Oprema

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.840
3.865
113
Tudi, ampak pazi kako je s tlakom. Vse te zadeve delujejo ok če imaš zadovoljiv tlak pri spodobnem pretoku, samo z gravitacijo ali pa kakšno švoh pumpo bo pa samo curljalo na enem mestu.
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Ali se boš tuširal ti ali ječmen ....
evil.gif


Seveda bo delalo, Vprašanje je samo, koliko od luknjic bo špricalo vodo, če boš bolj počasi zlival notri v tuš ....se zna zgoditi, da samo na sredi, na robu pa bolj nič .... Bi bilo potrebno sprobat.

Gledal sem nek video od Palmerja na YTubu in on drozga s polovico vse vode. Po drozganju zlije ven v lonec in nalije drugo polovico vode. Kar direkt. Zmeša, počaka 10-15' in nato skozi pipico zlije še to v lonec. Sem bil kar malo presenečen ... ampak pravi, da je to TO.
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.952
323
83
Citat:
Uporabnik guliver pravi:
Ali se boš tuširal ti ali ječmen ....
evil.gif


Seveda bo delalo, Vprašanje je samo, koliko od luknjic bo špricalo vodo, če boš bolj počasi zlival notri v tuš ....se zna zgoditi, da samo na sredi, na robu pa bolj nič .... Bi bilo potrebno sprobat.

Gledal sem nek video od Palmerja na YTubu in on drozga s polovico vse vode. Po drozganju zlije ven v lonec in nalije drugo polovico vode. Kar direkt. Zmeša, počaka 10-15' in nato skozi pipico zlije še to v lonec. Sem bil kar malo presenečen ... ampak pravi, da je to TO.

Ja....sej tole je drugače čist uveljavljena metoda, reče se ji batch sparging, jaz sem jo dolgo prakticiral in je super. Ima pikič slabši izkiristek od fly sparginga. Mene je motila predvsem zamudnost, ker sem moral dvakrat delati first run in traja prej ko se mi zbistri sladica. Zato mi je bolj priročno: mash, lovljenje sladice, ko se začne kazati gladina, pa čez vročo vodo, kolikor si jo pač prepračunam, ponavadi je kakih 40% za mash, 60% za sparge
 
Nazadnje urejeno:

Bolfenk2020

Pripravnik
16. dec 2014
299
0
16
Maribor
www.facebook.com
Vzames baker 4x koleno, en T element, 4 palce in si naredis sam tus v obliki kvadrata. Vanj zvrtas z malim svedrom luknje in to je to.
Ne kompliciraj in ne kupuj dragih stvari.
Sam sem na zacetku, preko sladice dal alu folijo, z necim spicastim naredil luknje in na to vlival vroco vodo. Zadeva tudi tako spila.
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Citat:
Uporabnik Bolfenk2020 pravi:
Vzames baker 4x koleno, en T element, 4 palce in si naredis sam tus v obliki kvadrata. Vanj zvrtas z malim svedrom luknje in to je to.
Ne kompliciraj in ne kupuj dragih stvari.
Sam sem na zacetku, preko sladice dal alu folijo, z necim spicastim naredil luknje in na to vlival vroco vodo. Zadeva tudi tako spila.

Če pa kakega instalaterja poznaš, je pa tudi aluplast dober, ker ga lahko oblikuješ po želji. Jaz imam enega takega za 50 litrški lonec. Pa še luknjice zlahka zvrtaš vanj. ...
2457109-2016-05-2808.38.21-20.jpg
 

Priponke

  • 2457109-2016-05-2808.38.21-20.jpg
    2457109-2016-05-2808.38.21-20.jpg
    151,5 KB · Ogledi: 408

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.539
8.896
113
Jest se fly sparga ne grem več, da bi se zezal zarad pol kile ječmena. Sam delam tako, da s približno pol sparge vode naredim en mali mash out, se pravi da jo vlijem direktno na mash, premešam, pustim 10 minut in naredim cirkulacijo, potem pa spustim vse skupaj do suhega in potem druga polovica vode premešam, počakam 10 minut in ponovim vajo. Ponavadi je izkoristek blizu 80 % Fly sparge mi je pobral skoraj dve uri, pa še natančen sem moral bit in stalno zraven, da ni teklo prehitro.

Na ta način sem izvlekel iz moje opreme OG 1110.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.539
8.896
113
Citat:
Uporabnik machnau pravi:
Ima mogoče kdo na Dolenjskem mlinček za posodit, oz. bi se dalo pri komu zmlet slad?!

