Začetnik-varjenja pive

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Po mojih izkušnjah je cold crash odvisen od kvasa katerega uporabljaš. Npr pri US05 ga ne potrebuješ, vsaj pri meni je vedno čisto pivo, pri US04, pa je načeloma pivo vedno motno.
Sicer pa, tisti ki uporabljate kege, coldcrash narediš ko ga daš v hladilnik in učinek je enak kot če bi hladil fermentor.
Jaz polovico pretočim v sode, polovico pa v flaše (flaše ostanejo v kleti tudi nekaj mesecev) pa nikoli nisem opazil razlike med pivom iz soda ali steklenice... Ne po okusu, ne po izgledu!
 

Rsk

Fizikalc
31. maj 2016
150
54
28
Danes sem stestiral areometer v vodi iz vodovoda in pokaže 1006 sg, nato sem ponovno pomeril pivino in pokaže 1027 sg, za tem pa pomeril še na refraktometer, ki pa pokaže 8,5 BRIX - 1034 sg
sprasujem se.gif
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.828
3.848
113
FGja z refraktometrom ne moreš merit direktno, bi rabil podatke o OGju in jasno WCF. Tu več o WCFju.

Zaekrat štej da ti kaže aerometer 6 pik preveč tako da si na FGju 1021, vseeno če se ti da opravi še test z malce sladkane vode da vidiš koliko je odstopanja pri večji gostoti (pa še refrkatometer lahko primerjaš da dobiš vsaj približen WCF).
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.828
3.848
113
Glede na to da je WCF ponavadi med 1 in 1.1 lahko probaš na pamet.

Uporabi kalkulator. Za FG je spodnja tabela.

Če bi bil recimo WCF 1.05 imaš pri OGju 1.062 torej FG cca. 1.015. Ker imaš pa pri navadni vodi offset +6pik lahko vzameš da je bil OG dejansko 1.056, kar potem ob enakem WCF da ven FG cca. 1.017.

Vsi ti izračuni so sedaj na pamet, ampak tako na vzorec imaš FG nekje med 1.017-1.021. Pomojem je fermentacija zakjučena oz. je to končni FG. Ugotovit moraš pa kje pri meritvah je napaka, če ne gre drugače si omisli še en aerometer ki bo kazal "približno" točno. S takim ki ima offset 6 pik nimaš kaj delat!
zmaga.gif
 

Rsk

Fizikalc
31. maj 2016
150
54
28
467716-post_slo.gif

Vseeno bom s stekleničenjem počakal do sobote
smile-1.gif

Mogoče kakšen nasvet, kje bi dobil dokaj kvaliteten areometer
sprasujem se.gif

Lp
 

cynicaal

Pripravnik
2. apr 2016
109
2
18
Dve vprašanji.
1. kje nabavljate tekoči kvas (cenovno najugodnejša varianta)
2. vezano na prvo vprašanje - kako dolgo je obstojen tekoči kvas - vprašam iz vidika nabave večje količine z namenom optimizacije stroškov dostave.
 

cynicaal

Pripravnik
2. apr 2016
109
2
18
Sem pregledal ponudbo vseh "naših" pa nikjer ne najdem, tudi na omenjeni strani ne. A to se je potrebno individualno dogovoriti ali kako?
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Dobiš vse kar je na Mr. malt. Se dogovoriš pri njemu in dobiš robo po pošti ali osebno.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.236
-8.471
113
Pa vedeti moraš, da naroča v povprečju na vsake 14 dni. Tako da se zna naročilo malo zavleči.
 

cynicaal

Pripravnik
2. apr 2016
109
2
18
Super, hvala. Kar se roka dobave tiče ni problema, saj "recept" vedno planiram za par tednov do mesec dni vnaprej.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.828
3.848
113
Citat:
Uporabnik cynicaal pravi:
Dve vprašanji.
1. kje nabavljate tekoči kvas (cenovno najugodnejša varianta)
2. vezano na prvo vprašanje - kako dolgo je obstojen tekoči kvas - vprašam iz vidika nabave večje količine z namenom optimizacije stroškov dostave.

Jst naročam tule, cena cca. 8EUR za whitelabs kvas + stroški pošiljanja (5 EUR za 2 kvasa). Whitelabs ima po novem kvas v vrečkah (nek freeshpack) ki so za razliko od "stekleničk" dosti lažje tako da najbrž pri novem pakiraju lahko dobiš za 250g (5 EUr poštnine) še malce več vrečk kvasa.

Vsak svež kvasa ima vtisnjen datum izdelave in konec uporabnosti (ponavadi je cca. 6 mesecev uporabnost). Računaj da se tekoč kvas stara (izgublja število aktivnih celic) tako da odvisi od tega kako svežega dobiš in v kakšnih pogojih je bil. Na splošno velja da ima čisto svež kvas cca. 100 miljard celic, vsak mesec mu pade število zaradi staranja 30% dol (od oka kalkulacija). Tako da če nimaš ravno čisto svežega kvasa boš moral delat obvezno starterje.

Svež kvas se splača zaradi cene in "staranja" ponovno uporabiti iz batcha v batch, tako da je potem cenovno ugoden. Večino kvasov se lahko uporabi tam cca. 5 generacij brez večjih sprememb, izejma so kakšne mešanice za lambic ipd. piva kjer je težko zagotovit ustrezno razmerje kultur in mešanic različnih sevovo v pri ponovni uporabi.