Oprema

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Ni kaj. To je iz smisla praktičnosti. Nižje pač ne bi dajal, ker sicer lonca ne moreš normalno postaviti na ravno površino. Koliko jo pa potem še dvigneš, je pa stvar odločitve. Pri pivih z veliko usedline ti zna prit prav višja lega, pri pivih z manj, pa nižja. Jaz imam na kupljenih loncih pipo tako, kot sem prvo napisal, rilček pipe je malenkost višje od dna posode in meni je to super. Če je usedline manj, lonec pač malo nagneš.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.832
3.854
113
Daš malo višje zaradi že omenjene komfortnosti (da lahko BP natikaš cev če je lonec na mizi), višino odjema pa lahko potem uravnavaš z dip tube po želji. Višina pipe pri uporabi take rešitve nima nobene veze oz. od kje ti vleče potem pivo določaš sam, lahko tudi čisto iz dna, če uporabljaš whirpolling pa iz strani ali preko "trub dam-a".

Skratka preden vrtaš premisli kako nizko lahko greš zaradi pozicije zunanjega ventila in komfortnosti natikanja cevi, pa še kakšen centi rezerve v višino lahko dodaš.
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
Vem, da sem zadnje dni precej tečen, vendar pripravljam nekaj sprememb v pivovarni
smile-1.gif


Do zdaj sem mashal v inox loncu kjer temperatura malenkost niha. Ni nekih večjih problemov, ampak so prisotni. Rad bi vse skupaj malo posodobil.
Zanima me kaj menite o tej skrinji za mash tun? Oz. ali sploh rabim tako veliko za batche okoli 40 l? Večjih načeloma ne delam, ker imam lonec 50 l, nikoli pa nisem naknadno redčil pivine. Kako veliko skrinjo bi rabil za piva z OG do nekje 1.060?
Hvala!
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.496
8.861
113
Še en lonec 50l z dvojnim dnom in izolacijo okol. Al pa 50l sod za pivo. Za 40l batche več kot dovolj.

Sod stane 50, pipa ni draga, dvojno dno ima pa reflex na zalogi. Pa bo v nulo.
 
Nazadnje urejeno:

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Daš malo višje zaradi že omenjene komfortnosti (da lahko BP natikaš cev če je lonec na mizi), višino odjema pa lahko potem uravnavaš z dip tube po želji. Višina pipe pri uporabi take rešitve nima nobene veze oz. od kje ti vleče potem pivo določaš sam, lahko tudi čisto iz dna, če uporabljaš whirpolling pa iz strani ali preko "trub dam-a".

Skratka preden vrtaš premisli kako nizko lahko greš zaradi pozicije zunanjega ventila in komfortnosti natikanja cevi, pa še kakšen centi rezerve v višino lahko dodaš.

No, narobe sem napisal.
Ne bo pipa ampak kroglični ventil.
Bom upošteval in postavil nekje 4 cm od dna, mislim, da bo ok...
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.952
323
83
Citat:
Uporabnik bluefossil pravi:
Vem, da sem zadnje dni precej tečen, vendar pripravljam nekaj sprememb v pivovarni
smile-1.gif


Do zdaj sem mashal v inox loncu kjer temperatura malenkost niha. Ni nekih večjih problemov, ampak so prisotni. Rad bi vse skupaj malo posodobil.
Zanima me kaj menite o tej skrinji za mash tun? Oz. ali sploh rabim tako veliko za batche okoli 40 l? Večjih načeloma ne delam, ker imam lonec 50 l, nikoli pa nisem naknadno redčil pivine. Kako veliko skrinjo bi rabil za piva z OG do nekje 1.060?
Hvala!

Če imaš opcijo, raje lonec ali sod, tako kot je rekel Kalbo. Že zaradi same geometrije telesa je drozganje boljše + precej bolj higienična zadeva, pa še dogrevaš lahko če se ti sprdne
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
Ja, dodatni lonec ze imam. Premer obeh je okoli 40 cm. Torej mora biti lažno dno ravno tolikšno, da paše notri, ali je lahko manjše, če je oblika dna malo ukrivljenja? Oz kaj je bolje, ravno, ukrivljeno,...

Ja, higienično je pa verjetno res bolj kot plastika. Na to nisem pomislil.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.832
3.854
113
Citat:
Uporabnik pocast pravi:
Citat:
Uporabnik bluefossil pravi:
Vem, da sem zadnje dni precej tečen, vendar pripravljam nekaj sprememb v pivovarni
smile-1.gif


Do zdaj sem mashal v inox loncu kjer temperatura malenkost niha. Ni nekih večjih problemov, ampak so prisotni. Rad bi vse skupaj malo posodobil.
Zanima me kaj menite o tej skrinji za mash tun? Oz. ali sploh rabim tako veliko za batche okoli 40 l? Večjih načeloma ne delam, ker imam lonec 50 l, nikoli pa nisem naknadno redčil pivine. Kako veliko skrinjo bi rabil za piva z OG do nekje 1.060?
Hvala!