Prvič ja, potem bo pa pač treba po nakupih. Zadeva je reda 100 EUR.
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.952
323
83
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Jest se fly sparga ne grem več, da bi se zezal zarad pol kile ječmena. Sam delam tako, da s približno pol sparge vode naredim en mali mash out, se pravi da jo vlijem direktno na mash, premešam, pustim 10 minut in naredim cirkulacijo, potem pa spustim vse skupaj do suhega in potem druga polovica vode premešam, počakam 10 minut in ponovim vajo. Ponavadi je izkoristek blizu 80 % Fly sparge mi je pobral skoraj dve uri, pa še natančen sem moral bit in stalno zraven, da ni teklo prehitro.

Na ta način sem izvlekel iz moje opreme OG 1110.

Ma pri meni je pa ravno mash out dolgotrajen, pač prej ko začne teči čista sladica kar traja. Zato sem iz mash sparga šel nazaj na fly.
Je pa res da ne kompliciram preveč in ne gledam ali je prst ali dva gladina vode nad posteljico....
Maš pa prav, ne splača se za kilo ječmena zgubljat časa, je preveč dragocen.
smile-1.gif
 

machnau

Pripravnik
5. apr 2015
40
0
6
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Citat:
Uporabnik machnau pravi:
Ima mogoče kdo na Dolenjskem mlinček za posodit, oz. bi se dalo pri komu zmlet slad?!

Prvič ja, potem bo pa pač treba po nakupih. Zadeva je reda 100 EUR.


Imam jaz to urejeno, samo trenutno ni mogoče (od septembra/oktobra naprej pa bo spet ok), drugače sem že predelal v dveh letih po več x 100kg slada
wink-1.gif

Rabil pa bi naslednji teden, pa še to je če,..
No Hvala ti pišem ZS...
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Včeraj sem drozgal tako, kot je zgoraj navedeno: 2x zmlel slad, potem polovica vode na 65 stC za 60 min, potem vse ven in še druga polovica notri z mešanjem za 10-15min ... 86%
aplauz.gif


Mi je pa sosed naredil notranje dvojno dno (cedilo) za inox sodček, ki pride nad notranjo stran ventila. Cca 10 litrov moram pred spuščanjem izpustiti, da se naredi filter, potem pa gasa vse ven iz drozgalnika brez počasnega odcejanja. NIsem mogel verjeti, da sem imel tako visok izkoristek ...
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.539
8.896
113
Citat:
Uporabnik machnau pravi:
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Citat:
Uporabnik machnau pravi:
Ima mogoče kdo na Dolenjskem mlinček za posodit, oz. bi se dalo pri komu zmlet slad?!

Prvič ja, potem bo pa pač treba po nakupih. Zadeva je reda 100 EUR.


Imam jaz to urejeno, samo trenutno ni mogoče (od septembra/oktobra naprej pa bo spet ok), drugače sem že predelal v dveh letih po več x 100kg slada
wink-1.gif

Rabil pa bi naslednji teden, pa še to je če,..
No Hvala ti pišem ZS...
Imaš pri tapravem urejeno ja. Upam samo, da njegovih pivovarskih nasvetov ne upoštevaš.
 
Nazadnje urejeno:

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.840
3.865
113
Tisti ki uporabljate tele plastične sode za fermentacijo, a mi lahko kdo poda točen odgovor o velikosti (zunanji premer v mm) pipice? Konkretno bi rabil za 120l sod ampak najbrž imajo vsi enake.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.840
3.865
113
Ok, to me zanima ker so silikonske cevi drage, 9mm jih imam par metrov in mi pašejo na vse pipice in priklope. Nebi rad sedaj menjal sistema oz. imel ekstra cevi za neko drugo opremo!
grin1.gif


Če je med 10-12mm premer potem je to to!
zmaga.gif
 

Pivopivec1

Pripravnik
23. feb 2014
318
9
18
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Tisti ki uporabljate tele plastične sode za fermentacijo, a mi lahko kdo poda točen odgovor o velikosti (zunanji premer v mm) pipice? Konkretno bi rabil za 120l sod ampak najbrž imajo vsi enake.

Zunanji premer pipice je 11mm. Sod plana 60L, verjetno imajo pa vsi enake.
 
Nazadnje urejeno:

stanly

Zelenc'
23. feb 2016
26
0
1
Pozdravljeni,
ko smo ravno pri takšnih sodih s pipico, me zanima kako rizično je dati sod v vodo( skupaj s pipico), z namenom hlajenja?
Hvala v naprej.
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.952
323
83
Ni rizika! Če ne gre nič iz pipice, tudi notr ne more.
Jo pa pred uporabo očistu/razkuži
 
Nazadnje urejeno:

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.840
3.865
113
KSZ.

