Oprema

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Moje objektivno mnenje ...

PP ali (HD)PE plastika je food grade obstojna na 100C. Pri (HD)PE je potrebno pazit na zmehčanje materiala, ker pri 100C se lahko pojavijo ob velikih pritiskih potem mehanski defekti (posedanja "lonca" in/ali puščanje na pipici/grelcu).

Glede sproščanja nevarnih snovi je tudi tako da tisto urco ali dve na 100C se sprosti nekaj plastike v pivo ampak ne mislit da pri 2 tedna fermentacije pri 20C pa nič. Če koga to skrbi naj ne uporablja plastike nikjer. BTW, tudi inox sprošča v pivo krom in sicer tudi v izotopih ki so rakotvorni in strupeni! Pa zdrsan inox bo puščal v pivu kovinski priokus, za plastiko načeloma to ne velja.
grims-1.gif


Pod črto, ustrezna plastika je ravno toliko varna kot inox lonec in nebi smela puščat priokusov ali pa stupenih snovi v pivu. Pri direktnem gretju je potrebno pazit da se grelec ne dotika materiala in je to vsa umetnost. Sam sem pri "avstralcih" zasledil precej pogosto uporabo plastike v namene kuhanja in očitno tudi v praksi deluje.

Subjektivno mnenje ...

Sam sem uporabljal precej časa PP mashtun (hladilna torba), uporabljal sem za izpiranje PP vedra in precej časa sem rabil tudi mešalne lopatice iz plastike. V osnovi sem se sedaj vse te plastike znebil, pa niti ne zaradi plastike same ampak zaradi prehoda na drugačne postopke in opremo. Plastika je poceni in za začetek je čisto ok, je pa potrebno pazit kaj in kako se jo uporablja. Ker plastika s časom/temperaturo/kemijo začne razpadat se vseeno lahko pojavijo pomisleki ob uporabi take opreme, ampak večina teh pomislekov (ki jih izražate tudi neakteri v tej temi) je totalno neosnovanih.

Hvaležen sem, da na tem forumu obstaja nekaj članov, ki so tu za pomoč in ne sam za cepljenje folka!
Hvala ti za objektivne odgovore in razlage, Utiševalec, če nebi bilo tebe in še par oseb, ki ste tukaj na forumu za pomoč, sem bil že v dvomih ali naj sploh še vztrajam na tem forumu.
Hvala tebi in tebi podobnim!
467716-post_slo.gif
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.544
8.897
113
Citat:
Uporabnik rookie pravi:
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
U mater. Kuhal bo v plastičnem sodu za 6 eur. Sem že par traparij kle gor prebral, ampak kej takega pa še ne.
Bom kar v kartonastem, da boste imeli o čem pisat!
Napajal bom pa z električnim pastirjem!
A vam bo ok?
aplauz.gif

Ne rabiš se obnašat kot užaljena punčka.
 
Nazadnje urejeno:

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Citat:
Uporabnik rookie pravi:
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
U mater. Kuhal bo v plastičnem sodu za 6 eur. Sem že par traparij kle gor prebral, ampak kej takega pa še ne.
Bom kar v kartonastem, da boste imeli o čem pisat!
Napajal bom pa z električnim pastirjem!
A vam bo ok?
aplauz.gif

Ne rabiš se obnašat kot užaljena punčka.
Kalbo, preden se delaš norca iz folka, vsaj preveri, če res veš, o čem govoriš.
Sam ne pametujem, če ne prej pogledam vsaj malo naokrog.
Pa ne bit zdaj ti užaljen, jaz nisem...
priden.gif


Tema ni za žaljenje, zato nehajte s temi neumnostmi!
Jaz se opravičujem za smetenje teme, če mi ima kdo še kaj za povedat, pa ZS...
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.544
8.897
113
No nehaj no. Sem pogledal naokrog in vem o čem govorim. Če pa ti ne znaš sprejet nasveta, je pa tvoj problem. Pekovski kvas je no go, podobno kot plastika za kuhanje, pa toksini niti niso razlog za to. Same težave boš imel in je škoda vsakega centa za te poizkuse. 50 eur je sod za pivo, odrežeš, pa gas.
 
Nazadnje urejeno:

ArcaneWater

Pripravnik
9. dec 2016
115
1
18
Spet sem v nakupovanju, kaj mislite za tale grelec za 50 litrski lonec, je to tri fazni ali ne?

Grelec

in pa ali je potem dosti da se zraven dokupi samo ta matica da se zategne z notranje strani grelec: Matica
 
Nazadnje urejeno:

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.841
3.865
113
To je enofazni grelec.