Če imaš opcijo, raje lonec ali sod, tako kot je rekel Kalbo. Že zaradi same geometrije telesa je drozganje boljše + precej bolj higienična zadeva, pa še dogrevaš lahko če se ti sprdne

Pa glede velikosti je odvisno kakšen način izpiranja misliš uporabljat ..

1. no sparge -> vso vodo in slad zmešaš skupaj in na koncu v celoti odtočiš sladico. Če upoštevaš da za 40l piva pri OG 1.06 rabiš 10kg sladu in ti med kuhanjem izpari 5l pomeni da mora bit volumen drozgalnika 40 (volumen piva) + 5 (izgube izparevanja) +10 (volumen vode izgubljene v sladu) + 10 (volumen sladu) = 65l oz. še nekaj rezerve in smo vsaj na 70l volumna drozgalnika.

2. fly sparge -> volumen je ponavadi ustrezen za 2.5:1 razmerja slad voda + kakšnih 10-15% za overfill in "rezervo". Torej rabi se 10+25=35l volumna oz. 40l volumna z malo rezerve.

3. batch sparge -> vmes med fly sparge in no sparge, odvisno od tega kolikokrat izpiraš (1x, 2x, 3x) in kakšno je razmerje mešanja.

Skratka 40l drozgalnik bi bil ok samo za fly sparge, 50l bi bil pa za silo za batch sparge z malo zajebancije vmes (vsaj 2x dodajanja vode in izpiranje).
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.496
8.861
113
50 Litrski je čisto zadost za 40l batche z batch sparge. Spravu sem pa not brez težav 14 kil slada.
 

Brrane

Pripravnik
17. nov 2017
69
3
8
Maribor
Pozdrav vsem pivoljubom.
Sem čisto nov uporabnik tega foruma in še nedolžen v kuhanju piva :)
Odločam se, da bi doma varil pivo. Trenutno sem v fazi izobraževanja in ogledovanja opreme (forum, youtube, internet ...). Seveda sem se zagledal v električni HERMS sistem, a da se nebi preveč zaletel bi začel postopoma in kasneje nadaljeval, dograjeval v HERMS.
Prve težave so z izbiro lonca. Pri nas se spije cca 40l piva na mesec, zato bi rad v prihodnosti tudi kuhal vsaj takšne količine. Sigurno pa ne bodo prvi poizkusi in iskanje pravih receptov s tako velikimi količinami. Torej, bi lonec moral biti tudi primeren za kuhanje manjših količin, ozek in višji. Pri nas je ponudba inox loncev z dimenzijami razmerje višina : širina = 1 : 1. Priporočila za kuhanje piva pa so nekje 1,2 : 1. Takšne lonce pa našel le v tujini in so vsaj 3x dražji. Odločam se, da bi dal izdelati inox lonce po naročilu. Za začetek enega, dimenzij 420mm x 550mm to je 76 litrov, z navarjenimi 1/2" priključki in iz debelejše pločevine, kot so običajni vinski sodi. Trenutno imam eno ponudbo: lonec, pokrov, 4 navarjeni priključki, pločevina 1,5mm za cca 200e.
Kakšne lonce tega volumna uporaljate vi in kje ste jih dobili. Vsakega nasveta bom vesel.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.832
3.854
113
Fiksnega idealnega razmerja načeloma ni, lonci so ponavadi od 1:1 do 1:2, ampak daleč od tega da bi bilo razmerje 1:1.2 idealno oz. se ne oziraj na te proporce. Dokler lonec ne zgleda kot ponev ali pa kot steber je vse ok!
grin1.gif


Tole recimo je kvaliteten lonec narejen namensko za pivo s par pogruntanimi rešitvami. Če boš uporabljal notranji grelec bom moral dat navarit še nastavek za grelec, ostalo ta lonec že ima. Dobiš tudi namensko dvojno dno istega proizvajalca, termometer, whirpool adapter ipd. če rabiš dodatke.

Sicer si pravilno začel s tem da rabiš dober lonec. Sam se kupil najcenejšega in imam sedaj na njem montirano vse možn osem se pa zajeb... z njim, zgleda pa kot da bi ga s fronte prinesel (ker ga zvija med lotanjem/varjenjem ker je pretank pleh). Vsekakor če bi še 1x nabavljal bi kupil neaj boljšega. Glede na to da sem za vso opremo dal že krepko preko 1000 EUR je par stotakov za lonec ki ga rabiš vedno relativno nizka cena.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.496
8.861
113
Če misliš nadgraditi v HERMS sistem moraš itak štartat s tremi lonci. Začneš lahko tako, da enemu loncu dodaš dvojno dno in tako dobiš single infusion mash tune. V enem boš kuhal, v drugem pa vodo grel. Za nadgradnjo v HERMS samo dodaš spiralo v grelnik vode, povežeš s pumpami in gasa.