Te dni sem skupaj sestavil in v praksi preizkusil moj nov kos opreme. Gre za (oz. sam ga tako imenujem) zunanji drozgalni kontroler. Če bo mogoče še kdo kdaj delal kaj podobnega v prihodnje tule malce daljši sestavek!
zmaga.gif


Najprej naj omenim zakaj sem se sploh tega lotil oz. zakaj nisem naredil "lažje" oz. "drugače". Doma drozgam trenutno na 2h različnih variantah (drozgalnikih), v prihodnje pride še en. Različni so zato ker delam različne velikosti batchev. Največ delam malih batchev (10l) ki jih drozgam kar v loncu in v pečici (overnight) in potem pretočim v hladilno torbo oz. kar dirketno v hladilni torbi, tu sem želel malce več T kontrole. Pri velikih batchih pa je problem da so v neizoliranih drozgalnikih in prehitro izgubljajo temperaturo sploh za potrebe ki jih imam (drozganje 2h na 62C).

Ker mi oprema ustreza bi bila nadgradnja v en aktivni drozgalnik nesmislena, poleg tega mi zaradi dveh različnih sistemov drozganja (velikost) skoraj ne preostane drugega kot da uporabljam ločene drozgalnike. Rešitev ki se je ponujala je, da aktivni del drozgalnika prenesem na zunanjo enoto, s čimer zadostim vsem potrebam.

V glavni mi je kliknilo ko sem pri kitajcih slučajno našel "objemne" grelce (band heater). Naj bi se uporabljali za topljenje plastike, torej so viskotemperaturni grelci (zdržijo 300C+). Razmišljal sem da bi s kombinacijo takega grelca lahko ustvaril "pretočni grelec" ki bi ga skupaj s kontrolerjem in črpalko spravil v ohišje in dobil prenosno enoto, ki bi jo lahko uporabljal na kateremkoli drozgalniku oz. drugi opremi (tudi za slow cooking, pasterizacijo, ...).

Iz ideje je nastalo tole:
pivoctrl.png


.. se opravičujem za otroško risarijo in neustrezne simbole, ampak mislim da je bistvo vidno.

Elementi ki so na sliki so tile:
- MH1210W kontroler
- 200W objemni grelci
- viskotemperaturna črpalka

Dodatno sem uporabil še kos vodinstalaterske bakrene cevi 35mm (cca. 25cm), ki sem jo zaključil z inox ploščico in na ploščico na sredini fiksiral 10mm inox cevke (priklopi). 2cm od vhodnega priklopa je prečno preko bakrene cevi še ena inox cevka za temperaturni senzor. Vse stvari so hard lotane skupaj s srebrom (food grade). Materal sem nabral po šari doma, tako da je bolj kot ne frankenštajn. Če se bo kdo lotil podobnega podviga lahko uporabi bakreno cev in potem ustrezne reducirje, bo lepše zgledalo (uporabite lahko manjši premer bakrene cevi in druge grelce, se dobijo tudi 20mm, 25mm, ipd.)!
grin1.gif


Greleno cev skupaj z grelci in senzorjem je potrebno izolirat drugače bo grelo tudi zrak (izgube), uporabit je potrebno T obstojen in negorljiv material, sam sem dal cca. 5cm kamene volne pa je na otip še vedno vroča. Ko bom stvari dal v škatlo pride še dodatna izolacija okoli.

Od ostalega rabite še SILIKONSKE cevi za pretakanje, čimbolj debele ker bodo izgube T manjše. Pa vse skupaj je pametno dat v ohišje, ker so noter grelci je najbolje uporabit negorljiv material (PVC ipd.).

Opis delovanja po shemi je zelo simple, iz drozgalnika (hladilna torba, lonec, plastičen sod) ki ima neko vrsto filtracije, črpalka (P) vleče sladico in jo pošilja dalje v "grelno cev", na začetku cevi je temperaturni senzor (T) od kontrolerja (MH1210W). Kontroler (ta ima BTW 0.1 resolucijo in svinjsko natačno deluje, z themapenom preverjeno do decimalke natančno) glede na temperaturo odpira grelca. Grelca sta dva*, vsak je dodatno prekinjen s stikalom. Grelec/gralca grejeta sladico, ki potem potuje nazaj v drozgalnik.

