Začetnik-varjenja pive

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Dejansko si zadel prav oz. lahko bi dal še manj. Je bilo tu že nekakajkrat govora, za weizne oz. nemški pšenični karakter moraš imeti ali ustrezen kvas (suhega trenutno ni s pravim "weizen" karakterjem) ali pa ustrezno tretirat ostale primerne kvase.

Pričakuješ lahko veliko estrov zaradi underpitchinga, kar je za tvoj stil čisto ok.

Za ostale vrste piva pa se drugiš pripravi z več kvasa!
zmaga.gif

Ah, vir težave je bil v tem, da sem se z Brewersfriend-om igral, koliko bi rabil materiala za 30 litrov batch namesto za 21 ...hkrati sem pa naročil en sam kvas ... ko sem pa sprintal recept, odtehtal in zmešal slad v kiblo za mletje ... me pa presune, da je tega slada ornk preko 5kg ....
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.163
-8.273
113
Samo se mi zdi zanimivo. Prve poizkusne runde piva(če se prav spomnem je bilo to enkrat v letu 2008) so bile čisto solidne. Zdej ne vem a je krivo to, da ne zna z novo opremo ali kaj?

Sicer pa tudi njihovo vino ni glih nek presežek, ma za popoldansko nalivanje v srednji šoli je bilo čisto ok
evil.gif
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Samo se mi zdi zanimivo. Prve poizkusne runde piva(če se prav spomnem je bilo to enkrat v letu 2008) so bile čisto solidne. Zdej ne vem a je krivo to, da ne zna z novo opremo ali kaj?

Sicer pa tudi njihovo vino ni glih nek presežek, ma za popoldansko nalivanje v srednji šoli je bilo čisto ok
evil.gif

Od 2008 pivovarska scena pri nas napredovala, nekateri zelo, drugi manj, nekateri pa nič...
Leta 2008 je bilo pivo OK že samo, da ni bilo rdeče ali zeleno, danes so pričakovanja precej višja...
 

cynicaal

Pripravnik
2. apr 2016
109
2
18
Zanima me kdaj se meri mash efficincy? Takoj po mashu/pred vretjem torej ali na koncu vretja. Ker med vretjem izhlapi kar precej vode in je na koncu verjetno SG višji, pa manj vode, tako da potem procentualno pride ven precej drugačna številka, kot na začetku (še nisem stestiral - pravkar delam svoj prvi BIAB)
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.947
321
83
Konec boila, ko ohladiš na 20 st. C
Pred boilom pa lahko meriš preboil OG in lahko potem na "uč" poračunaš OG, ker veš da pri "normalni" posodi v cca 1h izhlapi cca 10% vode
 

cynicaal

Pripravnik
2. apr 2016
109
2
18
Torej, delal sem Witbier (2.3 kg pale ale malt, 2.3 kg wheat malt) 70 minut na 65 st.C (padlo na 63 na koncu). 70 minut vretja. Po kalkulacijah iz spleta imam 78% efficiency (OG v fermentorju je 1.045). Predvidevam, da je to za prvič O.K. Ali?
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.947
321
83
78% je super, ne samo za začetnika tud za eksperta.
Jaz ga sicer izračunam šele ko flaširam, ker šele takrat odštejem usedlino iz volumna....
 

cynicaal

Pripravnik
2. apr 2016
109
2
18
Bom kar v to temo: A ima kdo kak preizkušen recept za eno tako dobro sezonsko/Božično pivo. Zadnjič sem poizkusil (zdaj že večkrat) Wychwood Hot Cross Bunny, ki ima priokus po cimetu in klinčkih in mi je strašno všeč (tako za break od klasike). Torej sezonsko, cimet, klinčki,... Sem brskal po netu, pa je teh sezoncev malo morje, pa bi raje od koga iz prve roke.

Hvala.
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Citat:
Uporabnik pocast pravi:
78% je super, ne samo za začetnika tud za eksperta.
Jaz ga sicer izračunam šele ko flaširam, ker šele takrat odštejem usedlino iz volumna....

Se pravi brez usedline ... Jaz tisti liter ali dva, ki ostaneta v loncu, prištejem zraven, ker bi tisto dejansko lahko v fermentor prelil.
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.947
321
83
Sej jo lahko preliješ, sam ne moreš jo pa šteto pod čisti volumen piva, ker to ni.
smile-1.gif
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Izkoristek drozganja (t.i. mash efficiency) se lahko izračuna kadarkoli po sparge in se ne sme spreminjat. Izkoristek drozganja pove koliko sladkorja od potencialnih si dobil iz sladu, 100% bi pač pomenilo da je šel ves sladkor ven, 50% pa da ga je šla polovica. Ker efektivnost upošteva absolutni potencial je torej vseeno kdaj se ga meri ker sladkor med kuhanjem ne gre nikamor (voda gre ampak to pomeni da se spremeni gostota = izračun efektivnost bi moral vračat ves čas enako vrednost).

Nekaj je razlike zaradi raztezka tekočine (volumna) pri različnih temperaturah ampak tu govorimo o par %, najbolj natančno bi bilo merit ko je pivina hladna ali pa upoštevat faktor "raztezanja" pri volumnu vroče pivine. Je pa res da dodajanje hmelja med kuhanjem tudi spreminja volumen in na koncu "idealne" mertive ni nikoli.

Merjenje in kalkulacije izkoristka ko gre pivo v fermentror oz. pri stekleničenju je pa "brewhouse učinkovitost", to pa pove koliko, kako močnega piva si dobil glede na realni potencial ki ga imaš v zrnju. Poleg efektivnosti drozganja so sploh pri manjših batchih tu pomembne tudi izgube pri pretakanjih (usedline).

Za samo ekonomiko pivovarstva je edina pomemnna stvar "brewhouse" učinkovitost. Ampak za sam tehnični proces varjenja piva je pa precej bolj zanimiva učinkovitost drozganja.
 

kure

Zelenc'
8. dec 2015
24
0
1
Pozdravljeni,

samo preverjam, ali je neslajena pšenica navadna, neobdelana pšenica?

hvala in lp
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.947
321
83
Da, obrana in posušena. Ni pa kaljena.
Je pa za mletje zelo trda in nasploh sitna za uporabo (gelatinizacija itd...)
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Da (in ne)!
grin1.gif


V osnovi je neslajen dodatek, dodatek ki ni slajen (modra misel). Torej ni dal skozi postopka slajenja v katerem nastanejo oz. se aktivirajo encimi in se opravi polna ali delna modifikacija škroba.

Neslajena žita pa se v pivovarstvu uporablja v več oblikah:
- surovo zrnje
- delno ali polno modificirano zrnje (kosmiči, gres/zdrob, polenta, ...)

Tako da neslajena pšenica je lahko (in ponavadi če ne piše dodatno tudi je) surovo zrnje ali pa recimo pšenični kosmiči, ali pa kot instant pšenični zdrob ipd. Od surovine in namena uporabe je odvisno kakšne postopke boš uporabil da boš dobil željen produkt.
 

kure

Zelenc'
8. dec 2015
24
0
1
Ok, hvala za odgovora. Že nekaj časa me mikajo lambici in sem se zdaj odločil da bom poizkusil. Pomagalo je tudi, da sem na pivopisovi spletni strani videl recept. Tam svetujejo, da za drozganje uporabiš t.i. turbid mashing (http://byo.com/stories/issue/item/1711-turbid-mashing).