homebrewinga, različna), ali dam specialne slade (black, čokolada, cara 50) ob koncu masha, ali lahko kar skupaj z glavnimi sladi že na začetku?
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.547
8.900
113
Daš skupaj z glavnimi sladi na začetku. Metodo kasnejšega dodajanja uporabiš, kjer imaš velik delež žganih sladov, kot recimo pri Imperial stoutu, kjer je delež 1/3.
 
Nazadnje urejeno:

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.842
3.865
113
Ne kompliciraj, vrži vse skupaj pa je.

Na koncu masha se ponavadi daje samo žgane slade (chocolate in black) ker ti najbolj vplivajo na pH in dajejo astrigenost (trpkost) če jih dalj časa namakaš, ampak glede na to da omenjaš porter je tistih par % takih sladu totalno nepomembnih za cel mash.
 

cynicaal

Pripravnik
2. apr 2016
109
2
18
Na netu iščem, pa ne najdem pametnega odgovora:
Bolj ali manj vsak recept ima neko pričakovano začetno in končno gravitacijo. Zanima me, če po mashu ne pridelaš točno začetne gravitacije (OG), za koliko moraš ("od oka") potem korigirati pričakovano končno gravitacijo. Vem sicer, da gre za kompleksno zadevo (recimo kakšne vrste sladkorjev si "pridelal" - koliko razgradljive). Npr:
expexted OG = 1.060
expected FG = 1.016
dejanska OG = 1.054
dejanska expected FG = ?

Skoraj prepričan sem, da ne gre za preprosto matematično formulo (torej če je OG -0.006, potem mora biti tudi FG -0.006)
 

stricek18

Pripravnik
3. nov 2015
317
4
18
Eno vprasanje,

Vceraj sem delal meritev gostote in sem staknil vrelbo veho. Potem sem jo pa pozabil dat nazaj gor, sem danes opazil da je nisem nataknil. Pivo je ze tri tedne v fermentorju tako da je povreo do konca.

Koliko je moznosti da se mi je kaj ukuzilo.

Hvala lp
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.547
8.900
113
Citat:
Uporabnik cynicaal pravi:
Na netu iščem, pa ne najdem pametnega odgovora:
Bolj ali manj vsak recept ima neko pričakovano začetno in končno gravitacijo. Zanima me, če po mashu ne pridelaš točno začetne gravitacije (OG), za koliko moraš ("od oka") potem korigirati pričakovano končno gravitacijo. Vem sicer, da gre za kompleksno zadevo (recimo kakšne vrste sladkorjev si "pridelal" - koliko razgradljive). Npr:
expexted OG = 1.060
expected FG = 1.016
dejanska OG = 1.054
dejanska expected FG = ?

Skoraj prepričan sem, da ne gre za preprosto matematično formulo (torej če je OG -0.006, potem mora biti tudi FG -0.006)

No, pričakovana začetna gravitacija je direktno odvisna od učinkovitosti. Končna je seveda druga pesem, sam za od oka lahko uporabiš matematično čisto enostavno formulo s procenti.
 
Nazadnje urejeno:

smarty

Pripravnik
5. okt 2014
477
0
16
Več pirov kot boš naredil bolj boš znal določiti kaj ven pride
smile-1.gif
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Po letu in pol varjenja domačega piva opažam, da imam večjo toleranco do bolj grenkih piv. Recimo neka srednje suha IPA z 70 IBU, se mi je v začetku zdela konkretno grenka, sedaj mi je pa že skoraj premalo. Je to normalno da se navadiš na grenkobo? Ali gre preprosto samo za zmanjšanje alfa kislin v hmelju ki ga uporabljam za grenkobo (1/2 leta stara Dana, primerno skladiščena v zmrzovalniku)
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik stricek18 pravi:
Eno vprasanje,

Vceraj sem delal meritev gostote in sem staknil vrelbo veho. Potem sem jo pa pozabil dat nazaj gor, sem danes opazil da je nisem nataknil. Pivo je ze tri tedne v fermentorju tako da je povreo do konca.

Koliko je moznosti da se mi je kaj ukuzilo.