Z matico lahko da bo delovalo, lahko da ne bo. Problem je da je za grelec precej velika luknja in se že pozna krivina lonca .. če je krivina prevelika ne bo stisnilo strani. Tu je skoraj bolje uporabit privarjene mufne v katere potem zaviješ grelec.
 

ArcaneWater

Pripravnik
9. dec 2016
115
1
18
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
To je enofazni grelec.

Z matico lahko da bo delovalo, lahko da ne bo. Problem je da je za grelec precej velika luknja in se že pozna krivina lonca .. če je krivina prevelika ne bo stisnilo strani. Tu je skoraj bolje uporabit privarjene mufne v katere potem zaviješ grelec.
Hmmm samo 1 faza in 5500w, 240v, je malce riziko za domače napetosti? Sploh če še imam namen cel sistem zgradit je bolje za 3 faze?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.841
3.865
113
Rabil bi ustrezno linijo (4mm2 kabel) z 25A varovalko ... prvo mora že glavna to podpirat, kar je velikokrat problem če imaš trifazni priklop ker so varovalke "samo" 3x20A. Tako da v osnovi je boljše imeti 3 faze ker ti razdeli obremenitev toka na vsako fazo.
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Jaz imam podobno varianto, samo da je 3600W grelec. Luknja velikosti enega palca še ni problem v smislu, da ne bi tesnolo. Kuham v 50l inox sodu za vino. Razen če imaš namen posebaj predelovati elektroinštalacijo ali imaš dejansko že sedaj potegnjen ustrezni kabel, se izogni temu grelcu, ker je premočan za običajno vtičnico...
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.544
8.897
113
Trifaznih na tem linku ni. Vzem 3500W, bi moral bit dovolj. Pa pokombiniraš s tem, da lonec izoliraš, pa bo.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.841
3.865
113
Sam sem tule naročil 2500W ravnega in 4500W ukrivljen element. Imaš tudi par trofaznih, samo ne vem če dobiš v dimenziji za 1" luknjo .. večinoma so 1 1/2" ali 2", ker se rabi pri treh fazah več ušes za priklope in enostavno ni placa na 1".

Pa če misliš uporabljat mufne glej za pravim navojem, BSP je klasičen standardni navoj pri nas, medtem ko dobiš tudi ameriške NTP.

Sam imam na lonce namontirane (nalotane) 2" tri clamp priklope in pa grelce v 2" tri-clamp inox guard ohišju. Tako da BP lahko odstranim grelec za čiščenje oz. ga premikam med opremo kamor želim.
 

koloid

Pripravnik
24. sep 2015
226
0
16
še eno butasto vprašanje. Kupujem pipo za lonec v katerem delam BIAB. Se pravi v istem loncu vrem in masham. Pipa bo DN15 verjetno dovolj. Vprašanje pa je katera pipa je boljša iz vzdrževalnega vidika- 3 delna ali 2 delna. In pa še nasvet, na kateri višini od dna naj bo inštalirana pipa?
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Kar se tiče višine: odvisno kakšen način pretakanja v fermentor imaš in ali želiš, da v loncu ostane usedlina ali se na to požvižgaš in vse skupaj zliješ v fermentor.

Jaz glavno usedlino pustim v loncu, zato mi ustreza, da je pipa kake 4 cm (na oko...lahko doma pomerim) nad dnom. Če delam pivo z malo usedline, lonec na koncu pač malo nagnem. Če pa vlivaš v fermentor vse, se boš temu "naporu" izognil s tem, da bo pipa čim nižje.

Vsekakor je potrebno upoštevati, da je spodnji del pipe za odtok, vsaj toliko dvignjen, da je vsaj poravnana z dnom, da lahko lonec normalno postaviš na (ravna) tla. Pri meni je tako nekako, mogoče pride rilček od pipe kake pol cm nad tla. Imam pa to običajno pipo, ne tiste ravne.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.841
3.865
113
3-delni ventil je narejen da se ga enostavno v celoti razstavi in sčisti vsak del. Da se zamenjat tudi tesnilo (sta dve dve) v notranjosti brez posebnih orodji ali pa postopkov. Odviješ 4 matice/vijake in ventil pade narazen v nulo.

2-delni ventil se ponavadi da razstavit v celoti, ampak rabiš precej več časa pa še da ga sestaviš nazaj v nulo je treba precej spretnosti. Tesnila je zelo težko spravit nazaj v provotno stanje oz. zelo hitro ne naleže skupaj lepo in ti potem pušča ali pa se pregiba.

Pod črto če misliš ventil razstavljat potem 3 delni, je pa tudi dražji. V praksi pri loncih ki so namenjeni vretju ipd. ni neke realne potrebe da bi notanjost ventila čistil, tako da bo ok tudi dvodelni.