Po drugi strani pa..... Meni je služil, oziroma mi še služi, sistem narejen iz treh odrezanih sodov za pivo in dveh gorenčevih gorilnikov kar lep čas, čez nekaj časa sem dodal 70l lonec za kuhanje, da sem se znebil boil offa. Po petih letih, partisoč litrih in nekaj medaljah sem sedaj v fazi nakupa Braumeistra, pa se mi kar oko zarosi, ko pomislim, da bodo šli moji lončki od hiše (saj ne bodo šli, to sam žena misli).
Kar se količin tiče....ne si delat utvar, da boš kuhal kaj manj kot ti omogoča sistem in lepo štartaj na poln batch. Ena večjih hib domačega pivovarstva je, da si konstantno v pomanjkanju piva.
 
Nazadnje urejeno:

Brrane

Pripravnik
17. nov 2017
69
3
8
Maribor
Hvala za nasvete. Tale Ss lonec je res lep in sigurno kvaliteten. Všeč mi je obdelava, notranja skala količine, zraven je inox 3delni ventil. Ni mi všeč to, da nima navarjenih priključkov, in pa cena. V grobem stane preko 250€ + poštnina. Bom še kak dan kalkuliral in izbiral.
 

koloid

Pripravnik
24. sep 2015
226
0
16
Živjo in dobrodošel med pivokuh addict-i:)

V kvaliteten INOX lonec se ti vsekakor splača vložiti nekaj več denarja. SS je top lahko pa pogledaš še pri drugih. Če imaš namen varit z HERMS v bodoče potem naj ima že vgrajene pipe, da se ti ne bo treba jebat z vrtanjem itd. Če so priključki navarjeni ali pritrjeni z matico je pa minornega pomena...
Jaz imam podobne težave kot utiševalec ( pleh lonec) pa se z elektriko in prebadanjem lonca še niti ukvarjati nisem začel. Namreč kupil sem pač najcenejšega in ta nima odebeljenega dna in dokler nisem podložil železne plošče spodaj sem konstantno "kuril" sladico.

BTW, ponudba za lonec ki jo imaš sploh ni slaba.
Ko misliš na velikost lonca in količino piva MORAŠ misliti tudi kako boš to hladil in fermentiral.
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:

Če boš uporabljal notranji grelec bom moral dat navarit še nastavek za grelec, ostalo ta lonec že ima.

Gre tudi direkt. Vinski sod 50l, grelec s silikonskim tesnilom, na notranji strani pa matica (no, v funkciji matice je slaba polovica mufne). Je pa lepše/boljše, če ti jo navarijo, ampak je tudi to po tem nek strošek, odvisno kako na budgetu si
smile-1.gif
 

trpo

Pripravnik
10. jan 2015
175
17
18
Citat:
Uporabnik kumino pravi:
Beersmith,
tisti ki ga uporabjate - ali se količina v inventory ustrezno (avtomatično) manjša ob delanju receptov ali jo morate ročno nastavljati?
Imaš gumb"Remove Inv" s katerim zmanjšaš količino zaloge za izbrani recept. Recimo, da je "semi-avtomatsko".
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Je kdo že sprobal tele ali podobne oblekce za kege. Slučajno sem opazil ta link iz ene druge teme. Sem pogledal na netu, dejansko ni nikjer nič cenejše, razen če bi si sam naredil. Pa tudi ne vem, kok ceneje bi sploh prišel skozi pa še delo bi imel. Zanima me torej, ali deluje??? Na proizvajalčevi spletni strani je še namig, da se not vrže kako hladilno blazinico ali pa "pingvina".

https://gutenbrew.eu/si/home/30-toplotna-izolacija-za-corny-sod-5-galon.html

Rad bi pa izkušnjo uporabnika in ne samo prodajalca (četudi je sam lahko uporabnik)
smile-1.gif


Mika me tudi zato, ker se v primeru, da zadeva deluje, ne rabim vsakič ukvarjat z lavorjem in nakupom nekaj kg ledu, ki tudi nekaj stane.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.832
3.854
113
Pri kitajcih dobiš za 5 EUR (neopren keg jacket) tako za male kot za velike kege.

Glede delovanja, malo že pomagajo, ne pričakuj pa da bo pivo cel dan ostalo mrzlo!