Hvala lp

Kaj pa veha? si jo steriliziral predno si jo nataknil nazaj? bi rekel da je tam skoraj vec moznosti. za okuzbo...
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.264
-8.464
113
Navadiš se.
Če nekaj časa ne boš pil grenikh piv, se ti bo vrnil občutek za grenkobo.
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.953
323
83
Citat:
Uporabnik komar89 pravi:
Po letu in pol varjenja domačega piva opažam, da imam večjo toleranco do bolj grenkih piv. Recimo neka srednje suha IPA z 70 IBU, se mi je v začetku zdela konkretno grenka, sedaj mi je pa že skoraj premalo. Je to normalno da se navadiš na grenkobo? Ali gre preprosto samo za zmanjšanje alfa kislin v hmelju ki ga uporabljam za grenkobo (1/2 leta stara Dana, primerno skladiščena v zmrzovalniku) [/quote

Počaki še eno leto, da se ti IPE zagabijo :D
 

Zmikavt

Pripravnik
21. okt 2016
64
0
6
Citat:
Uporabnik stricek18 pravi:
Eno vprasanje,

Vceraj sem delal meritev gostote in sem staknil vrelbo veho. Potem sem jo pa pozabil dat nazaj gor, sem danes opazil da je nisem nataknil. Pivo je ze tri tedne v fermentorju tako da je povreo do konca.

Koliko je moznosti da se mi je kaj ukuzilo.

Hvala lp

Zdaj ma že nekaj alkohola in ni več tako občutljiv na spontane okužbe iz zraka. Če ti niso ravno muhe na veliko not letale, si kar na varnem. V najslabšem primeru boš naredil kopijo Volk Turjaški
wink-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.547
8.900
113
Citat:
Uporabnik Zmikavt pravi:
Citat:
Uporabnik stricek18 pravi:
Eno vprasanje,

Vceraj sem delal meritev gostote in sem staknil vrelbo veho. Potem sem jo pa pozabil dat nazaj gor, sem danes opazil da je nisem nataknil. Pivo je ze tri tedne v fermentorju tako da je povreo do konca.

Koliko je moznosti da se mi je kaj ukuzilo.

Hvala lp

Zdaj ma že nekaj alkohola in ni več tako občutljiv na spontane okužbe iz zraka. Če ti niso ravno muhe na veliko not letale, si kar na varnem. V najslabšem primeru boš naredil kopijo Volk Turjaški
wink-1.gif

Kolikor vem, se gre Volk Turjaški star način pivovarstva. Včasih so bla vsa ALE piva mal kisla, tko da mu takih kiksov ne gre zamerit toliko, kot gre zamerit to pivovarju in vinarju, ki na svoji sodobni in vrhunski opremi gosti celotno SLO gipsy sceno. Tam bi pa lahko prodajal off flavor kite brez težav. Sam bi jih bilo precej težko ločit in zapakirat v epruvetke. Ta hip je pol polic od Špara zasedeno s to katastrofo. Sem zadnjič prijel steklenico enega izmed njegovih gipsijev, pa gor lepo obroček, seveda okužba in takih je blo pol steklenic na polici. Pa tisto kar pride od tam v sodih in se prec spije je še OK, flaške so pa...
 
Nazadnje urejeno:

Metalyedge

Pripravnik
25. nov 2008
116
0
16
Kolk flašk, ki izvirajo od tam dol sem že zlil.. Ta teden spet dve. Sploh ne vem zakaj se trudim, ampak vedno upam, da ta bo pa dobra.
 

Zmikavt

Pripravnik
21. okt 2016
64
0
6
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:

Kolikor vem, se gre Volk Turjaški star način pivovarstva. Včasih so bla vsa ALE piva mal kisla, tko da mu takih kiksov ne gre zamerit toliko, kot gre zamerit to pivovarju in vinarju, ki na svoji sodobni in vrhunski opremi gosti celotno SLO gipsy sceno. Tam bi pa lahko prodajal off flavor kite brez težav. Sam bi jih bilo precej težko ločit in zapakirat v epruvetke. Ta hip je pol polic od Špara zasedeno s to katastrofo. Sem zadnjič prijel steklenico enega izmed njegovih gipsijev, pa gor lepo obroček, seveda okužba in takih je blo pol steklenic na polici. Pa tisto kar pride od tam v sodih in se prec spije je še OK, flaške so pa...

Nisem bil nikoli fan kislih pirov, ampak tisto mi je bilo še posebej neugodno. Mogoče stvar okusa.

Kar se tiče gipsijev, sem pa enkrat od gipsi mojstra ujel, da se mu je runda skisala. In da ma srečo, ker so kisli skoz bolj 'in' :D
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.264
-8.464
113
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
. Sem zadnjič prijel steklenico enega izmed njegovih gipsijev, pa gor lepo obroček, seveda okužba .
Ma sej obroček ni vedno znak okužbe.