* pri grelcih uporabite malce fizikalne kalkulacije. Če veste koliko izgubite T na čas pri določeni količini drozge se dokaj enostavno da izračunat koliko energije gre. Pri cirkulaciji računajte da je izgube enerije VEČ, tako da kalkulaciji prištejte vsaj 30%. Dobite minimalno moč grelca ki jo potrebujete za vzdrževanje temperature, te številke bodo ponavadi dokaj majhne recimo okoli 50W. Fino je da je grelec malce močnejši da lahko hitreje ogreje in da drži T tudi če so izgube večje, ne sme pa biti premočan ker lahko zapeče sladico (če bi bil zelo močan) oz. ne omogoča lepe kontrole (prehiter dvig temperature in prepozen izklop grelca preko kontolerja). Za potrebe držanja temperature recimo je pri meni 1 grelec več kot dovolj (H1), ekstra grelec je za segrevanje kadar se rabi dvig temperature. Grelec H2 imam sam preblizu T senzorja in vpliva potem tudi na temperaturo (kaže cca. 1-2C preveč ko grelec dela), ampak kot rečeno za potrebe hitrega segrevanja je to čisto ok potem pa ga itak izklopim.

Glede VARNOSTI, T senzor je nameščen na cevi od grelcev zato da če crkne črpalka (se zamaši) prej ali slej pride segreta sladica do T senzorja in kontroler izključi grelce. Sam sem stestiral in deluje vse skupaj kot je zamišljeno. Res pazit tule ker so grelci visokotemperaturni in lahko delajo "na suho" nonstop brez da bi pregoreli (bo pa zgorel vaš pult/miza ipd). Sam imam v planu dodat še eno termično varovalko (125C) na zakjuček grelne cevi. Glede varovanja pritiska, sam nimam v planu da bi imel pipo/ventil na iztočni strani tako da tudi če voda zavre ni problema jo pomeče ven spredaj ali zadaj. Če imate opcijo da se cev (tokokrog) zapre z obeh strani potem je pametno nekje na cev dat tudi varnostni ventil (najbrž grelne cevi ne bo razneslo, bo pa silikonsko kar tudi ni ok če ste zraven). Električno izvedite OZEMLJITEV na grelni cevi, če bo grelec prebijal bo vrglo tako varovalko ven. Če ni ozmeljitve je možno da dobite fazo v sladico in drozgalnik oz. vso opremo ki je prevodna! Ne se igrat, upoštevajte moje napotke pa še kakšnega več!

Kar se tiče mojega prvega testa, drozgal sem 14l vode in 2kg sladu v hladilni torbi, filter je bil iz opleta cevi. Sem na začetku imel pomisleke glede črpalke ampak sem pognal takoj po vsutju zrnja vse skupaj in je delovalo, prvih 20 min se je črpalka malce pritoževala in tudi sladica je bila motna, potem ko se je zrnje malce samofiltriralo in napilo je stvar stekla BP dalje. Drozgal sem pa (ker sem ravno lahko) 3h, temperatura je bila ves čas v okviru nastavljene (0.5 diference)! Iz 66C na 75C sta mi oba grelca dvignila temperaturo v cca. 15-20min (možno da še manj, me ni bilo zraven).

Glede posodobitev, najprej moram stvari montriat v ohišje (zato tudi ni fotke ker zgleda "nevarno" in nevredno imena)!
evil.gif
Povratek v drozgalnik sem sedaj delal kar preko cevi skozi luknjo v pokrovu, tu bom moral izmisliti nek način lepše distribucije (kapljalna cev ipd.). Črpalka ima samo on/off, načeloma lahko dela tudi z nižjimi obrati (nižja napetost) tako da bom verjetno dodal še potenciometer/regulator tako da bom na začetku začel kroženje počasneje da ne bo zabilo filtra. Črpalka tudi ni self priming, razmišljam da bi v "komplet" dodal še pupico za ročen zaug. Silikonske cevi s steno 2.5mm imajo še vedno preveč izgube (vroče na dotik), poleg tega imam skoraj 3m cevi (1m dohodne, 2m odhodne) ker se mi zdi škoda rezat, bom verjetno uporabil kar flex gumi izolacijo.

Thats it, upam da se bo še kdo opogumil naredit podobno stvar in komentiral zadeve! Sam podobnega sistema še nisem zasledil vsaj ne v taki obliki, lahko pa da se motim pa da že obstaja (če kdo pozna se priporočam za link). Aja cena celote me je z malce "reciklaže" koštala cca. 50EUR, glede na to da sem ven dobil univerzalni temperaturni kontroler s cirkulacijo ki ima resolucijo 0.1C ni slabo!
grims-1.gif
 

stanly

Zelenc'
23. feb 2016
26
0
1
Ufff, poglobljeno si se lotil.
Sam poznam te grelce, se ukvarjam z brizganjem plastike.
Na Brezovici (pri Lj.) je podjetje Maras ( Grelci Maras), kjer izdelujejo takšne in še mnogo drugačnih oblik grelcev. Tudi z izolacijo lahko in po obliki, ki jo rabite.
Mogoče pride komu prav.
Je pa najbrž dražje.
L.p.